Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór diod do naświetlarki UV dla PCB

31 Sie 2012 09:36 5937 9
 • Poziom 12  
  Witam,
  planuję budowę nowej naświetlarki uv. Chciałbym aby konstrukcja była oparta o diody LED UV. Chciałem tutaj zebrać przydatne porady na temat ich doboru, ponieważ znalazłem kilka ciekawych ofert.
  Pierwsza z nich to 100 diod( kąt świecenia 20 - 25 stopni, 2000 mcd, rozmiar 5 mm).
  Druga oferta różni się znacznie, ponieważ dotyczy diody 1W o długości fali ok 400 nm, moc emitowana to 200 mW i kąt świecenia to ok 150 stopni. Koszt jednej diody to 12 zł.
  planuję zbudować naświetlarkę jednostronną o polu naświetlania w granicach 20 x 20 cm.
  Każdy z wariantów ma swoje wady. Kupienie stu, dwustu czy trzystu mniejszych diod wiąże się z ich lutowaniem ale za to mogę ich więcej kupić i mieć kilka na zapas. Montaż diod jedno watowych jest prostszy, ponieważ są one przylutowane do aluminiowej płytki niestety mógłbym kupić ich np. 12. Do tego dochodzi sprawa zasilania. W przypadku diod 5mm mogę zasilać je napięciem i do każdej dawać rezystor lub łączyć je w szeregi. Diody jedno watowe musiałbym zasilać prądem i np. wszystkie połączyć w szereg.
  Liczę na pomysłowe podpowiedzi z waszej strony.
  Pozdrawiam
 • PCBway
 • Poziom 19  
  Też mi chodzi coś takiego po głowie.Tylko ciekawi mnie gdzie znalazłeś tak tanią diodę?Te ,które ja znam (LED 3W UV-sprawność ok 10% max.)cena zaczyna się od 150zł.Mam na myśli powtarzalne wyroby nie chińskie wynalazki.Ogólnie problemem jest odprowadzenie ciepła ze struktury.Dość wąski kąt emisji zmusza do skupienia wielu diod koło siebie.Pozdrawiam.
 • PCBway
 • Poziom 16  
  Witam!

  Takie pytanie, czy to projekt dla zabawy/przymusu aby były diody, czy tylko dla siebie, który stoi na półce i jest używany do wytrawiania płytek? Ja osobiście zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym naświetlarkę UV do paznokci z zegarem, od razu wyciągnąłem 2 lampy UV, odblaski i cały spód. Teraz używam razem z płytkami pokrytymi positiv (ale już takie kupuję nie bawię się w malowanie) i w 2min naświetlam płytki o szerokości ścieżek i odstępami od 4mils. Jedynie co, to wywołuję i trawię w niższych temperaturach, a płytki zawsze wychodzą. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podrzucić wieczorem zdjęcia:)

  Jeżeli to ma być koniecznie diodowa, to należy zwrócić uwagę na długość fali. Positiv 20 lubi z zakresu 340 nm do 420 nm no i koszty.

  Takie np: http://www.tme.eu/pl/details/osv5yl57e1a/diody-led-tht-5mm/optosupply/#
  to koszt rzędu 65zł razem z rezystorami (100szt tak jak wyliczyłeś)

  Przy 1W np: http://www.tme.eu/pl/details/ll-hp60muva/diody-led-mocy-1w/lucky-light/#
  To już nie będziesz miał super płaskiej naświetlarki, bo zacznie mocniej naświetlać punktowo.

  Wnioskuję więc, że gdybym ja miał dla siebie robić to na spokojnie wziął bym diody i dodatkowo zrobił dwustronną naświetlarkę (sam robię płytki dwustronne w celu minimalizacji) i dopłaciłbym do diod SMD (hmm.. W sumie to dobry pomysł:D )

  Na koniec chciałbym ostrzec, że to są jedynie moje spostrzeżenia i wszelkie błędy proszę wytknąć abym nie wprowadził kogoś w błąd!
 • Poziom 12  
  Mam naświetlarkę zrobioną na bazie lamp z solarium domowego, ale coś mi nie chcą na niej wychodzić płytki. Możliwe że lampy są wypalone bo są to świetlówki, a solarium miało już swoje lata. Myślałem o naświetlarce diodowej, bo zajmowała by ona mniej miejsca.
  Diody 1W o kącie rozpraszania 150 stopni, czyli takie jakie zaprezentowałem wcześniej nadawały by się idealnie bo nawet długość fali światła jest odpowiednia.
  Szczerze mówiąc to kolega mnie zaintrygował lampami z urządzenia do paznokci. Są one mniejsze i nie jest to drogie.
  Mógłbyś podać szczegóły dotyczące swojej naświetlarki? Odległość z jakiej naświetlasz, czas naświetlania, na czym drukujesz mozaikę i w jakim roztworze wywołujesz?
  Co do płytek dwustronnych to mam sprawdzony patent na to na naświetlarce jednostronnej. Trzeba złożyć kopertę i precyzyjnie po pierwszym naświetlaniu obrócić płytkę :P I wcale nie trzeba mieć naświetlarki dwustronnej, ale to tylko moja prowizorka.
  Pozdrawiam ;)
 • Poziom 16  
  Odległość z jakiej naświetlam to ok 7-10cm teraz trudno oszacować wieczorem wrzucę kilka fotek. W standardzie były 4 świetlówki i dużo folii odblaskowej. Ja zostawiłem tylko 2 górne świetlówki i wywaliłem tą folię aby nie podświetlało przypadkiem ścieżek (dodam tylko, że tak zacząłem swoją zabawę z płytkami własnej roboty). Wydruki robię na folii do drukarek atramentowych, bo usłyszałem gdzieś, że laser potrafi ściągnąć lekko folie. Wcześniej aby zrobić płytkę dwustronną wsadzałem w taką "kanapkę" z dorobionej pleksi po rogach skręcałem śrubami, jednak teraz dodaję znacznik na wydrukach takie krzyżyki poza płytką (patent znaleziony w necie) składam dwie folie (ważne aby tusz był od strony płytki) aby znaki się zgadzały i sklejam lekko kropelką. Potem chucham na płytkę i przyklejam tusz z obu stron. Oczywiście wszystko w pełnej czystości;) jak trochę kurzu się dostanie to potrafi podtrawić, dlatego robię w rękawiczkach:D Wywołuję w SENO4007(mam od dłuższego czasu w plastikowym zbiorniczku a podgrzewam w mikrofali aby było tylko ciepłe) wkładam na chwilkę (tutaj mała uwaga aby płytka było o 1cm dłuższa, bo spływający wywoływacz zbiera się na końcu i wywołuje mocniej) aż pojawi się wyraźna mozaika, potem woda i mydło(nie szorować). Wytrawiam wB327 i tak samo mam plastikowy pojemnik i podgrzewam w mikrofali ale dłużej aby lekko parzył(wszystko na wyczucie jak za zimne to strasznie długo trawi a jak za gorące to wyżera wszystko:D) Potem standard woda mydło a na koniec rozpuszczalnik (ja zabrałem dla dziewczyny ale nie polecam:D).

  Co do mocnej diody, to pamiętaj, że dioda świeci w kółka:) jak dasz mocną, to odległość musi być większa aby kółek nie wytrawiło, a jak dasz mniejszej mocy, to więcej diod bliżej siebie i się nakłada. Dioda nawet jak kąt ma 180 to i tak z bliska na środku mocniej świeci;)

  Edit:

  Zamieszczam zdjęcia ostatniej wytrawionej płytki i mojej naświetlarki;) Jedna płytka zapaćkana jest topnikiem bo na szybko lutowałem. Widać tam kawałek miejsca na Atmega128A i jeszcze inne. Całej płytki nie pokażę, bo mocno zasmarkane i wstyd;P Drugie zdjęcie to druga strona tej płytki i przejścia. Większość ścieżek są o szerokości 8mils, a przewody które są widoczne na zdjęciach mają średnicę 0,5mm.
  Gdyby ktoś pytał się jak robię przelotki to kupiłem miedziane w TME o średnicy 0,4(0,6 zewnętrzne) i nie zaciskam tylko zostawiam wystające od strony elementów przewlekanych.
  Dobór diod do naświetlarki UV dla PCB Dobór diod do naświetlarki UV dla PCB Dobór diod do naświetlarki UV dla PCB Dobór diod do naświetlarki UV dla PCB

  Mam nadzieję, że pomogłem:)
 • Poziom 12  
  Dziękuję Ci bardzo. Uratowałeś mój budżet. Jeszcze dzisiaj wybieram się w podróż w poszukiwaniu takiej lampy. Zakupiłem właśnie preparat Transparent 21 i chcę go wypróbować do prześwietlania kalki technicznej lampami uv. Dzięki twojemu rozwiązaniu zniknął też problem z obudową do naświetlarki ;)
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Mam ten preparat i raz go użyłem, ale nie naświetlałem, bo ręce już miałem całe uwalone;) Leży teraz w szufladzie. Nie wiem jak będzie się sprawował z lampą UV (może ktoś tak robi). Za taką kwotę jak ten transparent kupiłem całą paczkę folii i na tym jadę. A jakiej Ty drukarki używasz? Ze sprayowych wynalazków to tylko plastik i dzisiaj zakupiłem flux sk10 (aktywna kalafonia), sprawdzę jak to działa, bo już mam dość zasmarowanego topnika. Następna będzie myjka ultradźwiękowa, a następnie pomyślę nad naświetlarką z LED;) ale zrobię z małych diod.
 • Poziom 12  
  Kupiłem Transparent 21 za 38 zł więc nie jest źle. Czytałem, że ma on zastosowanie głównie przy naświetlaniu UV, ponieważ papier staje się prawie całkowicie przezroczysty dla tego promieniowania.

  Czytałem również że Positiv najbardziej reaguje na promieniowanie UV w zakresie od 380 - 410 nm a to jest promieniowanie UV-A. Zdarzają się tego typu lampy do paznokci, ale bardzo rzadko i nie wiadomo do końca czy to na pewno jest to spektrum czy tylko producent bajeruje przyszłego kupca.

  Dzisiaj poszukiwałem we Wrocławiu takich lamp i w jednej, dużej galerii handlowej było stoisku z takimi gadżetami gdzie najtańsza była za 150 zł więc zdecydowanie za dużo. Można było natomiast kupić tam same świetlówki po 16 zł za sztukę co też nie jest mało, ale zawsze mniej niż 150 zł. Jeżeli nie znajdę całej, gotowej lampy za przystępne pieniądze to kupię dwie świetlówki, dołączę startery ze zużytych świetlówek kompaktowych i powstanie nowa konstrukcja ;)

  Co do diod to jest sklep we Wrocławiu gdzie jedną diodę 1W o długości fali światła ok 400 nm można kupić za 11 zł. Są to diody o których już wspominałem. Jest to wygodne, ale zarazem droższe rozwiązanie.

  Jest jeszcze jedno, ale już na prawdę bardzo drogie rozwiązanie, lecz z pewnością najdokładniejsze, najpewniejsze i wygodne. Można kupić przez internet promiennik UV, który ma z pewnością zakres długości fali światła taki na jakim nam zależy, do tego moc takie promiennika może wynosić od 200 nawet do 800 W. Do tego należy dokupić dobrany i proponowany układ zasilający i mamy idealne urządzenie do naświetlania.

  Wspominałem tutaj o naświetlarce którą zbudowałem wcześniej na bazie solarium domowego. Przestrzegam wszystkich przed używanymi lampami. Jeżeli solarium było używane intensywnie to świetlówki mogą już nie świecić tak jak byśmy tego chcieli poza tym świetlówki w solariach to świetlówki rurowe często o długości ok 40 cm więc nie będzie to mała i zgrabna konstrukcja. Jedyna znana mi i udana konstrukcja tego typu to konstrukcja mojego kolegi z kierunku. Nabył on cztery świetlówki Philips 18 W 08, które świecą światłem zbliżonym do proponowanego przy korzystaniu z Positiv, nie jest to tzw. "chinszczyzna", świetlówki świecą na tyle mocno że już krótkie spojrzenie na zapalone lampy powoduje ból oczu. Lampy zostały wpakowane do walizki aluminiowej na narzędzia, nad nimi znajduje się szyba (zwykła z okna nie żadna kwarcowa) i na nią kolega kładzie laminat z folią. Laminat często maluje On sam i pomimo tego płytki wychodzą na prawdę bardzo dobrej jakości.

  Myślę że zwieńczeniem tej debaty na temat naświetlarki będzie mój przyszły projekt, który jeszcze nie do końca wiadomo jak będzie wyglądał.

  Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za zainteresowanie ;)
 • Poziom 16  
  Hoho!

  Patrz i nie dowierzam moim oczom;) Ja swoją "naświetlarkę" w takim bądź razie kupiłem w niezłej promocji:D Na necie znalazłem coś takiego:

  http://allegro.pl/rosaris-lampa-uv-4-zarowki-wentylator-promocja-i2602023659.html

  I takie coś właśnie mam, tylko zakupiłem na miejscu u siebie i taniej. Żarówki siedzą takie jak były w zestawie i działają bardzo dobrze. Co do samodzielnego nakładania positiv to raz spróbowałem i cały się upaćkałem hehe trochę leniwy jestem pod tym względem;P Szczególnie, że już jeden piekarnik załatwiłem próbując zrobić soldermaske:/

  Akurat mam wlutowane 4 diody w SMD o kątach świecenia 120. Zrobie wieczorem zdjęcie jak oświetlają z jakiej odległości (chodzi o te kółka;P)
 • Poziom 12  
  Są jeszcze tańsze lampy UV na tym portalu aukcyjnym, ale żadna niestety nie jest do odebrania we Wrocławiu przez co koszta wzrastają przez cenę wysyłki.
  Temat był o diodach więc jak najbardziej wrzuć zdjęcia ;)