Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Fiat 126p - Czy da rade napędzić pompę hydrauliczną?

31 Sie 2012 12:47 4092 14
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie. Potrzebuję zasilić pompę hydrauliczna do sterowania 8 siłownikami. Wszystkie siłowniki będą pracowały chwilowo, osobno. Ciągle będzie pracował tylko jeden silnik o przepływie 40l. Pompa wydajność 60l.min.

Czy silnik od fiacika da rade zasilić taka pompę i pracować w systemie "ciągłym"?

I czy obejdzie się bez skrzyni biegów? Mam bardzo mało miejsca do dyspozycji.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o wyrozumiałość.
  • Poziom 35  
    Podaj parametry pompy lub model. W danych pompy jest podane zapotrzebowanie na moc i obroty nominalne dobrze gdyby silnik pracował w optymalnych obrotach wtedy osiągnie większą sprawność.
  • Poziom 43  
    Silnik 126p - 3000-3500 obr/min przelicz sobie przełożenie dla obrotów pompy.
    Jednak najtanie w exploatacji wyjdzie silnik elektryczny.
  • Poziom 15  
    właśnie z silnikiem elektrycznym jest problem, ponieważ często będzie pompa używana tam gdzie nie ma prądu 380V. A pyzatym silnik musiałby mieć dużą moc co przekłada się na koszta eksploatacji.

Parametry pompy, które spełnią moje założenia:

Vg: 23,1 cm3/obr
    Q: 30,5 dm3/min /1500 obrotów/
    45,0 dm3/min /2500 obrotów/
    Kierunek obrotów lewy
    Prędkość obrotowa: 800 - 2500 obr/min
    Ciśnienie nom.: 14 MPa
    Ciśnienie max.: 16 MPa

Będę nią "napędzał" jeden silnik hydrauliczny o przepływie 40l/min i 7siłowników. Siłowniki będą pracować nie jednocześnie z silnikiem i każdy z osobna. Nieduże do poziomowania platformy.
  • Poziom 32  
    W pierwszym poście piszesz, że pompa ma wydajność 60 l/min, a później, że 45l/min. Przy 45l/min, czyli maksymalnych obrotach pompa nie pożyje zbyt długo. Rozumiem, że masz zamiar zastosować dzielnik strumienia, bo inaczej przy uruchomieniu dowolnego siłownika silnik hydrauliczny co najmniej zwolni. Poza tym, silnik od 126p to nie jest zbyt ekonomiczne rozwiązanie.
  • Poziom 43  
    rocky21 napisał:
    45,0 dm3/min /2500 obrotów/

To nie 60l/m? Żeby pompa nie pracowała na maxymalnych obrotach bo skończysz ją szybko i będzie grzać olej.

Znajdz taka co będzie miała wydajnośc 60l/m przy 1500obr/m.

Jest taka zależnośc ze pompa 23cm3 przy 1000obr/m bedzie dawała 23dm3/m.
    Wiec przy 1500obr będzie 34dm3/m a Ty potrzebujesz pompe o wydatku jednostkowym 45cm3/obrót.
    I to są minimalne założenia. Zapomnij o 2500obr na pompie.

Dodano po 9 [minuty]:

To jeszcze dodam że minimalna moc przy tych parametrach to ok 20kW.
  • Poziom 15  
    Tak pisałem 60l. Załóżmy jednak 40l z w/w parametrami. (Na tej 60l nie ma tabliczki )
    To może Panowie podpowiecie jakie będzie najlepsze zasilenie tej pompy ? Oczywiście rozsądnie finansowo.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Diezel 1,6 z VW. Tylko dochodzi chłodnica.
  • Poziom 15  
    Witam ponownie. Kupiłem silnik od minikoparki okazyjnie. Silnik, nie był użytkowany dość długo i kupiłem okazyjnie. Zapłaciłem znajomemu mechanikowi 200zł za przegląd i drobną naprawę.

Jako, że jeden problem został rozwiązany mam następny :)

Nie wiem co zastosować jako przewody hydrauliczne doprowadzające płyn do siłowników?

Oczywiście znowu chodzi aby rozwiązanie było solidne i rozsądne kosztowo.

Rozprowadzone będą pod rama przyczepki dwuosiowej, Prześwit to jakieś 40cm. Do samych siłowników oczywiście na koniec już będą węże, ale co do tego momentu?

Silnik i pompa będą umieszczone na "dyszlu" przyczepy .

Jeśli dobrze rozumiem, to od pompy muszą lecieć 2 przewody do rozdzielacza?
    A od samego rozdzielacza po 2 przewody do każdego siłownika (dwustronne) ?

Czy może jednak wszystkie przewody zastosować węże? Można takie kupić na metry?

pozdrawiam serdecznie i dziękuje za poprzednie opowiedzi
  • Poziom 32  
    Od zbiornika do pompy jeden przewód o możliwie dużej średnicy, od pompy do rozdzielacza przewód ciśnieniowy, i powrót z rozdzielacza do zbiornika. Przewody możesz zastosować stalowe, jednak muszą to być rury bezszwowe, wytrzymałe na wysokie ciśnienie. Taniej jest zastosować węże. Mierzysz jakie potrzebujesz długości, jakie końcówki i jedziesz do firmy, która zakuwa końcówki. Taka usługa nie jest droga.
  • Poziom 16  
    Czy dobrze myślę. że to będzie platforma sadownicza samojezdna?
  • Poziom 15  
    Nie nie :) Ma to być przyczepa 2 osiowa DCM 750kg aby można było ciągać na prawku B. Ta przyczepa ma dziurę w podwoziu i będzie służyła do ustawiania czegoś, nawet nie wiem dokładnie do czego na razie. Coś z geodezji na 100%

Czy tak jak na rysunku jest ok?

Z pompy do rozdzielacza jakiej średnicy węże zastosować? Najwyżej później się zrobi redukcję. I jak je zamontować do ramy?

Bo jeśli dobrze kumam to lepiej dać większe i zredukować niz za małe prawda?

No i gdzie kupić wąż na metry?

pozdrawiam raz jeszcze

Silnik Fiat 126p - Czy da rade napędzić pompę hydrauliczną?
  • Poziom 21  
    rocky21 napisał:
    No i gdzie kupić wąż na metry?

Wpisz w wyszukiwarkę "Zakuwanie węży (przewodów) hydraulicznych".
    U mnie na wsi jest taki punkt. Jest tam pełen wybór końcówek i węży "z metra". Mówisz co potrzebujesz i za kilka chwil masz gotowe.
  • Poziom 15  
    Odpuściłem temat i wezmę się za niego w zimę.