Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win 8/Fedora 17 - Źle zainstalowana Fedora17 na partycji po Win8 [chyba MBR]

31 Sie 2012 23:11 1110 8
  • Poziom 31  
    Witajcie!
    Mam taki problem.
    Otóż miałem dwa systemy XP i Win8 na 2 partycjach. XP na głównej 100GB i Win8 na drugiej 55GB. Teraz chciałem skasować Win8 i zainstalować na tej partycji Fedorę 17.
    Instalacja Fedory przebiegła poprawnie tylko pokazał się komunikat, że jest błąd instalacji programu startowego. Pewnie chodzi o jakiś bootmanager linuksowy. Bo sama instalacja F17 przebiegła poprawnie i pokazał się stosowny komunikat.

Wtedy jak miałem dwa Winy to właśnie wybierałem, który system odpalić z bootmanagera zainstalowanego razem z Win8.

Jak teraz doinstalować bootmanagera Linuksowego tak abym mógł odpalić F17 i podczas startu pokazywała się możliwość wybrania pomiędzy XP a F17?

Czy trzeba jakoś sformatować MBR i wtedy doinstalować?

Próbowałem uruchamiać F17 z płyty i tam w zaawansowanych opcjach doinstalować bootmgra ale chyba nie potrafię bo to nic nie pomogło [nawet nie widziałem tam takiej opcji].

Prośba o szczegółowe wytłumaczenie.

Pozdrawiam,
    narkoza.
  • Poziom 31  
    Cześć,
    nie mogę zainstalować GRUBa. GRUB pokazuje komunikat, że jakiś obszar jest za mały, że nie może się tam "wpasować" i że nie może być zainstalowany. Taki komunikat dostaję po poleceniu:
    grub2-install /dev/sda

Polecenie chroot /mnt/sysimage idzie ok.

Co dalej? :(

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    bbxb napisał:
    jakiś obszar jest za mały

Dokładne komunikaty wklejaj, przepisuj.
  • Poziom 31  
    Załączam zdjęcie, tak to wygląda:

Z góry dziękuję za pomoc, sprawa nieco pilna.

Pzdr.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Komunikat wskazuje na za małą ilość miejsca między MBR a pierwszą partycją (sda1) aby tam zmieścił się core.img

sprawdź poleceniem: fdisk -l

Trzeba by było przyciąć sda1 na jej początku jednak lepiej tego NIE RÓB* a zrób to, co GRUB odradza:
    grub2-install --force /dev/sda2 (trzeba wpisać odpowiednią cyferkę partycji, na pewno nie będzie to sda1 jak próbowałeś bo tam masz partycję NTFS z Windows XP)

* - no chyba, że zabezpieczysz dane na innym nośniku
  • Poziom 31  
    Witaj,
    po wpisaniu poleceń otrzymałem takie coś:

Chciałem uruchomić komputer ponownie i podczas wyłączania [polecenie exit] zobaczyłem:

Za nic w świecie nie chcę stracić tego co mam na Win XP i tej partycji z nim.

Chyba jedynym wyjściem jest całkowity format - a może wystarczy jakoś odinstalować bootloadera Win8?

Mogę też zainstalować maszynę wirtualną w tym Win XP i na niej zainstalować Fedorę ale mam obraz Fedory na płycie DVD w wersji 64bit a Win XP jest 32 bit więc nie wiem czy to pójdzie??

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Miałeś: Installation finished. No error reported. :)
    Wrzuć jednak wynik: fdisk -l

Przywrócenie działania NTloadera -> konsola odzyskiwania z CD XP: fixboot c:

Co do 64-bit VM pod 32-bit hostem/gospodarzem do przydałby się co najmniej 64-bit CPU ze sprzętową wirtualizacją.
    https://www.virtualbox.org/manual/ch03.html#intro-64bitguests
    http://kb.vmware.com/kb/1003945
  • Poziom 31  
    Cześć,
    ze względu na bardzo cenne dane na XP [firma] odpuściłem sobie temat z instalacją Fedory na równoległej partycji.
    Zainstalowałem na wirtualnej maszynie i wszystko super śmiga.
    Mam procka 64bit. Wszystko poszło ok.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam,
    bbxb.

Temat można zamknąć.