Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon Unitra Warel Echo 4

Boral 01 Sep 2012 19:46 5271 9
 • #1
  Boral
  Level 13  
  Witam.
  Kupiłem ostatnio od kolegi dwa radiotelefony Unitra Warel ECHO 4. Jakie tam mają iść baterie bo nie wiem. Zwykłe 1.5v czy może jakieś inne?


  Moderated By c2h5oh:

  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

 • #3
  Boral
  Level 13  
  dzięki za poradę.

  Dodano po 9 [minuty]:

  A jeszcze mam takie pytanie, z ilu kilometrów ten radiotelefon (jak go przerobie na pasmo cb)by sciągał cb-radia?
 • #4
  oj
  Level 42  
  Przecież jest to w pasmie CB.

  Jak 30 lat temu była cisza w pasmie to do 1km coś tam było słychać.
 • #5
  gustaw353
  Level 16  
  "Jak 30 lat temu była cisza w pasmie to do ..." 10 km robiliśmy łączności bez większych problemów. Radiotelefony były przystosowane do współpracy z 1-metrową anteną na dachu samochodu (oczywiście własnej roboty).
  Odbiornik, choć prosty, słyszał z daleka bo ma stosunkowo dobrą czułość - fakt, wówczas nie było takiego poziomu zakłóceń. Dzisiaj jego selektywność i odporność na silne sygnały jest niewystarczająca.
 • #6
  c2h5oh
  Moderator
  gustaw353 wrote:
  ...Radiotelefony były przystosowane do współpracy z 1-metrową anteną na dachu samochodu (oczywiście własnej roboty)...


  Oryginalna antena ECHO-4 ma 125 cm długości i jest dopasowana do stopnia wyjściowego w.cz. odpowiednią cewką skracającą.
 • #7
  gustaw353
  Level 16  
  "Oryginalna antena ECHO-4 ma 125 cm długości i jest dopasowana do stopnia wyjściowego w.cz. odpowiednią cewką skracającą."
  Tak, oczywiście masz rację. My przerabialiśmy te radiotelefony tak by można było korzystać z anten zewnętrznych, w domu też. Dorobione było gniazdo BNC. W miejsce oryginalnego teleskopa (bardzo nieporęcznego) zrobiony własnoręcznie ok. 30 cm "helikal" wstawiony w to gniazdo dawał lepsze wyniki. Zasięg może nie był większy ale za to nie była ta antena tak wrażliwa na otaczające je przedmioty i ukierunkowanie.
  W poprzedniej wypowiedzi nie sprecyzowałem szczegółów technicznych
 • #8
  sp6
  Level 23  
  10 to mało.Normalnie takie dwa ECHO podpięte pod ćwiartki na dachu dawały minimum 20 km.A gdy dodano wzmacniacz na śrubce to robiło się drugi koniec polski gdy była propagacja.To były piękne czasy , które skupiały prawdziwych entuzjastów tego czarodziejskiego pasma .
 • #10
  Boral
  Level 13  
  kiedyś z kolegą zrobiliśmy antene do zwykłego walkie talkie z siatkówki 3, 4 km gwarantowane przerobiłem to walkie talkie na 14 kanał cb

  Moderated By c2h5oh:

  Tematem dyskusji jest: "Radiotelefon Unitra Warel Echo 4".
  Proszę trzymać się tematu dyskusji i nie pisać o dziwnych "wynalazkach". To jest forum techniczne a nie "laboratorium alchemika".
  Regulamin punkt 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
  Regulamin punkt 3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.