Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

307/2.0hdi/01rok - Opornik termiczny jaki zastosować

01 Wrz 2012 19:55 12219 20
 • Poziom 15  
  Witam może ktoś wie jaki mam opornik termiczny wentylatora chłodnicy zastosować bo podobno sa rózne ;/

  Na starym nic nie widać:((,poniżej zdjęcie ;]
  307/2.0hdi/01rok - Opornik termiczny jaki zastosować
 • Poziom 26  
  Z tego co pamiętam to 186 °C.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Motronic napisał:
  Żaden. Druta kawałek. On się tam akurat nie psuje przez wzrost temperatury.
  widziałem kiedys aa.. to było w mowano kawałek druta klient sam zrobił klima chodziła non stop (wakacje) czyli wentylator rowniez po paru tyg bezpiecznik sie spalił..
 • Poziom 42  
  Bezpiecznik od wentyla nie dlatego się spalił,że zamiast termica podłożono drut , tylko dlatego ,że silnik wentylatora miał opory toczne ,a pobór prądu przekraczający nominał bezpiecznika!

  p.s. Nie jest to "opornik termiczny" tylko bezpiecznik termiczny.
 • Poziom 12  
  Ja u siebie, zgodnie z sugestią znajomego elektronika, zastosowałem termistor na 130°C. Co prawda w Oplu, ale zasada działania ta sama ( zabezpieczenie instalacji przed spaleniem, w razie nadmiernego poboru prądu, wynikłego z uszkodzenia silnika wentylatora )
  Zgadzam się z emeryt2 zastosowanie drutu to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie. Lepiej poszukać przyczyny przpalania się zabezpieczenia termicznego, niż wzywać straż do palącego się auta.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  No to mnie oświeć - jaka powinna być wartość temperaturowa termistora, i jakie zadanie pełni on w układzie opornicy wentylatora.
  Moderowany przez robokop:

  Mistrzuniu, ten termik zabezpiecza nie instalację, tylko sam opornik przed przepaleniem, w razie zbyt dużego prądu pobieranego przez silnik, a spowodowanego oporami zatartymi łożyskami wirnika. Instalację chroni bezpiecznik w skrzynce.Na ostatnim biegu dmuchawy nie ma żadnego znaczenia. Tak że nie wypisuj głupot, nie dysponując podstawową wiedzą w temacie.

 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  W ostatnim roku 3 'spaleńce' we wszystkich druty zamiast termików,w dwu potopione obudowy , betka..... w 3-cim płomień poszedł pod maskę , wesoło kierowcy nie było
  Problem polega na tym że termik ma za zadanie obniżyć do bezpiecznej , temperaturę pracy układu , to podstawowa idea tej konstrukcji
  Rozgrzane do czerwonego metalu elementy opornicy i powietrze nawet pod niewielkim ciśnieniem z wentylatora to nie najlepsza konfiguracja, kiedy wokół pełno palnego materiału
  Wypada dodać jako ostrzeżenie , że skutki 'przeróbki' spadają na dokonującego przeróbki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Motronic napisał:

  Bzdura.
  Ma on za zadanie przerwać obwód w przypadku przekroczenia zbyt dużej temperatury opornicy.


  Ograniczyć -zamiast obniżyć , tak powinno być
  Co do bzdur..w starszych sprinterach , uszkodzenia włączników wentylatora to niemal w 100% skutek nieumiejętnych napraw

  Motronic napisał:
  Nie ma szans, aby opornica zredukowanego biegu elektrowentylatora osiągnęła taką temperaturę (np na wskutek zablokowania silnika) aby coś od niej się zajęło. Wcześniej przepali się bezpiecznik ( no chyba, że ktoś wsadził spinkę do włosów) lub stopi szczotkotrzymacz w silniku lub uzwojenie.


  Astra G opornica z ceramicznym rdzeniem , Renault spirala z drutu oporowego ,VW T4 opornica z rdzeniem ceramicznym ...
  W ostatnim przypadku silnik wiązka włącznik rozebrane na czynniki pierwsze , uszkodzona tylko opornica której dwa kawałki nadymiły w kabinie topiąc na szczęście tylko obudowę, zamiast termika drut...fakt przyczyną był 5 letni filtr pyłkowy , ale gdyby w opornicy nie było drutu , nie byłoby kolejnej awarii grożącej pożarem
  Masz trochę mylne zdanie o zabezpieczeniach prądowych , instalacja wentylatora z oryginalnym bezpiecznikiem potrafi zagrzać elementy do sporych temperatur nie powodując spalenia bezpiecznika.

  Podepnij w powietrzu opornicę drutową włącz wentylator i popatrz co się dzieje
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Nie wiem czemu mod. robokop mnie wyczerwienił . Przecież pisałem o usterce silnika wentylatora (łożyska, rozleciany wentylator - wszystko w domyśle ) i zbyt dużym prądzie. O najwższym biegu nic nie pisałem, bo wiadomo że wtedy zasilanie nie idzie przez opornice. Przynajmniej w oplu G
  W pełni zgadzam się z jurekk55 drut może spowodować spalenie instalacji.
 • Poziom 42  
  Dość tego kolokwium , rozgadaliśmy się jak stare baby na bazarze ,a petent tematu milczy , bo jak tu się odzywać , jak same "profesory" dyskutują.

  Dla mateuszTygrys - włóż taki termic jaki tam ma być , masz na starym oznaczony!
 • Poziom 43  
  ...I wymień pyłek bo zapchany ogranicza przepływ powietrza, tym samym zmniejsza chłodzenie-wiele razy problem miałem tu(bo się gościom nie chce wydać 30-50zł na nowy), nie w silniku
 • Poziom 23  
  Skoro ktoś dał bezpiecznik termiczny, to oznacza że w jakimś celu został on zastosowany.
  Wymianan na nowy to 10min pracy.
  Najważniejsze to sprawdzenie oporów kręcenia śmigła wentylatora.

  Przy zakupie nowego bezpiecznika warto kupić z dwie sztuki, bo jak ktoś niepotrafi wlutować nowego, to na pewno go uszkodzi, a jak się uda to będzie na zapas.

  Osobiście jak mam problematycznego pacjenta, to daję bezpiecznik termiczny o wartość wyższą, bym miał spokój - wiem że to już modyfikacja, ale 1000 razy lepsze jak pędzenie druta drutem.
 • Poziom 42  
  Niunek , a widziałeś filtry na wentylatorze chłodnicy? Twoje motto jest dalej aktualne.!
 • Poziom 23  
  Na chłodnicy nie, kratka jedynie .... Fakt, zapomniałem że mówimy o chłodnicy ... Reszta jednak jest taka sama.
 • Poziom 15  
  milejow napisał:
  ...I wymień pyłek bo zapchany ogranicza przepływ powietrza, tym samym zmniejsza chłodzenie-wiele razy problem miałem tu(bo się gościom nie chce wydać 30-50zł na nowy), nie w silniku  Nie ma to jak sie wbić w temat i coś po spamować.

  Kupiłem ten bezpiecznik termiczny na 192stopnie.
  Mam nadzieje ze wkoncu bedzie działał ten wentylator bo przegrzebałem całą instalacje..
  Dopiero po podłączeniu kompa i probie załączenia wentylatora słyszałem przekaźnik,ale wentylator dalej nie pracował wiec odłaczyłem kostkę od tego bezpiecznika i połączyłem 2 zewnętrzne piny i zaczął chodzić.


  emeryt2 napisał:


  Dla mateuszTygrys - włóż taki termic jaki tam ma być , masz na starym oznaczony!  Niestety jak by było cokolwiek na nim to by tematu nie było :P
  Pozdrawiam