Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

alan48+m i GP1/4 - Antena GP 1/4 na strychu, wysoki SWR ~3

01 Sep 2012 20:58 2478 13
  • Level 10  
    Witam!
    Zmontowałem antenę GP 1/4λ na pasmo CB 11m według tego tematu:

Antena CB - GP 1/4 fali z druta i powieszona na strychu

Promiennik i przeciwwagi wykonane są z drutu miedzianego 1.5mm , po 2.65m każda.
    Promiennik do gorącej żyły, przeciwwagi do oplotu.

Względem oryginalnego projektu jedyną zmianą są 4 przeciwwagi (zamiast 3 jak w temacie).
    Wszystkie 4 ustawione pod kątem 135°.

Antena ustawiona jest na poddaszu domu, który pokryty jest blachodachówką - niestety nie mam innej możliwości.
    Podłączone do SWR miarki i radia Alan 48+ multi.

Po ustawieniu wyszło SWR na wszystkich kanałach ok. 3.
    Skróciłem 2 razy po kilka cm promiennik i dalej bez zmian ;/

W czym może tkwić problem?
    Dalej skracać? Czy regulować w inny sposób, ew. jaki?
    Proszę o pomoc.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Blaszany dach wszystko psuje. Mozesz sobie temat odpuścić.
    M
  • Level 10  
    Czyli rozumiem że swr tak zawyża dach?

Odsłuchowo jest w sumie ok, całkiem podobnie jak na aucie z anteną helikalną 1m. Mobile wjedżające do miasta czysto słychać.
    Dach w układzie z tzw. "fajermurami" z pustaka, więc coś tam musi przechodzić.

Tyle że nadawać dłużej troche strach żeby radia nie uszkodzić przy takim swr.

Więc niczym już nie można wpłynąć na swr przy takiej konfiguracji? Odsunąć jeszcze niżej od linii dachu?
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post
    Level 16  
    Pod blaszanym dachem taka antena nie ma prawa działać !
    Wystaw ponad dach promiennik a przeciwwagi pozostaw tuż pod dachówkami. Może być dużo więcej tych przeciwwag, jak najbliżej powierzchni dachu. Wyjście promiennika powinno mieć minimalną pojemność elektryczną w stosunku do blachy i oczywiście być szczelne (deszcz). W tym miejscu (u podstawy ant.) jest węzeł prądowy a więc najwyższe napięcie jest na czubku anteny. Nie wymagane są w tym miejscu (u podstawy) materiały super wytrzymałe na przebicie wysokim napięciem podczas normalnej pracy anteny, jedynie powinna być zapewniona wytrzymałość mechaniczna.
    Możesz sprawdzić czy antena bardziej szumi łącząc na próbę punkt gdzie schodzą się przeciwwagi z powierzchnią blachy.
    Promiennikiem może byś kawałek rury lub wędka z włókna szklanego z przewodem wewnątrz..Może też być to kij z przymocowanym kablem.
    Wybierz najprostszy, najbardziej dostępny dla Ciebie wariant wykonania – tak dla eksperymentu.
    Przy zachowaniu „prawideł gry” zapewne zaobserwujesz jakiś sukces. Zapewniam Ciebie, że efektywność takiej anteny nie będzie gorsza od fabrycznych wynalazków. Przy właściwie dobranej długości promiennika (ok. 2,65 m) i skośnie w obie strony opadającym dachu żaden metchar Ci nie będzie potrzebny.
    Na bazie zdobytego doświadczenia możesz pomyśleć o jakiejś bardziej „zawodowej” konstrukcji.
    Powodzenia.
  • Helpful post
    Level 33  
    Albo wykorzystaj blaszane pokrycie dachowe jako "przeciwwagę"
  • Helpful post
    Level 16  
    Poszycie dachu składa się z kawałków, płatów blachy nie połączonych elektrycznie w sposób trwały. Może to powodować niestałość parametrów owej "przeciwwagi".
    Sugerowałem rozmieszczenie dużej ilości przeciwwag blisko pod powierzchnią dachu by poprzez pojemność połączyć je niejako do kupy.
    Najlepiej wszystkie blachy polutować ze sobą w wielu punktach. Jest to oczywiście bardzo pracochłonne. Uważam, że dla eksperymentu wystarczy wersja jaką proponowałem na wstępie.
  • Level 25  
    Ludzie człowiekowi z postu chodziło o zestrojenie anteny! przez siebie wykonaną :D
    Atu sprawa staje się rozwojowa,lutowanie poszycia dachowego itd.
    Kolega Homo albus
    dobrze ci podpowiedział zmień długość przeciwwag.
    gustaw353 wrote:
    metchar

Co to za wynalazek! google tego nie widzą?
    gustaw353 wrote:
    Wystaw ponad dach promiennik a przeciwwagi pozostaw tuż pod dachówkami

Jak ma wystawić ponad dachówkami?skoro dach ma pokryty blacho dachówką.
    SP5IT już na początku wyjaśnił temat krótko i dobitnie.
  • Helpful post
    Moderator
    .Labrador wrote:
    gustaw353 napisał:
    metchar

Co to za wynalazek! google tego nie widzą?

Żarty czy co?

http://cbworld.republika.pl/projekty_eln.html#maczer
  • Level 10  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Próbowałem skracać przeciwwagi wg podanych sugestii ale nie dało to za wiele - SWR dalej wysoki. Niestety nie mam i nie będę miał możliwości umieszczenia anteny powyżej linii dachu :(
    Spróbuję umieścić antenę na zewnątrz, na ziemi.
  • Moderator
    hoosar15 wrote:
    Spróbuję umieścić antenę na zewnątrz, na ziemi.

Też nici z tego. Podstawa czyli dół anteny musi być nad ziemią ok. 3m.
  • Level 22  
    Powieś na jakimś drzewie jak masz możliwość.
  • User removed account