Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera do teleskopu Sky-Watcher

01 Sep 2012 22:16 24036 33
Optex
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
    maniek1818
    Level 22  
    Bogdan K wrote:
    chciałem zobaczyć czy takie kamerki można zaadoptować

Chyba zaadaptować.
    Czy aplikacja kamerki pozwala na wykonywanie zdjęć :?:
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    zweinstein
    Level 17  
    Też chciałem takie coś zmontować kiedyś ale widzę że nie warto... Kontrast jest bardzo słaby dobrze to widać na pierwszym filmie. Optyka tanich kamerek nie nadaje się do takich celów. Lepiej założyć coś z większą matrycą, china-optic wywalić, a za obiektyw będzie już sam teleskop służył. Taka konfiguracja jest świetna to planet. Ja używam kamery z monitoringu z wymontowaną optyką. Jest bardzo czuła na światło i ze względu na małą matycę (około 5x5mm) daje ładne obrazy planet przy ogniskowej 2m. Przy web kamerkach matryca będzie znacznie mniejsza więc da większe powiększenie
    Pozdrawiam
    Simon79
    Level 19  
    Witam,
    Kiedyś zastanawiałem się nad zbudowaniem podobnej konstrukcji, tylko nie wiem czy kamerka internetowa da lepsze obrazy niż aparat kompaktowy (np. mój canon z zmodyfikowanym softem CHDK).
    Czy kolega ma doświadczenia z fotografowaniem aparatem i porównanie z kamerką ?
    zweinstein
    Level 17  
    Kompakt ma lepszą optykę obiektywu niż kamerka. Obrazy są zdecydowanie lepsze. Poiżej zdjęcie Słoneczka podczas tranzytu Wenus wykonane z kompakta nikona przyłożonego do okularu teleskopu 160/1000

Kamera do teleskopu Sky-Watcher
    User removed account
    User removed account  
    zweinstein
    Level 17  
    Kamera URMET MIWI 1091/102
    Nie miałem raczej wyboru do modelu bo taką dostałem i taką używam. Przy współpracy z obiektywem fotograficznym heliosa widać mniej więcej tyle gwiazd co gołym okiem.
    skynet_2
    Level 26  
    @Bogdan_K mógłbyś znacząco poprawić jakość zdjęć, gdybyś użył samej matrycy bez obiektywu[możesz go wykręcić], przy czym będziesz musiał ją bardziej odsunąć aby objąć cały kadr.
    User removed account
    User removed account  
    maroo123321
    Level 14  
    Mam pytanie czy kamerkę rozebrałeś całą ( tz. do tej małej płytki w 'srodku' która przetwarza obraz do komputera ) czy zostawiłeś całą optykę tylko wywaliłeś ją z obudowy ?
    User removed account
    User removed account  
    skynet_2
    Level 26  
    Kolor czerwony to podczerwień, ale np. fotografując księżyc obraz powinien mieć poprawne kolory.

Co do ostrości, odsuwając kamerę zmieniasz ogniskową, najlepiej ustawiaj na podglądzie np. na księżyc.

Kolejną rzeczą jest ilość szumów, sprawdź czy możesz zmienić FPS kamery na mniejsze.
    User removed account
    User removed account  
    zweinstein
    Level 17  
    Ustawienie ostrości przy długich ogniskowych nie jest łatwe. Na księżycu też można tego dokładnie nie zrobić ponieważ atmosfera sprawia że obraz drga i jest rozmyty. Więc w pewnym zakresie (nie punkcie) otrzymamy najbardziej wyraźny obraz. Najdokładniejszym rozwiązaniem jest tzw. maska Bahtinov'a. Pamiętajmy, że zstawienie ostrości to połowa sukcesu dobrego zdjęcia.
    viki
    Level 16  
    Zainstalu darmowego SharpCap, pozwoli ustawić fps, wzmocnienie, ekspozycję, nasycenie, kontrast, jasność itp lepiej niż standardowa aplikacja creative.
    User removed account
    User removed account  
    djkomprez
    Level 21  
    Witajcie

Astrofoto zajmuje się już dość czasu i musze powiedzieć że kamerki tego typu
    dą totalnie do bani i nadają się tylko i wyłącznie do planet (i to jak są bardzo dobre warunki !)

Sam testowałem wiele kamer i jedynie 2 są ok :
    - Creative (modele HD)
    - Philips SPC 900 NC (z przeróbką na długie czasy)

Sam używam Canona 50D z MagicLantern oraz przelotka EOS-T2
    oto efekty testów z przed roku ;)

JOWISZ (HD1080) (Aby zobaczyć szczegóły na planecie należy ustawić film w HD1080 oraz pełny ekran):

http://www.youtube.com/watch?v=yTbVpu1hDbA&list=UUCit7d7PdXgnnWTc6wvfIaw&index=7&feature=plcp

Księżyc :

http://www.youtube.com/watch?v=mQIScGDS6pc&list=UUCit7d7PdXgnnWTc6wvfIaw&index=6&feature=plcp
    Matheu
    Level 23  
    Hejka
    W amatorskim astro-foto od roku są popularne przerabiane kamerki Microsoftu Lifecam HD 3000 lub 5000, całkiem przyzwoita jakość, koszt rzędu 150zł.
    Jak jest mały obraz planety - może pomóc soczewka Barlowa 2x, 3x; obraz może być trochę ciemniejszy, ale planeta większa.
    http://www.youtube.com/watch?v=s_jN_bN35J4

i galeria obrazów pasjonata z Polski, SW 200/1000, LifeCam HD Cinema
    http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/05/blog-post.html
    a w szczególności:
    http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/03/venus-jowisz-and-mars.html
    User removed account
    User removed account  
    Matheu
    Level 23  
    Ten model chyba jest najlepszy z tych budżetowych. Ale myślę, że bez problemu znajdziesz niższą cenę na Skąpiec/ Ceneo...
    Kiedyś czytałem dokumentację LifeCam Studio - ona ma matrycę 2MPix, a tylko sztucznie interpoluje obraz do 8Mpix. Przypuszczam, że wiele kamerek tak ma i nie wierz w opisy na Allegro.

Tylko wiesz, ja przy teleskopie jeszcze nie mam kamerki, tylko czasem działam na forum astronomicznym (Astromaniak, Astropolis...)

Jako podpowiedź wrzucę Ci kawałek z Astromaniaka:
    http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=18776&hilit=kamerka

oraz z własnej strony użytkownika Riklaunim (jest zaawansowany w kamerkach i ogólnie - w astro)
    "Webcamy Microsoftu wyposażone w matryce zdolne nagrywać wideo HD 720p oceniane są jako jedne z najlepszych, czy nawet najlepsze w kategorii webcamów HD. Webcamy te zostały też wykorzystane do astrofotografii planetarnej - jako coś nowszego od Philipsa SPC880/900NC. Modele HD 720p to MS LifeCam Cinema, HD-5000 i HD-6000. Model MS LifeCam Studio wyposażony jest w większą matrycę obsługującą 1080p."
    http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/webcamy-ms-lifecam-hd-w-astrogotografii-planetarnej/

pozdro
    - Maciek
    hans512
    Level 15  
    Bardzo fajne. Masz mozliwosc ustawienia dluzszej ekspozycji klatek w tej kamerce?
    Milabys wtedy calkiem uzyteczne narzedzie.
    patrx
    Level 16  
    Fajna sprawa. Tak się składa, że akurat przymierzam się do zakupu swojego pierwszego teleskopu. Jestem nastawiany na refraktor achromatyczny, a tutaj widzę, że posiadasz reflektor Newtona:) Jaką średnicę lustra ma ten sprzęt?
    djkomprez
    Level 21  
    Co do kupna teleskopu to widziale ostatnio Pentaflex-y z GOTO mozna kupic juz za 1200zl, ale mozna sie nauczyc nieba i kupic poczciwą synte 8 calową za nawet 600zł na dobsonie i obraz zwala z nóg ...

PS a u kolegi to widzę "skajłoczera" :) jeśli mnie oko nie myli to 130/900 ?
    User removed account
    User removed account  
    PatrykP100
    Level 11  
    Fajny pomysł i można to wykorzystac jako teleskop szpiegowski ale jak już coś robić to robić dobrze więc mogłeś dorzuć troche grosza i kupić kamerę, która nie nagrywa 10 fps. Nie wiem jaki masz teleskop bo przypomina te droższe modele ale z lepszą kamerką mógłbys robić naprawdę fajne zdjęcia gwiazd czy księżyca bo nie wiem czy złapałbyś jakieś planety swoim sprzętem.
    User removed account
    User removed account  
    polarczn
    Level 16  
    Ostatnio zainteresowały mnie teleskopy. W waszych wypowiedziach można było znaleźć Sky Watchera 130/900, który kosztuje ponad 600 zł. Można kupić teleskopy od 200/300 zł do nawet ponad 1000 zł. Jaki teleskop kupić dla osoby, która interesuje się obserwacją nieba. Jest to osoba początkująca, ale chce kupić dobry teleskop, a nie kupować kilku różnych?