Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w konstrukcji układu

toshimin 01 Wrz 2012 23:03 2898 13
  • #1 01 Wrz 2012 23:03
    toshimin
    Poziom 11  

Witam
    Pisze z prośbą o pomoc w dobraniu parametrów elementów układu.
    Opis zamierzonego działania:
    Napięcie stałe na wejściu przyjmijmy 100V i prądy do 3A ,tyrystor ma włączać i wyłączać w rytm z impulsatora który na wyjściu daje sygnał 5V poprzez 4N35 które ma włączać i wyłączać tyrystor BT151 (taki akurat miałem)
    Z lewej znaleziony w sieci po prawej już z wmontowanym przeze mnie 4N35
    I tu pytanie :
    1.Czy 4N35 spełnia wymogi tej aplikacji?
    2.Jakieś inne propozycje zamiast BT151 lub 4N35 i jaką dać diodę D1 która jak podejrzewam ma zapobiegać pracy ciągłej tyrystora?
    3.Jaki zastosować R1 ?
    4.Czy przed nóżką 1 układu 4n35 zastosować jakiś rezystor?
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i wyrozumiałość ;)

0 13
  • #2 01 Wrz 2012 23:24
    cirrostrato
    Poziom 36  

W uproszczeniu: zasilany napięciem stałym tyrystor włączy się przy pierwszym impulsie na bramce i koniec, nie wyłączy się.

0
  • #3 02 Wrz 2012 00:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

->toshimin Jak nie czytasz dokumentacji elementów, choćby absolute maximum ratings, to później się nie dziw, że tyrystor włączy się natychmiast po włączeniu zasilania i tak już zostanie, możliwe że transoptor, po pierwszym załączeniu zasilania, będzie już zawsze przewodził.

0
  • #4 02 Wrz 2012 09:39
    toshimin
    Poziom 11  

Witam

cirrostrato tak też wyczytałem, ale z opisu układu wynikało, że sterowany napięciem stałym o przebiegu kwadratowym będzie sie w w rytm tego napięcia włączał, sądziłem że D1 ma zapobiec pracy ciągłej tyrystora.

jarek_lnx fakt mam problem ze 100% zrozumieniem specyfikacji w datasheet , może są jakieś poradniki jak to czytać dla konkretnych elementów elektrycznych. Jeżeli chodzi o transoptor to wydawało mi się że właśnie te 100V to będzie dla niego za dużo...
    Collector-emitter voltage (see Note 1) . . . . 30 V

Może podsuniecie inną propozycje jak uzyskać pulsujace napiecie stałe 100-200V (autotransformator po mostku)
    pulsujące w rytm nadawany generatorkiem z regulowaną częstotliwością mającym na wyjściu 5V.

Może zastosować jakiś tranzystor na duże napięcia?
    Nie posiadam tak bogatej wiedzy by wybrać najlepsze rozwiązanie.
    Z góry dziękuje za pomoc

0
  • #5 02 Wrz 2012 11:48
    edekk
    Poziom 26  

A jak wygląda stopień zasilania tyrystora , mam na myśli te 100V?

0
  • Pomocny post
    #7 02 Wrz 2012 12:33
    edekk
    Poziom 26  

Jeżeli za mostkiem nie masz kondensatora to tyrystor powinien się wyłączyć , gdyż napiecie masz pulsacyjne , a nie stałe.

0
  • #9 17 Wrz 2012 16:18
    toshimin
    Poziom 11  

Hej
    i jak nikt nie ma pomysłu jaki transoptor zastosować bo 4n35 się nie nadaje a ja szukałem dziś pół dnia odpowiedniego ale nie wiem jak to dobrać.....i jaki dać R1 żeby to działało przy napięciu zasilania 100-200V pulsujące 100Hz
    Z góry dzięki za pomoc

0
  • #10 17 Wrz 2012 19:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Większość producentów takie transoptory ma ma, gorzej ze sklepami, tylko po co stosować transoptor z fototranzystorem. W takim zastosowaniu dał bym transoptor z optotriakiem, przykładowo MOC3020 znajdziesz w prawie każdym sklepie.

0
  • #11 18 Wrz 2012 00:45
    toshimin
    Poziom 11  

Witam
    jarek_lnx jeżeli to zadziała to mi to bez różnicy, układ ma się dać sterować układem wytwarzającym napięcie stałe 0-5V (prostokąt) do czestotliwości max 20kHz
    rozumiem ze tym optotriakiem mam sterowac tyrystor tak?
    czyli R2 powinien ustalić prąd na mniejszy niż

Input diode forward current, continuous = 50mA

a R1 na mniejszy niz 100mA

Output on-state current, total rms value (50-60 Hz, full sine wave): TA = 25°C = 100mA

Dobrze to zrozumiałem?
    wartości np R2 125 Ohm
    R1 2,5kOhm

0
  • #12 18 Wrz 2012 07:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zapoznał byś się z tym jak robią to inni, na takie coś jest kilka standardowych metod.
    Była mowa o zasilaniu napięciu napięciem wyprostowanym nie filtrowanym, które osiąga zero co 10ms, a ty piszesz o sterowaniu 20kHz? Jak to sobie wyobrażasz 200 razy włączyć, raz wyłączyć? Jeśli chcesz coś regulować tyrystorem to albo regulacja fazowa, albo grupowa, jak miał by być PWM, to musiał byś dodać układ wyłączania tyrystora, co nie ma sensu, od czasu kiedy produkują dobre tranzystory.

0
  • #13 18 Wrz 2012 09:56
    toshimin
    Poziom 11  

Hej
    jarek_lnx udało mi się skontaktować z gościem co takie coś uruchomił, i on używa do tero tyrystora i ukłądu H11D1 i jakos mu to działa...nie bedę na ten temat polemizował bo nie mam tkaiej wiedzy.A zależy mi na uruchomieniu układu i to wszystko.
    Jak już pisałem jeśli są do tego lepsze metody to mi to bez różnicy,moż być tranzystor, jedyne ważne parametry już podałem, sterowanie za pomocą układu któy na wyjścu ma 5V prostokąt oddzielone za pomoca jakiegoś opto... a napięcie sterowane, to regulowane 100-200V po mostku, prąd do 7A i wątpie żebym taki osiągał.
    Jeżeli moge prosić to podaj konkretne rozwiązanie bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem...
    cos np takiego?

0
  • #14 19 Wrz 2012 18:57
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jeśli będziesz dobrze wiedział co chcesz zrobić i jak to ma działać, to realizacja to żaden problem. Było wcześniej mówione o napięciu pulsującym przy którym można użyć tyrystora bo co 10ms będzie miał "okazję" się wyłączyć, było mówione że tyrystory wyłącza się kiedy napięcie zmniejszy się do zera. A ty wyskakujesz z jakimiś 20kHz, jakie 20kHz? Pisałeś o jakimś impulsatorze, to nikt się nie domyślił że możesz ukrywać informację o dużej częstotliwości, ciekaw jestem co jeszcze ukrywasz - czasy narastania?. Do przełączania z częstotliwością 20kHz żaden z do tej pory dyskutowanych układów się nie nadaje, no może z wyjątkiem tego ostatniego z tranzystorem bipolarnym choć i tu mogą być pewne trudności.
    Musisz określić jasno, jak będziesz tym sterował. Z jaką częstotliwością, dwustanowo czy proporcjonalnie. A może lepiej w jakim układzie to ma pracować.

Poniżej różne sposoby realizacji:
    1.Najprostsze rozwiązanie kup fabryczny SSR.
    2.Tyrystor sterowany opototriakiem w transoptorze.
    3.Tranzystor bipolarny sterowany forotranzystorem w transoptorze.
    4.Tranzystor MOSFET sterowany fotogniwem w transoptorze.
    5 Tyrystor załączany przez transformaor.
    6.Tranzystor sterowany przez transformator.
    7.Układ z pomocniczym pływającym zasilaniem po stronie wtórnej (do zasilenia tranzystora).

Możliwości jest wiele niektóre nie potrzebują żadnych elementów wysokonapięciowych poza wykonawczym. Niektóre nie mogą pracować z małą częstotliwością, niektóre nie mogą pracować z dużą częstotliwością.

0