Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Punto II 1.9 - Wycieraczki się nie wyłaczają.

niekumaty 02 Wrz 2012 00:27 6015 13
  • #1 02 Wrz 2012 00:27
    niekumaty
    Poziom 9  

Witam. Punto II 2001 Wycieraczki po włączeniu zatrzymują się tylko po wyłączeniu zapłonu. Wymieniłem silniczek wycieraczek co nic nie zmieniło, wymieniłem przełącznik zespolony co również nic nie zmieniło. Przekaźnik w skrzynce bezpieczników obok przekaźnika ogrzewania tylnej wycieraczki i świateł mijania jest ok. Z problem walczę dwa tygodnie czytając fora i wymieniając części- silniczek faktycznie był uszkodzony gdyż po zamontowaniu do samochodu kolegi zatrzymywał się w różnych miejscach. Przełącznik zespolony stary jak i kupiony używany okazał się sprawny. Temat problemu wycieraczek w Puncie wałkowany jest na forach dość często ale mojego problemu po zastosowaniu się do rad nie rozwiązałem stąd nowy temat-przepraszam jeśli spamuje to forum. Proszę o pomoc i sugestię gdyż wymieniłem wszytko co ma związek z pracą tych wycieraczek poza przewodami i nie wiem co i jak mógłbym jeszcze sprawdzić. Pozdrawiam

1 13
  • #2 02 Wrz 2012 00:45
    stefan54
    Poziom 13  

Wygląda na sklejenie styków w przekaźniku.
    A tam przypadkiem przekaźnik nie jest umieszczony na przełączniku wycieraczek ?

0
  • #3 02 Wrz 2012 09:21
    niekumaty
    Poziom 9  

Dziękuje za odzew. Sklejenie przekaźnika odpada gdyż jest on wraz z całą sterującą nim elektroniką w przełączniku zespolonym, a on tak jak i silniczek jest na 100% sprawny. Założyłem temat gdyż brak mi już pomysłów.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Wrz 2012 09:47
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Włącz wycieraczki i wyciągnij bezpiecznik w skrzynce w kabinie nr: 32, 52, 43
    Zobacz przy wyciągnięciu którego wyłączą się wycieraczki.
    W skrzynce w kabinie jest przekaźnik od wycieraczek, prawdopodobnie w gnieździe R12.

1
  • #5 02 Wrz 2012 10:26
    niekumaty
    Poziom 9  

Zatrzymują się tylko po wyciągnięciu bezpiecznika nr 43. Przekaźnik jest w skrzynce bezpieczników gniazdo t12 ale jak wcześniej pisałem jest jest ok (był zamieniany). Przekaźnik ten po włączeniu zapłonu zostaje włączony niezależnie od położenia dźwigni włącznika wycieraczek ale ten stan tak samo występuje w prawidłowo działającej instalacji kolegi. Przekaźnik odpowiedzialny za przerywanie czasowe jest jak mniemam w przełączniku zespolonym gdyż tam słyszalne jest pykanie przekaźnika-niestety nie w moim samochodzie. Dziękuje za zainteresowanie.

0
  • #6 02 Wrz 2012 10:31
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Wrz 2012 10:50
    niekumaty
    Poziom 9  

Z całym szacunkiem dla Moderatora Motronica, którego posty cenie za trafność i lakoniczność, i które wielokrotnie mi pomogły ale silniczek jest na 100% ok gdyż w samochodzie kolegi działa jak ta lala. Stary silniczek rozbierałem i czyściłem styki ale to nie pomogło stąd zakup innego, który jak już wspomniałem na 100% jest ok.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Wrz 2012 14:05
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Gdy silnik pracuje cały czas to napięcie podawane jest na przewód szary czy szaro-żółty?
    Co jest na przewodzie zielonym gdy silnik pracuje?
    Sprawdzałeś ciągłość przewodu zielonego pomiędzy silnikiem a przełącznikiem?

0
  • Pomocny post
    #9 02 Wrz 2012 14:11
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

grala1 napisał:
    Sprawdzałeś ciągłość przewodu zielonego pomiędzy silnikiem a przełącznikiem?

Tutaj będzie problem, elektronika nie wie, że ma zatrzymać silniczek! Objawy będą identyczne jak w przypadku:
    Motronic napisał:
    Krańcówka w silniku do roboty.

0
  • Pomocny post
    #10 02 Wrz 2012 14:48
    emeryt2
    Poziom 42  

Bardzo prosto sprawdzić podpowiedź Metronica i Pawła podając masę na pin nr.6 kostki A przełącznika zespolonego na kierownicy - po podaniu wycieraczka winna zaparkować!

0
  • #11 02 Wrz 2012 18:04
    niekumaty
    Poziom 9  

Dziękuje za cenne wskazówki. Wycieraczki parkują po podaniu masy na pin nr6- zielony kolor kabla. Czyli problem leży w braku przewodności zielonego kabla jak to stwierdzili Gral1 Paweł wawa i emeryt2. Jutro szukam w którym miejscu jest przerwa. Dziękuje bardzo za pomoc wszystkim. Pozdrawiam

1
  • #12 04 Wrz 2012 21:53
    niekumaty
    Poziom 9  

Wycieraczki naprawione. Kabel zielony przedarty o ścianę grodziową. Dziękuje raz jeszcze wszystkim za pomoc, bez której na pewno bym sobie nie poradził. Pozdrawiam

0
  • #13 22 Kwi 2017 19:51
    Marcellodvbt
    Poziom 1  

Witam,
    Ponawiam temat.
    Czy ktoś mi doradzi gdzie znaleźć ten zielony przewód?
    U mnie we wtyczce pod podszybie przy silniku wycieraczek nie ma zielonego.
    U mnie tez wycieraczki chodzą czapy czas. Dodam że właśnie wymieniłem mechanizm wycieraczek wraz z silnikiem na nowy. Proszę o pomoc.

1
  • #14 22 Kwi 2017 20:49
    niekumaty
    Poziom 9  

U mnie był więc ja tutaj zbytnio nie pomogę ale pamietam, że to był bardzo cienki kabel. Jesli masz watpliwości co do koloru to możesz spróbować podać masę przez bezpiecznik-jeśli nie trafisz to upali bezpiecznik.

0