Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer 13z012 - przelewa za dużo wody

02 Wrz 2012 07:50 3396 18
  • Poziom 11  
    Czy jest możliwość regulacji przepływu wody w tym ekspresie?
    Mój w ciągu 25 sek przelewa przez kawę 120 ml wody. Nie ma to związku z kawą i stopniem jej zmielenia. To jakiś problem w ekspresie.

• Specjalista AGD
    Nie ma mozliwośći regulacji przepływu wody, gdyż do tego słuzy pokrętło dozujące ilość wody..

Nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem.. NIe jest to przecież zadna wada - a wiele osób wrecz uznało by odwrotnie.. Oczywiście puki kawa jest dobra..

Kawa napewno ma duze znaczenie oraz jej stopień zmielenia - Gdyż im bardziej jest zmielona tym powoduje wiekszy opór wody.. Przez co jednocześnie wolniej leci..
    Oczywiście nie mozna przesadzić ze zmieleniem, gdyż moze dojśc do sytuacji ze kawa wogóle nie przeleci..

Dlatego na wstępie chciałbym zapytać w czym dokładniej tkwi problem.. Pozatym wydaje mi się ze 120ml w 25s mieści się w normie ekspresów..
  • Poziom 11  
    Według normy dobre espresso powinno być robione przez 25 - 30 sek i mieć objętość 25 ml. U mnie przelewa wody za dużo i zmienia smak (espresso jest rozwodnione i kwaśne), znawcy tematu twierdzą, że ma to ogromne znaczenie tak zwane zjawisko pod-ekstrakcji. Przelewa 25 ml w czasie 7 sek - to znacznie przekracza normy.
    Jest to ekspres ciśnieniowy i jego podstawową funkcją jest robienie espresso więc powinien trzymać się norm.
    Zasadniczo nigdzie nie znalazłem informacji aby można było regulować przepływ wody w tym ekspresie dlatego pytam się tutaj.

• Specjalista AGD
    Rozumiem..

Rozumiem przez to ze wcześniej tak nie było ?
    Według mnie wówczas problem moze lezeć tylko i wyłacznie po stronie sitka w czarce..
    Powinienes mieć trzy ich sztuki wiec warto sprawdzić na innych..
  • Poziom 11  
    Sprawa wygląda tak, że wcześniej niezbyt interesowałem się jak zrobić dobrą kawę, nie kupowałem dobrej kawy i nie miałem młynka, teraz po zgłębieniu tematu wiem jak powinno to wyglądać.

Jestem pewny, że ten ekspres od nowości za szybko przelewał wodę przez sitko, tylko nie zdawałem sobie sprawy, że to problem.

Sitka do tego ekspresu dołączone są dwa i na obu jest to samo, przypuszczam, że pompa robi za duże ciśnienie, albo to jakaś wada zaworu trójdrożnego. Albo jeszcze coś innego.
  • Poziom 20  
    Próbowałeś może przytrzymać dłużej ten przycisk do robienia kawy? Np. wciśnij i trzymaj klawisz aż do uzyskania odpowiedniej ilości wody. Wówczas zwalniasz klawisz.
    Niektóre ekspresy są programowalne.Nie wiem czy ten jest.

• Specjalista AGD
    W tym ekspresie nie ma przycisku dozującego..
    Tutaj masz pokrętło którym regulujesz wielkość kawy..

Jezeli na wszystkich sitkach chodzi tak samo.. No cóz..
    Niechce nikogo tutaj obrazić, wiec proszę mnie źle nie odebrać.. Ale zelmer to jest firma hmm.. która nie dba o to by kawa była wyśmienita , dla nich kawa ma się poprostu zrobić..
    Jezeli masz wieksze wymagania co do jakości kawy polecam ekspresy automatyczne lub prostsze DeLonghi ale te z wyzszej półki..

Pisze tak dlatego bo tutaj nic wiecej nie zrobisz.. Wymiana pompy czy zaworu dozującego niczego nie zmieni.. Pompa nie może mieć innego ciśnienia.. Chyba ze omyłkowo zamontowali Ci karchera ;) Oczywiście zartuje..

Poprostu nie możesz mieć zbyt wieklich wymagań co do tego typu ekspresu..
  • Poziom 11  
    To prawda co piszesz, ekspres nie jest jakiś profesjonalny a automatyczne faktycznie biją na głowę manualne jak ten.
    Rozumiem i zdaję sobie sprawę z ograniczeń jakie posiadają takie chińskie produkty. Jednak uważam, że moje pytanie jest zasadne, ponieważ różnice nie powinny być aż tak duże, no może dwukrotną różnicę można by jakoś przełknąć i przypisać nieprzykładaniu się ale tutaj jest czterokrotna.
    Jeśli ktoś, kto ma ten sam ekspres napisze, że u niego jest to samo to wtedy będę wiedział z czym mam do czynienia.
  • Poziom 20  
    Z ciekawości aż sprawdziłem na Saeco SUPY21. I od momentu wciśnięcia guzika ok 25 ml robi w 13-15s. .... ale zawsze to nie 7 :D
  • Poziom 11  
    Wow niesamowite, według standardów za szybko, ale mimo wszystko 15s to nie 7s, może faktycznie te sprzęty tak mają...
  • Poziom 20  
    jutro z ciekawości zobaczę na elektroluksie.Też tej samej klasy co twój zelmer, i jeszcze jednym Saeco Y21. Zdam relacje
  • Poziom 11  
    dzięki :-)

Zastanawia mnie, dlaczego skoro standardy są 25/25 firmy robią ekspresy, które działają inaczej.
    Jak tak pomyśleć, to może to moja wina, ponieważ stosuję wodę siarkową, ona mimo, że posiada wiele minerałów to nie powoduje prawie osiadania kamienia. Tak pomyślałem, że może specjalnie moc jest zwiększona i jak osiada kamień to zmniejsza przepływy i wtedy wszystko gra. Ale to by musiało być we wszystkich tych zelmerach tak samo.
  • Poziom 20  
    I tak o. Niestety, ale czasy parzenia kawy nie przekraczają 15 s. Również w testach był bosch BOSCH Benvenuto B20.
    Ale... z ciekawości wrzuciłem temat w google i
    Cytat:
    Espresso – nazwa sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie, przez przepuszczenie ok. 25-30 ml gorącej (ok. 88 - 92 °C) wody pod ciśnieniem 9 - 10 barów przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawowca. Również nazwa uzyskanego w ten sposób napoju.

Sądzę że na pewno jest to właśnie problem związany z tym zagadnieniem.Obecne ekspresy mają 15 barów.Chyba że na twoim właśnie taki parametr widnieje.Niestety nie mam takiej pompy, by podłożyć u siebie, ale będę miał temat na uwadze-Sam jestem ciekawy rezultatu:D

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Bardzo możliwe, że masz rację, o tym nie pomyślałem. Co nie zmienia w dalszym ciągu faktu, że mój ekspres przelewa 4 - 5 razy więcej niż powinien. Gdyby przelewał 25ml w 15sek to nie pytałbym co może być nie tak.

Co do przytoczonej formułki o espresso to dalsza część tego artykułu na wiki brzmi:

Cytat:
    Dzięki krótkiemu czasowi ekstrakcji, wynoszącemu około 25 s, zawartość kofeiny w ekstrakcie jest niewielka w porównaniu z kawą z ekspresu przelewowego.

Co do konkretów o dobrym espresso polecam stronę Link są tu również przetłumaczone standardy INEI i wiem, że chodzi o certyfikowane ekspresy, przypominam, że mój przelewa 120ml w 25sek.
  • Poziom 20  
    I tu miła niespodzianka:
    Link

Dla ścisłości pomiar dokonywany, po przez podstawienie miarek pod obydwa ujścia na kawę.
    Wynik:

ok. 25ml na 21 s na obydwie miarki
  • Poziom 11  
    Niesamowite, po tym co napisałeś, po komentarzach i po cenie, zastanawiam się czy nie wymienić tego mojego zelmera na tego Elektroluxa szok!
    Próbowałem już chyba wszystkiego poza rozebraniem go na części, nawet zmieliłem kawę na taki pyłek, że pozatykało wszystkie otwory w sitku i wtedy całkiem go zablokowało.
    Kiedy nie zatyka otworków to przelewa szklankę kawy w 21 sek.
  • Poziom 20  
    Postaram się na dniach zamieścić filmik by było bardziej wiarygodnie.Wada lub zaleta tego ekspresu to taka że wszystko ręcznie się obsługuje. Najprostszy egzemplarz z możliwych, czyli póki nie przekręcisz dźwigni od zamknięcia zaworu, to będzie robił i robił aż woda się nie skończy. Miejscami uciążliwe :cry:
  • Poziom 11  
    Nie poradziłem sobie z tym, odstawiłem na półkę, niestety po ponownym uruchomieniu odmówił posługi.
    Nie wygląda by jeszcze ktoś przez dwa lata, poza mną trafił na taki problem, poza tym to nie jest wielki problem, więc temat zamykam.