Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmak lampowy dla początkującego

cichy47 24 Sty 2005 13:01 8962 45
  • #1 24 Sty 2005 13:01
    cichy47
    Poziom 13  

Więc znowu tu jestem :D-już mam za sobą jeden post o takiej treści -niestety tamten wzmak okazał sie za drogi (trafa- wiecie o co biega) lampy to jeszcze jak cie moge-tyle moge skołować ale ale-dorwałem sie do lampowego TV -myśle ze można by z lamp PCL84 ;PCL86x2;DY86-to nawet nie wiem co to za lampa;EF86x2;PCL805;PCF82;PCF802 coś wykombinować-w końcu w tym TV też jakaś fonia była :) a dokładniej to nazywał sie on Unitra Libra 203 mam tez z niego chyba dwa trafa jedno głośnikowe TG5-46 i TWOP 7/80/30/666 mam jeszcze po domu pare lamp takowych w zapasie więc nie ma obaw że śa żyżyte czy coś-chce po prostu pobawić sie w wolnych chwilach w coś co bedzie mi łądnie wyglądąć w nocy na półce-tylko bez docinków prosze:P-takze mocy niewiele oczekuje za to maksymalnie najprosciej :D

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 24 Sty 2005 13:12
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Jeśli chcesz zrobić wzmacniacz na lampach z telewizora, to i tak musisz mieć transformator sieciowy, bo - jak zapewne wiesz - telewizor typu"Libra" nie posiada takowego. Jeżeli mogę Ci coś poradzić, to lepiej zrób sobie wzmacniacz lampowy ze starego odb. radiowego (większość z nich miała trafo sieciowe i głośnikowe). Jeśli uda Ci się dorwać dwa podobne, to możesz sobie zrobić wzmacniacze typu "monobloc".
    Cześć!

0
  • #3 24 Sty 2005 13:25
    cichy47
    Poziom 13  

ale rzecz w tym że trafo sieciowe to nie jest jeszcze aż taki problem żeby je dobrać z jakiegoś sprzętu lub dowinąć do jakiegoś tylko trzeba mieć parametry podane co i ile zwojów-ja mam czas moge nawijać tylko niech mi ktoś powie czym i jak lub ile to kosztuje -narazie prosze o projekty wzmaków na takowych lampach jeśli ktoś ma

0
  • Pomocny post
    #4 24 Sty 2005 18:39
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

Proponuje PP na PCL86. Jako stopnie wejściowe wykorzystaj części triodowe tych lamp, jako lampy mocy wykorzystaj część pentodową. Z 10 W w klasie AB powinieneś dostać.

P.S. DY86 to dioda wysoko napięciowa z odbiornika TV. Pracowała bodajże w układach odchylania. Z Twojego pkt. widzenia zupełenie nie przydatna z racji małego prądu anody - max. 1mA

0
  • #5 24 Sty 2005 20:32
    cichy47
    Poziom 13  

no dzięki za tę notke teoretyczną ale jak sie już wyraziłem potrzebne mi jest schemat i opis-mam zanadzu jeszcze 2 x EL-84 jakby co ale tak jak mówiłem chce czegoś prostego bo jeślii mi sie uda zrobić takie małe ustroistwo to zapewne zapale sie do tego i podejme sie budowy czegoś bardziej zaawansowanego -mam numer EP z wzmakiem lampowym Hi-Fi ale mimo ze mam te dwie El -84 to nie mam do tego projektu Ecc-83 pozatym jest to oknstrukcja zbyt skomplikowana jak na mnie a elementy z tego co już sie dowiadywałem nie są już robione -wiem że powiecie ze to sie nie robi takich rzecy w pięc minut tylko tzreba gromadzić elementy lub kupować(z tym drugim gorzej) ale myśle ze napewno jakaś prosta konstrukcja na lampach które mam ,już sie przewineła na elektrodzie-znalazłem jedną niestety nic mi nie pomogło-i doświadczenia oraz wskazówki autora były by mile widziane

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

poczytałem troche i sie dowiedziałem zę te lampy to sie właściwie niczym nie róznią chodzi o serie E P i U poza napięciami i pradami żarzenia z lamp które wymieniłem chyba tylko moga sie nadawać PCL 84 15V jako wzm. m oraz wzm m.cz. podobnie jak i PCL86 i EF86 -ta sama funckja -jeśli to prawda to nie jest tak źle

0
  • #6 24 Sty 2005 22:08
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

Konkretnego i sprawdzonego schematu to raczej nie podam, bo nie robiłem nic na tych lampach. Mam "pentodo-wstręt", więc unikam każdej lampy co ma więcej jak 2 siatki :).

W poszukiwaniach schematu radze odwiedzić strone Fonaru, lub ECClab. Obie strony to istne kopalnie lampowej wiedzy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #9 25 Sty 2005 01:57
    marpiasek
    Poziom 27  

Lampy z serii P... mają żarzenie prądowe =300mA napięcie różne?-z seri E... mają żarzenie 6,3V a prąd rożny -DY86 to dioda wn 25kV żarzenie 1,5V prądu nie pamiętam.
    Czyli te z seri P zostaw na pamiątke potomnym ,
    trafo w Librze jest jedno a to drugie to nazywa się dławik.

0
  • #10 25 Sty 2005 07:55
    cichy47
    Poziom 13  

a to niby czemu jesli mają takie same własciwości jak E to czemu mam je zostawiac co wiecej dzieki temu że na ogół seria p ma większe napiecia żarzenia to są bardziej wytrzymałe od serii E pozatym używa sie ich gdzie niegdzie zaminnie-tak czytałem :)

0
  • Pomocny post
    #12 26 Sty 2005 17:31
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

Witam

cichy47 napisał:

poczytałem troche i się dowiedziałem zę te lampy to się właściwie niczym nie róznią chodzi o serie E P i U poza napięciami i pradami żarzenia z lamp które wymieniłem chyba tylko moga się nadawać PCL 84 15V jako wzm. m oraz wzm m.cz. podobnie jak i PCL86 i EF86 -ta sama funckja -jeśli to prawda to nie jest tak źle

W większości przypadków tak jest, ale nie we wszystkich.
    Np. PL84 to nie to samo co EL84(żarzenie pomijam oczywiście).Podobnie jest np, w przypadku EBL21 i UBL21, ECL11 i VCL11 .Lampy mocy przystosowane do żarzenia szeregowego ("prądowego") muszą pracować przy niższych napięciach anodowych, więc i parametry mają inne niż ich "siostry" przystosowane do żarzenia "napięciowego" z transformatora.Np taka UBL21 musi w miare dobrze pracowac przy Ua=120-130V bo odbiornik, w którym była stosowana (np. Pionier) był również przystosowany do napiecia zasilania 125V.

Proponuję na poczatek zrobić wzmacniacz na PCL86.Wykorzystaj schemat telewizora, w którym była zastosowana ta lampa.

Dodano po 5 [minuty]:

marpiasek napisał:

trafo w Librze jest jedno a to drugie to nazywa się dławik.

Trafa w Librze były trzy :głośnikowe(TG),odchylania pionowego(TWOP),odchylania poziomego(TVL).Dławika tam nie było.

Do wzmacniacza nadaje się oczywiście trafo głośnikowe.Reszta jest bezużyteczna.Może by się coś dało z TWOP zrobić, ale szkoda zachodu.

Dodano po 7 [minuty]:

kk84 napisał:
    Witam.
    Mam "pentodo-wstręt", więc unikam każdej lampy co ma więcej jak 2 siatki :).

Już ja Ci Krzysiek wybiję ten "pentodo-wstręt" z głowy!!!

Pozdrawiam

0
  • #13 27 Sty 2005 23:00
    cichy47
    Poziom 13  

naarzie wszystko idzie ku lepszemu-jako lublinianin wiecie ze na dzień dzisiejszy zasypało mnie sniegiem ale jak tylko przyjdzie odwilż jade do mojej koleżanki która obiecała rzucić mi kilka TV lampowych i jak dobrze pójdzie to pare nowych lampek też mi da
    więc jak tylko sniegi stopnieją powiem wam co mam i pomyślimy co można bedzie z tego sprzetu wykrzesać :)

0
  • #14 05 Lut 2005 23:46
    cichy47
    Poziom 13  

dorwałem częsci z rubina i kilka lamp co to oznaczeniami przypominają 6Π45C x2 i 6Φ12Π x2 i 6χ52Π to x ma pionową kreske przez środek :) ale olać te lampy jak wiecie rozchodzi si eo pcl 86 których mam juz 8 i z neptunka trafo TG2,5-1-666 -teraz to juz chyba pójdzie zgóry z tym schematem bo szukam i szukam i albo są takie prościzny że pożal sie boże albo przegiecie w drugą strone... macie jakiś schemacik na to prawda :D

0
  • Pomocny post
    #15 06 Lut 2005 12:30
    wajha25
    Poziom 13  

Widze że masz EL84 to także jest dobry materiał na wzmacniacz lampowy EL84 odpowiadają ruskim 6P14P starając się to pisać tak jak na lampie to będzie to 6n14n. Ruskie są troszeńke lepsze i z tych lamp powinieneś uzyskać prostą metodą zwmacniacz przesyłam Tobie kilka schemacików może się przydadzą. Począwszy od najprostszego dwulampowego do nie co bardziej złożonego. jak masz jakieś pytania odnośnie konstrukcji i podzespołów to wal postaram się odpowiedzieć

0
  • #16 06 Lut 2005 18:46
    cichy47
    Poziom 13  

no dzięki ale gdzie ty znalazłem 6n 14n bo ja nie wiem :) -oczywiscie wiem ze jakbym miał takowe lampy albo el 84 i ecc tam któreś to bym mógł
    ale mis ie rozchodzi zę tych włąsnie nie mam ale dzieki za chęci

-1
  • Pomocny post
    #17 06 Lut 2005 20:17
    szeryf.rm
    Poziom 22  

Ja mam końcówke na PCL805, ale niestety to cię chyba nie zainteresuje, ponieważ użyłem FETów także (na razie 2, ale będzie więcej, bo jeszcze dobrej klasy korektor itp). Prócz tego wzmacniacz jest w trakcie budowy i ma trochę zamieszane zasilanie (tzn. kilka różnych napięć).

0
  • #18 07 Lut 2005 21:52
    cichy47
    Poziom 13  

no raczej nie choć mam takie lampy ale skoro nie masz nic konkretnego to dzięki

Dodano po 6 [godziny] 32 [minuty]:

no to może pomożecie mi to zaadaptować ten schemat do traf tg5-46 lub tg 2,5-1-666 -to jak pomożecie???-a wy chórem POMOŻEMY!!!!!!!

0
  • #19 14 Lut 2005 16:47
    cichy47
    Poziom 13  

no więc tak-podłaczyłem to moje TG do sieci żeby pomierzyć napięcia jakie daje i wyszło mi takie coś-podłaczałem tak jak mówili ludzie do 1i2 pina wyniki podałem na rysunku -natomiast moje TG5-46 już nie bedzie działać bo musi było gdzieś zwarte bo jak podłaczyłem to zaskwierczało błysneło i klops :) albo i moja wina nie wiem w każdym razie powiedzcie czy jest OK bo jak dla mnie to małe te napięcia są

0
  • #20 14 Lut 2005 22:08
    cichy47
    Poziom 13  

ale shit ze mnie debil jest nie wziołem pod uwage kondensatora filtrującego i napiecie powinno być przy 1 i 4 i wtedy wszystko gra :)

0
  • #21 18 Lut 2005 22:52
    cichy47
    Poziom 13  

panowie -postanowiłem nawinąć jednak samemu trafo-wykorzystanie tg 2,5 jest bez sensu lepiej wykorzystać go na wyjsciowe-ale nie mogłem sie doczytać jaki prąd jest potrzebny przy zasilaniu (nie żarzeniu) pcl 86
    PS. takie debilne pytanie -czemu trafa sieciowe są nawijane emaliowanym drutem a głosnikowe nie ???a mozę są tylko ja tej emali nie widze :D

0
  • #22 18 Lut 2005 23:19
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

Cichy47, możesz mi powiedzieć po jaka cholere podłączałeś TRANSFORMATOR GŁOŚNIKOWY do sieci? Wnioskuję z Twoich postów, że pomyliłeś chyba transformatory. Mam poważne obawy, czy powinieneś zabierać się za budowanie układów zasilanych napięciami rzędu kilkuset woltów. To się może źle skończyć. Lepiej poszukaj jakiejś dobrej książki i troche poczytaj.

0
  • #23 18 Lut 2005 23:32
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

Cichy, muszę Cie rozczarować, tak, drut do nawoju traf głośnikowych jest w emalii, czasami nawet jest to DNEE, w droższych wersjach można nawet spotkać drut w powłoczce z teflonu.

Czy ja dobrze rozumiem ? podłaczałeś trafo głośnikowe do sieci ?!?!.

Wybacz, ale jeżeli chcesz się za coś brać, to pierw się dowiedz czegoś z zakresu teorii, potem praktykuj zdobytą wiedze, nigdy odwrotnie, podkreślam, NIGDY.

Swoją drogą zastanawia mnie fakt, jak to jest, żyć w słodkiej niewiedzy.
    Zmień się, oj zmień. Podchodź do rzeczy z dystansem i odrobiną realizmu. Nie mi prawić Ci kazania, ale cichy, to co czasami wyrabiasz napawa mnie do zadumy i wpędza mnie w zakłopotanie.

0
  • #24 19 Lut 2005 12:09
    skaarj
    Poziom 15  

cichy - a internetu to ty nie masz?
    w sieci jest _masa_ dokumentacji, tak wiec nie kwekaj o braku informacji...

poczytaj troche, poucz sie - wtedy pogadamy

0
  • #26 19 Lut 2005 22:00
    gigamaas
    Poziom 16  

Witam! żażarta dyskusja! Ale mój post bedzie jeszcze bardziej denerwujacy! Otóz jestem szczęsliwym nabywcą kilku lamp, sa to ECC82,ECC85, 2x EY86,
    EF183,PCL86! Nawet nie wiem czy dobrze odczytałem symbole? Po pierwsze zacznijmy od tego że kompletnie ale to kompletnie jestem początkujący( wiedziałem ze sie wściekniecie) i nawet nie wiem jak te lampy sprawdzić? A po drugie czy da sie z tego złożyć jakiś wzmacniacz? Jeżeli tak to prosiłbym o jakiś schemacik, w miare prosty ale mocy tak 30W jeżeli to mozliwe! lampy zapewne nie są pierwszej świeżości i szczeże mówiąc nie wiem skąd mój dziadek je wytrzasnoł, ale słuszałem od niego że lampowe wzmacniacze miały piekny charakterystyczny tylko dla nich dżwiek! Z tąd moja chęć złożenia sobie czegoś takiego! TAk, rozumie że napewno komus sie to moze wydawać głupie i napewno zadaje sobie pytanie: "skąd ten idiota sie tu znalazł" ale jeżeli ktoś miałby ochote to prosze o uzyczenie pomysłów i schematów! z góry dziekuje i przepraszam za zamieszanie! (aha, prosiłbym o uiszczanie parametrów na schematach jakby to kogos zaciekawiło) Jeszcze raz dzieki!

0
  • #27 19 Lut 2005 22:09
    MatiZ
    Poziom 15  

Proponuje ci..poczytaj coś najpierw o urządzeniach lampowych..a potem sie zabieraj za budowe...bo ja narazie to z takim stanem wiedzi nic niezrobisz a jedynie możesz sobie lub komuś zrobić krzywde (wyokie napięcia stosowna we wzmakach lampowych śa naprawde niebezpieczne)

0
  • #28 19 Lut 2005 22:14
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

30W mocy ?!. Hmm...wyzywające. Na parce PCL86 uzyskasz może 10 - 12W. Żeby to wyszło 30W to musiałbyś dać po 6 lamp na kanał, przy założeniu, że lampy mają BARDZO zbliżone parametry. Czyli ostatecznie byś musiał dać po 4 lampy na strone, razy dwa, co daje 8 sztuk :|. Jesteś pewien, że nadal chcesz uzyskać te 30W ?. Konkretnego schematu nie znajdziesz w sieci na takiej ilości lamp. Na początek zrób coś mniejszego by nabrać wprawy.
    Przedmówca ma racje, pierw się czegoś dowiedz o lampach, potem się bierz za nie. Jak wiadomo prąd stały jest bardzo niebezpieczny. Przy odrobinie szczęścia i dobrym rażeniu, możesz już nie doczekać następnego.

0
  • #29 19 Lut 2005 22:40
    gigamaas
    Poziom 16  

Dzięki za rade! poczytam i wróce tu!nie wiedziałem że az tyle to wymaga tych lamp! Ale schemacik by sie przydał jakis teraz, choćby na te 10W? Bo potem pewnie i tak już na to nikt nie zwróci uwagi! A ja nie musze przeciez robić tego odrazu!A i jeszcze jedno! Co wy powiecie na temat tego dzwieku?? czy on naprawde jest taki specyficzny?? i prosiłbym o wskazówki co konkretniej powinienem wiedziec o lampach bo jak wiemy w internecie mozna znalezć wszystko! Z góry dziekuje za zainteresowanie! wszelka pomoc i komentarze mile widziane! i jeszcze raz dziekówa dla panów kk84 i MatiZ!!

0
  • #30 19 Lut 2005 22:42
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

Co musisz wiedzieć o lampach ?....... praktycznie WSZYSTKO :).
    Jak to brzmi ?. Trudno powiedzieć, odrazu się różnicy nie wychwyci, na to trzeba czasu. Dźwięk jest cieplejszy, bardziej przestrzenny, poprostu "lampowy".

0