Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zabezpieczenie 20A wystarczy dla płyty indukcyjnej 4,6kW?

02 Wrz 2012 14:32 19791 29
  • Poziom 2  
    Witam,

Przymierzam się do kupna plyty indukcyjnej. Z rozdzielni mam podłączone 2,5 mm2 i zabezpieczone 20A. Całe mieszkanie mam zabezpieczone 25A wiec tego zabezpieczenia 20A nie mogę podnieść. Płyta do której się przymierzam ma 4,6kW. Z wzoru na moc wychodzi na styk (20A*230v=4600W). Pytanie czy takie płyty nie mają chwilowo większego poboru. Poza tym zastanawiam się czy ten pozostały zapas na mocy (nieco powyżej 1,1kW) wystarczy na resztę mieszkania. Zawsze mam alternatywę i kupno płyty na 3,5kW - ale boje się czy to nie będzie za słabe.

Dzięki za pomoc.
    PozdrR
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Admin Elektroenergetyka
    Jeśli w mieszkaniu masz jedną fazę to kupno płyty 4,6kW nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto Ty masz zabezpieczyć przewód a nie odbiornik.
  • Poziom 35  
    1,1 kW to trochę mały zapas, ale 4,6 kW kuchenki to moc maksymalna.
  • Poziom 23  
    Weż pod uwagę stopień jednoczesności. Ile razy w roku gotujesz coś na wszystkich polach , ustawionych na max? A jeśli nie są one ustawione na max to włączają i wyłączają się. Moim zdaniem wystarczy owe 20A. 4,6kW to moc maksymalna a w praktyce nie zdarza się tak ją zużywać. Druga sprawa że zapas który Ci zostaje na mieszkanie, jest maławy. Kilka urządzeń w "stand-by" komputerek telewizor, a ktoś nagle czajnik włączy lub pralkę.
  • Poziom 2  
    Dzięki, nie przypuszczałem, że w niedziele w porze obiadowej tyle osób siedzi nad forum. W innym miejscu znalazłem info o tym że podobno kuchenki mają możliwość regulowanego max poboru. Spróbuje to sprawdzić w sklepie.
    piter244 napisał:
    Moim zdaniem wystarczy owe 20A. 4,6kW to moc maksymalna a w praktyce nie zdarza się tak ją zużywać.

Ciekawy sposób doboru zabezpieczeń.
  • Poziom 23  
    Z obliczenia wychodzi że nawet na pełnym obciążeniu wytrzyma więc skusiłem się wziąć pod uwagę jednoczesność. Gdyby w dzisiejszym mieszkaniu wyposażonym we wszystkie urządzenia elektryczne obliczać zabezpieczenia na podstawie ich maksymalnego poboru i zakładając jednoczesne użycie to w połowie przypadków i 64A okazało by się niewystarczające.
  • Moderator - Elektryka
    piter244 napisał:
    Gdyby w dzisiejszym mieszkaniu wyposażonym we wszystkie urządzenia elektryczne obliczać zabezpieczenia na podstawie ich maksymalnego poboru i zakładając jednoczesne użycie to w połowie przypadków i 64A okazało by się niewystarczające.

W poście tytułowym jest wzmianka nt. przewodów o przekroju 2,5mm².
    Ma to jakieś znaczenie w kwestii doboru zabezpieczeń, czy nie ma?
  • Poziom 23  
    No ja się doczytałem w tabeli obciążalności długotrwałej 19A dla przewodu 2,5mm². Przy czym jest to z zapasem. Nie uniemożliwiał bym tym jednym amperem podłączenia płyty.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    piter244 napisał:
    Moim zdaniem wystarczy owe 20A. 4,6kW to moc maksymalna a w praktyce nie zdarza się tak ją zużywać.

Ciekawy sposób doboru zabezpieczeń.

A jaki Kolega proponuje?
  • Moderator - Elektryka
    piter244 napisał:
    No ja się doczytałem w tabeli obciążalności długotrwałej 19A dla przewodu 2,5mm². Przy czym jest to z zapasem. Nie uniemożliwiał bym tym jednym amperem podłączenia płyty.

Upierałbym się jednak, że zaokrąglanie "w dół" jest nieco bardziej bezpieczniejsze. ;)
  • Poziom 23  
    Cóż można tam postawić zabezpieczenie 16A i kupić płytę o mniejszej maksymalnej mocy. Ale u autora już jest bezpiecznik który ktoś tam zainstalował,może nawet na podstawie jakiegoś projektu, a pytał on o płytę.
  • Moderator - Elektryka
    piter244 napisał:
    Ale u autora już jest bezpiecznik który ktoś tam zainstalował,może nawet na podstawie jakiegoś projektu, a pytał on o płytę.

Czyli trzeba wziąć za d**ę projektanta. Nie przewidział płyty!!! ;)
  • Specjalista elektryk
    W tabeli 52C1 obciążalności (izolacja PVC, dwie żyły obciążone, temp. żyły 70°C, temp. otoczenia 30°C):
    kolumna A1 19,5A; kolumna A2 18,5A; kolumna B1 24A; kolumna B2 23A; kolumna C 27A; kolumna D 29A.
    Kolumny A1 i A2 odnoszą się do montażu przewodów w rurce instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie (czyli n.p. w wełnie, styropianie).
    Kolumny B1 i B2 odnoszą się do montażu przewodów w rurce instalacyjnej na ścianie n.p. drewnianej lub w rurce instalacyjnej w ścianie murowanej o rezystywności cieplnej muru nie większej niż 2Km/W.
    Kolumna C odnosi się do montażu przewodów bezpośrednio na ścianie drewnianej lub w murze (pod tynkiem) o rezystywności cieplnej muru nie większej niż 2Km/W (czyli praktycznie każdym murze).
    Kolmna D odnosi się do układania w ziemi.
    Wybieramy styropian?
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Do płyty ma być 4mm2, zresztą w dużej części instrukcji znajdziecie to samo. Przy 2,5mm nie powinno się takiej płyty instalować. Z doświadczenia wiem że płyta w sobotę czy przed świętami, telewizor, komputer, światło, pralka.... i robi się za mało. Nie ma opcji na 3f?
  • Specjalista elektryk
    15kVmaciej napisał:
    Ta płyta 4,6kW spokojnie może być zabezpieczona C16A i będzie bezproblemowo działać. Jestem przytomny i wiem co piszę. :D

A dlaczego akurat charakterystyka C zabezpieczenia?
    mar_cik napisał:

A jaki Kolega proponuje?

Już wyraziłem swoje zdanie w drugim poście. A proponowanie zabezpieczenia 20A bez wizji lokalnej uważam za błąd.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    mar_cik napisał:

A jaki Kolega proponuje?

Już wyraziłem swoje zdanie w drugim poście. A proponowanie zabezpieczenia 20A bez wizji lokalnej uważam za błąd.

W drugim poście to Kolega napisał że przy zasilaniu jednofazowym widzi Kolega jakieś przeciwwskazania dla kupowania płyty.
    Mieszkanie mojej córki (rodzina z dwojgiem małych dzieci) zasilane jest jednofazowo, jest tam i płyta i piekarnik i zmywarka, oczywiście pralka, nie ma tylko kuchenki mikrofalowej (taka fanaberia).
    Ponadto napisał Kolega że należy zabezpieczyć przewód a nie odbiornik. Odkąd pamiętam do odbiornika dobieramy zabezpieczenie a mając zabezpieczenie dobieramy przewód. Jeśli Kolega widzi to inaczej to proszę to na tym przykładzie opisać.
  • Poziom 10  
    Byłbym ostrożny dobierając przewód i zabezpieczenie do płyty indukcyjnej 4,6kW pod wartości graniczne, jeśli są dostępne rozwiązania o mniejszej mocy. Tym bardziej, jeżeli całośc instalacji zabezpiecza 25A. Niestety w przyszłości będą problemy - jeżeli dołączymy pralkę (Która na pewno jest w mieszkaniu), piekarnik, zmywarka (nawet jeśli nie ma to na pewno w niedalekiej przyszłości będzie),czajnik elektryczny... Zawsze trzeba brać pod uwagę obciążenie maksymalne. Praktyka pokazuje, że nawet przygotuwując niewielkie przyjęcie załącza się tego sporo. Niedalej jak wczoraj byłem na małej uroczystości, gdzie nie można było zaparzyć herbaty, bo w piekarniku była pizza, pralka robiła drobne pranie (przypomniało się o niewypranym sweterku przed pójściem do szkoły). Oczywiście odczekaliśmy trochę i było ok, ale po co generować takie problemy?? Poza tym moim skromnym zdaniem dociążanie przewodu 2,5 mm² nie jest bezpieczne z różnych względów - również pożarowych; są przecież jeszcze jakieś łączenia, styki... A zakładam z praktyki, że instalację 1 raz się montuje, a potem nie konserwuje, nie sprawdza styków, elementów połaczeniowych - puszek itp. aż do awarii.
  • Poziom 26  
    A może wyłącznik priorytetowy? Co kolega robertgro ma w mieszkaniu oprócz wspomnianej płyty?
  • Moderator
    mar_cik napisał:

Ponadto napisał Kolega że należy zabezpieczyć przewód a nie odbiornik. Odkąd pamiętam do odbiornika dobieramy zabezpieczenie a mając zabezpieczenie dobieramy przewód. Jeśli Kolega widzi to inaczej to proszę to na tym przykładzie opisać.

Nie, Kolego. Napisz najpierw gdzie i kiedy spotkałeś taką zasadę. W prawie, albo w normie.
    mar_cik napisał:

W drugim poście to Kolega napisał że przy zasilaniu jednofazowym widzi Kolega jakieś przeciwwskazania dla kupowania płyty.
    Mieszkanie mojej córki (rodzina z dwojgiem małych dzieci) zasilane jest jednofazowo, jest tam i płyta i piekarnik i zmywarka, oczywiście pralka, nie ma tylko kuchenki mikrofalowej (taka fanaberia).

Wiem co napisałem w drugim poście. W obecnych czasach zasilanie mieszkań w naszych warunkach z jednej fazy to nieporozumienie, jeśli w lokalu nie ma gazu to już porażka.
    Nie mam pojęcia jaki przydział mocy ma Kolegi córka. Zakładam, że 5kW, takie przydziały mocy to był standard w PRL-u. Zatem zadam pytanie, czy jako elektryk uważasz to za dobre rozwiązanie? Obciążyć instalacje do granic możliwości i być dumnym że działa?
    Uparcie polecanie takiej kuchenki do mieszkania o standardowej mocy 5kW jest dużym błędem.

Tylko, że w sytuacji autora przewód dobrał się sam i już jest. Zupełnie bez sensu nie ta kolejność.
    Czy tak to się projektuje?
    Moim zdaniem zabezpiecza się przede wszystkim instalacje Kolego. Odbiornik powinien mieć własne zabezpieczenie. Czy na obwód do salonu wsadzisz sobie B6?
  • Moderator
    Łukasz-O napisał:

Moim zdaniem zabezpiecza się przede wszystkim instalacje Kolego. Odbiornik powinien mieć własne zabezpieczenie.

Jeśli producent stwierdzi, że jest niezbędne.
    Dlatego elektryk do urządzenia dobiera przewody, a nie zabezpieczenie. Zabezpieczenie dobiera do przewodów!
    A od urządzeń to jest ich konstruktor i producent.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    Odbiornik powinien mieć własne zabezpieczenie. Czy na obwód do salonu wsadzisz sobie B6?

Tak wygląda myślenie kategoriami obwodów gniazdek ogólnych i oświetlenia, a to nie salon, nie gniazdka czy oświetlenie tylko konkretne urządzenie zasilane własnym obwodem.
  • Moderator
    mar_cik napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Odbiornik powinien mieć własne zabezpieczenie. Czy na obwód do salonu wsadzisz sobie B6?

Tak wygląda myślenie kategoriami obwodów gniazdek ogólnych i oświetlenia, a to nie salon, nie gniazdka czy oświetlenie tylko konkretne urządzenie zasilane własnym obwodem.

I co z tego, że nie salon? W WT nie ma podziału na salon i poczekalnię. Ani przymusu instalowania zmywarki, pralki i przepływowego podgrzewacza wody.
  • Poziom 1  
  • Moderator
    Czekałem, że napiszesz jak to durny producent nie dołączył bezpieczników do silnika, tylko musiałeś sam kupować... Ale można i tak!
  • Poziom 1  
  • Moderator
    15kVmaciej napisał:
    retrofood napisał:
    Czekałem, że napiszesz jak to durny producent nie dołączył bezpieczników do silnika, tylko musiałeś sam kupować

O! Płyta zaczęła wirować! :D
    Ale pójdźmy tym śladem, mam 2 silniki asynchroniczne 0,75kW (jakoś producent nie dołączył bezpieczników), przewód 4x1,5mm² , zabezpieczenie przeciążeniowe każdego około 1A , nadmiarowy 3x B6A. Co zrobiłem źle :?:

Połączyłeś w jednym ciele dwie funkcje. Elektryka i zam. producenta (inwestora).
    Ale to nie musi być niebezpieczne.