Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria dysku WD5000BPVT - partycja RAW/bledy CRC/niemoznosc uruchomienia MHDD

PawelTel 02 Wrz 2012 14:48 4845 15
  • #1 02 Wrz 2012 14:48
    PawelTel
    Poziom 8  

Witam

Chciałem zwrócić sie z prośbą o pomoc, jeśli to możliwe, przy odzyskaniu partycji (danych).

Dostałem do wyczyszczenia laptopa, który został nieopatrznie potraktowany napojem typu cola. Po rozkręceniu laptopa (Acer Aspire 5742g) okazało się, że pod klawiatura nie znajdowało sie wiele coli, zostało wyczyszczone wszystko, cola nie dostała sie w okolice baterii, procesora, dysk twardy był suchy. Klawiatura niestety do wymiany ale na czas oczekiwania na nową została podłączona klawiatura USB.

Po włączeniu laptopa, pojawia się logo acer i to by było na tyle. Komputer permanentnie się restartuje, słychać przy tym na koniec "kliknięcie" z dysku. Nieważne co ustawie w biosie, czy ma sie bootowac z CD (wsadzona płyta z MHDD) czy z dysku twardego, i tak się będzie restartował. Dodam, że nie jestem w stanie wejść do biosa gdy dysk jest podpięty (komenda F2 nie reaguje)

Po podłączeniu dysku w kieszeni do stacjonarnego, nie rozpoznaje dysku. Kiedy wyłączę komputer, wepnę kieszeń, odpalę komputer, dysk jest rozpoznawany, jednakże jedna z partycji pojawia sie jako RAW, druga jako NTFS, komputer mimo iż potrzebuje czasu odczytuje dane z partycji NTFS a w zasadzie tylko je "widzi" przy próbie przekopiowania danych część nie może zostać odczytana.

Używając CrystalDiskInfo zrobiłem odczyt, który dołączam.

Kiedy chciałem sprawdzić dysk programem DMDE zaczeły pojawiać się błedy CRC / WinError 23.

Czy można prosić o pomoc celem odzyskania danych ?

0 15
  • #2 02 Wrz 2012 15:06
    linuks
    Spec od komputerów

Najpierw kopia posektorowa a potem odzysk danych. Dysk drugi i czwarty uszkodzony. Nie katuj tych dysków. Każde uruchomienie zmniejsza szansę odzyskania danych.

0
  • #3 02 Wrz 2012 15:13
    PawelTel
    Poziom 8  

Którym programem wykonać najlepiej kopie posektorową?

0
  • #4 02 Wrz 2012 15:20
    linuks
    Spec od komputerów

Dowolnym. Ja używam linuksowego ddrescue z liveCD partedmagic.

0
  • #5 02 Wrz 2012 17:25
    PawelTel
    Poziom 8  

Kiedy w DMDE wybieram dysk i daje ok zaczyna mi od razu robic analize i wyskakują te błedy CRC.

Kiedy dam abort wyskakuje mi lista partycji, i wtedy robie ich kopie czy musze czekać aż analiza przeleci do końca mimo ciągle wyskakujących błędów? dać ignore all i czekać do końca?

Rozumiem ze kopia posektorowa robi się do pliku czyli moge wybrać miejsce na dysku sieciowym i zrobi mi tylko obraz?

0
  • #7 02 Wrz 2012 17:48
    Damian_
    Poziom 25  

Tak dać ignorowanie wszystkich błędów, a kopie można zrobić do pliku i zapisać w dowolnym miejscu. Teoretycznie plik będzie miał 500GB, pamiętaj o tym.
    Możesz również zmienić ilość ponownych prób chyba od 0 - 2. Jeżeli tych błędów będzie strasznie dużo, to może się zdarzyć, że ten dysk nie przeżyje do końca kopii. Czasami warto dać ignorowanie wszystkich błędów bez ponownych prób odczytu i zrobić pierwsza kopie. Jeżeli dysk będzie działał dalej to zrobić druga kopię z dwoma próbami odczytania uszkodzonego sektora, często odczytuje za pierwszym, rzadziej za drugim razem, bynajmniej ja tak zaobserwowałem.
    Jeżeli robienie kopii będzie trwało bardzo długo, dysk działa coraz gorzej i istnieje taka możliwość, że nie przeżyje do końca kopii, to może warto po prostu odzyskiwać dane po pliku lub po katalogach zaczynając od najważniejszych, ale to już trudniejsza sprawa bo i programy muszą być lepsze (np. DMDE, ale full - płatny). Chodzi o to żeby bez skanowania dysku od razu odzyskiwać pliki. DMDE ma również taką opcje kopii od ostatniego sektora do pierwszego.
    Wszystko zależy od stanu obecnego dysku. Weź pod uwagę czy nie warto oddać dysk komuś kto się na tym zna, bo jest duże prawdopodobieństwo poważniejszego uszkodzenia twojego dysku i utraty tych danych.

0
  • #8 02 Wrz 2012 18:06
    PawelTel
    Poziom 8  

Tak naprawdę nie potrzebuję odzyskać wszystkich danych a jedynie kilka folderów ze zdjęciami, no ale póki co dałem żeby nie ponawiał prób i ignorował błędy. Dużo tych błędów chyba nie było ale efekt jest jak na załączonych obrazkach

Po czym kiedy wyjdę do okna głównego i chce dać "copy sectors" okno które sie pojawia nie napawa optymizmem.

Z chęcią oddałbm do kogoś kto się na tym zna ale nie stać mnie w tej chwili na zapłacenie za odzysk danych a zdjęcia które tam są przedstawiają osobe ŚP. dlatego jest to tak istotne do odzyskania.

Co sugerujecie koledzy dalej ?

0
  • #9 02 Wrz 2012 18:26
    Damian_
    Poziom 25  

Jeżeli nie masz dużo danych to wersja free pozwala na odzyskanie chyba do 4000 plików, nie znam szczegółów nigdy nie próbowałem. W DMDE klikasz na uszkodzoną partycje i otwórz wolumin (bez skanowania).
    tutaj masz przykład, tyle że ty nie skanujesz tylko od razu otwierasz partycje: http://www.youtube.com/watch?v=iMQMbaosft0&feature=relmfu

Jest to alternatywa dla kopii, jeżeli mamy mało danych do odzyskania.

0
  • #10 02 Wrz 2012 18:34
    PawelTel
    Poziom 8  

Rzeczywiście można w ten sposób ale w wersji free nie mogę całego folderu tylko plik po pliku, a to trochę zabawy... czekam na sugestie pomocne a póki co bawię sie pojedyńczo.

Udało mi się odzyskać część plików pojedyńczo ale też udało mi sie dojść do opcji zrobienia obrazu i w tej chwili właśnie robie obraz dysku... jeśli już uda się go zrobić to co dalej ?

0
  • #11 02 Wrz 2012 20:19
    Damian_
    Poziom 25  

Plik po pliku, a nie może za jednym razem 4000 plików. Wydaje mi się że można i wręcz jestem pewny, że czytałem ze na 100% tak można. Być może te 4000 plików musą być w jednym katalogu, poszukaj dobrze na forum. Tworzysz sobie katalog o takiej samej nazwie i odzyskujesz wszystkie pliki do utworzonego katalogi itd. kolejny katalog... nie sądzę że w katalogu masz więcej niż 4000 plików (zdjęć).
    Jeżeli już zrobisz obraz dysku to odzyskiwanie danych z obrazu, tyle że trzeba by wgrać ten obraz na sprawny dysk lub utworzyć sobie partycje wirtualną i na nią wgrać obraz lub naprawić uszkodzony dysk i na niego wgrać obraz. Z tym naprawianiem bym się wstrzymał do czasu odzyskania danych, bo ja np mam sprawny dysk na który mogę wgrać obraz. Nie wiem jakie ty masz możliwości.
    Można również odczytać obraz w DMDE i odzyskiwać dane z obrazu przez DMDE.

Jeżeli już odtworzysz obraz na inny dysk to można użyć innych programów, które nie posiadają żadnych ograniczeń co do odzyskiwanych plików i katalogów np. testdisk, recuva

0
  • #12 02 Wrz 2012 21:05
    PawelTel
    Poziom 8  

Poszukam jeszcze odnośnie masowego kopiowania plików. Jeśli chodzi o obraz to przez ponad godzine odczytal ledwie 192 MB z dysku 500 GB i jest peeeełno błedów CRC. Jeśli chodzi o miejsce to posiadam dysk sieciowy na ktorym jeszcze ponad 1TB wolnego miejsca jest więc miejsce "gdzie" zrobić obraz mam, tylko w takim tempie to pewnie bedzie trwało kilka dni ? Podczas zgrywania plików niektórych nie szło ruszyć bo tez wyskakiwał błąd CRC, ogólnie jak użyłem funkcji opisanej przez Ciebie poprzednio to strukture katalogów wyświetlil całą, choć nie w każdy katalog dało się wejść. Przy takiej ilości błędów nie wiem czy kazać mu czytać dalej czy sprobować czegos innego?

0
  • #13 02 Wrz 2012 21:19
    Damian_
    Poziom 25  

Odpuść sobie tą kopie posektorową, odzyskuj pliki jak najszybciej za pomocą DMDE, pomijaj uszkodzone sektory (błąd CRC). Uszkodzone przy odzyskiwaniu zdjęcia pewnie będzie można otworzyć, ale będą uszkodzone. Pozostało ci jak najszybciej i jak najwięcej odzyskać.

0
  • #15 07 Lis 2012 16:03
    SoCool
    Poziom 12  

Witam,
    Pozwolę sobie podpiąć pod temat, gdyż mam problem z dyskiem o tym samym oznaczeniu i chyba nieco podobnym problemie…
    Zakupiłem dysk wd5000bpvt. Wsadziłem go do tableta Lenovo x60. Potem świeży system XP TABLET 2005. I na urlop. Laptop miał służyć do zrzucania zdjęć. Robię ich sporo stąd też pojemność dysku 500GB. Wszystko działało prawidłowo do czasu powrotu. Po powrocie uruchomiłem laptopa i zacząłem selekcję zdjęć. W pewnym momencie wpiąłem pena, żeby zrzucić kilka fotek na innego kompa. W między czasie zrestartowałem komputer, i po ponownym uruchomieniu okazało się, że system nie wstaje. Wyciągnąłem więc pendriva z USB i uruchomiłem ponownie. Niestety okazało się, że nie pomogło – system wciąż nie wstaje. Wpiąłem dysk do innego laptopa z Windows 7 poprzez obudowę USB i okazało się, że są problemy z jego wykryciem. Po kilku minutach dysk pokazał się w „zarządzaniu dyskami” jako „nieznany” i „niezainicjowany”. Klikniecie zainicjuj dysk nic nie zmienia. Pojawia się komunikat: „NIE MOŻNA WYKONAĆ ŻĄDANIA Z POWODU BŁĘDU URZADZENIA WE/WY”. Pojemność jest wykrywana prawidłowo. Niestety brak dostępu do danych. Dysk przeleżał jakiś czas. A teraz przyszedł moment, żeby podjąć próbę odzyskania danych. Zacząłem od próby skopiowania sektorów w DMDE. Niestety idzie to bardzo wolno i mam wrażenie, że nic się nie kopiuje – pojawia się „WIN ERROR 1117” i jest 0% od kilku godzin.
    Załączam prtsc z CristalDiskInfo
    Proszę o pomoc w odzyskaniu danych

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Jako że nie drgnęło nawet o 1 % przez kilka godzin to przerwałem kopiowanie. Włączyłem testdisk aby podjąć próbę odzyskania zdjęć. Niestety od godziny jest tylko: "ERROR READING SECTOR" i zmienia się wartość.

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

Niestety 3 godziny z testdiskiem i wciąż tylko "Error"

0
  • #16 07 Lis 2012 22:55
    SoCool
    Poziom 12  

Po kilku godzinach bez efektu wyłączyłem próbę odzyskania zdjęć.
    Poniżej załączam prtsc z testdiska - próba dotarcia do partycji, niestety również bez efektu:

Przeczytałem wiele wątków w podobnym temacie stąd tez pomysły na różne działania z dyskiem. Niestety na razie bezskuteczne.
    Ponownie proszę o pomoc i wskazówki co jeszcze mogę zrobić?

0