Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Pytanie] Telefunken U2400 - budowa ładowarki

davvid 24 Jan 2005 13:29 4171 6
IGE-XAO
    davvid
    Level 11  
    Witam serdecznie Wszystkich,

Chcę zbudować ładowarkę na U2400 wg. aplikacji podanej przez producenta. Upatrzyłem sobie pierwszą aplikację ze sterowaniem prądem przez w.o. (schemat z rysunku "figure 15" w datasheet)
    link do datasheet'u:
    http://www.datasheetarchive.com/datasheet/pdf/68/682254.html

Mam 3 problemy/pytania:

1) Przy kolektorze tranzystora T1 jest symbol .... żarówki ? Nie bardzo wiem co poeta miał na myśli ? Co to jest i jaką rolę ma spełniać ?

2) powyżej tej żarówki jest rezystor R11 "peak current limitation". Rozumiem ideę ale nie mam koncepcji jaką wartość tego rezystora ewentualnie przyjąć ? szczerze mówiąc chciałem go pominąć, jest tam przecież jeszcze R20 0,2 ohma, co o tym sądzicie ?

3) chciałem sklecić to na płytce uniwersalnej ale mam zbyt małą i pomyślałem sobie, że jak mam kupić większą to zaprojektuję swoją i za 8pln na allergro zamówię wykonanie. I tutaj padłem na darmowych programach do PCB, Eagle, EDS, itp, albo są pokręcone albo mają ograniczoną wielkość laminatu a jak już się uda to wymalowywują mi takie 2 stronne płytki, że ktoś gotów pomyśleć, że to kontroler stacji orbitalnej !

Może ktoś robił taką płytkę albo może ktoś dysponujący wiedzą doświadczeniem i oprogramowaniem wspomógł by mnie w zrobieniu projektu PCB ? albo i wykonaniu płytki ? oczywiście w takim przypadku nie liczę na darowiznę - to są koszty - chętnie zapłacę.

To tyle moich "wstępnych" problemów :) Zgóry dzięki za Waszą pomoc,
    pozdrawiam,
    D.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Quote:
    1) Przy kolektorze tranzystora T1 jest symbol .... żarówki ? Nie bardzo wiem co poeta miał na myśli ? Co to jest i jaką rolę ma spełniać ?

U2400 moze rozladowywac aku (zapobieganie efektowi pamieciowemu) przed procesem ladowania ; zarowka sluzy jako obciazenie przy rozladowywaniu - dolacza ja do aku T1 sterowany przez pin 10 ukladu "Discharge". Czesto stosuje sie rezystor wiekszej mocy.

Quote:
    2) powyżej tej żarówki jest rezystor R11 "peak current limitation". Rozumiem ideę ale nie mam koncepcji jaką wartość tego rezystora ewentualnie przyjąć ? szczerze mówiąc chciałem go pominąć, jest tam przecież jeszcze R20 0,2 ohma, co o tym sądzicie ?

U2400 laduje aku impulsami. Tym rezystorkiem wyznaczysz szczyty impulsow. Tu sporo zalezy od akumulatorow jakie chcesz ladowac (ilosc cel, pojemnosc).

Quote:
    Może ktoś robił taką płytkę albo może ktoś dysponujący wiedzą doświadczeniem i oprogramowaniem wspomógł by mnie w zrobieniu projektu PCB ? albo i wykonaniu płytki ?

a moze prosciej skorzystac z gotowych (byly ladowarki na U2400 w EP, Elektorze itd.). Tu jest na najprostsza wersja z 'nieszczesliwymi' czasami ladowania: 0.5 ; 1 i ... 12h.
  • IGE-XAO
    davvid
    Level 11  
    No tak ! Gapiłem się na tą żarówkę próbując wymyśleć co to jest a nie spojrzałem, że przecież to jest obciążenie do rozładowywania !, dzięki !

Co do R11 - wczytałem się głębiej w dokument i wydaje mi się, że to działa tak:
    - w rozdziale zatytułowanym PWM występuje R11 i jest to inny R11 niż na schemacie "figure 15". Sterowanie PWM polega na regulacji szerokości impulsów. R11/R12 z tego rozdziału służą do ustalenia napięcia na nóżce PWM i przy 2V wypełnienie jest 100% a przy 1V 0% i nie ma to nic wspólnego z wartością tego prądu ładowania.

- normalnie ten układ nie ma zaimplementowanego źródła prądu (tylko "szatkowanie prądu" PWM'em) i R11 ze schematu "figure15" to po prostu rezystor do ustalenia prądu ładowania - tak jak w najprostrzej ładowarce stałonapięciowej !? I ładowania = U zasilania - U baterii / R11 ?!

- w schemacie "figure 15" zrobiony jest "myk" polegający na wykorzystaniu w.o. i nóżki PWM do źródła prądowego prądu ładowania.
    Myk polega na tym, że to jest źródło średniej wartości prądu regulowanej nie amplitudą prądu tylko wypełnieniem impulsów !
    Czyli faktycznie prąd co do aplitudy będzie się zmieniał w zakresie takim jak napięcie baterii podczas ładowania (tak jak w prymitywnej ładowarce zasilacz-rezystor) ale jego średnia wartość będzie stała bo w.o. będzie ją mierzył na R20 i sterował wypełnieniem PWM ?

byłbym wdzięczny za skomentowanie moich przemyśleń :)

co do płytek - znalazłem tylko jedną podobną implementację - w kicie AVT - jest to kopia z datasheetu ale ta prosta - bez w.o. i trochę ma zmienionych elementów (pewnie na takie co im w magazynie zalegały) płytka z dokumentacją kosztuje 13 pln - zobaczę na ile wystarczy mi determinacji z custom'ową płytką ! :)

a jeśli chodzi o czasy ładowania, rzeczywiście są głupawe, można dołożyć zewnętrzny generator i uzyskać inne ale z tego co wyczytałem to te czasy nie robią nic poza wyłączeniem ładowania po upływie czasu. mozna powiedzieć, że właśnie o to chodzi :) ale przy inteligentnej ładowarce to nie czas powinien decydować, a przy okazji - żyłem w przeświadczeniu, że ten układ realizuje -dV ale okazuje się, że to tylko Vmax...

Są jakieś inteligentniejsze układy ładowarek poza mi-p ? ... bo w tym to jestem cieniutki....
    WojtasJD
    Quote:
    w rozdziale zatytułowanym PWM występuje R11 i jest to inny R11 niż na schemacie "figure 15".

no tak ale na poczatku "upatrzyles" sobie 'figure 15'

zgadza sie, poprzez noge 2 (PWM) steruje sie szerokoscia impulsow a wiec srednim pradem aku.

Quote:
    normalnie ten układ nie ma zaimplementowanego źródła prądu (tylko "szatkowanie prądu" PWM'em) i R11 ze schematu "figure15" to po prostu rezystor do ustalenia prądu ładowania - tak jak w najprostrzej ładowarce stałonapięciowej !? I ładowania = U zasilania - U baterii / R11 ?!

spojrz na wykresy na 'figure 4'
    Gdy korzystasz z wewn. ukladu czasowego ladowania aku (do wyboru trzy: 0.5 ; 1 oraz 12h) to przy trybach szybkich (0.5 i 1h) aku ladowane sa pradem wyznaczonym przez R11 (figure 15).Przy tak krotkich czasach nie ma czasu na zabawe w impulsy .Czesciej zamiast tego rezystora stosuje sie tu zrodlo pradowe. Przy trybie 12h - impulsy trwajace 100ms co 1.2s. Po zakonczeniu wlasciwego ladowania -> doladowywanie podtrzymujace (impulsy 100ms co 16.8s.)
    Przy obliczaniu R11 od U zasilania poza U baterii przydaloby sie jeszcze szacunkowo uwzglednic Uce (T2), Uf (D3) i U (R20).

Quote:
    w schemacie "figure 15" zrobiony jest "myk" polegający na wykorzystaniu w.o. i nóżki PWM do źródła prądowego prądu ładowania.

wlasnie, poprzez prad aku (rezystor pomiarowy R20) wplywa sie na napiecie na n.2 (PWM)

Quote:
    a jeśli chodzi o czasy ładowania, rzeczywiście są głupawe, można dołożyć zewnętrzny generator i uzyskać inne ale z tego co wyczytałem to te czasy nie robią nic poza wyłączeniem ładowania po upływie czasu.

bylo cos takiego w Elektorze 5/94, na zewnatrz jest NE555 i CD4024 ; czasy ladowan 0.5 ; 1 ; 2 ; 4 ; 8 ; 16h. Liczba cel aku: 1, 2, ..., 12.

Quote:
    Są jakieś inteligentniejsze układy ładowarek poza mi-p ? ... bo w tym to jestem cieniutki....

http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Maxim/max712-max713.pdf
    davvid
    Level 11  
    racja, racja, racja,

nie wiem jak ja czytałem te datasheety, że doszedłem do wniosku, że U2400 jest bardziej zaawansowanym układem... chyba to wbudowane rozładowywanie mnie omamiło...

max713 ma tylko jedną wadę w porównaniu z u2400, kosztuje 5 razy tyle ale w moim przypadku bardziej chodzi o pobawienie się zrobienie czegoś samemu niż o zaoszczędzenie pieniędzy,

tak więc zamówiłem płytkę pod ładowarkę na U2400 z AVT, sklecę to i zrobię prezent któremuś z kolegów a wczoraj zamówiłem w maximie gratis 2 sample max713 :)

a propos źródła prądu - myślisz, że zamiast tego R11 mogę wstawić tam np. LM317 (bo akurat mam) z rezystorem 5W między outputem i adjustem ? np. na prąd 1A ?
    To znaczy precyzując pytanie - ze względu na budowę płytki pasowały by mi wsadzić to źródło prądu w miejsce R11 - wtedy przy włączonym PWM lm317 będzie włączany / wyłączany - co powinno pomóc mu zachować chłód :) ale z drugiej strony nie mam w datasheecie żadnych cha-yk czasowych i nie wiem czy "propagacja" tego regulatora będzie wystarczająca ?
    Czy może lepiej jednak wcisnąć go przed tranzystorem kluczującym i ciachać prąd ze źródła prądu działającego ciągle ?

ponownie z góry dzięki za pomoc !,

D.
    WojtasJD
    Quote:
    a propos źródła prądu - myślisz, że zamiast tego R11 mogę wstawić tam np. LM317 (bo akurat mam) z rezystorem 5W między outputem i adjustem ? np. na prąd 1A ?

powinien sie sprawdzic ; zaleznie od pradu wymaganego od zrodla i biorac pod uwage napiecie wewn. Vref = 1.25V wyliczasz rezystor oraz moc.
    Za rezystorem odpowiednia dioda tak by przy 'blokowaniu' LM-a akumulatory sie nie rozladowywaly. W celu sterowania takim zrodlem przydalo by sie jeszcze pare elementow (nalezy zwrocic uwage ze ladowanie to stan niski na n.12 U2400).
    To Ci powinno pomoc:
    http://www.galaxypower.com/organization/GPI-AN0010.pdf

Quote:
    ale z drugiej strony nie mam w datasheecie żadnych cha-yk czasowych i nie wiem czy "propagacja" tego regulatora będzie wystarczająca ?

są ale nie na wszystkich, sprawdzalem - w tym dokumencie:
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/2154.pdf
    ST Microelectronics sie nie pokwapil ale za to National Semiconductor:
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/National_Semiconductor/lm317.pdf
    dal 2 ch-ki na str.4 : Line oraz Load Transient Response gdzie widac odpowiedzi rzedu 5 us a najszybsze sterowanie z U2400 to impulsy 100ms co 1,2s to chyba nie ma co robic z tego problemu.
    pulikow
    Level 20  
    Może trochę odświeżę temat.

Kupiłem płytkę z NordElectronic pod ten układ.

W specyfikacji jest napisane, że układ może ładować akku o pojemności do 1600mAh.
    Chcę zrobić tą ładowarkę na pakiet 6 x 1,2 (szeregowo połączonych ogniw po 2200mAh).

Czy będą jakieś trudności?

NordE.. pisze o stosowaniu transformatora 10V (dla pakietu 6 ogniw) czy mogę zastosować większy (mam pod ręką 12V)?

No i jeszcze kwestia rozładowywania - można ją wyłączyć?