Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zmienić napięcie z 24V na 12V (prąd stały)

02 Wrz 2012 20:21 2715 5
  • Poziom 9  
    Witam. Mam zasilacz który działa na 26V i chciałbym to napięcie zmniejszyć do 12V. Chodzi mi o to, aby prad, który ma przepływać, wynosił 15A. I teraz mam pytanie w jaki sposób to zrobić. Wystarczy dać mostek prostowniczy i diodę Zenera?
  • Poziom 33  
    A jaką moc ma ten zasilacz? Bo może w ogóle nie da rady z niego "wydobyć" 15A
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Volumne napisał:
    Mam zasilacz który działa na 26V i chciałbym to napięcie zmniejszyć do 12V. Chodzi mi o to, aby prad, który ma przepływać, wynosił 15A. I teraz mam pytanie w jaki sposób to zrobić.

Stabilizator liniowy odpada - wytracenie 14V przy 15A wydzieli ponad 200W mocy w postaci ciepła, wiec takie podejście odpada - zostaje przetwornica impulsowa, sugeruję poszukać czegoś z demobilu na portalach aukcyjnych (budowa samodzielna to nie jest temat dla początkującego).
  • Poziom 9  
    Zasilacz wytrzyma 350 W
  • Poziom 14  
    Jeśli zrobisz z 26V 12V to różnica napięć jest 14V i tyle pójdzie w straty w układzie który proponujesz. 14V*15A=210W i tyle odłoży Ci się na mostku i diodzie zenera. Przy czym na mostku zapewne ok 10W, a na zenerze 200W. Zener musiałby więc wyglądać jak kolba do lutowania blachy dachowej. W takiej sytuacji stosuje się zazwyczaj przetwornicę. Różnica jest taka, że przetwornica ma mniejsze straty. Najlepiej kup przetwornicę 24V -> 12V o odpowiednim amperażu i problem masz załatwiony.
  • Poziom 9  
    Myślałem ,że coś mogę zrobić z tego ale no cóż dziękuje wam za pomoc szybką .Temat zamykaM