Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] - Czy układ zegar/termometr jest poprawny?

m.biruta 02 Wrz 2012 21:09 2787 15
  • #1 02 Wrz 2012 21:09
    m.biruta
    Poziom 16  

Poprawiłem tytuł na bardziej oddający problem i zgodny z regulaminem p. 3.1.15.
    Ponadto proszę się zapoznać z zasadami korzystania z działu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic349089.html
    LordBlick

Witam,
    Do tej pory wykonywałem "układy" oparte o płytkę Arduino. Teraz chcę się jej pozbyć, budując swój prototyp na płytce PCB z Atmegą. Nie znalazłem zbyt wielu artykułów na temat przenoszenia programów poza płytkę prototypową, także chciałbym poprosić szanownych kolegów o zerknięcie na załączony schemat w celu wyłapania rażących błędów. Do atmegi dokleiłem zegar oparty o DS1307, złącze pod LCD, 2 wejścia analogowe (czujniki temperatury) oraz przekaźniki na 230V ze sterowaniem tranzystorowym. Dodam, że Eagle dopiero się uczę, także proszę o wyrozumiałość :)

0 15
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2012 21:16
    mickpr
    Poziom 39  

1. Nie prowadzi się lini na schemacie po układzie scalonym (ani po żadnym innym elemencie).
    2. Brak diody zabezpieczającej przy przekaźnikach.
    3. AVcc i Aref podłączone źle.
    4. Na schemacie przekaźniki 12V (z opisu) a napięcie zasilania +5V.
    5. Brak złącza do programowania (chyba, że zaprogramujesz Atmegę w innym miejscu).

To na początek.

AVcc powinno być podłączone przez dławik do +5V (a nie przez kondensator).
    Aref powinno być podłączone przez kondensator do masy (a nie do +5V).

0
  • Pomocny post
    #3 02 Wrz 2012 21:21
    xury
    Poziom 38  

Gdzie Ty widziałeś kondensatory na zasilaniu tak podłączone ? Przy takim podłączeniu kondensator działa jak przerwa w obwodzie i cały układ się nie uruchomi. Kondensatory wepnij równolegle, czyli pomiędzy +5V a masę. Ponadto równolegle do do styków cewki przekaźników daj diody w celu ochrony przed szpilkami indukowanymi na cewce

0
  • Semicon
  • #6 03 Wrz 2012 07:53
    m.biruta
    Poziom 16  

Wielkie dzięki koledzy za wasze bogate i wiele wnoszące wypowiedzi. Przeczytałem teksty które mi przesłaliście oraz napisaliście. Poprawiłem zasilania oraz filtrowanie, zabezpieczyłem układ przed indukcją z przekaźników, przeniosłem konektor od czujników temperatury. Zerknijcie proszę czy wszystko jest już OK :)

0
  • #8 03 Wrz 2012 22:45
    m.biruta
    Poziom 16  

dondu napisał:
    1. Zapomniałeś o kondensatorze 100nF przy AVcc.
    2. Nie podajesz wartości C2 i C3.
    3. Brak złącza programowania - programować będziesz w podstawce i przekładał mikrokontroler co chwilę? Jeżeli jednak złącze umieścisz na płytce, to zmień piny sterujące przekaźnikami.

1. Faktycznie, dzięki :)
    2. Nie podaję, bo jeszcze nie doszedłem do tego, jakie powinny być ich wartości :)
    3. Nie umieszczam złącza programowania ponieważ nie będzie mi tam potrzebne. Umieszczę Atmegę na podstawce, jeśli kiedyś będę chciał coś upgrade-ować to zrobię to w komputerze.

A zegar jest dobrze wpięty?

0
  • #9 01 Paź 2012 11:22
    m.biruta
    Poziom 16  

[Atmega8] - Czy układ zegar/termometr jest poprawny? [Atmega8] - Czy układ zegar/termometr jest poprawny?

Panowie, chciałbym abyście rzucili swoim fachowym okiem na końcowy schemat. Czy waszym okiem są tam jakieś błędy?

0
  • Pomocny post
    #10 01 Paź 2012 15:30
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 01 Paź 2012 16:49
    m.biruta
    Poziom 16  

Saabotaz napisał:
    1) Brak jakiejkolwiek linii GND. Wróżka Jadwiga nie wie gdzie GND będzie podłączona do elementów więc ten układ nigdy nie zadziała

Płytka zalana jest poligonem, widać linie lekko na górze :)

Saabotaz napisał:

2) Rezystory to chyba w pionie będziesz utykał bo są za krótkie

Masz rację, do poprawy.

Saabotaz napisał:

3) Wstawiłeś przelotki, ponieważ zrobisz pewnie płytkę 1 stronną to w otworek przelotki kabelka nie wetkniesz, rozwiercisz i już masz podziabaną ścieżkę. Zrób to jako normalna przelotka

Chodzi Ci o to, że za mała jest ich średnica?

Saabotaz napisał:

4) Zaznacz sobie gdzie będzie VCC z baterii żebyś wiedział jak jej podstawkę wlutować

Nie bardzo rozumiem o co chodzi... VCC idzie ścieżką do nogi, GND do masy układu.

Saabotaz napisał:

5) Kwarca zegarkowego w takiej obudowie pewnie nie kupisz

Tak, wiem. Będzie pewnie rurkowy. Do poprawy.

Saabotaz napisał:

6) Przy kwarcu dla Atmega dziadowsko żeś zrobił ścieżkę pod kondensatorami, wyciągnij ją na zewnątrz

Myślałem, że wyjdzie to kozak :P Czy są jakieś przeciwwskazania aby tego tak nie robić? Zakłócenia?

Saabotaz napisał:

7) Dławik przy AVCC możesz wywalić i połączyć wprost z VCC jeśli nie używasz ADC

Nie wiem co będzie w przyszłości, wolę zostawić ;)

Saabotaz napisał:

8) Diody gaszące od przekaźników są za daleko

Ok, umieszczę je poziomo nad przekaźnikami.

Saabotaz napisał:

9) VCC dla przekaźników możesz odseparować dioda prostowniczą od VCC reszty elektroniki, mniej zakłóceń ci przejdzie

O, to jest bardzo dobry pomysł!

Saabotaz napisał:
    10) Cała płytka jest wielka i rozlazła, możesz to ścieśnić i ładniej ułożyć

Nie jestem minimalistą, może zostać taka wielka płyta :D

0
  • #12 01 Paź 2012 18:00
    qwertxx2
    Poziom 8  

m.biruta napisał:
    Saabotaz napisał:

8) Diody gaszące od przekaźników są za daleko

Ok, umieszczę je poziomo nad przekaźnikami.

I to bardzo dobry pomysł - im bliżej przekaźnika tym mniejsza emisja zakłóceń, tym lepiej.

Ścieżkę zasilającą przekaźniki warto byłoby pogrubić, no i może dodać jedną parę kondensatorów (elektrolita 470µF + ceramika 100nF), blisko przekaźników.
    Poza tym, dlaczego prowadzisz ją pod rezystorami R7-R12 skoro mógłbyś pod przekaźnikiem? To przez polygon?

0
  • Pomocny post
    #13 02 Paź 2012 11:24
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 02 Paź 2012 20:50
    m.biruta
    Poziom 16  

Zrobiłem update płytki wg. Twoich zaleceń, trochę ją zmniejszyłem, aczkolwiek jakby trzeba było to jeszcze kilka pustych placów można by usunąć :)

Saabotaz napisał:
    2) Podstawka pod baterie ma taką wadę że nie zabezpiecza przed odwrotnym wlutowaniem, zaznacz gdzie jest VCCbat żebyś wiedział, to nic nie kosztuje

Tego jakoś nie kupuję. Przecież to się tyczy praktycznie każdego elementu na mojej płytce oprócz rezystorów :)

Saabotaz napisał:
    3) Ścieżki do kwarcu zawsze daje się jak najkrótsze i zazwyczaj oblewa w pobliżu masą no bo i tak musisz ją tam dociągnąć dla kondensatorów. A ty jeszcze utyknąłeś tam bez sensu ścieżkę żeby niby bajer wyglądało

E tam bajer, ścieżki skróciłem, wiadukt wyrzuciłem :)

Saabotaz napisał:
    4) Diody gaszące nad przekaźnikami? Ładne antenki z ich nóżek będą. Takie diody to się montuje jako SMD pod przekaźnikiem

Ale ta wersja jest przewlekana :-/ Zorganizowałem to w trochę inny sposób, mam nadzieję, że choć trochę jest lepiej niż na początku.

Saabotaz napisał:
    5) Oblałeś dół płytki masą bo ci się nie chciało ścieżki GND ciągnąć. Ciekawi mnie jak to będziesz trawił i czy będzie ci się chciało nawiercać stożki na otworach po stronie GND żeby nóżki elementów ci nie przywierały (te które do GND nie idą). Widzę że lubisz ekstremalną robotę

No to fakt, poligon się raczej robi z lenistwa :) Myślę, że marginesy są na tyle duże, że nic nie będzie przywierało. Na co dzień pracuję z lutownicą pod mikroskopem, więc nie powinno być tragedii przy czymś takim :)

Saabotaz napisał:
    6) Duża płytka to dziadostwo samo w sobie. Dowiesz się o tym kiedy zechcesz kupić obudowę (ale wtedy płytkę robi się już po kupnie obudowy)

Obudowa będzie projektowana pod ten układ, jej wielkość i tak nie będzie najmniejsza ze względu na gniazda sieciowe, które będą na niej zainstalowane przy wyjściach z przekaźników.

0
  • #15 02 Paź 2012 21:31
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 17 Paź 2012 08:56
    m.biruta
    Poziom 16  

Postanowiłem jednak zrobić złącze ISP. Jako, że MISO, MOSI i SCK znajdują się na złączu LCD wpadłem na pomysł, aby z dwóch pinów które robią za masy zrobić jedną masę, a drugi podciągnąć do resetu i w ten sposób wbudować w złącze LCD, moje własne złącze programowania układu. Co koledzy na to? PINy oczywiście nie będą zgodne ze standardem ATMEL, ale jak zrobię sobie kabelek z odpowiednio połączonymi pinami to powinno być git.

0