Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór DVB-T. Zacinanie obrazu/mozaika LG z MPEG4

02 Wrz 2012 22:50 8688 24
  • Poziom 8  
    Witam.

Posiadam telewizor LG z dekoderem MPEG4. Mogę odbierać sygnał telewizji cyfrowej jednakże jakość obrazu nie jest zadowalająca. Na niektórych kanałach obraz ciągle się zacina i wyświetla "mozaikę". Sądzę, że problem leży w antenie gdyż jest to zwykła antena siatkowa z jakimś tam zasilaczem(wzmacniaczem). Mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim. Według tej strony http://sat-charts.eu/nadajniki.php mam jakieś 50/60 km do najbliższych nadajników MUX 1/2/3/4. Pytanie.. jaką antenę zakupić aby te problemy znikły?. Czytałem trochę i podobno najlepszym rozwiązaniem są anteny kierunkowe( http://allegro.pl/listing.php/search?string=antena+kierunkowa+dvb&category=0&sg=0&order=bd&change_view=1).
    Chciałbym jednak zasięgnąć rady u fachowców gdyż są anteny ze wzmacniaczami z symetryzatorami... Co będzie dla mnie najlepsze i czy rozwiąże to problem obrazu?

Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]

Do moderatora...To, że jest to link z allegro nie znaczy, że wygaśnie>>przekierowuje on do wyszukiwarki do hasła "antena kierunkowa".

Regulamin pkt 3.1.18 stanowi wyraźnie, że dotyczy to aukcji i samo alledrogo nic do tego nie ma. [SP5ANJ]
  • Poziom 43  
    Jak teren " czysty" to wystarczy z symetryzatorem AX1000. Ta siatkowa też się nadaje oczywiście. Kabel dobrej jakości .
  • Poziom 39  
    LeDy napisał:
    Ta siatkowa też się nadaje oczywiście.

Pierwsze słyszę. Dlaczego antena siatkowa (szerokopasmowa) ma się nadawać?
    Kolega jednak kawałek km (50 ponad) ma do nadajnika.
    Co do kabla, i zaproponowanej AX1000 + symetryzator - jak najbardziej popieram.
  • Poziom 43  
    mickpr napisał:
    LeDy napisał:
    Ta siatkowa też się nadaje oczywiście.

To za mało jeszcze słyszałeś. A co to jest 50km jak można na antenie siatkowej odbierać i ze 100km. Ja osobiście odbieram z ok. 64km. To już teraz wiesz, że się nadaje choć na forum często było o tym. Co przeszkadza, że jest szerokopasmowa?
  • Poziom 39  
    mickpr napisał:
    • a dlaczego to antena 'siatkowa' ma się nie nadawać? Nie jest to najlepsza antena do odbiorów DVB-T, ale w znakomitej większości przypadków spokojnie spełnia swoją rolę w odbiorach DVB-T. Tylko trzeba ją potrafić zastosować.
    • antena 'siatkowa' pasywna spokojnie może zapewnić poprawny odbiór DVB-T do kilkudziesięciu km, w zależności od warunków odbiorczych
    • "szerokopasmowa" napisałeś - to znaczy co to wg Ciebie oznacza konkretnie?
    • i tak na koniec - użyłeś w swojej instalacji antenowej kombinacji "YAGA 19/21-69" (dość mała) + wzmacniacz 35-38dB, co oznacza antenę ze średnim zyskiem (porównywalnym z zyskiem 'siatki") i wzmacniacz o bardzo dużym wzmocnieniu. A przy odbiorze DVB-T (szczególnie dalekim) powinno być tak: antena pasywna z MAX zysku (18...19dB) plus wzmacniacz o MIN wzmocnieniu.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam PANÓW.

Widzę, że jesteśmy na etapie odpowiadania sobie na wzajem a Twórca tematu Cyb3r_d nie miał jeszcze chęci wypowiedzenia się w tej kwestii.

Zobaczcie, że założyciel tematu :
    Ostatnia wizyta: 02 Wrz 2012 22:47

Poczekajmy jeszcze a może się uaktywni.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam

Nie tyle co nie miał chęci, ile czasu. Niestety praca nie pozwala mi na przesiadywanie na komputerze 24/h. Ale nie o tym tutaj mowa...

"Siatkowa może się nadawać, o ile umie się ją zastosować"... Co kryje się pod tym zdaniem ?.

Kabel był zmieniany z jakieś pół roku, ma podwójny ekran.

Ax1000 z wbudowanym symetryzatorem wystarczy jak teren czysty.. A jeśli teren nieczysty? To co wtedy ? Antena ze wzmacniaczem ?...

Chodzi mi o to czy kupić od razu tą ze wzmacniaczem żeby być pewnym.. czy wystarczy symetryzator (cokolwiek to znaczy, bo w tym temacie jestem zielony i się jeszcze nie zagłębiłem).
  • Poziom 39  
    Cyb3r_d napisał:
    "Siatkowa może się nadawać, o ile umie się ją zastosować"... Co kryje się pod tym zdaniem ?.

Dokładnie, to co jest napisane... :D

A poważnie, jeśli antena nie jest uszkodzona mechanicznie, to:

Primo - wymieniamy zamontowany w niej wzmacniacz na symetryzator (takie coś), dokręcając jednocześnie wszystkie śruby i wkręty w antenie.

Secundo - wymieniamy wtyczkę antenową od zasilacza antenowego na zwykłą wtyczkę antenową, najlepiej w wykonaniu w całości z metalu.

Tertio - próbujemy odbioru z najbliższych nadajników DVB-T. Taka jest zasada w DVB-T - najpierw antena pasywna (czyli bez wzmacniacza), a dopiero, gdy jest problem z odbiorem - dodaje się wzmacniacz - odpowiednio go dobierając.

Antenę ustawiamy na MAX jakości sygnałów obieranych mux-ów. Jakość (a często i poziom) odbieranych mux-ów pokazuje każdy odbiornik DVB-T.

Kierunki na nadajniki: Łódź i Przysucha / Kozłowiec

No i w zależności od wyniku prób na 'siatce' z symetryzatorem - można myśleć co dalej - nowa antena czy wzmacniacz...
  • Poziom 39  
    _cheetah_ napisał:
    "szerokopasmowa" napisałeś - to znaczy co to wg Ciebie oznacza konkretnie?
    Dokładnie to co jest napisane. Antena, która odbiera sygnał w szerokim paśmie częstotliwości (VHF + UHF).
    Dodatkowo takie anteny z reguły miały słabą kierunkowość i gorszy (od anten kierunkowych) zysk, musiały odbierać sygnał z dość szerokiego obszaru geograficznego - np. z dwóch nadajników w dwóch miastach, jak i o różnych - często znacznie - częstotliwościach (np. TVP1 z VHF , i Polsat z UHF).

Anteny kierunkowe mają zaś z reguły wąskie pasmo przenoszenia (bo z reguły odbierają sygnał z 1 nadajnika o określonej częstotliwości) i duży zysk.

Może to duże uogólnienie, ale czy tak nie jest?
    Zawsze lepiej było stosować wąskopasmowe anteny o dużej kierunkowości, tylko taniej było kupić jedną antenę siatkową, niż montować np. 3 anteny Yagi, zwrotnice itd..
  • Poziom 43  
    mickpr napisał:
    _cheetah_ napisał:
    Dokładnie to co jest napisane. Antena, która odbiera sygnał w szerokim paśmie częstotliwości (VHF + UHF).
    Dodatkowo takie anteny z reguły miały słabą kierunkowość i gorszy (od anten kierunkowych) zysk, musiały odbierać sygnał z dość szerokiego obszaru geograficznego - np. z dwóch nadajników w dwóch miastach, jak i o różnych - często znacznie - częstotliwościach (np. TVP1 z VHF , i Polsat z UHF).

Anteny kierunkowe mają zaś z reguły wąskie pasmo przenoszenia (bo z reguły odbierają sygnał z 1 nadajnika o określonej częstotliwości) i duży zysk.

A kto ci powiedział, że one odbierają wszystkie VHF? Mniejsza kierunkowość, szerszy kąt odbioru, jest jej zaletą w określonych sytuacjach. O dużym zysku już miałeś odpowiedź. Antena ma mieć duży a wzm. mały, możliwie do potrzeb mały.
    Cytat:
    użyłeś w swojej instalacji antenowej kombinacji "YAGA 19/21-69" (dość mała) + wzmacniacz 35-38dB, co oznacza antenę ze średnim zyskiem (porównywalnym z zyskiem 'siatki") i wzmacniacz o bardzo dużym wzmocnieniu
    Twoja Yaga ma zysk porównywalny z siatkową. U siebie zrobiłeś "mało fachowo" i doradzasz innym takie same błędy?
  • Poziom 39  
    LeDy napisał:
    Mniejsza kierunkowość, szerszy kąt odbioru, jest jej zaletą w
    określonych sytuacjach.

..., ale nie w tym konkretnym przypadku (Łódź).
    Tutaj (dla MUX-ów w Łodzi) powinna być zastosowana dobra antena kierunkowa UHF z symetryzatorem bez wzmacniacza.
    Prawda?
    Miałem identyczną sytuację - mieszkam około 30-40 km od Łodzi i siatka kompletnie się nie sprawdzała (jeden z MUX-ów właśnie miał takie objawy jak u autora tematu), ani ze wzmacniaczem, ani bez. Raz był wykrywany, raz nie.
    Po zastosowaniu kierunkowej anteny, najpierw ze wzmacniaczem, a potem tylko z symetryzatorem odbiór jest w granicach 80-97% jakość/95-100% siła sygnału.
    Akurat mam tak, że żadna góra nie stoi mi na drodze (do nadajnika).
  • Poziom 39  
    mickpr napisał:
    nie jest.

LeDy napisał:
    _cheetah_ napisał:
    Dokładnie to co jest napisane. Antena, która odbiera sygnał w szerokim paśmie częstotliwości (VHF + UHF)
    najpierw zaznajom się z teorią anten siatkowych, a potem pisz.

Pasywna antena panelowa, czyli siatkowa, to antena generalnie przeznaczona do pracy w paśmie V, mogąca pracować również w paśmie IV.
    Reszta, czyli odbiór w paśmie VHF to bzdury marketingowe.

Ale, ponieważ anteny te bazują na dipolach szerokopasmowych, mają one trochę lepsze parametry od anten Yagi opartych o dipol dipol pętlowy (ale ATX-ów już nie, również opartych o dipole szerokopasmowe) na paśmie VHF, co spowodowało czysto polską specjalizację tych anten do odbioru również w pasmach VHF poprzez stosowanie różnych "turbo" i "mega" wzmacniaczy. W przypadku silnych nadajników analogowych dawało to jakiś odbiór w paśmie VHF, kiedy każdy odbiorca był szczęśliwy, że w ogóle coś na kanałach w VHF-ie może oglądać.

I to by było na tyle w kwestii "szerokopasmowości" anten panelowych.

A technicznie rzecz ujmując to ograniczenie pasma pracy anteny to spadek charakterystyki zysku o określoną wartość (zwykle 3dB) oraz zejście parametru Return Loss poniżej określonego poziomu (zwykle < 6 albo 10dB)

mickpr napisał:
    jeśli porównasz zysk 'siatki' do zysku swojej Yagi, to zobaczysz, z nie 'siatka' ma wyższy... więc pisanie o niskich zyskach 'siatek' to już na prawdę ciekawostka.

Jeśli chodzi o charakterystyki kierunkowe to rzeczywiście, anteny panelowe mają całkiem inne przebiegi niż typowe Yagi, ale to nie jest różnica bardzo duża. Wiązki przednie są porównywalne, 'siatki' mają z reguły większe listki tylne.

I tylko to powodowało, że antena 'siatkowa' lepiej sobie radzi z odbiorem z różnych kierunków. Ale, i przy Yadze odbiór z różnych kierunków też jest możliwy.

mickpr napisał:
    to napisz to wyraźnie, że porównujesz wąskopasmową Yagę do 'siatki'. Wtedy, oczywiście tak - porównania nie ma, podobnie jak i porównania do wszystkich innych typów anten dostępnych na rynku,a pracujących w paśmie UHF - nie wyłączając z tego Yagi, którą masz zamontowaną u siebie...

mickpr napisał:
    jedyne uogólnienie dla wszystkich którzy to czytają jest takie, że antena panelowa, czyli 'siatka', nie jest wymarzonym typem anteny do odbioru DVB-T, ale w znakomitej ilości przypadków jest ona całkowicie wystarczająca do stabilnego odbioru DVB-T.

mickpr napisał:
    Tutaj (dla MUX-ów w Łodzi) powinna być zastosowana dobra antena kierunkowa UHF z symetryzatorem bez wzmacniacza.
    Prawda?
    jedynym wyznacznikiem zastosowanej anteny (instalacji antenowej) są warunki odbiorcze w miejscu lokalizacji instalacji antenowej, a nie żadne inne czynniki.
  • Poziom 39  
    Kolega jest bez wątpienia większym fachowcem niż ja (w tej dziedzinie). Tego nie neguję.
    Napisałem (w ostatnim poście) o tym jak to wyglądało u mnie. Identyczna sytuacja była u dwóch moich znajomych, którym też nie działała (DVB-T) na "siatce".
    Być może siatka, jest czasem dobra, ale w tych 3 przypadkach okazała się niestety kiepska. Może z powodu odległości, nie pora mi snuć domysły.
    Czasem jak widać teoria jedno - a praktyka drugie.
    Podejrzewam, że w Łodzi obydwa MUX-y złapałbym na kawałku kabla wyciągniętym za okno.

Jak mawiał Wolter - "Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zda­nia. "
  • Poziom 39  
    mickpr napisał:
    Czasem jak widać teoria jedno - a praktyka drugie.
    Nie zrozumieliśmy się. Ja wyraźnie napisałem:
    _cheetah_ napisał:
    ...czyli 'siatka', nie jest wymarzonym typem anteny do odbioru DVB-T, ale w znakomitej ilości przypadków jest ona całkowicie wystarczająca do stabilnego odbioru DVB-T.

Co oznacza, że czasami 'siatka' nie jest wystarczająca, więc i u ciebie tak mogło być. Ale, to nie uprawnia w żadnym wypadku do uogólnień, które wyprowadziłeś.

mickpr napisał:
    Jak mawiał Wolter - "Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zda­nia. "

A, to dobre jest.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Witam
    Przepraszam za zwłokę... Sprawdziłem w opcjach Tv parametry kanałów. Zasięg na każdym MUX-ie wynosi 100% natomiast jakość się waha.. ma 100% za za chwilę 60% - 40%- 90% i znów 100%...i tak skacze. Oznacza to że "teren jest czysty" ? skoro zasięg 100 %
  • Moderator
    Wszystko na to wskazuje, że sygnał jest zbyt silny i wzmacniacz jest do zdemontowania.
    Analogiczne wskazania pasków siły i jakości występują gdy antena jest niedopasowana i/lub ma bardzo nierównomierne pasmo przenoszenia.

A teraz część techniczna:

Cała sztuka w technice odbioru sygnału cyfrowego polega na tym by antena miała na każdym z odbieranych kanałów idealnie płaską charakterystykę, tak w częstotliwości jak i przesunięć fazowych. Dlatego stosowanie anten o kompensowanych składowych biernych (w ten sposób działają m.in. "anteny siatkowe") jest loterią. Bywa że antena w jednym kanale ma równiutkie pasmo z rozbieżnością max 2 dB i kątami fazowymi nie gorszymi niz 5-15 stopni, natomiast kilka kanałów dalej nie jednym kanale na ma przykładowo charakterystykę od +14 do -9 dB i katy fazowe od -120 do +55 stopni a WFS potrafi się zmieniać w ramach jednego kanału od 1,8 do 7 a nawet gorzej....
    WSF 1,8 to i tak za duży dla celów TV... W odbiorze telewizji analogowej duży WFS powodował co najwyżej konturowanie, w cyfrowej może nieźle namieszać.
    Anteny typu Yagi maja (z założenia) węższe pasmo pracy od anten ścianowych i w nich również dokonuje się kompensowania składowych biernych, ale na mniejsza skalę i nie tak drastycznie w pasmie określonym do odbioru.

Czy są anteny ścianowe/panelowe o szerokim pasmie i równej charakterystyce: oczywiście że są i do tego są powszechnie stosowane w technice nadawczej. Ale w żadnym wypadku nie są to anteny o kompensowanych składowych biernych z uwagi na przenoszone prądy i występujące napięcia.

Nie ma anten najlepszych, są tylko lepiej lub gorzej spartolone.
    Kiedyś tez instalowałem anteny siatkowe. Skończyłem jak pomierzyłem kilka egzemplarzy na pewnym profesjonalnym poligonie pomiarowym niedaleko Rosenheim w Bawarii.

Wielu kolegów na Elektrodzie ma inne zdanie, niektórzy nawet twierdzą, że piszę bzdury. Zapewne zmienili by zdanie, gdyby taką "antenę" dokładnie pomierzyli....
    Inni zarzucają mi że "mam z nimi problemy"... Nie mam, przy pomocy szlifierki kątowej, młotka, "bocznych" oraz buta zdejmuje je w czasie kilku minut... Resztę dokonuje Izaak Newton i grawitacja...
    Pozdrawiam serdecznie adwersarzy....
    To tak Off top.....
  • Poziom 20  
    Dla zwolenników anten siatkowych producenci wymyślili filtry GSM...
  • Moderator
    Wszelkie filtry GSM są jak najbardziej wskazane, nie tylko do anten siatkowych.

Jeżeli mieszkamy dalej niż 20 km od nadajnika i/lub bliżej niż około 200 metrów od BTS-a w mieście lub 500 m na wsi (pasmo 900 jak i 1800 MHz) i dysponujemy dekoderem zewnętrznym to możemy się spodziewać problemów ze zrywaniem transmisji. Szczególnie tańsze dekodery z gatunku Manta, Signal, Wiwa i innych budowanych na bazie tych samych układów elektrycznych - szczególnie w plastykowych obudowach - są podatne na wpływ takich sygnałów. Tanie dekodery nie maja żadnych filtrów pasmowych.
    Skuteczne działanie takiego filtru jest tylko wówczas gdy antena nie ma wzmacniacza a filtr włączony jest bezpośrednio w kabel antenowy a dekoder ma metalową obudowę.

Stosowanie filtru w instalacji gdzie przy antenie znajduje się szerokopasmowy wzmacniacz jest bez sensu..
  • Poziom 39  
    Cyb3r_d napisał:
    Sprawdziłem w opcjach Tv parametry kanałów. Zasięg na każdym MUX-ie wynosi 100% natomiast jakość się waha.. ma 100% za za chwilę 60% - 40%- 90% i znów 100%...i tak skacze
    wygląda na przesterowanie wzmacniacza w antenie. Pisałem wcześniej - na początek wymiana wzmacniacza na symetryzator, albo tak jak piszą inni wyp.... anteny i inwestycja w nową...np. UHF-200, tak, aby odczuć znaczną różnicę w odniesieniu do 'siatki'...

Kierunki na najbliższe nadajniki DVB-T. Najszybciej złapiesz Łódź (EC4) lub Przysuchę Kozłowiec. W obu masz mux-1 raz mux-2. Na mux-3 z Łodzi (Sienkiewicza) to nie masz co liczyć - za daleko. Jeśli chodzi o Raszyn i PKiN to profil terenu jest już nie za dobry, ale trzeba by próbować. Spróbuj wszystkie kierunki - wybierz ten skąd będziesz miał najlepszą jakość odbieranych sygnałów okazywaną przez TV. Antenę ustawiamy zawsze na max jakości odbieranych mux-ów wskazywaną przez odbiornik. Czynimy to powoli i z precyzją, zwłaszcza przy antenie pasywnej.

Cyb3r_d napisał:
    Oznacza to że "teren jest czysty" ? skoro zasięg 100 %
    "teren czysty" oznacza, że pomiędzy nadajnikiem a anteną nie ma na trasie przeszkód terenowych w postaci gór, pagórków, etc. czyli profil terenu wygląda np. tak jak: profil terenu Przysucha Kozłowiec - Tomaszów Maz. oraz, że w bezpośrednim sąsiedztwie anteny odbiorczej nie ma jakichś znacznych przeszkód na trasie sygnału, jak wysokie budynki, pagórki, wysokie drzewa, lasy, etc...

parafka napisał:
    Dla zwolenników anten siatkowych producenci wymyślili filtry GSM...
    teraz w zasadzie montuje się już filtry LTE, pod warunkiem, że odbieramy kanały poniżej k60. Z tym, że wew wszystkich typach anten, nie dyskryminując Yag, logów czy ATX-ów... :D
  • Poziom 18  
    Cyb3r_d cały problem polega na tym że sygnał nie jest stały. A sygnał docierający wygląda tak - Bdb -> dobry - > brak ->Bdb ->brak.
    Powodem jest odbiór sygnału odbitego. Nie jest to sygnał bezpośredni. Siatki to anteny synfazowe i dość szerokie. A do nadajnika masz kawałek drogi niestety.
    Najlepszym wyjściem jest zastosowanie anteny kierunkowej. I nie koniecznie musi być ona zamontowana tam gdzie masz obecnie zamontowana siatkę. Musisz szukać miejsce gdzie docierający sygnał jest w miarę stały.
    Czasami 2 m w lewo czy w prawo załatwia sprawę.
    pzdr
  • Poziom 10  
    Hej

Przeczytałem wszystkie Wasze posty i wciąż nie wiem jaką ja mam wybrać antenę... mianowicie mieszkam w odległości 15-20km po linii prostej od nadajnika ale na drodze stoi blok. Zasłania on widok na górę, na której postawiony jest maszt. W mieszkaniu w bardzo dziwnych miejscach czasami łapie mi zasięg antena pokojowa ze wzmacniaczem ale niestety nie da się ustawić go na stałe.
    Z wypowiedzi Waszych wnioskuję, że kierunkowa się raczej nie nada ze względu na przeszkodę - blok. Zatem jaką zastosować?
    Budynek zbudowany jest z betonowej płyty i zauważyłem, że nawet pojawia się problem z zasięgiem WiFi gdy pójdę z laptopem do drugiego pokoju.
    Ostatnio wystawiłem w/w antenę pokojową za okno w kierunku nadajnika i zasięg złapała na poziomie 70%
    Czy zatem zainwestować w antenę panelową?
  • Poziom 18  
    Antena panelowa to prostym przykładem tej anteny jest tzw siatka. Myślę że z powodzeniem zda egzamin, ale tylko na zewnątrz budynku. Istnieją jeszcze anteny magnetyczne, które mogą być wewnątrz budynków. jednak nie wiem czy tego typu anteny sa produkowane jeżeli chodzi o TV.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Ponieważ problem dotyczy Tomaszowa Mazowieckiego i zasięgu...
    Zakupiłem antenę podobną do: http://tinyurl.com/aa7oojl
    telewizor Toshiba 40TL933
    Problemem jest to że mieszkam w blokach które stoją prostopadle do kierunków z których jest nadawany sygnał...
    Antena (bez wzmacniacza) zamontowana na balkonie sygnał 80-100/26-30...
    Odbieram jakieś odbicie sygnału z Lodzi :) przesunięcie mocowania anteny o dwa metry skutkuje zanikiem obrazu...
    Antenę ustawiałem kilka dni zmieniając miejsce zamocowania i kąt...
    Da się oglądać ale nerwy czasem puszczają...
    Montaż na elewacji odpada (i nic nie da) a na dachu nie pozwolą :(
    Jakiś delikatny wzmacniacz?
    Co radzicie?

Przypominam o zaleceniach w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html, lecz z uwagi na prawie tą samą lokalizację i problemy -
    temat i wpis zostawiamy.

[SP5ANJ]