Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różnicówka w bloku - remont łazienki

m_joker 03 Sep 2012 10:53 2892 5
    m_joker
    Level 15  
    Witam,
    chciałbym wymienić instalacje w bloku w łazience i gniazda zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowoprądowym. Czy rozdział PEN na PE i N moge wykonać za licznikiem? Obecnie jest instalacja 2 przewodowa.
    Pozdrawiam.

PS
    Warunki techniczne co do wymagan instalacji w lokalach uzyskam u zarządcy bloku, czy w rejonie energetyki?
    ziomus90210
    Level 35  
    Tak możesz wykonać taki rozdział za licznikiem jednak ochrona przeciwporażeniowa to nie zasilacz 5V i warto to zrobić profesjonalnie jeśli nie czujesz się pewnie w tej materii poradź się fachowca.
    m_joker
    Level 15  
    W miarę pewnie się czuję, jednak z blokiem nie miałem do czynienia. Teoretycznie PEN powinien mieć 10mm^2 Cu lub 16Al, a za licznikiem mamy juz tylko 2,5 lub 4, nie pamiętam. Czyli teoretycznie rozdzial powinien być w rozdzielni Budynku, a nie za licznikiem. Tylko ze w bloku praktycznie jest to niemożliwe.

Uprawnienia posiadam, ale jak już wspomniałem mieszkaniówka to trudny temat a wcześniej nie miałem z blokami do czynienia.
    No ale zaraz posypią sie gromy że posiadam uprawnienia a takie pytania zadaję... ;)
    Akopek
    Level 10  
    jeżeli chcesz poprawić instalację to rozdział PEN na PE i N (instalacja 3 przewodowa) za licznikiem jest jak najbardziej poprawny. Możesz wtedy montować RCD, stosować "zerowanie", instalacja jest bezpieczniejsza niż 2 przewodowa. Szczególnie jeśli jest to przy okazji "większego" remontu.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Akopek wrote:
    jeżeli chcesz poprawić instalację to rozdział PEN na PE i N (instalacja 3 przewodowa) za licznikiem jest jak najbardziej poprawny. Możesz wtedy montować RCD, stosować "zerowanie",

Co to jest "zerowanie" w instalacji 3-przewodowej?
    Akopek
    Level 10  
    retrofood wrote:
    Co to jest "zerowanie" w instalacji 3-przewodowej?

Miałem na myśli ochronę przez szybkie wyłączenie zasilania SWZ; to czy instalacja ma 2 czy 3 przewody nie ma tutaj znaczenia.
    Zresztą niezależnie czy jest RCD czy go nie ma warunek SWZ zawsze powinien być spełniony.
    Moderated By kkas12:

Gdzie można znaleźć definicję terminu "szybkie wyłączenie zasilania"?

Moderated By kkas12:

Jeśli jeszcze raz użyje kolega przycisku służącego do raportowania postów w celu wyjaśnień to zostanie kolega "urlopowany" na dość długi czas w celu zapoznania się z regulaminem tego forum.
    Sprostowanie należy zamieścić tam gdzie podało się nieprawdziwą informację a nie po cichu tłumaczyć się moderatorowi pozostawiając bez wyjaśnień wpis wprowadzający w błąd.