Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spowolnienie/regulacja obrotów silnika krokowego

03 Wrz 2012 15:35 1875 4
  • Poziom 27  
    Witam!

Mam pewien problem. Mianowicie konstruuje pewną maszynkę, w której wykorzystałem silnik krokowy ze starego dysku, który napędza elektronika również z tego starego HDD. Zastosowałem go głównie ze względu na rozmiar, który idealnie mi pasował (płaski i niski). Po podłączeniu wszystkiego do prądu okazało się, że obroty są trochę zbyt duże. W związku z tym zacząłem trochę kombinować. Z elektroniki wyprowadzone są 3 kabelki (2 białe i jeden czerwony), gdzie czerwone to masa, a w białych płynie 8-9V.

Próbowałem ograniczyć prędkość potencjometrem (przeznaczony na 230V!), jednakże po zmniejszeniu rezystancji do tej zadowalającej mnie po chwili zaczyna wydobywać się z niego dym. Po tym wnioskuję, że się do tego nie nadaje :D .

Piszę więc do was z pytaniem: Jak ograniczyć (ew. regulować) obroty takiego silnika nie ingerując w elektronikę?

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 24  
    Możesz zmierzyć rezystancję potencjometru i policzyć jakiej mocy rezystor będziesz potrzebować.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Ale czy rezystor załatwi sprawę?

Dodano po 3 [minuty]:

Chyba to nie wypali, gdyż przy ograniczaniu potencjometrem albo kręci się na maxa, albo zaczyna hamować.
  • Poziom 24  
    A więc bez ingerencji w elektronikę się nie obędzie.
  • Użytkownik usunął konto