Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Defro Optima 15KW - Schemat centralnego ogrzewania do sprawdzenia

03 Wrz 2012 21:48 7359 5
 • Poziom 9  
  Witam forumowiczów,

  prosiłbym o sprawdzenie schematu, chodzi mi głównie o ułożenie rur stabi glass podwieszanych pod sufitem sutereny, czy ułożenie jak na schemacie zapewni prawidłowy przepływ ciepła do wszystkich pomieszczeń? Proszę o porady i sugestie.. Pytania do schematu mile widziane.
  Defro Optima 15KW - Schemat centralnego ogrzewania do sprawdzenia

  Poprawiłem pisownię. W przyszłości proszę stosować przycisk ,, pisownia".
  mod.serwisant73
 • Poziom 23  
  Już na pierwszy plan idą przewymiarowane średnice. Grzejnik podejście 16 więc wszystkie średnice rozmiar w dół.
 • Poziom 9  
  Tylko ze rur stabi glass mniejszych jak 20 nie ma, strona producenta podaje:klik
  Jest tak dlatego że rury stabi glass maja grubsze ścianki i taka fi 20 ma ścianki grubości 2.8mm czyli 20-2x2.8 = 14.4 mm przepływ
  Na początku też chciałem robić 16 ale ktoś mi podpowiedział że jeśli nie chce się mieć choinki z rur pod sufitem trzeba założyć lepsze rurki odporne na wydłużenia...

  Bardziej chciałem dowiedzieć się o sposób prowadzenia rur tj. Rys. 1 --- czy na tych trójnikach będzie dobrze rozprowadzone ciepło, np. czy jeśli od trójnika redukcyjnego 32/20/32, odprowadzę tym wyjściem 20 rurkę do kaloryfera a przepływ od pieca będzie po tej rurze 32 fi to czy ciepło na tym trójniku będzie pomimo braku zmniejszenia dalszego przepływu z trójnika wpływać do tej rurki ustawionej bokiem fi 20? Czy może tylko ze zmniejszeniem dalszego przepływu to będzie funkcjonowało?
  A może jedyne słuszne zastosowanie trójników to umieszczanie ramion trójników prostopadle do zasilania jak na Rys. 2 ??
  Rys.3 Czy woda z powrotu 3 grzejników rurą 25 fi na trójniku nie będzie blokowała powrotu z jednego grzejnika rura fi 20? i czy w takim razie nie lepiej zastosować dodatkowe kolanko jak na Rys. 4 ? Czy gdyby każdy trójnik rozdzielał po równo po obu stronach powiedzmy 2 grzejniki po prawej i 2 po lewej nie było by tego problemu?
  Defro Optima 15KW - Schemat centralnego ogrzewania do sprawdzenia

  Rys. 5 Jak powinny być kierowane trójniki centralnego ogrzewania, czy zasilanie powinno padać prostopadle do dwóch rozgałęzień czy w przypadku gdy grzejnik jest pionowo w górę może być trójnik skierowany pionowo?
  Defro Optima 15KW - Schemat centralnego ogrzewania do sprawdzenia

  Rys. 6 Czy schemat podłączenia od kotła jest w miarę poprawny?
  Defro Optima 15KW - Schemat centralnego ogrzewania do sprawdzenia
 • Poziom 32  
  Jeśli budynek ocieplony i nowa stolarka to kocioł za duży. Pierwsze rury pp powinny być 2 metry od kotła. Do naczynia narysowałeś rurę bezpieczeństwa powinna być 1",a rura wznośna podłączona do powrotu. Trojaki nie ma różnicy i tak pompa popchnie. Średnice rur zależne od mocy grzejników.
 • Poziom 22  
  A niechciałbyś zrobić to na rozdzielaczu? i dać odpowiednio mniejsze srednice rurą PEX? Oczywiście od kotła minimum 1,5m. stal lub miedź, no i do naczynia też na twardo.
 • Poziom 32  
  Na rozdzielaczu nie zadziała grawitacja.