Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hotpoint wdl520 - stuk przy obrocie bebna w pralko suszarce

03 Wrz 2012 22:40 3117 17
 • Poziom 10  
  Witam
  mam problem z pralko suszarka hotpoint wdl520 mianowicie podczas prania ( wolne obroty nie za szybkie) słychać powtarzający się stuk stuk pojawia się w jednym punkcie przy obrocie tylko w prawa stronę (stojąc na przeciwko) podczas wirowania żadnych stuków nie ma. Sprawdziłem obudowę i bęben ani żadna cześć nie uderza o obudowę. czy winne może być łożysko czy może "trójnik" pająk podtrzymujący bęben czy może coś innego.
  Proszę o pomoc w tej kwestii i z góry wszystkim dziękuje za odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Jeśli tak jest przy słabo załadowanym bębnie albo pustym, przyczyna może być prozaiczna - luźny jeden z "zabieraków" bębna. Bębny mają często dołączane zabieraki z tworzywa sztucznego i nie są one przytwierdzone sztywno, ale miewają jakiś luz. Wtedy przy wolnych obrotach może być słyszalny niezbyt głośny stuk spowodowany minimalnym przesuwaniem się zabieraka na skutek zmiany działania kierunku siły ciężkości względem jego mocowania.
  A w ogóle trudno coś zdiagnozować "na czuja" nie słysząc tego stuku na własne uszy.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Sprawdziłbym mocowanie koła pasowego
  mocowanie silnika
  mocowanie przeciwwagi
  mocowanie amortyzatorów
  zwrócił uwagę na resztę podzespołów np.grzałki
  stało się to samoistnie czy po jakiejś naprawie?
 • Poziom 10  
  Przy pełnej i przy pustej jest to samo na wolnych obrotach. Jedyna naprawa jaka była robiona to wymiana grzałki od suszarki bo tamta nie działała. Dla mnie dziwne jest to ze słychać stuk tylko przy obrotach w jedna stronę i to przy małej prędkości . Jak bardzo możliwa jest wina łożyska? Mocowania w porządku stuki słychać jak by w bębnie.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Witam.Może oberwał się krzyżak bębna..
  Czy wcześniejsze czynności zostały wykonane??
  jeśli zostały to pozostaje wezwać mechanika który rozbierze zbiornik i stwierdzi jaka jest przyczyna

  Dodano po 8 [minuty]:

  stuki słychać jak by w bębnie.

  jak zakręcisz ręką to też słychać? nikt nie jest w stanie stwierdzić tego na odległość
 • Poziom 10  
  Tak zostały wykonane.
  Proszę mnie poprawić jak się mylę (po prostu szukam rozwiązania na wszystkie możliwe sposoby) Jak by się oberwał krzyżak bębna to cały krzyżak do wymiany zgadza się?
  Tyle ze jak by się oberwał to by nie było stuków w każda stronę jak się obraca bęben?
  Stuk powtarza się za każdym razem (wolne obroty nie wirowanie) w tym samym momencie przy obrocie w prawo
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  roland_kr pisze

  Jak by się oberwał krzyżak bębna to cały krzyżak do wymiany zgadza się?

  tak zgadza się

  Tyle ze jak by się oberwał to by nie było stuków w każda stronę jak się obraca bęben?

  stuki najczęściej występują w obie strony ,towarzyszy temu luz bębna
 • Poziom 10  
  Przepraszam mój błąd źle napisałem jak by się oberwał to by nie było stuków w jedna stronę tak jak to ma miejsce u mnie tylko w obydwie strony były by stuki?
 • Poziom 17  
  W tym przypadku jest możliwe oberwanie krzyżaka
  mogła się poluzować śruba trzymająca krzyżak jeśli nie jest nitowany[nie odpowiem tego]
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  A może by tak zacząć od najprostszej rzeczy i poszukać co wpadło między bęben a zbiornik i ew. zahaczyło się o grzałkę albo pływa (i dlatego na wirowaniu cisza).
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Gdyby rzeczywiście coś pływało (zmieniając położenie) to stuki nie byłyby regularne, co obrót bębna tylko "jak by popadło". Jeśli się nie mylę że "krzyżak" to jest koło pasowe mocowane do bębna, to rzeczywiście ja bym zaczął od sprawdzenia jego luzu zgodnie z osią obrotu bębna oraz również prostopadle do tej osi. Jeśli są luzy, w którymś położeniu bębna powinny być wyczuwalne przy ręcznym poruszaniu kołem. Może to być nieco łatwiej sprawdzić po zdjęciu paska. Lepiej to robić w ciszy i nasłuchiwać stuków, nie polegać wyłącznie na zmyśle czucia. A to o czym pisałem wcześniej chyba jednak nie powinno się zdarzać przy pełnym bębnie, więc to raczej nie to. Luzy zabieraków można sprawdzić ręką od środka bębna, próbując ruszać nimi przy pustym bębnie. W moim Elektroluxie tak właśnie jest od nowości (wszystkie 3 są luźne) i nic z tym nie robiłem.
 • Poziom 10  
  Witam
  Po sprawdzeni wszystkich części i mocowań sprawdziłem bęben okazało się ze jest luz na bębnie rozkręciłem cała pralkę wyciągnąłem cały zbiornik rozpołowiłem go i łożyska wydaja się w porządku jedynie jakby miał luzy na krzyżaku chciałem wybić cały krzyżak z bębnem ale jakoś mi to opornie idzie czy muszę wybijać również łożyska ? I proszę powiedzcie mi jak później wbić ten krzyżak z bębnem?

  Co do koła pasowego to sprawdziłem je i wszystko wydaje się w porządku luz dalej jest nawet po ściągnięciu koła, wygląda na to ze to rzeczywiście krzyżak wypowiem się jak wyciągnę bęben z krzyżakiem na razie tylko nie wiem jak to zrobić bo już prawie się wyrównało z łożyskami.
 • Poziom 17  
  Witam.
  Spróbuj wybić sam krzyżak nie wybijając łożysk
  Po odkręceniu śruby i zdjęciu koła pasowego należy w ten otwór z gwintem wkręcić inną śrubę stukając w tę śrubę wybijesz bęben.Kiedy będziesz miał bęben poza zbiornikiem ocenisz stan łożysk i krzyżaka {luzu na nim}.pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Pomysł z śrubą był bardzo pomocny ściągnąłem już bęben z krzyżakiem okazuje się ze krzyżak nie ma żadnego luzu trzyma się jak należy śruby nie popuściły nawet nie drgnie.
  Od zewnętrznej strony łożyska pracują (tak mi się wydaje) idealnie
  Z tego co podejrzewam to ktoś już wymieniał łożyska w tej pralce pytanie które mam teraz to czy mogę jakoś wybić tylko to jedno łożysko które jest od środka bębna i jak to zrobić? Oraz jak będę zakładał to wbić je czy jak z tym postąpić oraz czy mam użyć jakiegoś "kleju" bo z tego co widzę to na tym łożysku jest tak jak by jakiś sylikon.

  Uszczelniacz jak podejrzewam może mieć luzy?
  Wydaje mi się ze luz jest na łożysku tak jak by łożysko od wewnętrznej strony było minimalnie wieksze. Czy muszę wymieniać łożyska bo inaczej trafi pralkę czy zostawić to tak jak jest i nie kombinować? Bo szczerze mnie ten stukot nie przeszkadza jedynie obawiam się o dalsza eksplantacje.
 • Poziom 10  
  Witam
  Po dłuższym namyśle zdecydowałem ze wymienię cały krzyżak i łożyska ale znowu idzie jak po grudzie mianowicie nie mogłem odkręcić śrub od krzyżaka wiec je wywierciłem ale krzyżak ani drgnie kolejny problem to wale w łożyska (w prawidłowa stronę na zewnątrz) ale żadne ani drgnie czy macie jakieś pomysły?
  Z góry dziękuje
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Szukaj zapinek blokujących:
  hotpoint wdl520 - stuk przy obrocie bebna w pralko suszarce
 • Poziom 10  
  Z góry dziękuje wszystkim ma pomoc i zainteresowanie tym tematem problem. Sprawę załatwiłem następująco w związku iż nie było zapinek a nie chciałem zbyt mocno uderzać w łożyska (obawa przed pęknięciem plastiku) zawiozłem bęben z plastikiem w którym znajdują się łożyska do serwisu zajmującego się naprawą sprzętu AGD po godzinie odebrałem wymienione koszt 150 zł po zmatowaniu pralki w całość problem został rozwiazany i teraz chodzi idealnie.