Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARISTON - STEROWANIE DWOMA PIECAMI CO I GAZ

04 Wrz 2012 08:53 5571 1
 • Poziom 2  
  Witam.
  Potrzebuję pomocy przy wykonaniu poprawnego sterowania piecami: piec stało palny z buforem i piec gazowy Genus Premium System 24 firmy Ariston.
  Pierwsza wersja instalacji piec stało palny z buforem była wykonana kilka lat temu i działa poprawnie tylko jest mały problem latem żeby zagrzać wodę ciepłą trzeba załadować bufor i dopiero wtedy ładuje się cwo pochłania to sporo opału jakim jest drzewo.
  Modyfikację systemu przeprowadziłem sam ma ona na celu dostarczyć wodę ciepłą latem a zimą wspomagać ogrzewanie jak zabraknie mocy w buforze.
  Piec gazowy wpiąłem równolegle do istniejącej instalacji po przez zawór trójdrożny przełączający z siłownikiem którym steruje termostat z kapilarą umieszczoną w buforze piec gazowy wchodzi w stan czuwania po przez przekaźnik który się załącza razem z zaworem trójdrożnym.
  W dniu wczorajszym został uruchomiony piec gazowy przez serwisanta ale niestety nie umiał mi pomóc w sterowaniu tym systemem.
  Pierwszy problem jaki się pojawił to piec gazowy pompuje cwu przez pompę która stoi bo niema jak jej odpalić z gazówki. Jeszcze nie uruchomiłem CO więc dalej nie winem co się może dziać.
  Wcześniej pompami nr 1cwu i nr 2 co sterował sterownik AURATON 111 teraz też wydaje mi się że może on spokojnie sterować całym co z czujnikiem umieszczonym na zaworze trójdrożnym i cwu z tym że cwu tylko jak będzie woda szła z bufora. Proszę o jakieś wskazówki jak poprawie wykonać sterowanie i czy dobrze wykonałem instalację.
  ARISTON - STEROWANIE DWOMA PIECAMI CO I GAZ
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Widzę że jednak nikt nie zechciał mi pomóc wykonaniu sterowania tym układem. W dniu wczorajszym sam dokonałem kilku poprawek tj. wstawiłem zawory zwrotne na powrotach pieca gazowego i pomiędzy powrotami bo piec gazowy miał tendencję do wyciągania wody z cwu.
  Wykonałem obejście pompki a dokładnie pompka znajduje się na obejściu przed biwakiem w ten sposób pompka pieca gazowego będzie miała mniejszy opór do pokonania grzejąc cwu .
  Mój pomysł na sterowanie tym układem przedstawia się następująco.
  ARISTON - STEROWANIE DWOMA PIECAMI CO I GAZ Priorytetem ogrzewania będzie piec z buforem który ma swoje wbudowane sterowanie i sam się wyłącza po wypaleniu wsadu a woda w buforze ma wtedy około 90 C wtedy to co i cwu sterował będzie sterownik Auraton 1111 bo taki akurat posiadam podpięty do przekaźnika zasilaniem.
  Co i cwu będzie grzało do momentu aż termostat odczuta temperaturę zadaną i przełączy zawór trójdrożny, poda napięcie do przekaźnika przełączając sterowniki i aktywując piec gazowy.
  Piec gazowy w okresie zimowym musi być ustawiony tylko na grzanie co bez cwu bo cwu w gazówce sterowane jest czujką więc mogło by się załączyć podczas pracy pieca z buforem a wtedy zawór trójdrożny odcina wyjście z pieca gazowego.
  Po załączeniu pieca gazowego termostat przylgowy odczyta temperaturę i załączy pompki co które będą miały podwójne zasilanie ale będzie ono rozdzielone przekaźnikiem i zawsze będzie działało tylko jedno.
  W okresie letnim w piecu z buforem nie będzie rozpalane wystarczy tylko włączyć funkcję komfort i działa co którym steruje termostat pokojowy i cwu tak samo w zimę jak tylko działa piec gazowy.
  Przed napaleniem w piecu z buforem trzeba wyłączyć w gazówce cwu i to jest właśnie jedyny problem tak mi się wydaje w tym sterowaniu o którym trzeba pamiętać bo niema jak podać informacji do pieca gazowego o przerwaniu tej funkcji.
  Jeżeli ma ktoś lepszy pomysł na sterowanie tym układem to proszę o pomoc.