Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie akumulatory do paneli FV

mrrudzin 04 Sep 2012 13:02 5685 28
 • #1
  mrrudzin
  Level 39  
  Chciałem kupić akumulatory do paneli FV. Paneli jest całe 200Wp, ale w przyszłości może być więcej. Potrzebuje dwa akumulatory po 12V (bo ma to dać 24V). Chciałbym pracować blisko napięcia znamionowego (12V) więc głębokie rozładowania nie będą miały raczej miejsca (chyba że lepiej pójść w głębokie rozładowania + przetwornica step up/down). Chciałbym żeby akumulatory pożyły możliwie długo...

  Jakie widze możliwości:
  2x noname 120Ah z allegro (300zł/szt)
  2x SSB 100Ah żelowy (370zł/szt)
  2x współczesna centra 120Ah (400zł/szt)
  2x centra 60Ah z demobilu wojskowego datowana na lata 80 (500zł/szt)
  2x TROJAN T1275 150Ah (800zł/szt)

  Może ktoś z Was miał podobny temat albo ma jakąś wiedzę na temat akumulatorów i może coś doradzić w temacie...
 • #2
  Krawczak
  Level 31  
  Witaj, proponuje Optime spiralcell , aku na lata co prawda są drogie ale warte swojej ceny .Pozdr
 • #3
  tartaros
  Level 13  
  Możesz wyjaśnić -Dwa akumulatory bo ma być 24V a pracować chcesz na 12V -czyli będziesz pracował na połówce tego zestawu?.
  Bez względu na powyższe
  Jeżeli dobrze zabezpieczysz przed
  -maksymalnym rozładowaniem (odłączenie akumulatorów przy minimalnym napięciu rozładowania)
  -przeładowaniem (odłączenie akumulatorów w przypadku maksymalnego napięcia lub czasu ładowania)
  -zadbasz o dopuszczalne prądy ładowania i rozładowania
  to proponuję żelowe. Najmniejszy problem z eksploatacją i długo będą służyły
  Zwróć uwagę jeszcze na maksymalne obciążenie akumulatora (charakter pracy). Jeżeli będą krótkie i duże (np rozruch silnika w samochodzie) to żelowe nie mają takich możliwości jak kwasowe. Trzeba to dobrać
 • #4
  mrrudzin
  Level 39  
  Optima spiralcell fajne, ale to chyba przerost formy nad treścią. W nich analizując broszurę producenta jest nacisk na małą masę, dużą ilość energii zgromadzonej i odporność na wstrząsy. Dla mnie te cechy nie mają znaczenia

  Quote:

  Możesz wyjaśnić -Dwa akumulatory bo ma być 24V a pracować chcesz na 12V -czyli będziesz pracował na połówce tego zestawu?.

  Czeski błąd. Chodziło o 24V.

  A czy akumulatory żelowe firmy SSB nie odstają od reszty?

  ładowanie i rozładowanie będzie zapewnione, nie moge zejść poniżej 23V, więc pojemność użyteczna nie będzie zbyt duża, ale i głębokość rozładowań nie będzie duża.

  Maksymalne obciążenie akumulatorów nie będzie zbyt duże, Żadnych rozruchów silników - troche LEDów i ewentualnie przetwornica na 230V
 • Helpful post
  #5
  Krawczak
  Level 31  
  SSB to akumulatory AGM potocznie zwane żelowe żywotność 5lat, jezeli już chcesz żel to polecam Toyame
 • #6
  mrrudzin
  Level 39  
  Nie chce koniecznie żelowych. Rozważam opcje.
  Jeśli te akumulatory popracują max 5 lat (pomimo deklarowanych 10-12) to nie ma sensu się w nie ładować.

  Chciałbym wybrać coś co w przestrzeni np. 10 lat wyjdzie najtaniej jeśli chodzi o koszt zakupu i eksploatacje.

  Toyama nie jest chińszczyzną? Kolega ma/używa?
 • Helpful post
  #9
  MD-2
  Level 15  
  No niestety.
  Popatrz na akumulatory KMBattery.
  Jeśli masz odpowiednie warunki do umieszczenia akumulatorów to możesz pomyśleć o kwasówkach trakcyjnych, cenowo wychodzi korzystniej.
 • #10
  mrrudzin
  Level 39  
  No właśnie - korzystne warunki. Możesz to rozwinąć?

  Wszędzie piszą że do ładowania akumulatorów kwasowych potrzebne jest wentylowane pomieszczenie. Tylko że ja będe je ładował max prądem 5A (w pełnym słońcu), co przy 100Ah daje 0,05C). Jak bardzo wentylowane pomieszczenie musi to być?

  Akumulatory miałyby stać w kotłowni gdzieś z dala od źródeł ognia/ciepła itp. Temperatura stabilna 15-25*C
 • Helpful post
  #11
  Krawczak
  Level 31  
  Całkiem możliwe że ta ze zdjęcia to podróbka, chinole wszystko podrabiają ja miałem okazje testować Toyame 120Ah obudowa w kolorze jasno szarym , dekiel tylko czarny, i jak byk napisane było Gel Technology
 • #12
  mrrudzin
  Level 39  
  Toyama żelowa ma jasną obudowę tak jak piszesz

  Jakie akumulatory do paneli FV

  Ta którą ja pokazałem wyżej jest AGM. Troche tańsza, nie wiem czy warto dopłacać.

  Mały offtopic:
  Te same żelowe akumulatory znalazłem na chińskim serwisie aukcyjnym po 80-96$. W PL 800zł :)
  Możliwe że one po prostu są produkowane w chinach z wykorzystaniem japońskiej technologii...
 • #13
  MD-2
  Level 15  
  Kotłownia to dobre miejsce do umieszczenia akumulatorów kwasowych, stała temperatura zarówno w zimie jak i w lato no i dobra wentylacja. Ich główny atut to cena no i są bardziej dostępne. Jednak trzeba o nie dbać m.in. sprawdzać poziom elektrolitu i uzupełniać go wodą destylowaną (ale to nie problem), poza tym mają większy współczynnik samo rozładowania ale w twoim przypadku to również nie problem bo będą stale ładowane.

  Poszukaj akumulatorów trakcyjnych zalewanych kwasem - są odporne na prace cykliczną i na głębokie rozładowania (jednak unikaj tego bo wtedy akumulator strasznie dostaje po tyłku). Pamiętaj ze tzw. żelówki AMG (elektrolit nie jest w postaci żelu tylko uwięziony w separatorze z włókna szklanego o dużej porowatości) raczej nie lubią pracy cyklicznej i są one przewidziane głównie do pracy buforowej !!!

  Moja rada jest taka - szukaj akumulatorów odpornych na prace cykliczną, nie patrz na aku do pracy buforowej ( np. do UPS-ów).
 • Helpful post
  #15
  MD-2
  Level 15  
  Ja osobiście pokusił bym się na CENTRE z zapasów wojskowych za 499zł. Co zyskujesz?
  1. Każda cela to osobny akumulator - w Trojanie jeśli będziesz miał przebicie w jednej celi to cały aku nadaje się na złom. Tu możesz wymienić jedną cele i dalej wszystko gra.
  2. Każda cela zawiera płyty niklowo-kadmowe (niezniszczalne) - w Trojanie są ołowiane które mimo wszystko będą ulegać stopniowemu zasiarczeniu.
  3. No i jak napisali - już nie produkuje się takich akumulatorów jak kiedyś dla wojska.

  P.S. to tylko moja sugestia
 • Helpful post
  #17
  tartaros
  Level 13  
  mrrudzin wrote:
  2x centra 60Ah z demobilu wojskowego datowana na lata 80 (500zł/szt)

  Datowanie, składowanie, postępowanie z towarem -was nie straszy
  Trakcyjne -przeznaczone do pojazdów dlatego mają wzmocnione płyty, głębokie rozładowanie raczej nie jest potrzebne,
  Proponuję napisać parę maili do poważnych dystrybutorów akumulatorów. Koniecznie napisz o pracy cyklicznej -żelowe też są do takiej pracy przewidziane. Niech dystrybutorzy podadzą ci możliwości swojego magazynu. Oczywiście poproś o wszystkie dane jakie posiadają, akumulatora, którego zaproponują. Będziesz miał cenę i wszystkie dane o ładowaniu itp. łącznie z charakterystykami.
  UWAGA WENTYLACJA BARDZO WAŻNA
  Wentylacja jest podana w normach. Z akumulatora wydziela się wodór co grozi wybuchem w pomieszczeniu zamkniętym.
 • #18
  mrrudzin
  Level 39  
  Do Trojanów [ulr=http://www.trojanbatteryre.com/PDF/datasheets/24TMX_TrojanRE_Data_Sheets.pdf]dokumentacja jest całkiem niezła[/url].

  Składowanie i postępowanie z towarem jest właśnie zagadką - bo to dobre dwie - trzy dekady...

  Czy kolega może przytoczyć normy (A może i treść) w której opisany jest temat wentylacji?
  W moim przypadku będą to dwa akumulatory (a nie 20) ładowane stosunkowo małym prądem...
  Pomieszczenia typu kotłownia nie są z definicji szczelnie zamknięte, ale z drugiej strony pojawia się temat otwartego ognia... Tylko jak długo trzeba ładować takie dwa akumulatory żeby było wystarczające stężenie wodoru w pomieszczeniu 20m^2
 • Helpful post
  #19
  MD-2
  Level 15  
  Nie chce tu robić reklamy ale ja o te akumulatory był bym spokojny, składowane były w stanie suchym (nie zalane kwasem a więc i nie naładowane) tak jak zjechały z taśmy produkcyjnej tak trafiły do magazynów wojskowych i przeleżały tam ze 2 dekady.


  O wymaganiach można przeczytać np. tu --> http://www.elektro.info.pl/artykul/id5110,wym...osowanymi-w-ukladach-zasilania-gwarantowanego

  I jeszcze tu link do obliczenia wentylacji --> http://www.prs.pl/dzialalnosc-badawczo-rozwoj...en-akumulatorow-i-skrzyn-akumulatorowych.html
 • #23
  andrzej_w_k
  Level 15  
  Witam właśnie jestem w trakcie testów akumulatorów KPL60P i KPL45P z lat 83 do 88r.KPL60P te z 83r mają bardzo małą pojemność tylko około 10Ah :-( ta te z 88r jedne około 20Ah a inne około 30Ah ale do przedłużenia działania pompy pieca CO o kilka godzin powinny wystarczyć.Znalazłem jeszcze cele z 84r mają około 20-30 Ah. KPL45P też nie wychodzą rewelacyjnie pojemność niektórych na poziomie około 10Ah.Akumulatory testowane po 4-5 cyklach rozładowanie średnie 2,35A do około 19,5V (na 20 cel) ,ładowanie 0,9A przez kilka dni (docelowo planuję 0,7A) powyżej 29V słychać "gotowanie się" w akumulatorach ładuję do około 31,8V~32.3V.
  Akumulatory stoją przy wejściu do piwnicy (piec CO jest w głębi piwnicy),drzwi i okna są stare drewniane z mnóstwem "otworów wentylacyjnych", na szczęście jak dotąd nikt nie odnotował żadnych wybuchów i innych zapłonów.
  Rozładowanie do 23V nie jest rewelacją ponieważ jest to około 25 do 80% pojemności (zależne od prądu) + spadek napięcia na przewodach to niewiele z tej pojemności zostanie ,chyba że dołożysz sobie ze 3 cele to mogło by rozwiązać problem ale maksymalne napięcie ładowania może wzrosnąć do 37-40V musisz rozważyć możliwość pracy przy wyższym napięciu jeśli tak to kup 3 akumulatory 12V zrób baterię z 23 cel a 7 będziesz miał na zapas.
  PS.Akumulatory Ni-Cd można łączyć razem z ołowiowymi z UPS-ów -przetestowałem osobiście.
  Możesz wytłumaczyć dlaczego rozładowanie tylko do 23V

  A tak nawiasem mówiąc akumulatory ołowiowe przy niepełnych cyklach bardzo tracą na pojemności (często nieodwracalnie) lub nawet uszkadzają się w ten sposób niezależnie od typu i producenta. Wymagane jest co miesiąc zrobić normalny cykl (czyli do około 1,85V celę) w celu utrzymania akumulatorów przy "życiu", miałem do czynienia z różnymi i niestety jest to prawdą.
 • #24
  mrrudzin
  Level 39  
  Zrezygnowałem z akumulatorów KPL60, kupiłem Trojany.

  Rozładowanie miało być tylko do 23V, gdyż pierwotnie akumulatory miały być wpięte w szynę zasilania urządzeń (m.in. PLC). Myśle że lepiej będzie użyć przetwornicy podwyższająco/obniżającej utrzymującej napięcie na odpowiednim poziomie.

  Odnośnie utraty pojemności przy niepełnym rozładowaniu - w dokumentacji (conajmniej tej z Trojanów) nie ma o tym słowa. Czy znajde gdzieś opis co ile niepełnych cykli ładowania trzeba wykonać pełny? Jak zliczać cykle ładowania w przypadku ładowania z bateriii słonecznych - gdy w pochmurny dzień przy zasilaniu układu z ładowanych akumulatorów występują naprzemiennie cykle ładowania i rozładowania?
  Z charakterystyk które widziałem wynika coś innego - wraz z głębokością rozładowania maleje liczba możliwych do wykonania cykli akumulatora.
 • #25
  andrzej_w_k
  Level 15  
  mrrudzin wrote:
  Odnośnie utraty pojemności przy niepełnym rozładowaniu - w dokumentacji (conajmniej tej z Trojanów) nie ma o tym słowa.


  Jeszcze takowej dokumentacji nie widziałem która by przyznawała że produkt ma wady

  mrrudzin wrote:
  Czy znajde gdzieś opis co ile niepełnych cykli ładowania trzeba wykonać pełny? Jak zliczać cykle ładowania w przypadku ładowania z baterii słonecznych - gdy w pochmurny dzień przy zasilaniu układu z ładowanych akumulatorów występują naprzemiennie cykle ładowania i rozładowania?


  Ja zalecam robić co miesiąc nie co cykle

  mrrudzin wrote:
  Z charakterystyk które widziałem wynika coś innego - wraz z głębokością rozładowania maleje liczba możliwych do wykonania cykli akumulatora.


  Rozładowanie do 1,85V/celę to nie jest głębokie rozładowanie(to tylko 11,1V na akumulator), głębokie jest przy około 8~9V takie jest zalecane dopiero przy dużej powyżej około 20~50% utracie pojemności na jeden akumulator w zestawie (baterii) a co za tym idzie zmniejszeniu napięcia w końcowej fazie rozładowania -ja tak swojego CSB w UPS-e wskrzesiłem.
  A pisali przy tym że im płytsze cykle tym pojemność mniejsza ?

  Bardzo dużo zależy też od prądu rozładowania na maksymalny prąd rozładowania akumulatora im większy tym krótsza żywotność.

  PS.Życzę Ci żeby to zasilanie FV działało nawet 20 lat.
 • #26
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  Jeszcze takowej dokumentacji nie widziałem która by przyznawała że produkt ma wady


  prawda, zawsze jak już porównuje się z "innymi gorszymi"

  Quote:

  Ja zalecam robić co miesiąc nie co cykle


  Czyli co miesiąc nie patrząc na nic rozładować do poziomu 11,1V / akumulator (może mniej?) i naładować do pełna? Ma to sens

  Niskie napięcie końcowe podawałem na początku bo akumulatory miały być wpięte w magistrale zasilania. Koncepcja się lekko zmieniła i pomiędzy aku a resztą będzie przetwornica podwyższająco obniżająca. Pozwoli to rozładowywać akumulatory głębiej i ładować do końca...


  Quote:

  Rozładowanie do 1,85V/celę to nie jest głębokie rozładowanie(to tylko 11,1V na akumulator), głębokie jest przy około 8~9V takie jest zalecane dopiero przy dużej powyżej około 20~50% utracie pojemności na jeden akumulator w zestawie (baterii) a co za tym idzie zmniejszeniu napięcia w końcowej fazie rozładowania -ja tak swojego CSB w UPS-e wskrzesiłem.

  Tzn.Ładujesz do końca, rozładowujesz do wyższego niż normalnie napięcia?


  Quote:

  A pisali przy tym że im płytsze cykle tym pojemność mniejsza ?
  Bardzo dużo zależy też od prądu rozładowania na maksymalny prąd rozładowania akumulatora im większy tym krótsza żywotność.  Nie - jedynie o tym, że im niższy prąd rozłądowania tym pojemność większa (ale to oczywiste raczej jest). Twoje drugie zdanie to potwierdza.

  Quote:
  PS.Życzę Ci żeby to zasilanie FV działało nawet 20 lat.
  :)
 • #27
  andrzej_w_k
  Level 15  
  mrrudzin wrote:
  Tzn.Ładujesz do końca, rozładowujesz do wyższego niż normalnie napięcia?


  Takie akumulatory ładowane są zazwyczaj automatycznie do około 13,8V , rozładowuje do około 11V na akumulator i włączam ładowanie. Jeżeli u Ciebie będzie przetwornica i będą cykle -ładowanie przetwornicą do "wyższego" czyli około 13,8V napięcia następnie rozładowywanie do około 11V to nie trzeba żadnej "dodatkowej zabawy". Pamiętaj tylko żeby te Twoje cykle były "pełne" a nie częściowe (spadek napięcia do około 11V).
 • #28
  mrrudzin
  Level 39  
  Nie wiem jak będzie w czasie normalnej pracy, ale podejrzewam że utrzymanie pełnych cykli będzie problemem (raz że słońce raz jest raz go nie ma, dwa - z każdym dniem ilość energii wpompowana w akumulator jest różna).

  Ale jeśli dobrze zrozumiałem trzeba zachować zależność, że raz na miesiąc akumulator trzeba rozładować do zera i naładować do pełna. Systemem będzie zarządzał sterownik PLC, więc nie będzie problemu, aby proces rozładowania uzależnić od kalendarza...
 • #29
  andrzej_w_k
  Level 15  
  mrrudzin wrote:
  że raz na miesiąc akumulator trzeba rozładować do zera


  Wolałbym żeby nie tak dosłownie do "ZERA" staraj się na elektrodzie pisać precyzyjnie np.do xxV lub do zerowego ładunku lub pojemności - forma mimo wszystko raczej niepolecana do akumulatorów ponieważ ciężko zmierzyć ilość zgromadzonego ładunku lub pozostałą pojemność a napięcie jak najbardziej woltomierz i dawaj...

  Ciekawe jak te Twoje Trojany zachowywały by się bez cykli, na przykład w centralach telefonicznych TP w latach 9x/00 wymieniano akumulatory Ni-Cd na kwasówki 500Ah 2V ciekawe jak one się dziś mają, czasami mają cykle ale niezbyt głębokie?

  Mógłbyś tym sterownikiem mierzyć pojemność Twoich akumulatorów i prowadzić statystyki?