Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik ciepła płytowy,a ogrzewanie miejskie,jak?

matrix14xxx 04 Wrz 2012 13:18 6033 11
  • #1 04 Wrz 2012 13:18
    matrix14xxx
    Poziom 10  

Witam
    Otóż przeprowadzam modernizacje u siebie w domu sieci cwu.Na miejscu duzego wymiennika 400litrowego postanowiłem zamontować wymiennik ciepła płytowy.Robiłem już próby wszystko fajnie,lecz co bedzie zimą jeśli czynnik z sieci miejskiej bedzie mial ~150'C i zacznie mi sie woda w tym wymienniku gotować?Myślałem takim czymś,że jeśli odkręce wode w kranie to wtedy otwiera się dopływ z sieci miejskiej do wymiennika,lecz przeszukałem allegro i żadnego takiego zaworu nie znalazłem.Dodam że nie chce żadnej elektryki ciągnąć,lecz wszystko mechanicznie.

0 11
  • #2 04 Wrz 2012 14:10
    TheMoth
    Poziom 10  

400 litrów? masz na myśli zasobnik? co to za instalacja zewnętrzna, czy na pewno jest na wysokich parametrach? bo ja nie sądzę... co to jest dom czy mieszkanie w bloku? skąd masz sieć miejską? jak masz zasilaną sieć c.o.?
    napisz oś więcej, jakiej mocy wymiennik i jakie dokładnie parametry sieci T i p, w jakie sposób rozliczasz się z dostawcą ciepła?

0
  • #3 04 Wrz 2012 14:23
    matrix14xxx
    Poziom 10  

Domek jednorodzinny sieć MPEC.CO mam na zasadzie wymiennika ze spiralą gdzie przepływa woda.A CWU miałem 400 litrowy zasobnik też z wężownicą,lecz z starości przerdzewiał,to postanowiłem założyć wymiennik ciepła płytowy (20KW 20płytowy) do CWU.Rozliczam się to co zliczy licznik (GJ) działa bezprzewodowo.Za zaworem głównym zasilającym z sieci miejskiej mam założoną kryze która ogranicza moc cieplną do 25kW.A i węzeł cieplny mam w najniższym miejscu w piwnicy,jakieś 8m2

0
  • #4 04 Wrz 2012 14:36
    TheMoth
    Poziom 10  

a jakie masz parametry sieci przed wymiennikiem?

0
  • #5 04 Wrz 2012 14:41
    matrix14xxx
    Poziom 10  

tzn?Jesli chodzi o rure to 1 calowa

Moderowany przez serwisant73:

Do obydwu kolegów- Dalsze naruszanie regulaminu zostanie odpowiednio nagrodzone!

0
  • #6 04 Wrz 2012 20:17
    TheMoth
    Poziom 10  

Jaka temperatura i jakie ciśnienie? To są parametry sieci... Na pewno masz je w umowie albo warunkach technicznych.

0
  • #7 04 Wrz 2012 20:47
    saskia
    Poziom 38  

matrix14xxx napisał:
    Witam
    Otóż przeprowadzam modernizacje u siebie w domu sieci cwu.Na miejscu duzego wymiennika 400litrowego postanowiłem zamontować wymiennik ciepła płytowy.Robiłem już próby wszystko fajnie,lecz co bedzie zimą jeśli czynnik z sieci miejskiej bedzie mial ~150'C i zacznie mi sie woda w tym wymienniku gotować?Myślałem takim czymś,że jeśli odkręce wode w kranie to wtedy otwiera się dopływ z sieci miejskiej do wymiennika,lecz przeszukałem allegro i żadnego takiego zaworu nie znalazłem.Dodam że nie chce żadnej elektryki ciągnąć,lecz wszystko mechanicznie.

W zadnej sieci miejskiej nie ma wiecej niz 90°C, nawet jesli z kotlowni osiedlowej wychodzi 130°C w co watpie, moze jedynie gdy dojdzie do rozprezenia, bo przy takich temperaturach na kotlach, woda zasilajaca miejska siec grzewcza jest mieszana z powrotna do temp. 80-90°C jeszcze przed wyjsciem z kotlowni.

Parowe sa rzadkoscia, ale watpie czy gdzies jeszcze sie zachowaly.

0
  • #8 04 Wrz 2012 21:47
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Bzdura. W wielkomiejskiej sieci ciepłowniczej, zasilanej z elektrociepłowni temperatura wody może teoretycznie sięgnąć nawet 150 stopni (musiałby być ekstremalny mróz) i osiągnięcie tak wysokiej temperatury wody możliwe jest dzięki bardzo wysokiemu ciśnieniu panującemu w magistralach ciepłowniczych (nawet 16at.). Praktycznie to przy 20-stopniowym mrozie woda w magistralach ciepłowniczych osiąga max. 130-140 stopni. Ponieważ wody o tak wysokich parametrach nie można doprowadzić bezpośrednio do grzejników (potworne poparzenia tak gorącymi grzejnikami, możliwośc stopienia się nylonowych firanek oraz instalacja w budynkach nie wytrzyma tak wysokiego ciśnienia - zwłaszcza nowoczesne grzejniki panelowe) musi mieć miejsce zmiana parametrów w węźle cieplnym. Może to być albo wymiennik, gdzie woda z sieci miejskiej ogrzewa wodę krążącą w instalacji lub sieci lokalnej (instalacja jest w budynku, sieć lokalna, to np. sieć danego osiedla, zasilana przez wymiennikownię) i do grzejników nie może być wpuszczana woda o temperaturze wyższej niż +90 stopni (obecnie nie daje się więcej niż +80).

0
  • #9 05 Wrz 2012 00:00
    saskia
    Poziom 38  

Gdzie ty tu widzisz bzdury?
    Sam piszesz dokladnie o tym samym, tylko w inny sposob.

0
  • #10 05 Wrz 2012 11:22
    kabee84

Poziom 24  

Przede wszystkim wymiennik płytowy wcale nie będzie lepszy niż wymiennik c.w.u. z wężownicą. Ja bym po prostu zamontował nowy wymiennik, tyle że nie 400L bo to przesada (chyba że kilka rodzin korzysta z wody ale wątpię jeśli myślisz o wymienniku płytowym 20kW....).
    PS. Jeśli woda w wymienniku 400L Ci się nie gotowała, to w wymienniku płytowym również by Ci się nie gotowała
    PS. 2. Jeśli chciałbyś wprowadzić jakąś automatykę do swojej "kotłowni", to raczej bez prądu będzie ciężko to zrobić...

0
  • #11 05 Wrz 2012 12:05
    matrix14xxx
    Poziom 10  

W wymienniku tym starym gotowala sie woda zimą.Wczoraj obejrzałem jak znajomy ma to zrobione,ma 2 wymienniki płytowe.Jeden do c.o. drugi do c.w.u.I ma to sterowane termostatem Samson 2750.Lecz 1600 kosztuje taki termostat to nie wiem czy nie taniej bedzie cos z elektrozaworami podziałać.

0
  • #12 05 Wrz 2012 14:31
    TheMoth
    Poziom 10  

Przecież pisałeś że nie chcesz elektroniki.

1