Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja - Ubywanie czynnika chłodzącego

04 Wrz 2012 14:40 18333 15
 • Poziom 28  
  Witam,
  Mam pytanie odnośnie ubywania czynnika chłodzącego w klimatyzacji.

  Z tego co udało mi się znaleźć na internecie z klimatyzacji ubywa ok 15-20% czynnika chłodzącego rocznie przez nieszczelność układu..

  Moje pytanie jest takie czy jeśli często korzystałbym z klimatyzacji to czynnik chłodzący ubywałby z taką samą intensywnością, kiedy korzystałbym tylko sporadycznie?

  W skrócie czy 'oszczędzanie' klimatyzacji (czyli nie włączanie jej na maksimum oraz często) przyczynia się w jakikolwiek sposób do żywotności działania tej klimatyzacji?

  Albo to nie ma dużej różnicy, czy używam jej mocno czy słabo bo i tak największy wpływ na 'żywotność (czyli, że nie muszę jej dobijać) ma nieszczelność układu?

  Przepraszam jeśli to zły dział ;)
 • Poziom 32  
  Z układu klimatyzacji nie ma prawa nic ubywać .Jezdzę Golfem 4 już 12 lat i nic przy klimie oprócz wymiany filtra nic nie było robione !Często Jezdzę na południe Europy więc klimatyzacja jest ciagle w użyciu .
 • Moderator Samochody
  xamrex napisał:
  W skrócie czy 'oszczędzanie' klimatyzacji (czyli nie włączanie jej na maksimum oraz często) przyczynia się w jakikolwiek sposób do żywotności działania tej klimatyzacji?

  Tak, nieużywana znacznie szybciej padnie.
  Reszta jak wyżej, czynnik chłodzący to nie wodór, bez powodu nie ma prawa nic się ulatniać.
 • Poziom 28  
  Teraz to mnie całkiem zmieszaliście..
  Czyli co wy nie nabijacie klimatyzacji??
  Coś nie chce mi się wierzyć, że psilos1 jeździsz 12 lat i ani razu nie nabijałeś klimy...
  Przecież powinno się ją również odgrzybiać?

  Przeczytałem tu naprawdę całkiem odmienne opinie niż widzę w internecie(ale może to tylko takie zagranie, żeby naciągnąć klientów)?

  http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=260,261&kid=261
  http://autogaz.torun.pl/index.php?p=16

  Cytat:
  Często spotkać można się z twierdzenie: "Mam w domu lodówkę już kilkanaście lat i nigdy nie robiłem w niej żadnych przeglądów. Do tej pory działa świetnie. Dlaczego więc mam robić przegląd układu klimatyzacji w moim samochodzie – przecież to też jest rodzaj lodówki?"

  Odpowiedź jest prosta – bo to nie jest domowa lodówka! Uukład chłodzący pracuje w zupełnie innych warunkach i jest narażony na zupełnie inne czynniki. Można zaryzykować twierdzenie, że wspólna jest jedynie zasada działania - absorpcja ciepła przez rozprężający się gwałtownie czynnik chłodzący.  Cytat:
  co roku ubywa z układu ok 10% - 15% czynnika chłodzącego,  ociz napisał:
  Tak, nieużywana znacznie szybciej padnie.

  A tutaj to literówka, czy tak ma być?
 • Poziom 32  
  xamrex napisał:
  Teraz to mnie całkiem zmieszaliście..
  Czyli co wy nie nabijacie klimatyzacji??
  Coś nie chce mi się wierzyć, że psilos1 jeździsz 12 lat i ani razu nie nabijałeś klimy...
  Przecież powinno się ją również odgrzybiać?

  Odgrzybianie (ozonowanie) nie ma nic wspólnego z ilością czynnika chłodzacego .
  Na klimatyzacji jezdze bardzo dużo i podejrzewam ze ma to jakiś związek z bezawaryjnością systemu .
 • Moderator Samochody
  Jak przez rok ubędzie tylko 20% czynnika to wiadomo że nikt nawet nie będzie próbował szukać nieszczelności bo mu się to nie uda. Chyba że w ciemno wszystkie uszczelnienia powymieniać.
  xamrex napisał:
  A tutaj to literówka, czy tak ma być?

  Narząd nie używany zanika. :) W tym przypadku układ klimatyzacji jest bardziej narażony na korozję, grzyba itd.
 • Poziom 28  
  Czyli jeśli chcemy aby klimatyzacja dłużej pochodziła (nie trzeba było jej uzupełniać), trzeba ją po prostu intensywnie używać mam rację?
 • Poziom 32  
  Wszystko zależy rownież od samochodu -mam dwa VW -Golfa i wół roboczy Caddy i przez lata użytkowania klimy nie było problemów .Natomiast w Alfie Romeo żony działa jakby astmatyk dmuchał przez rurkę .
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  ociz napisał:
  Narząd nie używany zanika. :)

  Dlatego nawet zimą powinno się raz na jakiś czas włączyć klimatyzację. Żeby "przesmarować sprężarkę" a przy okazji osuszyć wnętrze auta :)
 • Poziom 43  
  Używana regularnie klimatyzacja jest bardziej szczelna. Czynnik krąży w układzie smaruje go i doszczelnia. Kiedyś stosowano R12, który był skuteczny i miał większe cząsteczki, więc dłużej trzymał się w układzie. Dzisiaj używa się, R134a który jest mniej skuteczny i na dodatek łatwiej wycieka z układu. Ubywanie czynnika zależy od konkretnego egzemplarza samochodu. W nowych samochodach trzeba uzupełniać czynnik po 2-3 latach potem często, co rok, dwa.
 • Poziom 35  
  Co ty opowiadasz. Fakt, są takie egzemplarze gdzie trzeba co roku uzupełniać, przeważnie było coś wcześniej robione przy klimie. Ale w znakomitej większości i przez 10 lat nie trzeba uzupełniać R134A i wszystko chodzi bez problemu.
  Oczywiście kwestia wymiany filtra kabinowego i odgrzybiania to zupełnie osobna sprawa.
 • Moderator Samochody
  Żeby było mniej awaryjnie to jeszcze dbać żeby chłodnice były czyste, nie zalepione owadami, błotem itp.
 • Poziom 13  
  W ostatnich miesiącach pojawiły się preparaty uszczelniające małe wycieki z klimatyzacji, podawane do układu, do czynnika chłodniczego. Jeszcze nie testowałem (na klientach), ale ma to działać. Podobnie do znanych od lat uszczelniaczy do chłodnic. Na pewno sprzedaje to ClimaTeam i InterCars.
 • Poziom 10  
  Ma prawo ubyć do 20% rocznie.
  Nie używanie klimy jest złym rozwiązaniem, bo pompa która nie chodzi traci na jakości, zaczynają korodować substancje które zbyt długo tam zalegają np wilgoć. Zaworki w postaci blaszanych plytek tracą szczelnoś oraz tłaczkimogą stanąć w cylinderkach.także klimę lepiej co jakiś czas włączyć nawet zimą. klima wyciąga wilgoć z auta - sposób na parujące szyby podczas słoty.
 • Poziom 9  
  Jesli dużo ubywa i masz wrazenie ze słabo chłodzi to poszukaj kogoś kto by sprawdził szczelność układu. Mozna to zrobić za pomocą specjalnego gazu i lampy.jesli wyjdzie nieszczelność to wymiana lub naprawa i po problemie. Warto zmienić jeszcze filtr kabinowy odgrzybić i po sprawie.
 • Poziom 2  
  To że ubywa mało to jest normalne. Bo jeżeli zbyt szybko tracisz chłodziwo to pewnie jakaś nieszczelność i tu już trzeba odwiedzić serwis. Polecam PerfectClima.pl z Wawy;)