Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie obudowy do głośnika "no-name"

04 Wrz 2012 17:19 4311 17
  • Poziom 25  
    Witam.
    Posiadam taki głośnik:

Link

Ogólnie jest to głośnik zakupiony na allegro już jakiś czas temu. Nie posiadam do niego żadnej obudowy, to też postanowiłem dorobić. Problem polega na tym że nie mam żadnych informacji na temat tego głośnika. Wie ktoś jak zaprojektować taką obudowe ? (np bass reflex). Albo może ktoś budował obudowe pod ten głośnik ? Ma on ~25cm średnicy (rozstaw śrub).

Proszę zapoznać się z: Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum i poprawić obrazek.
    Adambyw
  • Poziom 21  
    Obudowa ok 30 +/- 5 l wystarczy w zupełnosci.
    Mam taką na 34 l zrobioną do Dibeisi też 10" i gra świetnie, BR nie robiłem, bo nie widziałem potrzeby.
  • Poziom 25  
    Rozumiem że obudowa zamknięta ? Model głośnika to Extreme RX-102

Dodano po 2 [minuty]:

EDIT:
    Udało mi się znaleźć dane tego głośnika :D On ma RMS na poziomie ~70W. Fs=34Hz, Qts=0,28, Vas=45l. Może jednak BR ?
  • Poziom 21  
    Możesz zrobić BR, ale głośniki - powiedzmy Sobie szczerze - NoName czyli marnej jakości, oddają lepiej jakiekolwiek brzmienie w mniejszych obudowach.
    Polecam Ci jednak zrobienie obudowy 25-30 l (max) wtedy, "ładnie" odwzoruje Ci bass, inaczej będzie lipa.
    Możesz włożyć tunel (BR), ale musisz sobie go obliczyć, żeby go zestroić.
  • Poziom 25  
    Czyli pojemność ~27l. Kształt dowolny ? (np sześcian). Lepsza jest zamknięta czy BR ? Jeśli BR to jak policzyć długość "rury" ?
  • Poziom 25  
    Dalej nie wiem jak ma wyglądać kształt tego pudła i czy lepsza zamknięta czy br ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Tak na prawdę nic nie rozumiem z Twojej wypowiedzi :) Chcę uzyskać po prostu lepszy bas (wiem że z moimi głośnikami szału nie będzie, ale zawsze coś).
  • Poziom 25  
    Widziałem gdzieś artykuł o strojeniu BR. I chyba właśnie na niego się zdecyduję. Zostawić tą pojemność 27l ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zawsze możesz zrobić obudowę "uniwersalną", czyli taką w której przetestujesz możliwości głośnika w aplikacji b-r jak i zamkniętej. Sposób jest prosty. Zbuduj skrzynię o pojemności powiedzmy czterdziestu litrów. Pojemność możesz odejmować wkładając do środka np. woreczek z piaskiem. Zobaczysz tym samym w jakiej pojemności głośnik pracuje najodpowiedniej dla Ciebie. Z br pokombinuj jeśli efekt w zamkniętej Ci się nie spodoba. Na temat zalet typów obudów już pisał kolega dj-MatyAS.
  • Poziom 25  
    Br wymaga mniejszej obudowy. Ja nie mam na tyle materiału żeby prowadzić testy i budować kilka wariantów obudów, a potem wybrać najlepszy. I chyba właśnie na br się zdecyduję.
  • Poziom 25  
    Namieszaliście mi kompletnie :) Chyba na chwilę obecną po prostu zbuduje zamkniętą obudowe i zobacze co i jak. Potem najwyżej wstawie BR i zmniejsze objętość.

Edit:
    Poczytałem troche na diyaudio. Założyłem że Qtc będzie na poziomie 0,7. (Reszta czyli Qts=0,28 i Vas=45l jest stała dla tego głośnika). Wyszło że dla obudowy zamkniętej potrzebuję ~9l. Na pewno jest dobrze ? (ktoś tam coś o 30l pisał wcześniej).