Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór cyfrowej TV i analogowego radia. Jaką wybrać antenę?

04 Wrz 2012 18:26 5418 8
 • Poziom 10  
  Witam.
  Chciałbym zainstalować sobie na balkonie antenę w celu odbioru cyfrowej telewizji naziemnej oraz analogowych stacji radiowych.
  Mieszkam w Bydgoszczy a nadajnik, z którego będę odbierał znajduje się w Trzeciewcu, około 20 km od Bydgoszczy.
  Moje pytanie dotyczy tego jaką mam wybrać antenę abym mógł prawidłowo odbierać stacje TV cyfrowej i stacje radiowe z Trzeciewca oraz stacje radiowe z innych nadajników o mniejszej mocy które są usytuowane w Bydgoszczy i jej okolicach?
  Chciałbym się również dowiedzieć dokładnie jakie gniazdko mam zastosować do rozdzielenia kabla odchodzącego od anteny, gdyż musi ten sygnał być rozdzielony na 2 kable. Jeden zostanie podłączony do Tunera DVB-T a drugi do amplitunera.
  Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam

  P.S Widzę, że większość sąsiadów posiada anteny kierunkowe, aczkolwiek zastanawiam się czy ich długość również ma znaczenie ?
 • Specjalista Sieci, Internet
  kbkak23 napisał:
  Chciałbym zainstalować sobie na balkonie antenę w celu odbioru cyfrowej telewizji naziemnej oraz analogowych stacji radiowych. Mieszkam w Bydgoszczy a nadajnik z którego będę odbierał znajduje się w Trzeciewcu, około 20 km od Bydgoszczy.

  Na balkonie to zwykle najlepiej spisują się (oraz najłatwiej je montować) anteny siatkowe lub logoperiodyczne. Na początek zaczyna się od anteny pasywnej, czyli z symetryzatorem. A dopiero, jeśli będą problemy z odbiorem można kombinować z antenami Yagi i/lub wzmacniaczami.

  kbkak23 napisał:
  Moje pytanie dotyczy tego jaką mam wybrać antenę abym mógł prawidłowo odbierać stacje TV cyfrowej i stacje radiowe z Trzeciewca oraz stacje radiowe z innych nadajników o mniejszej mocy które są usytuowane w Bydgoszczy i jej okolicach ?

  Anteny radiowe. Na balkonie to realnie SV TOTAL, 1RZ PM B lub 1RUZ PM B .
  Do tego zwrotnica FM/UHF lub FM+VHF/UHF, w obudowie metalowej i ze złączami F - np. ZA-106 lub ZA-106A. SV TOTAL, jeśli stacje radiowe nadawane są głównie w polaryzacji V, pozostałe dwie są bardziej uniwersalne - na obie polaryzacje: V i H. na stacje.
  Kabel antenowy o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), w wykonaniu zewnętrznym z PE (kolor czarny), np. Triset-113PE lub Digitsat-113PE.

  kbkak23 napisał:
  Chciałbym się również dowiedzieć dokładnie jakie gniazdko mam zastosować do rozdzielenia kabla odchodzącego od anteny gdyż musi ten sygnał być rozdzielony na 2 kable. Jeden zostanie podłączony do Tunera DVB-T a drugi do amplitunera.

  Dowolne gniazdo RTV, tzw. "końcowe" - np. np. takie. Choć w seriach osprzętu elektrycznego potrafią być określane inaczej, np: "do gwiazdy". W każdym razie nie gniazdo do instalacji przelotowych czy szeregowych.

  kbkak23 napisał:
  P.S Widzę, że większość sąsiadów posiada anteny kierunkowe, aczkolwiek zastanawiam się czy ich długość również ma znaczenie ?

  Z reguły ma znaczenie. Typowo - czym antena dłuższa tym większy zysk anteny (czyli większy sygnał odbierany) oraz węższy kąt odbioru (czyli lepsza jakość sygnału cyfrowego).
  Ale oczywiście - są wyjątki - np. Sigma 6HD Fracarro... :D
 • Moderator
  Pamiętać należy że sygnały TV w Bydgoszczy są bardzo silne i stosowanie bardzo rozbudowanych anten jest zupełną paranoją. Nie stosuje się anten o zysku ponad 10dB w miejscu gdzie sygnały z nadajników są na poziomie powyżej 100 dB - a takie wielkości mamy w Bydgoszczy. A już stosowanie wzmacniaczy w bezpośredniej obecności nadajnika o mocy kilkuset kW jest już samobójstwem.

  Stacje UKF z Trzeciewca są nadawane wyłącznie w polaryzacji poziomej, natomiast wszystkie stacje z samej Bydgoszczy są nadawane tylko w polaryzacji pionowej.
  I odradzam antenę SV-TOTAL, straszne badziewie.... To z praktyki...
 • Specjalista Sieci, Internet
  irekr napisał:
  I odradzam antenę SV-TOTAL, straszne badziewie.... To z praktyki...

  Czemu to takie "straszne badziewie" - w końcu to wersja klasycznej półfalówki. A, że głównie do V (choć i H też odbierze) - taka już jest z racji mocowania. Oczywiście - mówimy o wersji pasywnej.
 • Moderator
  Znałem tylko jedna dobrze zaprojektowana pionowa antenę półfalową. Nawet na niej byłem jakoś czas temu.
  Jeżeli antena wzorowana na SV-TOTAL będzie miała dołączony przewód uziemienia w połowie długości to inna sprawa. Widziałem takie rozwiązania, działają bardzo przyzwoicie.

  Miałem okazję wersję pasywna SV-Total dokładnie pomierzyć pod względem charakterystyki - pionowej także - oraz dopasowania, i nikomu jej nie będą ani zakładał, ani polecał, a na pewno będę nawet odradzał....

  Do ochrony odgromowej służą piorunochrony....
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  irekr napisał:
  Miałem okazję wersję pasywna dokładnie pomierzyć pod względem charakterystyki - pionowej także - oraz dopasowania, i nikomu jej nie będą ani zakładał, ani polecał, a na pewno będę nawet odradzał....

  Ja tam nie mam z nimi żadnych problemów (podobnie, jak z 'siatkami').
 • Poziom 10  
  Z wypowiedzi widzę, że zasugerowaliście abym miał zainstalowane 2 anteny. Jedną do DVB-T a drugą do UKF. A czy jest możliwość aby odbierać Sygnał DVB-T i UKF poprawnie jedną i tą samą anteną ? Wybaczcie ale się na tym nie znam.
 • Pomocny post
  Moderator
  Nie ma anten uniwersalnych do odbioru wszystkiego. A raczej: nie ma przyzwoitej jakości za rozsądne pieniądze... Przynajmniej do odbioru amatorskiego czy domowego.

  Sygnał telewizyjny będziesz odbierał z określonego - i raczej stałego - kierunku i w określonej polaryzacji - w tym przypadku poziomej.
  Sygnał radiowy jest nadawany w różnych polaryzacjach i z różnych miejsc.

  Dlatego taniej jest zrobić instalację z dwoma antenami.
 • Poziom 10  
  Dziękuję, powyższe wypowiedzi wszystko mi rozjaśniły. Teraz już wiem co i jak.

  Pozdrawiam