Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór cyfrowej TV i analogowego radia. Jaką wybrać antenę?

kbkak23 04 Sep 2012 18:26 5688 8
 • #1
  kbkak23
  Level 10  
  Witam.
  Chciałbym zainstalować sobie na balkonie antenę w celu odbioru cyfrowej telewizji naziemnej oraz analogowych stacji radiowych.
  Mieszkam w Bydgoszczy a nadajnik, z którego będę odbierał znajduje się w Trzeciewcu, około 20 km od Bydgoszczy.
  Moje pytanie dotyczy tego jaką mam wybrać antenę abym mógł prawidłowo odbierać stacje TV cyfrowej i stacje radiowe z Trzeciewca oraz stacje radiowe z innych nadajników o mniejszej mocy które są usytuowane w Bydgoszczy i jej okolicach?
  Chciałbym się również dowiedzieć dokładnie jakie gniazdko mam zastosować do rozdzielenia kabla odchodzącego od anteny, gdyż musi ten sygnał być rozdzielony na 2 kable. Jeden zostanie podłączony do Tunera DVB-T a drugi do amplitunera.
  Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam

  P.S Widzę, że większość sąsiadów posiada anteny kierunkowe, aczkolwiek zastanawiam się czy ich długość również ma znaczenie ?
 • #2
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  kbkak23 wrote:
  Chciałbym zainstalować sobie na balkonie antenę w celu odbioru cyfrowej telewizji naziemnej oraz analogowych stacji radiowych. Mieszkam w Bydgoszczy a nadajnik z którego będę odbierał znajduje się w Trzeciewcu, około 20 km od Bydgoszczy.

  Na balkonie to zwykle najlepiej spisują się (oraz najłatwiej je montować) anteny siatkowe lub logoperiodyczne. Na początek zaczyna się od anteny pasywnej, czyli z symetryzatorem. A dopiero, jeśli będą problemy z odbiorem można kombinować z antenami Yagi i/lub wzmacniaczami.

  kbkak23 wrote:
  Moje pytanie dotyczy tego jaką mam wybrać antenę abym mógł prawidłowo odbierać stacje TV cyfrowej i stacje radiowe z Trzeciewca oraz stacje radiowe z innych nadajników o mniejszej mocy które są usytuowane w Bydgoszczy i jej okolicach ?

  Anteny radiowe. Na balkonie to realnie SV TOTAL, 1RZ PM B lub 1RUZ PM B .
  Do tego zwrotnica FM/UHF lub FM+VHF/UHF, w obudowie metalowej i ze złączami F - np. ZA-106 lub ZA-106A. SV TOTAL, jeśli stacje radiowe nadawane są głównie w polaryzacji V, pozostałe dwie są bardziej uniwersalne - na obie polaryzacje: V i H. na stacje.
  Kabel antenowy o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), w wykonaniu zewnętrznym z PE (kolor czarny), np. Triset-113PE lub Digitsat-113PE.

  kbkak23 wrote:
  Chciałbym się również dowiedzieć dokładnie jakie gniazdko mam zastosować do rozdzielenia kabla odchodzącego od anteny gdyż musi ten sygnał być rozdzielony na 2 kable. Jeden zostanie podłączony do Tunera DVB-T a drugi do amplitunera.

  Dowolne gniazdo RTV, tzw. "końcowe" - np. np. takie. Choć w seriach osprzętu elektrycznego potrafią być określane inaczej, np: "do gwiazdy". W każdym razie nie gniazdo do instalacji przelotowych czy szeregowych.

  kbkak23 wrote:
  P.S Widzę, że większość sąsiadów posiada anteny kierunkowe, aczkolwiek zastanawiam się czy ich długość również ma znaczenie ?

  Z reguły ma znaczenie. Typowo - czym antena dłuższa tym większy zysk anteny (czyli większy sygnał odbierany) oraz węższy kąt odbioru (czyli lepsza jakość sygnału cyfrowego).
  Ale oczywiście - są wyjątki - np. Sigma 6HD Fracarro... :D
 • #3
  irekr
  Moderator
  Pamiętać należy że sygnały TV w Bydgoszczy są bardzo silne i stosowanie bardzo rozbudowanych anten jest zupełną paranoją. Nie stosuje się anten o zysku ponad 10dB w miejscu gdzie sygnały z nadajników są na poziomie powyżej 100 dB - a takie wielkości mamy w Bydgoszczy. A już stosowanie wzmacniaczy w bezpośredniej obecności nadajnika o mocy kilkuset kW jest już samobójstwem.

  Stacje UKF z Trzeciewca są nadawane wyłącznie w polaryzacji poziomej, natomiast wszystkie stacje z samej Bydgoszczy są nadawane tylko w polaryzacji pionowej.
  I odradzam antenę SV-TOTAL, straszne badziewie.... To z praktyki...
 • #4
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  irekr wrote:
  I odradzam antenę SV-TOTAL, straszne badziewie.... To z praktyki...

  Czemu to takie "straszne badziewie" - w końcu to wersja klasycznej półfalówki. A, że głównie do V (choć i H też odbierze) - taka już jest z racji mocowania. Oczywiście - mówimy o wersji pasywnej.
 • #5
  irekr
  Moderator
  Znałem tylko jedna dobrze zaprojektowana pionowa antenę półfalową. Nawet na niej byłem jakoś czas temu.
  Jeżeli antena wzorowana na SV-TOTAL będzie miała dołączony przewód uziemienia w połowie długości to inna sprawa. Widziałem takie rozwiązania, działają bardzo przyzwoicie.

  Miałem okazję wersję pasywna SV-Total dokładnie pomierzyć pod względem charakterystyki - pionowej także - oraz dopasowania, i nikomu jej nie będą ani zakładał, ani polecał, a na pewno będę nawet odradzał....

  Do ochrony odgromowej służą piorunochrony....
 • Helpful post
  #6
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  irekr wrote:
  Miałem okazję wersję pasywna dokładnie pomierzyć pod względem charakterystyki - pionowej także - oraz dopasowania, i nikomu jej nie będą ani zakładał, ani polecał, a na pewno będę nawet odradzał....

  Ja tam nie mam z nimi żadnych problemów (podobnie, jak z 'siatkami').
 • #7
  kbkak23
  Level 10  
  Z wypowiedzi widzę, że zasugerowaliście abym miał zainstalowane 2 anteny. Jedną do DVB-T a drugą do UKF. A czy jest możliwość aby odbierać Sygnał DVB-T i UKF poprawnie jedną i tą samą anteną ? Wybaczcie ale się na tym nie znam.
 • Helpful post
  #8
  irekr
  Moderator
  Nie ma anten uniwersalnych do odbioru wszystkiego. A raczej: nie ma przyzwoitej jakości za rozsądne pieniądze... Przynajmniej do odbioru amatorskiego czy domowego.

  Sygnał telewizyjny będziesz odbierał z określonego - i raczej stałego - kierunku i w określonej polaryzacji - w tym przypadku poziomej.
  Sygnał radiowy jest nadawany w różnych polaryzacjach i z różnych miejsc.

  Dlatego taniej jest zrobić instalację z dwoma antenami.
 • #9
  kbkak23
  Level 10  
  Dziękuję, powyższe wypowiedzi wszystko mi rozjaśniły. Teraz już wiem co i jak.

  Pozdrawiam