Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę samodzielnie wykonać instalację fotowolltaiczna 6kW?

wisus 04 Wrz 2012 21:14 9822 35
  • #1 04 Wrz 2012 21:14
    wisus
    Poziom 9  

Posiadam dom jednorodzinny i chcę zmierzyć się z tematem fotowoltaiki.
    Od razu powiem, że przyświeca temu bardziej idea niż względy ekonomiczne.
    Panele fotowoltaiczne mam już od kilku miesięcy, więc pozostaje mi jedynie koszt instalacji i pozostałych komponentów (inwertery itd). Nie nastawiam się na żadną sprzedaż prądu ani na żadne certyfikaty, więc nie zamierzam czekać na nowe przepisy, które ponoć mają wejść w przyszłym roku.
    Pytanie jednak jak na mocy obecnych przepisów wykonać taką instalację żeby była legalna? Czy jeśli robię ją dla siebie i tylko na własne potrzeby, to musze mieć na to jakieś zgody, pozwolenia?
    Czy wogóle mogę to wykonać samodzielnie, czy musi to zrobić ktoś z odpowiednimi papierami?
    Proszę znających temat o odpowiedź i podanie jakichkolwiek przepisów które to regulują.
    Próbowałem szukać, ale google jest zasypane informacjami o projekcie przyszłej ustawy, a nikt nie pisze o obecnych przepisach. Jak szukam kto może instalować, to wyskakuje mi kto będzie mógł po wejściu ustawy. A jak już znalazłem tematy na forach dotyczące obecnych przepisów, to są tam tylko wyliczenia, że to za drogie i się nie opłaca.
    Jeszcze raz proszę o wskazanie drogi poszukiwań. Najlepiej takiej, która umożliwia legalne wykonanie tego własnymi siłami.

1 29
  • #2 04 Wrz 2012 23:20
    retrofood
    Moderator

Możesz zrobić sam i nikomu nic nie mówić.
    Pod warunkiem, że nie będziesz występował do energetyki o przyłączenie domu do zasilania z sieci.
    Ale wtedy nie dostaniesz pozwolenia na budowę.
    Koło się zamyka.

0
  • #3 04 Wrz 2012 23:25
    INTOUCH
    Poziom 30  

wisus napisał:
    Żart?
    wisus napisał:
    Pytanie jednak jak na mocy obecnych przepisów wykonać taką instalację żeby była legalna?

Najlepiej zatrudnij firmę która się tym zajmuje i zrobi to za ciebie.
    wisus napisał:
    Czy jeśli robię ją dla siebie i tylko na własne potrzeby, to musze mieć na to jakieś zgody, pozwolenia?
    TAK.
    wisus napisał:
    Czy wogóle mogę to wykonać samodzielnie, czy musi to zrobić ktoś z odpowiednimi papierami?
    Lepiej żeby wykonał ktoś kto się naprawdę na tym zna (Trójfazowy elektryk z ZE z tym sobie też nie poradzi)
    wisus napisał:
    Proszę znających temat o odpowiedź i podanie jakichkolwiek przepisów które to regulują.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum332.html
    wisus napisał:
    A jak już znalazłem tematy na forach dotyczące obecnych przepisów, to są tam tylko wyliczenia, że to za drogie i się nie opłaca.
    Zależy od wielu czynników, Głownie od mocy instalacji, i miejsca zainstalowania.
    wisus napisał:
    Jeszcze raz proszę o wskazanie drogi poszukiwań. Najlepiej takiej, która umożliwia legalne wykonanie tego własnymi siłami.
    Porywasz się z motyką na słońce jeśli chcesz to zrobić własnymi siłami.

I temat można w kosz.

-1
  • #4 05 Wrz 2012 18:01
    wisus
    Poziom 9  

INTOUCH napisał:
    wisus napisał:
    - Żart?

Nie to nie żart. Oczywiście nie chodzi mi tu o ekologie itp.
    Po prostu –
    - mam swoje panele czyli główny czynnik generujący koszty.
    - Mam dach
    - Mam ochotę na wykonanie tego samodzielnie

Nie muszę na tym zarabiać, nie muszę osiągać 100% zapotrzebowania. Nie musi się wcale udać...
    Ale jak się uda będę miał ogromną satysfakcję, tak samo jak z własnej roboty automatyki ogrzewania, podnośnika do mycia okien, czy bramy wjazdowej, która chyba tylko u mnie chowa się pod ziemię.

retrofood napisał:
    Możesz zrobić sam i nikomu nic nie mówić.
    Pod warunkiem, że nie będziesz występował do energetyki o przyłączenie domu do zasilania z sieci.
    Ale wtedy nie dostaniesz pozwolenia na budowę

Ale dom ma już zasilanie z sieci... Czy to coś zmienia?
    Czy naprawdę nikt nie wie jak to zrobić samemu i zgodnie z przepisami?
    Z tego co wyczytałem, montaż takich paneli nie wymaga pozwolenia na budowę, ale nie wiem jak sprawa się ma z zasilaniem domu. Kiedyś były jakieś problemy z produkowaniem energii na nawet na własne potrzeby. Ale teraz? nie wiem?
    Czy zakład energetyczny może mieć jakieś pretensje, ze oprócz ich prądu zużywam sobie swój?

1
  • #5 05 Wrz 2012 18:17
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 05 Wrz 2012 18:50
    retrofood
    Moderator

wisus napisał:

Ale dom ma już zasilanie z sieci... Czy to coś zmienia?

Oczywiście. Taka sama sprawa jak z podłączeniem generatora do instalacji. Temat wałkowany wielokrotnie na forum. Poszukaj.

0
  • #7 05 Wrz 2012 23:00
    INTOUCH
    Poziom 30  

Twoja "elektrownia słoneczna" może pracować też na sieć wydzieloną, ale ten fakt i tak musisz zgłościć do ZE.

0
  • #8 06 Wrz 2012 08:26
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    Twoja "elektrownia słoneczna" może pracować też na sieć wydzieloną, ale ten fakt i tak musisz zgłościć do ZE.

jeśli inwerter pracuje na sieć galwanicznie oddzieloną, to ZE nie ma nic do tego. W takim przypadku musiałbym zgłaszać im również przetwornicę 12V/230VAC w samochodzie :).

Zastanawiam się jednak, jak ZE traktuje przypadki, gdy chcemy jednak pracować "on grid". Czy ktoś może wie jaka jest praktyka ZE wobec wniosków o przyłączenie małej elektrowni PV do sieci w systemie "on grid"? Czy wymagają projektu z podpisem osoby z uprawnieniami budowlanymi, czy wystarczy oświadczenie osoby z SEP 1kV?
    Co do strony technicznej to mam tu kilka dylematów:

1. SWZ i miejsce przyłączenia "on grid".
    Obecność dodatkowej siły elektromotorycznej przyłączonej "za" głównym zabezpieczeniem zmienia warunki pracy pętli zwarcia i moim zdaniem w skrajnym przypadku może spowodować niezadziałanie SWZ (bo część prądu uszkodzenia popłynie ze źródła PV i prąd płynący przez bezpiecznik od strony ZE może nie wystarczyć do jego wyzwolenia w zadanym czasie). W którym miejscu następuje przyłączenie inwertera PV do siecie ZE?

2. SWZ "od strony PV".
    Kolejny problem to zabezpieczenie od strony inwertera. Podobnie jak w pkt 1 mamy tu problem podziału prądu z dwóch źródeł, ale tutaj dodatkowo dochodzi problem wydajności prądowej inwertera, która jest raczej za mała, żeby wymusić np. prąd 5xIn. Jak rozwiązuje się ten problem w praktyce? Czy zabezpieczenie przetężeniowe samego inwertera jest uznawane za wystarczającą metodę SWZ?

3. Odłączenie inwertera w przypadku zaniku napięcia od strony ZE. Czy są jakieś wymagania co do czasu reakcji i izolacji? Czy wymagane jest również rozłączenie N?

4. Czy wymagane jest oddzielne uziemienie robocze PEN od strony inwertera (przyjmując, że sieć pracuje w systemie TNC, a rozdział PE i N następuje poniżej punktu połączenia "on grid" - wydaje mi się to konieczne jeśli rozważamy użycie RCD)

Proszę o komentarze bardziej doświadczonych kolegów.
    Pozdrawiam
    Jarek Kor

Załóż temat w dziale "Instalacje i sieci". [retrofood]

0
  • #9 06 Wrz 2012 15:17
    INTOUCH
    Poziom 30  

Jarek Kordalewski napisał:
    W takim przypadku musiałbym zgłaszać im również przetwornicę 12V/230VAC w samochodzie :).

Ta przetwornica nie jest częścią instalacji, sieci elektrycznej, i nie podlega prawu energetycznemu i budowlanemu.

0
  • #10 06 Wrz 2012 17:50
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    W takim przypadku musiałbym zgłaszać im również przetwornicę 12V/230VAC w samochodzie :).

Ta przetwornica nie jest częścią instalacji, sieci elektrycznej, i nie podlega prawu energetycznemu i budowlanemu.

Układ PV - inwerter - odbiornik 230 VAC też nie jest częścią sieci elektycznej, o ile tylko jest od niej galwanicznie odizolowany. Właśnie dlatego podałem tę analogię
    JK

0
  • #11 06 Wrz 2012 18:33
    INTOUCH
    Poziom 30  

kład PV - inwerter - odbiornik 230 VAC też nie jest częścią sieci elektycznej, o ile tylko jest od niej galwanicznie odizolowany. Właśnie dlatego podałem tę analogię
    JK
    Ale jest częścią instalacji elektrycznej oraz istnieje możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.
    Energii wyprodukowanej z byle przetwornicy 12VDC/230VAC nie możesz sprzedawać do sieci.

0
  • #12 06 Wrz 2012 18:40
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    kład PV - inwerter - odbiornik 230 VAC też nie jest częścią sieci elektycznej, o ile tylko jest od niej galwanicznie odizolowany. Właśnie dlatego podałem tę analogię
    JK
    Ale jest częścią instalacji elektrycznej oraz istnieje możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.
    Energii wyprodukowanej z byle przetwornicy 12VDC/230VAC nie możesz sprzedawać do sieci.

A czy ja napisałem, że w samochodzie mam "byle przetwornicę"?
    JK

0
  • #13 06 Wrz 2012 18:47
    INTOUCH
    Poziom 30  

JK

Na pewno żaden ZE nie zgodzi się żebyś sprzedawał przetworzoną z niej energię elektryczną do sieci.
    Jeśli nie wyrazi zgody to znaczy, że masz byle przetwornicę.

0
  • #14 06 Wrz 2012 20:12
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    JK

Na pewno żaden ZE nie zgodzi się żebyś sprzedawał przetworzoną z niej energię elektryczną do sieci.
    Jeśli nie wyrazi zgody to znaczy, że masz byle przetwornicę.

Ale ja wcale nie zamierzam niczego sprzedawać. Po prostu nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że pomimo pracy systemu fotowoltaicznego na sieć wydzieloną jest obowiązek uzyskania zgody ZE na jego pracę. Nie ma to żadnej podstawy prawnej. Podałem tu przykład instalacji samochodowej jako analogię do przypadku, w którym zasilam urządzenie 230 VAC z falownika, który jest zasilany bądż to z ogniwa PV, bądź to z akumulatora/alternatora samochodowego.

0
  • #15 06 Wrz 2012 20:55
    INTOUCH
    Poziom 30  

Ale ja wcale nie zamierzam niczego sprzedawać. Po prostu nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że pomimo pracy systemu fotowoltaicznego na sieć wydzieloną jest obowiązek uzyskania zgody ZE na jego pracę. Nie ma to żadnej podstawy prawnej. Podałem tu przykład instalacji samochodowej jako analogię do przypadku, w którym zasilam urządzenie 230 VAC z falownika, który jest zasilany bądż to z ogniwa PV, bądź to z akumulatora/alternatora samochodowego.

A gdzie ja napisałem że ZE musi wydać zgodę?
    Zgłoszenie do ZE, a wydanie zgody przez ZE to całkiem różne sprawy.
    Jeśli robisz np. remont to go wcześniej musisz zgłosić ten fakt do właściwego urzędu, i nikt nie ma prawa zabronić ci robić remontu.
    Podobna sytuacja jest gdy budynek zasilany jest z sieci energetycznej i z alternatywnego źródła zasilania. Nie ma tu znaczenia, czy zasilanie wybranych obwodów jest odseparowane od sieci energetycznej.

0
  • #16 06 Wrz 2012 21:03
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:

A gdzie ja napisałem że ZE musi wydać zgodę?
    Zgłoszenie do ZE, a wydanie zgody przez ZE to całkiem różne sprawy.
    Jeśli robisz np. remont to go wcześniej musisz zgłosić ten fakt do właściwego urzędu, i nikt nie ma prawa zabronić ci robić remontu.
    Podobna sytuacja jest gdy budynek zasilany jest z sieci energetycznej i z alternatywnego źródła zasilania. Nie ma tu znaczenia, czy zasilanie wybranych obwodów jest odseparowane od sieci energetycznej.

Czy mógbyś podać podstawę prawną takiego obowiązku? Co do zgłoszenia remontu do Starostwa Powiatowego (oczywiście chodzi o remonty podlegające zgłoszeniu), to Starostwo jak najbardziej może wyrazić sprzeciw i np zarządać wykonania tego remontu w trybie projektu budowlanego i pozwolenia na budowę.

0
  • #17 06 Wrz 2012 21:16
    INTOUCH
    Poziom 30  

Mówię remoncie a nie o budowie, czy przebudowie.
    Jeżeli zgłaszasz budowę,lub przebudowę jako remont to jasne, że mogą się sprzeciwić.
    A w starostwie to się z różnymi absurdami spotykałem.
    Urzędnik chciał świadectwo energetyczne na obiekt budowlany, na który świadectwa energetycznego się nie wystania.

0
  • #18 06 Wrz 2012 21:46
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    Mówię remoncie a nie o budowie, czy przebudowie.
    Jeżeli zgłaszasz budowę,lub przebudowę jako remont to jasne, że mogą się sprzeciwić.
    A w starostwie to się z różnymi absurdami spotykałem.
    Urzędnik chciał świadectwo energetyczne na obiekt budowlany, na który świadectwa energetycznego się nie wystania.

Prawo budowlane (art. 30 ust. 6 pkt 1) stanowi, że starostwo może wydać decyzję o sprzeciwie do zgłoszenia również wtedy gdy np. remont narusza przepisy dotyczące warunków technicznych itp. (a więc w przypadku, w którym sam przedmiot remontu jako taki nie wymaga pozwolenia na budowę w myśl PB)

Nie znam jednak przepisu , który zobowiązywałby do powiadamiania ZE o posiadaniu niezależnych źródeł energii, które nie są w żaden sposób przyłączone do sieci przesyłowej. Oczywiście zarówno urzędnicy jak i (zwłaszcza) ustawodawca mogą wymyślić dowolny absurd, ale według mojej wiedzy na razie nic takiego nie występuje.

0
  • #19 06 Wrz 2012 22:00
    INTOUCH
    Poziom 30  

To powiedz mi jak się ma sprawa w sytuacji gdy chcesz zasilać dom z agregatu w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej. Układ z agregatem jest odseparowany bo musi być.
    Jeśli chcesz zainstalować agregat jako źródło rezerwowe to nie dość, że musisz zgłosić do ZE to jeszcze uzgodnić warunki.
    Pójdziesz do ZE to się dowiesz, że oprócz ustaw i rozporządzeń ZE posiada własne przepisy wynikające z wyżej wymienionych aktów prawnych.
    To samo jest w ZUS i innych urzędach.

Zresztą i tak tą instalację fotowoltaiczną trzeba zgłosić do starostwa i paru innych urzędów. W końcu chłop chce zbudować elektrownię słoneczną.

0
  • #20 06 Wrz 2012 22:08
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

INTOUCH napisał:
    To powiedz mi jak się ma sprawa w sytuacji gdy chcesz zasilać dom z agregatu w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej. Układ z agregatem jest odseparowany bo musi być.
    Jeśli chcesz zainstalować agregat jako źródło rezerwowe to nie dość, że musisz zgłosić do ZE to jeszcze uzgodnić warunki.

Nie musisz zgłaszać agregatu, jeśli odbiorniki są zasilane WYŁĄCZNIE z tego agregatu i nigdy nie są zasilanie z sieci. O takim przypadku tu mówimy. Układ z agregatem jako źródłem rezerwowym wymaga zastosowania urządzenia SZR lub ZR, które to urządzenie JEST na stałe podłączone do sieci przesyłowej (nawet jeśli agregat i odbiorniki są odizolowane w jednym ze stanów ZR) i wówczas oczywiście nie tylko zgłoszenie ale i zgoda ZE jest konieczna.
    Myślę, że teraz doszliśmy już do porozumienia :).

Co do samej instalacji fotowoltaicznej, to również nie musi wymagać ona ani pozwolenia ani zgłoszenia w starostwie ani w ogóle nigdzie. instalacja urządzeń na istniejących obiektach nie podlega zgłoszeniu jeśli ich wysokość nie przekracza 3 m i nie oddziałują na środowisko.
    Pozdrawiam
    Jarek

0
  • #21 14 Wrz 2012 14:01
    elim
    Poziom 17  

Do powyższego dodam tylko, że jeżeli będziesz chciał "elektrownię" umieścić na ziemi, to trzeba zgłosić to do wydziału budownictwa. I raczej tylko na zgłoszenie, a nie na "pozwolenie na budowę" - warunek - musi być zgodne z jednym podpunktem z art.29 prawa budowlanego.
    Odnośnie samej energii - separacja od istniejącej instalacji i ZE masz z głowy...

Śmiem twierdzić, że prawie wszystkie przydomowe wiatraczki i małe elektrownie słoneczne tak działają. U Ciebie będzie, z tego co zrozumiałem, nieco większa - ale nie zmienia to jej statusu, że ma służyć do własnych potrzeb.

0
  • #22 14 Wrz 2012 19:16
    yang32
    Poziom 36  

Pracuję e ZE i ZE tak się interesuje domową elektrownią fotowoltaiczną jak każdy z was ziemniakami z obiadu w lutym zeszłego roku. TZW poza licznikowe jest klienta i ZE nie interesuje co tam ma, o ile nie szkodzi sieci. Jeśli szkodzi sieci zostanie odbiorca odpięty i zobowiązany do usunięcia przyczyny zakłóceń.

I gwarantuję że jeśli zrobi taką separowaną instalację nikt się do niego nie przyczepi, bo nikogo to nie interesuje.
    Jeśli zgłosi taką instalację do ZE i będzie ona separowana, to mu powiedzą żeby sobie poszedł i nie zawracał gitary. Jeśli będzie chciał zsynchronizować swoją instalację z siecią ZE, to będzie go to tyle kosztowało, i tyle papierów i ekspertyz że mu się odechce.
    Ogólnie żeby nie było - każdemu ZE bardzo zależy na alternatywnych źródłach energii, bo zobowiązuje nas do tego unia europejska. Każdy zakład ma co roku zwiększać udział alternatywnych źródeł w dostarczanej energii. Ale ZE interesują duzi dostawcy, a kowalski z kilkoma panelami na dachu to tylko kłopot jest.

0
  • #23 20 Wrz 2012 07:38
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

yang32 napisał:

[...]
    Jeśli będzie chciał zsynchronizować swoją instalację z siecią ZE, to będzie go to tyle kosztowało, i tyle papierów i ekspertyz że mu się odechce.
    [...]

Skoro pracujesz w ZE to czy mógłbyś napisać coś więcek o tych papierach i ekspertyzach, których miałoby żądać ZE? Jakie są warunki przyłączenia w takim przypadku?
    Pozdrawiam
    Jarek

0
  • #24 20 Wrz 2012 09:09
    yang32
    Poziom 36  

To nie jest takie proste by to napisać - musiałbym Ci wysłać kilkanaście instrukcji i kilkanaście wzorów dokumentów.
    Przejdź się do najbliższego ZE i powiedz o co chodzi. Nic Ci nie zrobią a się dowiesz co i jak. Zobaczysz minę zaskoczonego pracownika ZE i kupę dzwonienia, szukania kogoś, kto ma blade pojęcie ;)

0
  • #26 15 Paź 2012 01:17
    irekgat
    Poziom 11  

Wykonałem taką instalację solarną o mocy 1,41kW i mogę coś o tym powiedzieć. Zanim się zabrałem za budowę obdzwoniłem 4 różne Starostwa w różnych miejscowościach i województwach i 2 zakłady energetyczne. Sprawa wygląda tak:
    Jeśli chodzi o zgodę od Starostwa, to nic takiego nie jest potrzebne, ponieważ nie ma żadnego aktu prawnego, który zobowiązywałby właściciela przyszłej elektrowni słonecznej do zgłaszania jej do starostwa celem uzyskania pozwolenia na zainstalowanie jej na dachu. Co innego w przypadku wodnych kolektorów słonecznych, ale o tym tu nie piszemy. Jednak, aby być w zgodzie z prawem powinniśmy wykonać projekt instalacji elektrycznej naszej elektrowni (nikt jednak nie chce jej sprawdzać czy weryfikować) projekt jest dla nas w razie "W". ZE nie interesuje nasza elektrownia ani jej projekt, bo nie jest to ich instalacja.
    W zakładach energetycznych Tauron i Energa dowiedziałem się, że mogę wystąpić o warunki przyłączenia tylko w przypadku gdybym chciał sprzedawać im prąd. W takim przypadku zakład może wystawić warunki przyłączenia, ale na osobnej linii (nie na istniejącej "domowej") inaczej jest, jeśli będę działać off-grid, to ich to w ogóle nie interesuje i żadne zgłoszenie ani zezwolenie nie jest potrzebne. Na dzień dzisiejszy prawo energetyczne, ani prawo budowlane nie przewiduje konieczności zgłaszania.
    Co do całej inwestycji, czy się opłaca czy nie?
    Ja zmniejszyłem rachunki za prąd o ok 125zł miesięcznie. Od kiedy zamontowałem baterie słoneczne nie używam już sieci do grzania wody w bojlerze. Z moich spostrzeżeń wynika, że jeśli nie chcemy sprzedawać prądu, to nie ma, co przeginać z rozbudową elektrowni, ponieważ inwestycja radykalnie drożeje, a czas zwrotu się wydłuża.
    Odniosę się jeszcze do pytania "Czy mogę samodzielnie wykonać instalację fotowoltaiczna 6kW?
    Tak i pewnie zrobisz ją wcale nie gorzej niż nie jeden specjalista, zajmie Ci to tylko trochę więcej czasu.

0
  • #27 15 Paź 2012 20:32
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

irekgat napisał:
    Wykonałem taką instalację solarną o mocy 1,41kW i mogę coś o tym powiedzieć.

irekgat napisał:
    Ja zmniejszyłem rachunki za prąd o ok 125zł miesięcznie.

A potem pojawiają się ludzie, rozczarowani "marnym" uzyskiem z PV, bo "Panie, a w internecie to gość na elektrodzie się chwalił, że instalacją 1.4kW to 125 PLN/mc na prądzie oszczędza. I to bez sprzedaży nadwyżek." Cuda normalnie.
    Jak to podzielisz na pół to będzie bliżej realizmu.

0
  • #28 16 Paź 2012 01:58
    irekgat
    Poziom 11  

pablo_belchatow napisał:
    A potem pojawiają się ludzie, rozczarowani "marnym" uzyskiem z PV, bo "Panie, a w internecie to gość na elektrodzie się chwalił, że instalacją 1.4kW to 125 PLN/mc na prądzie oszczędza. I to bez sprzedaży nadwyżek." Cuda normalnie.
    Jak to podzielisz na pół to będzie bliżej realizmu.

Żadne tam cuda. Osobiście na dzień dzisiejszy nie zaobserwowałem spadku wydajności. Spokojnie poza sezonem zimowym można przy tej mocy dużo więcej wyciągnąć. Wiadomo jednak, że grudzień i styczeń są słabymi miesiącami i w tych miesiącach będzie cienizna.
    U mnie elektrownia słoneczna ma zasilać bojler w czasie, gdy piec nie pracuje. Robi to doskonale, cóż chcieć więcej - tylko tyle oczekuję od tego układu.
    Wcześniej zasilałem bojler z sieci i ustawiałem termostat na ok. 45-55 st.C, (całkowicie wystarczająco) teraz zasilam go z solarów i ustawiam na 80 st.C, bo mam energię za free. O ile bym zapłacił więcej podgrzewając wodę prądem z sieci do 80 st.C ? Okazuje się, że trzeba było by coś dodać do tych 125zł, a nie podzielić przez 2.
    Zimą napiszę ile dostarczają moje baterie energii, ale musimy trochę poczekać - sam jestem ciekaw. Sprzedaż nadwyżek? - Nie przy tej mocy.
    Po roku użytkowania powiem coś więcej na temat średniej ilości dostarczonej energii w poszczególnych miesiacach.
    Pozdrawiam

0
  • #29 16 Paź 2012 08:46
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Częściowo wyjaśniło się skąd takie duże oszczędności. Do obliczeń wziąłeś entuzjastycznie pewnie ze 2-3 miesiące letnie. Przy pracy całorocznej oszczędności wyjdą Ci na poziomie 60-70 PLN/mc. Poza tym - energii nie masz za darmo, najpierw musiałeś zapłacić za instalację, a teraz instalacja Ci się amortyzuje ;)

0
  • #30 16 Paź 2012 11:15
    mrrudzin
    Poziom 39  

irekgat napisał:

U mnie elektrownia słoneczna ma zasilać bojler w czasie, gdy piec nie pracuje. Robi to doskonale, cóż chcieć więcej - tylko tyle oczekuję od tego układu.
    Wcześniej zasilałem bojler z sieci i ustawiałem termostat na ok. 45-55 st.C, (całkowicie wystarczająco) teraz zasilam go z solarów i ustawiam na 80 st.C, bo mam energię za free. O ile bym zapłacił więcej podgrzewając wodę prądem z sieci do 80 st.C ? Okazuje się, że trzeba było by coś dodać do tych 125zł, a nie podzielić przez 2.
    Pozdrawiam

A liczyłeś jaki byłby koszt budowy instalacji o tej samej wydajności, ale nie opartej o fotowoltaikę, a kolektory słoneczne podgrzewające bezpośrednio wodę?
    W takim przypadku odpada jedna przemiana (słońce->prąd prąd->ciepła woda zamienia się na słońce -> ciepła woda)

0