Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bootstrap - zwiększanie impedancji wejściowej

04 Wrz 2012 21:15 1818 5
 • Poziom 2  
  Witam
  Analizuję układ polaryzacji tranzystora bipolarnego z bootstrapem (zwiększanie impedancji wejściowej - zmniejszanie wpływu rezystorów zasilania).
  Bootstrap - zwiększanie impedancji wejściowej
  (2,3 - schemat małosygnałowy bez C3; na 4 uwzględniam)
  Rozumiem, że teoretycznie obecność kondensatora C3 daje w efekcie nieskończoną rezystancję dynamiczną rezystora Rg, ale jak to "wykazać"? Mój wynik jakoś tego nie udowadnia (Zin = Rb||Re + Rg||h11e).
  Oprócz tego szukam informacji na temat dobierania wartości rezystora Rg - czym się kierować i czy modyfikacja układu polegająca na bootstrapowaniu ciągnie za sobą zmianę wartości R1 i R2. Czy bootstrapuje się w praktyce tylko wtórniki emiterowe, czy także inne wzmacniacze?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Chyba zapomniałeś o podstawowym założeniu - jeśli kondensator C3 podaje przebieg z emitera na dzielnik R1-R2, to baza i ów punkt są ekwipotencjalne (dla przebiegów zmiennych), więc RG stanowi "przerwę" (nieskończona wartość).
  Ale tak dobrze nie ma, bo jak wiesz na emiterze masz przebieg powtarzający przebieg z bazy, ale "prawie wiernie" - jest mniejszy β/(β+1) razy, i dlatego RG multiplikuje się nie do nieskończoności, ale coś około β razy (przeanalizuj sobie bo dokładnie nie pamiętam).
  Ale nie chce mi się pisać, masz link: http://diranieh.com/Electrenicas/BJT_2.htm
  Właśnie skonstatowałem, że google odmóżdża, no :D Zamiast zmusić szare komórki do wysiłku - łatwiej wklepać w google?

  A bootstrapowanie używa się nie tylko dla wtórnika emiterowego - wstaw sobie opornik w kolektor tranzystora na swoim rys. i pobieraj sygnał z kolektora - układ OE, bootstrap działa. Kiedyś powszechnie stosowany układ w stopniach wejściowych m.cz.
  Inny przykład - końcówki mocy m.cz. z lat 60-tych i 70-tych ub.w. - zanim ktoś wpadł na pomysł zastosować źródło prądowe zamiast bootstrap-u (poprawa działania dla niskich częstotliwości) - np. C5 tu: http://sound.westhost.com/project68.htm Jak widać stosowany układ nawet i dzisiaj.

  Co do wartości R1, R2, RG - układ bootstrap działa dla AC, więc dla DC musisz polaryzację bazy robić "normalnie" - prąd dzielnika R1-R2= (5-10)razy większy od Ib, Rg dobierać dużą wartość ale nie przesadnie aby nie powodować zbyt dużego spadku napięcia na nim wywołanego przez Ib.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź, wiele mi rozjaśniła, "myślowo" wszystko gra :D
  Purystycznie to wszystko by było pięknie, gdyby na moim schemacie nr 4 nie było zwarcia zamiast kondensatora - ono tu zwiera tę ∞ Rg, tylko nie wiem dlaczego po druciarsku to nie gra.
 • Poziom 38  
  Nic nie zwiera - Rg zmienia się w Rg'=∞, a właściwie to Rg'=βRg i tak jest widziana z bazy tranzystora - na schemacie 4 zamiast Rg powinieneś mieć βRg.
  A jeśli chcesz być dokładny, to jest zwarcie RB do RE (przez kondensator) i to należałoby uwzględnić jako równolegle połączone, co ma niewielkie konsekwencje na wyjściu (mniejsze RE dla AC) .
 • Poziom 2  
  Z rozpędu źle zrobiłem sterowanie :| . Teraz widzę wszystko :) - moje zwarcie to rzeczywiście bocznikowanie Re Rb. Dzięki
 • Specjalista elektronik
  Twój wynik jest do niczego, RG jest zwielokrotniana Rg/(1-Ku). Gdzie Ku to wzmocnienie napięciowe.
  A wzór na Rwe możesz sobie wyprowadzić z tego schematu
  Bootstrap - zwiększanie impedancji wejściowej