Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charakterystyka MOSFET (kanał N) dla ujemnego Uds

05 Wrz 2012 00:42 1557 5
 • Poziom 9  
  Witam,
  Ostatnio dręczy mnie pewien problem nie pokazany w chyba żadnym ds. Czy na odcinku zanim zacznie przewodzić dioda w strukturze, a '0' mam spodziewać się przepływu prądu przez kanał? Interesuje mnie obszar zakreślony czerwonym kółkiem na rysunku poglądowym. Charakterystyka MOSFET (kanał N) dla ujemnego Uds

  Problem rozważam pod kątem hamowania silnika zasilanego z mostka H z rezystorem pomiarowym prądu w szereg ze źródłami dolnych tranzystorów celem pomiaru prądu hamowania. [youtube][/youtube]
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Tak prąd popłynie,spotyka się czasem dwa układy wykorzystujące tą właściwość, zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją o niskim spadku napięcia i "dioda" złożona z MOSFET'a i komparatora.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 20  
  Pierwszy raz spotykam się z takim problemem. Odpowiedzią na pytanie jest sama charakterystyka - w zakresie napięć, o który pytasz prąd jest równy zero. Tak na prawdę będzie jakiś upływ, ale nie o to przecież chodzi. Przeglądnąłem kilkanaście not katalogowych różnych producentów - charakterystyka diody zawsze jest rysowana osobno i nie znalazłem, aby był podany prąd upływu.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Pierwszy raz spotykam się z takim problemem

  I zabierasz głos nawet nie sprawdzając zastosowań które podałem, dowiedzieć się na ten temat można też czytając o działaniu analogowych kluczy CMOS, albo przekaźników SSR AC. W kierunku odwrotnym, zanim zacznie przewodzić dioda, tranzystor jest tak samo sterowalny i ma takie same prądy upływu w stanie wyłączenia, oraz rezystancję kanału w stanie włączenia. Napisałem o dwóch zastosowaniach, ale są jeszcze prostowniki synchroniczne i układy załączania napięcia zmiennego.
  Poniżej różne przykłady, odwrotne włączenie MOSFET'ów jest masowo stosowane, nawet w komputerze, przy którym siedzisz jest co najmniej kilka układów, w których prąd w N-MOSFET'ach płynie (przez kanał) od źródła do drenu.
  Link
  Link
  Link
  Link
  Cytat:

  Odpowiedzią na pytanie jest sama charakterystyka - w zakresie napięć, o który pytasz prąd jest równy zero.
  We włączonym tranzystorze nie, autor wyraźnie pyta o prąd płynący przez kanał. Zaprzeczasz mojej odpowiedzi na podstawie "Pierwszy raz spotykam się z takim problemem"?
  Cytat:
  Tak na prawdę będzie jakiś upływ, ale nie o to przecież chodzi. Przeglądnąłem kilkanaście not katalogowych różnych producentów - charakterystyka diody zawsze jest rysowana osobno i nie znalazłem, aby był podany prąd upływu.
  Charakterystyka diody jest wykładnicza, więc można oszacować jakie prądy mogą płynąć przez diodę <0,5V ale faktycznie nie oto tu chodzi.
 • Poziom 20  
  Nie rozumiem agresji w odpowiedzi na mój wpis. W żadnym momencie nie zaprzeczyłem wcześniejszej odpowiedzi. Wyraziłem swoje odrębne zdanie. Moją odpowiedź oparłem na charakterystykach zawartych w notach katalogowych producentów tranzystorów. Nie widziałem w żadnej z nich charakterystyk kanału dla ujemnych napięć Uds. Jak napisałem w poprzednim poście - nie zetknąłem się wcześniej z takim problemem. Charakterystyka załączona przez gustawo2 również nie wskazuje na to, aby w obszarze oznaczonym kółkiem płynął prąd inny niż upływu. Niemniej jednak ciesze się, że mam okazję się czegoś nowego nauczyć.
 • Poziom 9  
  Czyli reasumując. Mowa o prądzie kanału przy otwartym kanale. Popłynie on wykładniczo tak jak dla dodatniego napięcia, a powyżej progu przewodzenia diody w strukturze przejmie ona cześć prądu - charakterystyki się zsumują?