Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór naczynia przeponowego

Szymon Tarnowski 05 Wrz 2012 01:16 20145 7
  • #1 05 Wrz 2012 01:16
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Buduję układ CWU do kotła gazowego. Chcę na linii zasilania zasobnika zimną wodą (z sieci miejskiej) zamontować naczynie przeponowe. Chyba wszyscy wiedzą że chodzi o kompensację rozszerzania wody po ogrzaniu, po to żeby zawór bezpieczeństwa nie puszczał wody. Zasobnik będzie miał pojemność 300l, po wpisaniu tych danych do kalkulatora np firmy Reflex wychodzi że muszę zamontować naczynie ok 18 litrów, dla skrajnych warunków np zagrzania wody do 80*C albo zwiększonego ciśnienia miejskiego, naczynie przeponowe powinno mieć 25 litrów. W kalkulatorach pojemności zaciekawił mnie fakt że liczą one przyrost objętości w zakresie zmian temperatur od 10 do 60*C. Niby to jest logiczne dla zwykłych elektrycznych ogrzewaczy wody (bojlerów), ale jakby popatrzeć na instalację CWU, to tam temperatura jest utrzymywana mniej więcej stale, więc naczynie pracuje tylko w momencie rozruchu do pierwszego odkręcenia kranu. System CWU pracuje stale bo czy zima czy lato potrzeba ciepłej wody. Według kalkulatorów to przy różnicy 10*C i 300litrach wystarczy naczynie o pojemności 8 litrów.
    Więc mam pytanie, czy dużą przesadą byłoby montować naczynie o kilkukrotnie mniejszej pojemności w układzie CWU który pracuje prawie non-stop? Koszt samego naczynia nie jest przy tych rozważaniach priorytetem, bardziej szkoda mi miejsca jakie zablokuje samo naczynie w kotłowni.

PS Sprawdzałem też kalkulator innej firmy i wynik jest podobny, różnica tylko w szeregu rozmiarowym produktów. W końcu fizyki nie da się oszukać.

0 7
  • Pomocny post
    #2 05 Wrz 2012 09:21
    pablowp1
    Poziom 22  

Nie wnikając w meandry zagadnienia, zakłada się dobór naczynia przeponowego w zakresie od 6 do 10% pojemności zabezpieczanego bojlera. Jeżeli Twoja instalacja narażona jest na zwiększone ciśnienie sieci, to słusznym byłoby zamontowanie reduktora ciśnienia.

0
  • #3 05 Wrz 2012 10:01
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

pablowp1 napisał:
    Nie wnikając w meandry zagadnienia, zakłada się dobór naczynia przeponowego w zakresie od 6 do 10% pojemności zabezpieczanego bojlera.
    Właśnie chodzi mi o te meandry, naczynie przeponowe o pojemności 6-10% kompensuje rozszerzanie wody wynikające z ogrzania od 10 do 60*C, w przypadku CWU nie ma aż takiej dużej różnicy temperatur, poza momentem "rozruchu".

0
  • Pomocny post
    #4 05 Wrz 2012 10:14
    pablowp1
    Poziom 22  

Domniemam, że odpowiedzi udzieliłeś sobie sam.

1
  • #5 05 Wrz 2012 10:30
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

pablowp1 napisał:
    Domniemam, że odpowiedzi udzieliłeś sobie sam.
    To może zadam pytanie inaczej, czy od tej reguły 6-10% są jakieś odstępstwa? W szczególności interesuje mnie przypadek instalacji pracującej non-stop w przybliżeniu stałej temperaturze i stałym ciśnieniu (przybliżeniu).

0
  • Pomocny post
    #6 05 Wrz 2012 10:31
    kabee84

Poziom 24  

pablowp1 napisał:
    Nie wnikając w meandry zagadnienia, zakłada się dobór naczynia przeponowego w zakresie od 6 do 10% pojemności zabezpieczanego bojlera. Jeżeli Twoja instalacja narażona jest na zwiększone ciśnienie sieci, to słusznym byłoby zamontowanie reduktora ciśnienia.

Podpisuję się pod tym w 100%.

Ponadto, nie bierzesz pod uwagę faktu, że wężownica w wymienniku c.w.u. nie nagrzewa wody przepływowo, więc w chwili używania wody temperatura wody w zasobniku może spaść nawet do 15-20stC.
    Nie kombinuj zbyt dużo. Zamontuj 18L + regulator ciśnienia i będzie pełne bezpieczeństwo.

0
  • Pomocny post
    #7 05 Wrz 2012 13:07
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Tak jak koledzy napisali powyżej. Zakłada się do 10% objętości wody.

A czemu poszukujesz odstępstw? Mało miejsca czy duże zasobniki?

Powinieneś mieć zawór bezpieczeństwa 6bar. Jeżeli przy sprawnych naczyniach wzbiorczych, zaczyna z niego lecieć, to masz do zamontowania reduktor ciśnienia. Reduktor nie obcina ci przepływu tylko reguluje samo ciśnienie.

2
  • #8 14 Wrz 2012 12:21
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Temat zakończony, zamontowałem Reflex Refix DD 25l. Od wersji 18l różni się tylko wysokością więc mnie tu w niczym nie boli.

1