Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows Vista - Jak odzyskać katalog usunięty po sprawdzaniu plików przez system

chicku 05 Wrz 2012 09:49 2589 18
  • #1 05 Wrz 2012 09:49
    chicku
    Poziom 9  

Witam,
    podczas uruchamiania komputera system wyświetlił informację o konieczności sprawdzenia plików dysku.
    Po uruchomieniu komputera okazało się, że jeden z katalogów, zawierający zdjęcia, zniknął.
    W jego miejscu znajduje się plik o tej samej nazwie, co nieistniejący katalog: 100EOS5D. Rozmiar to 32kB, a zawartość wygląda w ten sposób:

Windows Vista - Jak odzyskać katalog usunięty po sprawdzaniu plików przez system

Próbowałem użyć programu do odzyskiwania plików, jednak po przeskanowaniu dysku, wśród usuniętych plików nie wyświetla zawartości tego katalogu.

W jaki sposób odzyskać ten katalog?

0 18
  • #2 05 Wrz 2012 10:01
    Kasek21
    Poziom 43  

Daj screen z CrystalDiskInfo.

0
  • #3 05 Wrz 2012 10:18
    chicku
    Poziom 9  

Załączam screen.

Dodam, że na ekranie sprawdzania dysku (przed uruchomieniem systemu) był komunikat w stylu "Przekształcić?" yes/no, przy czym yes zostało wybrane chyba automatycznie, jako że nie było mnie w tym czasie przy komputerze (ekran sprawdzania zobaczyłem dopiero w ostatniej chwili, kiedy dysk został już przeskanowany).

Zawartość katalogu to ok. 400 plików .cr2 (format zapisu zdjęć, ok. 25gb każdy).

Czy jest jakiś sposób, żeby to odzyskać? - - pozdrawiam

0
  • #4 05 Wrz 2012 12:46
    helmud7543
    Poziom 42  

Włącz pokazywanie plików ukrytych i systemowych i zobacz, czy w folderze głównym partycji nie masz jakieś folderu o nazwie "pliki wydzielone przez checkdisk" czy jakoś tak. Jeśli nic tam nie ma to zostaje Ci odzyskiwanie po sygnaturach, bo na to, że zachował się fragment mft z opisem tego folderu, bym nie liczył.

0
  • #5 05 Wrz 2012 22:54
    chicku
    Poziom 9  

Nie ma niestety takiego katalogu ..
    W miejscu, gdzie był folder, jest plik z nazwą taką, jak folder. Nie jest tak, że to jest ten folder, ale ze zmienionym mft? w jaki sposób to sprawdzić? Moglibyście podpowiedzieć mi programy? - -a jeśli po sygnaturach, to jak? z góry dzięki za pomoc.

0
  • #6 06 Wrz 2012 06:46
    helmud7543
    Poziom 42  

DMDE wyszuka fragmenty mft a PhotoREC wyszuka pliki po sygnaturach.

0
  • #7 06 Wrz 2012 10:50
    chicku
    Poziom 9  

DMDE w katalogu pokazuje mi takie informacje, za bardzo nie wiem, co z tym dalej zrobić. Widać tutaj plik, który wcześniej był katalogiem (100EOS5D) i zawierał pliki formatu .cr2 (które teraz przepadły). Czy da się go z tego poziomu zreperować?

Po kliknięciu prawym przyciskiem na tym pliku widzę polecenia m.in. "Odzyskaj obiekt..." i "Odzyskaj...".

Co tyczy programu PhotoREC, z tego, co widzę, przywraca automatycznie pliki z całego dysku do podanej lokalizacji. Nie widzę nigdzie etapu, gdzie dałoby się np. określić format plików albo konkretny katalog. Czy da się to dookreślić? Czy program zawsze będzie działał w ten sposób, próbując przywrócić wszystkie pliki?

Kolejne ekrany PhotoREC wyglądają u mnie w ten sposób

Po wybraniu dysku, pliki którego chcę odzyskać, wybieram lokalizację, gdzie chcę odzyskać pliki i po zatwierdzeniu zaczyna odzyskiwać wszystko, wszystkie formaty ze wszystkich katalogów... Mi zależy tylko na 1 konkretnym katalogu, który został uszkodzony podczas pracy checkdisk i 1 konkretnym formacie plików, które były w środku (.cr2). Czy da się to sprecyzować? Czy program działa wyłącznie w taki sposób, jak na screenach?

pozdrawiam

0
  • #8 06 Wrz 2012 11:05
    helmud7543
    Poziom 42  

Na screenie widać jakieś pliki cr2, próbowałeś je odzyskać (darmowa wersja DMDE pozwala zrobić to pojedynczo)? Co do PhotoREC chyba tylko tak działa, jest jeszcze wygodniejszy R-Studio albo Active File Recovery ale są płatne (zobacz czy nie ma jakichś funkcjonalnych triali).

0
  • #9 06 Wrz 2012 14:01
    chicku
    Poziom 9  

Widoczne pliki cr2 to stare pliki, które kiedyś sam usunąłem. Na tych plikach mi nie zależy. Chodzi mi o pliki, które oryginalnie były wewnątrz katalogu, który tutaj widoczny jest jako plik.

Jeśli spojrzeć na 1 screen, w dolnym polu widoczne są nazwy plików, np. IMG_9592.CR2 itd. - to właśnie nazwy niektórych plików, które utraciłem. Zastanawiam się, czy za pomocą tego programu da się je jakoś przywrócić. Np. zmieniając plik 100EOS5D w katalog. Dla mnie to ciemna materia.

Zainstalowałem R-studio z ciekawości, co pokaże i jaki będzie efekt. Po uruchomieniu i przejściu do katalogu, gdzie jest ów pliczek o nazwie jak utracony katalog, ukazuje się taki widok:

Widać pliczek, widać obok niego pliki zdjęć, na których mi nie zależy. Nie widać natomiast zawartości katalogu, którym był kiedyś ów pliczek.

Przy edycji owego pliczku przez program r-studio, ukazuje się taki obraz:

Pytanie: czy, gdyby utworzyć katalog o nazwie takiej, jaka była nazwa utraconego katalogu, R-system czy inny program do odzyskiwania danych będzie widział jego dawną zawartość? Bo co by nie robić, nie da rady wejść do pliku, który ostał się po starym katalogu (chyba,żeby jakimś cudem zmienić go z powrotem w katalog, tylko jak?)

0
  • Pomocny post
    #10 06 Wrz 2012 14:09
    masterten
    Poziom 29  

w R-Studio wybierz opcję "Scan" klikając na partycję - program przeskanuje całą i powinien wyszukać również utracone pliki.

Samo zwykłe otwarcie katalogu powoduje, że wyświetlone są tylko pliki usunięte no i te które się w nim faktycznie znajdują.

0
  • Pomocny post
    #11 06 Wrz 2012 14:16
    helmud7543
    Poziom 42  

Czy R-Studio nie znalazł fragmentów partycji? To samo powinien znaleźć DMDE (a dawałeś opcję Skan w DMDE?). Jesteś pewny, że na liście znalezionych utraconych plików w R-Studio nie ma tych, o które Ci chodzi?

0
  • #12 06 Wrz 2012 14:38
    chicku
    Poziom 9  

Nie skanowałem, przeglądałem jedynie katalogi. Ale nie było tam plików, których poszukuję (zresztą, do feralnego katalogu nie da się nawet wejść, bo ma postać pliku).

Dzisiaj puszczę skanowanie, nie pomyślałem o tym. Dzięki za podpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #13 06 Wrz 2012 14:59
    helmud7543
    Poziom 42  

chicku napisał:
    zresztą, do feralnego katalogu nie da się nawet wejść, bo ma postać pliku

Utracone pliki mogą być widoczne w programach takich jak R-Studio, bez katalogu (tak wygląda szukanie po sygnaturach).

0
  • #14 07 Wrz 2012 09:37
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

1) R-Studio jest płatne serwis i wsparcie R-Studio jest dostępne po zakupie.
    2) R-Studio szuka po sygnaturach.
    3) Czy DMDE nie znalazł plików ?

Przypominam o rozwinięciu całego drzewa i opisie w helpie.

0
  • #15 07 Wrz 2012 19:27
    chicku
    Poziom 9  

Na razie skanuję dysk DMDE, kilka godzin i 40% stanu, 1525 znalezionych fragmentów folderu (dysk zewnętrzny usb, 320gb).

0
  • #16 11 Wrz 2012 13:48
    chicku
    Poziom 9  

Udało mi się znaleźć te pliki po skanowaniu za pomocą r-studio (nie mogę niestety ich odzyskać ze względu na ograniczenie demo do plików max. 64kb). Tak to wygląda:

Pliki mają inną nazwę, ale po datach modyfikacji się zgadza.

Próbuję teraz przeskanować dysk za pomocą DMDE, zastanawiam się, czy uda się znaleźć te same pliki.

0
  • Pomocny post
    #17 11 Wrz 2012 14:36
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Raczej nie bo to są pliki po sygnaturach znalezione co widać po tym że nie posiadają oryginalnej nazwy. Możesz użyć PhotoRec darmowego.

0
  • #18 11 Wrz 2012 15:29
    chicku
    Poziom 9  

W jaki sposób użyć PhotoRec? Mam wersję 6.13. Z tego, co udało mi się stwierdzić, działa on tak, że odzyskuje pliki do określonej lokalizacji (wybieram lokalizację i program kopiuje tam wszystko, co udało mi się odzyskać - z całej partycji, bo nie da się np. określić katalogu). Da się ewentualnie wybrać format pliku, ale na liście możliwych formatów nie ma formatu .cr2 (chciałbym odzyskać ok. 400 plików w tym formacie, ok. 15mb każdy).

W jaki sposób uzyskać jakąś listę plików po sygnaturach za pomocą tego programu?

0
  • #19 14 Wrz 2012 22:38
    chicku
    Poziom 9  

Udało się.
    Ostatecznie nie obyło się bez komercyjnego r-studio... za pomocą bezpłatnych programów nie dałem rady.
    Rzeczywiście kluczem do sukcesu było odczytanie plików po sygnaturach, potem z całej listy plików w zadanym formacie wybrałem te, które mi odpowiadają, wg czasu utworzenia (wiem dokładnie kiedy zostały utworzone, jaki dzień, godzina). I tyle.
    Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki.

0