Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy dwufunkcyjny - trzy opcje na nawiew, która najlepsza?

Ryczypisk 05 Wrz 2012 11:35 2391 4
  • #1 05 Wrz 2012 11:35
    Ryczypisk
    Poziom 9  

Cześć,
    mam piec z otwartą komorą spalania umieszczony w kuchni. Piętro 3 z 4 w kamienicy. Piec taki jak ten:
    Piec gazowy dwufunkcyjny - trzy opcje na nawiew, która najlepsza? Link

W zeszłym sezonie zauważyłem ciąg wsteczny w łazience. Chcę rozwiązać problem w tym roku przez zastosowanie dodatkowego nawiewu pod kocioł.
    Mam trzy opcje:
    1. Pociągnąć kanał z klatki schodowej - długość około 10m różnica wysokości około 2m w dół, do tego około 3-4 zagięć. Plus jaki widzę to wyższa temperatura doprowadzanego powietrza, minus to duża odległość i różnica wysokości.
    2. Wyryć w ścianie kuchni kanał wychodzący koło okna. Długość około 2,5m. Plus - mała odległość, minus zimne powietrze.
    3. Kanał z drugiej kratki wentylacyjnej znajdującej się w kuchni. Odległość około 4m, różnica wysokości pewnie koło 5m. Tu podejrzewam, że musiałbym wymusić nawiew wiatrakiem.

Mam taką wątpliwość:
    a. która opcja jest optymalna?
    b. jeśli opcja trzecia to jak włączać wiatrak tylko na czas kiedy piec spala gaz,

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

• Pomocny post
    #2 05 Wrz 2012 12:56
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

NIedopuszczalne jest montowanie i używanie wentylacji mechanicznej przy kotłach z otwartą komorą spalania. Czyli jakiekolwiek wentylatory odpadają.
    Musisz doprowadzić kratką nawiewną powietrze o wielkości 200 cm2 czyli np 20x10 cm. W pomieszczeniu musi być też kratka wentylacyjna (sprawny kanał wentylacyjny) czyli ta przysufitowa. NIe ma znaczenia skąd będzie to powietrze ani nie musi być dostarczane bezpośrednio pod kocioł. Możesz zrobić otwór na klatkę i zrobić tzw ZETKĘ do podłogi albo bezpośredni otwór pod oknem. Wszytkie rozwiązania mają swoje wady ale odpowiednia gospodarka powietrzna musi być w pomieszczeniu z twoim Eurostarem.

A BTW. Na te kwestie odpowie Ci najlepiej kominiarz którego i tak powinieneś mieć co roku przy kotle.

• #3 05 Wrz 2012 19:26
    Ryczypisk
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź. Czyli zostaje opcja pierwsza i druga.
    Czy 'Zetka' do podłogi oznacza po prostu rurę sprowadzoną do poziomu podłogi i otwartą w pomieszczeniu z piecem?
    Proszę o opinię z jakimi wadami wiąże się każde z rozwiązań. Może któreś z nich sprawi, że wybór będzie łatwiejszy.

• #4 06 Wrz 2012 00:37
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Ryczypisk napisał:
    Czy 'Zetka' do podłogi oznacza po prostu rurę sprowadzoną do poziomu podłogi i otwartą w pomieszczeniu z piecem?

Tak.
    Ryczypisk napisał:
    Proszę o opinię z jakimi wadami wiąże się każde z rozwiązań. Może któreś z nich sprawi, że wybór będzie łatwiejszy.

Zetka ma taką zaletę że bierze powietrza ile potrzebuje kocioł - nie wieje. Chyba ze jest na ścianie na którą napiera wiatr. Zabiera sporo miejsca.
    Zasysanie powietrza z klatki ma zaletę wstępnego podgrzania. Zostaje kwestia hałasu i ewentualnego smrodu.

• #5 30 Wrz 2012 23:04
    Ryczypisk
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź. Zdecydowałem się na zetkę. Spróbuję najpierw doprowadzić nad piec a jak nie zadziała to pociągnąć w duł pod piec.
    Pozdro
    Michał

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME