Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ElectroluxERB34003W8 - włącza się, mrozi, nie wyłącza się

05 Wrz 2012 16:50 2676 14
  • Poziom 10  
    Witam,

chłodziarko zamrażarka (5 lat) po odmrożeniu podłączona do sieci, mrozi dość szybko. W chłodziarce oszronienie u góry na tylnej części komory, zamrażalnik ma naprawianą uszczelkę (w górnej części, sklejana po rozwarstwieniu), musi tam być nieszczelność (mimo, iż uszczelka przylega), bo widoczne jest miejscowe oszronienie pojemników w tym miejscu. Skraplacz podczas pracy letni na całej swojej wysokości. Termostat ustawiony na pozycję "1", praca ciągła, brak przerw (agregat bardzo gorący). Ustawiając termostat na "0" i ponownie przestawiając w pozycję "1" można wyłączyć agregat, po pewnym czasie automatycznie włączy się, ale już nie wyłączy. Zmiana nastaw termostatu na wyższe, inne pozycje niż "1" nie ma znaczenia (ciągle pracuje agregat). Co dziwne, po przestawieniu z "1" na "0", wyłączeniu się agregatu, można przestawiając termostat na "6" włączyć agregat bez czekania, a czasami nie (myślę, że jeśli termostat był wadliwy to w ogóle by nie był w stanie uruchomić agregatu).

Co o tym sądzicie? Co tu się stało? Od czego zacząć? I na jakie koszty mam się szykować?
  • Poziom 17  
    romek 076

W chłodziarce oszronienie u góry na tylnej części komory

jakiej grubości jest ten szron ?
  • Poziom 10  
    W górnej części komory chłodziarki (na całej szerokości tylnej ścianki) w zależności od czasu kiedy jej nie rozmrożę (zmieniając położenie termostatu na "0" a później na "1") od kilku mm do 1 cm, do większego oszronienia nie dopuszczam. Zauważyłem że w dolnej części komory chłodziarki również pojawia się ale lód (za jedną z szuflad), tylko w kącie. Tu grubość lodu dochodzi do 1-1,5 cm ale na naprawdę niewielkiej powierzchni.
  • Poziom 17  
    Proponuję poczytać podobne tematy ' szron na tylnej ściance " wówczas będzie jasne
  • Poziom 10  
    czytałem, konkretnej odpowiedzi jednak nikt tam nie udziela. Rozszczelnienie układu? Pewnie, że możliwe. Pocieszenie takie, że czynnik jest nadal w instalacji i nie ma większych problemów z mrożeniem. Termostat? Niby tylko w górnej części jest oszronienie (co miałoby potwierdzać, że to termostat może padł)... ale w tym modelu nie wiem gdzie umiejscowiona jest kapilara. Wszystko to porady "uniwersalne" a ja potrzebuję konkretnych sugestii typu "wg mnie...". Po głowie mi jeszcze chodzi zawilgocenie izolacji (na zewnątrz lodówki, na wysokości tego kąta w którym gromadzi się lód, zauważałem, że obudowa czyli blacha jest wilgotna). Nie wiem czy jest sens wymieniać uszczelkę zamrażalnika, a może od razu termostat jeśli nie mam diagnozy bądź chociaż podejrzeń co "pacjentce" dolega :)
  • Specjalista AGD
    romek 076 napisał:
    podejrzeń co "pacjentce" dolega
    Jest nieszczelność lub niedrożność obiegu chłodniczego.
    romek 076 napisał:
    konkretnej odpowiedzi jednak nikt tam nie udziela.
    I nie udzieli bez "spotkania" z chłodziarką.
    romek 076 napisał:
    w górnej części jest oszronienie (co miałoby potwierdzać, że to termostat może padł)
    Na pewno nie.
  • Poziom 10  
    zhudomel napisał:
    romek 076 napisał:
    podejrzeń co "pacjentce" dolega

A nie powinno się najpierw pomierzyć temperatur w chłodziarce i zamrażalniku? Ktoś pisał, że położenie termostatu na "1" odpowiada - 16 st (tylko nie wiem czy w tym modelu chłodz. zamraż.). Jak pisałem wcześniej uszczelka drzwi zamrażalnika powinna być wymieniona, bo zimno ucieka przez nią. Może w zamrażalniku nie można osiągnąć tych - 16 st.? I nic poza wymianą uszczelki nie trzeba robić. Ma to ręce i nogi?

Nie wiem czy termostat "mierzy" temperaturę w dwóch miejscach ( w chłodziarce osobno i w zamrażalniku) czy tylko w jednym, ale tak sobie dedukuję, że jeśli by mierzył w zamrażalniku to trzeba by było mu się przyjrzeć, czy przy włączonym agregacie osiąga zadane na termostacie temperatury.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    romek 076 napisał:
    Nie wiem czy termostat "mierzy" temperaturę w dwóch miejscach ( w chłodziarce osobno i w zamrażalniku) czy tylko w jednym, ale tak sobie dedukuję, że jeśli by mierzył w zamrażalniku to trzeba by było mu się przyjrzeć, czy przy włączonym agregacie osiąga zadane na termostacie temperatury.
    Termostat mierzy tylko w chłodziarce.
  • Poziom 10  
    zhudomel napisał:

to ile obecnie liczy się za uzupełnienie czynnika i ewentualnie przetykanie instalacji+ wymiana filtra? Jakiś przedział cenowy by mnie interesował

aaa jeszcze mam jedno pytanie: gdzieś na elektrodzie wyczytałem, że jeśli będę wyłączał agregat używając termostatu ( zmiana pozycji z "1" na "0" i ponownie na "1") to szybko mi padnie agregat. Dać temu wiarę? Bo szczerze powiedziawszy nie widzę jakiegoś uzasadnienia, żeby taka przerywana praca miała negatywny wpływ na agregat, ale może czegoś nie wiem...
  • Specjalista AGD
    romek 076 napisał:
    wyczytałem, że jeśli będę wyłączał agregat używając termostatu ( zmiana pozycji z "1" na "0" i ponownie na "1") to szybko mi padnie agregat. Dać temu wiarę?
    Tak, jeśli wyłączysz i włączysz od razu. Natomiast jeżeli wyłączasz po to, żeby odpoczęła np. 20-40 minut to w porządku.
    romek 076 napisał:
    ile obecnie liczy się za uzupełnienie czynnika i ewentualnie przetykanie instalacji+ wymiana filtra? Jakiś przedział cenowy by mnie interesował
    To zależy od regionu; myślę, że 150-250.
  • Poziom 10  
    jest jeszcze jeden objaw usterki... na wysokości środkowej półki w chłodziarce tylna ścianka "poci się" (skrapla się), podczas gdy na wysokości górnej półki występuje szronienie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    romek 076 napisał:
    jest jeszcze jeden objaw usterki
    - który potwierdza, że
    zhudomel napisał:
  • Poziom 10  
    Póki co lodowka nadal pracuje a moja rola sprowadza się do jej wyłączania 2x na dobę przez ustawienie na moment termostatu w pozycję "0". Takie postępowanie zapewnia pracę agregatora z przerwami. Nie jest to rozwiązaniem docelowym problemu ale bynajmniej agregat nie pracuje non stop oraz w chłodziarce nie tworzy się duże oszronienie. Mam ostatnie pytanie: zakładając że możliwe są tylko dwie przyczyny awarii, tzn.nieszczelność lub niedrożność układu chłodniczego to czy można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć że problem dotyczy niedrożności gdyż tylna ścianka chłodziarki w środkowej części (tylko w tym miejscu) ma ciemny kolor, takie "zacieki", których nie można usunąć. Wydaje mnie się, że takie przebarwienie może powstać w wyniku działania podwyższonej temperatury w chłodziarce, a jego lokalizacja sugeruje miejsce występowania niedrożności. Ps. przy niedrożności widzę jeszcze sens naprawy lodówki, natomiast jeśli instalacja jest nieszczelna lodówki nie naprawie gdyż uzupełnianie czynnika chłodniczego w dziurawej instalacji mija się z celem.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    romek 076 napisał:
    tylna ścianka chłodziarki w środkowej części (tylko w tym miejscu) ma ciemny kolor, takie "zacieki", których nie można usunąć.
    Nie ma to nic wspólnego z obiegiem chłodniczym.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. Temat uznaje za zamknięty. Pozdrawiam :)