Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zwykły prostownik

dharma123 05 Wrz 2012 16:54 7095 6
  • Kolejny zwykły prostownik
    Witam, dziś chciał bym zaprezentować wykonany przeze mnie prostownik do ładowania akumulatorów kwasowych. Jest on pozbawiony zabezpieczeń na wyjściu ze względu na to iż tylko ja będę go używał. Jest to prosta konstrukcja. Transformator ma oznaczenie S300/4, mostek 25A, obudowa po ATX, układ użyty do regulacji prądu ładowania pochodzi z odkurzacza marki Clatronic. Jako iż transformator posiadał dodatkowe uzwojenie, które na biegu jałowym dawało 17V to postanowiłem wykorzystać je do wiatraka. Prąd wyjściowy około 8A. Jest ukończony w 99% gdyż brakuje opisów i jakiejś kontrolki ładowania. Proszę o opinie.
    Reszta zdjęć:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    dharma123
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: modelarstwo rolnicze
    dharma123 napisał 170 postów o ocenie 33, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2010 roku.
    Rzuuf
    Poziom 43  
    Transformator sieciowy bardzo "nie lubi" współpracy z regulatorem tyrystorowym (lub triakiem) z odkurzacza, transformator grzeje się bardzo przy pracy "na pół gwizdka", jest szansa że go spalisz mimo nieprzekroczonego obciążenia. Dodaj wyłącznik termiczny z pralki (np. 70°C, załączający) i "piszczek" alarmowy.
    W sklepie "Alle..." taki wyłącznik to ok. 4 złotych.
    dharma123
    Poziom 14  
    Witam, cały prostownik jest chłodzony powietrzem z wiatraka. Po 1 h ładowania prądem 4A był ledwie letni. Rurek termo akurat nie miałem ale mam zamiar zakupić. Przewodów krótkich nie robiłem gdyż nie lubie rzeczy ,,na styk'' .
    Markos85
    Poziom 17  
    lekto napisał:
    Jak dla mnie wygląda dobrze, brakuje tylko rurek termokurczliwych i krótszych przewodów, zdjęcia są zbyt słabej jakości by coś więcej napisać.

Nie wygląda dobrze, z której strony by nie patrzeć, nie wygląda dobrze. Nawet zdjęcia nie wyglądają dobrze ;p
    Regulacja tyrystorem po stronie pierwotnej nie jest dobrym rozwiązaniem, trafo będzie się grzało. Mostek prostowniczy pomimo, że kiepski, ale na wymuszonym chłodzeniu przy prądzie do 8A da radę. Dobrze, że jest chociaż jeden bezpiecznik. Ogólnie w typowych warunkach użytkowania daję mu max dwa sezony.
    Ale ważniejszy jest jeden szczegół, który autorowi chyba umknął: napięcie wyjściowe transformatora. Mam dziwne przeczucie, że jest dużo za duże ;)
    konteno
    Warunkowo odblokowany
    Sorki że tak odświeżam ale
    1.jaka jest ta blacha na obudowie atx (ocynkowana?)
    2.można przenieść amperomierz nad włącznik , wiatrak na zewnątrz przed siatkę , radiator mostka na zewnątrz a chodzi mi o możliwość aby zorganizować miejsce na regulację prądu po stronie wtórnej za mostkiem by trafo miało lżej chodzić
    dharma123
    Poziom 14  
    Blacha wygląda jak ocynkowana. Wiatrak na zewnątrz wygląda mało estetycznie. Triak po stronie pierwotnej u mnie niczemu nie przeszkadza i trafo się nie grzeje. Zamiast tak kombinować lepiej użyć większej obudowy.