Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD?

05 Wrz 2012 20:45 10974 12
  • Poziom 9  
    Witam,

posiadam Volvo XC90 z 2007, w którym mam fabryczny system nawigacji satelitarnej RTI.

System przestał czytać mi płyty z mapami. Słychać, że płyta się rozkręca, laser próbuje się dostroić a później płyta zwalnia. Dostaję komunikat "Can not read disk". Na początku było to sporadyczne, ale teraz wogóle przestało działać.
    Płyty DVD są nowe i czyste. Próbowałem też inne.

Zrobiłem więc disassembling całego modułu RTI i okazuje się, że są tam bebechy od Mitsubishi/Panasonica.
    Udało mi się zidentyfikować laser na RAE-3051 bo prawdopodobnie to z nim jest problem. Niestety takiego w internecie nie znalazłem więc zamówiełm RAE-3050. Nowy laser zamontowałem, ale efekt jest taki sam.

Prośba więc o informację co można dalej robić? Może to jest kwestia kalibracji lasera? Posiada on dwa potencjometry, które ustawiłem w takiej pozycji w której miał oryginalny laser. Niestety ciągle nic.

Jestem zdesperowany nawet zakupić cały napęd DVD, ale w żaden sposób nie mogę go zidentyfikować co to jest za model. Prośba więc o pomoc.

Dodatkowo, czy ktoś ma schemat tego urządzenia? Szczególnie interesują mnie złącza.

2012.09.16: Wygląda na to, że napęd lepiej czyta płyty kopiowane niż oryginalne!? Czy to możliwe więc, że kwestią naprawy jest tylko kalibracja lasera?

Dziękuje.

Poniżej zdjęcia elementów:
    [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD?

[Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD?
  • PCBway
  • Poziom 9  
    ping...

Odświeżam temat, bo ciągle nie udało mi się tego rozwiązać. Prośba więc ponownie o pomoc.

Dziękuje serdecznie.
  • PCBway
  • Poziom 36  
    Przecież na allegro bez problemu kupisz własciwy laser do tej navi.
  • Poziom 9  
    Witam,

dziękuję za odpowiedź. No właśnie tak jak pisałem nigdzie nie mogę znaleźć 3051. Kupiłem 3050, bo taki był. Po założeniu jednak efekt jest taki sam...

Dziękuję
  • Poziom 9  
    Witam,

dziękuję za podesłanie lokalizacji.

Zanim go zakupię, czy ktoś wie może czym różni się 3051 od 3050? Bo może nie ma sensu, abym kupił nowy bo ten co już zakupiłem pasuje tylko kwestia jest może w czymś innym?
    Ustawieniem, kalibracją?
  • Poziom 9  
    Witam,

chciałbym odświeżyć temat, bo ciągle z problemem sobie nie poradziłem...

Zainstalowałem poprawny/nowy laser no i problem jest dokładnie taki sam (kropki statystyczne rozlutowane i potencjometry nie ruszone). Czytałem na różnych forach, że w niektórych napędach DVD jest zaprogramowana pamięć na moc lasera. W takiej sytuacji, nawet jak się włoży poprawny/nowy laser to soft go ciągle blokuje i nie daje większej mocy.

Pytanie więc czy ktoś to może potwierdzić? Jeżeli tak, to pytanie trudniejsze, czy w w/w napędzie coś takiego też funkcjonuje i czy da się to "zrestartować"? Jak?

Znalazłem u Chińczyków (podobno Made in Japan) prawie identyczny napęd DVD do mojego RTI. Model to Mitsubishi PCB-DV3. Wyprowadzenia patrząc na zdjęcia ma identyczne. Różni się tylko większą ilością elementów. W tym dużym scalakiem na środku firmy Panasonic z ładnym napisem "DTS".
    Czy myślicie, że coś takiego zadziała?

http://www.aliexpress.com/item/New-Mitsubishi...uiser-BM0W-Mercedes-Volvo-V50/1542681511.html

Dzięki za wszelkie sugestie i pomoc!

Pozdrawiam,
    W
  • Poziom 20  
    Wtrącę swoje trzy grosze w jaki sposób chciałeś ustawić focus i tracking nie posiadając danych serwisowych oraz odpowiedniego sprzętu?
  • Poziom 9  
    Czesc

dzieki za zapytanie. Nie ustawialem focusu ani trackingu. Mozesz cos wiecej powiedziec w tym temacie?

Moja naprawa polegala tylko na wymianie samego lasera. Luty statyczne zdjalem oraz potencjometry zostawilem tak jak byly wychodzac z zalozenia ze zostaly fabrycznie ustawione.
    Z tego co widzialem byly tez one w tym samym polozeniu co w oryginalnym laserze.

Dzięki
  • Poziom 9  
    Cześć,

dzisiaj dotarł do mnie model napędu, który zamówiłem z AliExpress (link powyżej).

- Elektronika to płytka PCB-DV3, czyli oznaczenie takie same jak mojej oryginalnej.
    - Jest więcej elementów. Np dekoder MPEG1, MPEG2, DTS, i dekrypcji DVD - Panasonic MN677531KAUB + Pamięc Hynixa
    - Mechanika + Laser (RAE-3051) IDENTYCZNA z oryginałem!

Temat na razie odkładam na półkę, bo ostatnio uaktualniałem mapy do 06_2013 i na dwóch płytach Verbatim DL i Maxel DL (z około 20tu co użyłem) działa bez żadnych problemów - Nie mam "Can not read disk". Z oryginałami mam gorzej, w sensie ich nie czyta wogóle, tak jak to było na poprzedniej mapie z 2012.

Do tematu może wrócę, jak się totalnie rozsypie i nie będzie czytało nawet kopii.

Dla zainteresowanych, którzy mają podobny problem z czytaniem płyt:
    - Prawdopodobnie jest to jednak laser lub mechanizm, który się "rozkalibrował" (prowadnice, motor, itp). Wydaje się więc, że zakupiony moduł (ale tylko część mechaniczna, tzn po zdjęciu płytki PCB-DV3) będzie pasował i po wymianie rozwiąże problem.
    - Ciekawe, czy jak wymieni się cały moduł dodatkowo z dekoderem DVD, to czy uzyska się dodatkową funkcjonalność np. odtwarzania filmów DVD lub telewizji na wyświetlaczu RTI. Temat więc do analizy.

Załączam zdjęcia.

Pozdrawiam,
    W
    [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD? [Volvo RTI/MMI+] - Naprawa - Kalibracja lasera?/Wymiana napędu DVD?
  • Poziom 36  
    whitesnake napisał:
    Ciekawe, czy jak wymieni się cały moduł dodatkowo z dekoderem DVD, to czy uzyska się dodatkową funkcjonalność np. odtwarzania filmów DVD lub telewizji na wyświetlaczu RTI

Taa....

I jeszcze sam będzie paliwo tankował .

Co ma czytnik navi do filmów DVD a tym bardziej do telewizji ?
  • Poziom 9  
    SZYMON BYDGOSZCZ napisał:
    I jeszcze sam będzie paliwo tankował .

Byłoby idealnie!

SZYMON BYDGOSZCZ napisał:
    Co ma czytnik navi do filmów DVD a tym bardziej do telewizji ?

To nie jest _tylko_ czytnik Navi lecz cały komputer oparty o Windows CE. Ten układ scalony, którego mi na oryginalnej płytce brakuje to tak jak pisałem wcześniej dekoder video.

Cały moduł MMM+ w niektórych modelach/wersjach miał opcję TV oraz DVD
    Nie twierdzę, że będzie działać, ale nie mogę też temu zaprzeczyć, bo testów nie robiłem.

Dlaczego uważasz, że nie będzie działać? Jeżeli znasz konstrukcję, masz schematy to prośba o podzielenie się.

Pozdrawiam,
    W.
  • Poziom 10  
    Ktoś może zna temat i podpowie czy można przejść samym napędem DVD (zmiana na ten z wersji systemu MMM+) właśnie z modelu nawigacji MMM/P2001 na MMM+ ? Czym one się różnią i co trzeba by było zrobić... Pozdrawiam