Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chkdsk, uszkodzone klastry, długo stoi na jednym pliku, przerwanie działania.

05 Wrz 2012 21:23 15846 24
 • Poziom 9  
  Witam!

  Zostawiłem zeszłej laptopa na noc, by sprawdził mi dysk C, a mianowicie:

  "Skanuj dysk i spróbuj odzyskać uszkodzone sektory"

  Znalazł mi na tym dysku blisko 500 uszkodzonych klastrów. Uruchomiłem z linii komend chkdsk, według instrukcji jakie znalazłem na google:

  chkdsk /r C:

  I zrestartowałem komputer. Pierwsze 3 etapy przeszły dość szybko. Laptop przeszedł do 4 z 5 kroków "CHKDSK sprawdza dane pliku"

  Ma do sprawdzenia 230 tysięcy plików D:

  Jak na razie "system Windows zastąpił uszkodzone klastry w pliku XXXX" tylko w czterech plikach. Teraz jest na pliku 4016.

  I tutaj dochodzimy do sedna mojego problemu. CHKDSK już od kilku godzin jest na tym pliku. O ile przy 4 poprzednich, gdzie musiał coś naprawić zatrzymywał się na kilka-kilkadziesiąt minut, to przy tym już jest kilka godzin.

  Moje pytania są następujące:
  - czy jest możliwe, że CHKDSK się zaciął?
  - czy to normalne, że tak długo stoi przy jednym pliku
  - ile to potrwa przy wielkości partycji 150GB, przy tylu plikach? :( [na oko]
  - a może przerwać działanie CHKDSK i rozpocząć od nowa. Jeśli tak, to jak to wyłączyć? Po prostu na przycisku zasilania? jest to bezpieczne?

  Dodam jeszcze, że lampka informująca o pracy dysku się świeci, a jak przyłożę ucho, to słyszę, że dysk pracuje
 • IT SerwisIT Serwis
 • Spec od komputerów
  SMART dysku wcześniej sprawdzałeś ?
 • Poziom 9  
  Chkdsk, uszkodzone klastry, długo stoi na jednym pliku, przerwanie działania.

  Czy to jest to?
 • IT SerwisIT Serwis
 • Spec od komputerów
  To. Podaj początkowe parametry 05 szczególnie.
 • Poziom 9  
  Teraz nie mogę. Po uruchomieniu laptopa CHKDSK rozpoczął swoją pracę. Już od kilku godzin jest przy tym samym pliku. Nie wiem co robić. Zostawić i czekać, czy wyłączyć.

  Ten screen zrobiłem z miesiąc temu. Piszę z PC'ta.
 • Spec od komputerów
  Prawdopodobnie dysk jest uszkodzony fizycznie a takich błędów chkdsk nie naprawi. Kopię ważnych danych zrobiłeś przed użyciem chkdsk ? Prawdopodobnie próbuje odczytać sektory fizycznie uszkodzone i będzie mielił dyskiem. Jeżeli stoi na jednym pliku od kilku godzin to decyzja zależy od tego jak ważne dane są na dysku. Chkdsk użyty na uszkodzonym fizycznie dysku potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku.
 • Poziom 9  
  Chkdsk, uszkodzone klastry, długo stoi na jednym pliku, przerwanie działania.

  Cały czas stoi w tym miejscu, od kilku godzin.

  Mam na dysku ukrytą partycję RECOVERY. Mam tam oryginalny Win7 wraz ze sterownikami. Wygląda na to, że musiałbym jakoś skopiować tą kopię systemu i kupić nowy dysk.

  Czy mogę bezpiecznie przerwać działanie CHKDSK? Jeśli tak, to można coś kliknąć, czy trzeba wyłączyć laptopa na przycisku zasilania.

  I jak dostać się do tej ukrytej partycji?
 • Spec od komputerów
  Przerwanie jest niebezpieczne. Może uszkodzić partycje. Kopi partycji recovery ani DVD recovery nie masz ? Jaki laptop ?
 • Poziom 9  
  Samsung NP-R580H

  Od kupna laptopa na dysku jest ukryta partycja 15GB i na niej jest system wraz ze sterownikami. nie dostałem żadnej płyty. Chciałbym teraz jakoś dostać się do tej ukrytej partycji, bo nie mam jej kopii.

  Zatrzymałem działanie CHKDSK, włączyłem laptopa od nowa i podczas uruchamiania kliknąłem F4, by wejść do "Samsung Recovery Solution 4". Jest tutaj opcja tworzenia kopii zapasowej, ale waży ona 2146MB

  Jest napisane coś takiego:
  "Oprogramowanie systemowe 2146MB zostanie zapisane na płycie DVD(G:)"

  Więc to raczej nie jest cały system, coś mało waży.
 • Poziom 9  
  Jestem na laptopie, odpalił :)

  Tutaj aktualny screen z HD Tune:

  Chkdsk, uszkodzone klastry, długo stoi na jednym pliku, przerwanie działania.

  Tak właśnie myślałem, że to nie jest kopia systemu.
 • Spec od komputerów
  Zrób kopię partycji recovery i MBR z pod linuksem z linku co wyżej podałem.
 • Poziom 9  
  Nie miałem nigdy do czynienia z linuksem. Jak zrobić kopię tej partycji i MBR?

  Pobrałem linuksa z tego torrenta, co był w tamtym linku. Jest to to obraz płyty ISO.
  Można to jakoś odpalić z karty SD, czy trzeba na płytę zainstalować? Nie chcę marnować całej DVD na 200MB. Płyty potrzebuję by zapisać tam partycję RECOVERY


  EDIT

  Program pozwala na stworzenie kopii zapasowej całego dysku C.

  - uruchomię partycję recovery
  - sformatuję dysk C
  - zainstaluję od nowa system z partycji recovery na dysku C
  - odpalę system i stworzę kopię zapasową dysku C

  Czy mogę zrobić to w ten sposób?
  Gdy będę miał kopię dysku C na płytach DVD i kupię nowy dysk, to jak zainstalować tą kopię na tym nowym dysku? Gdy włożę pierwszą płytę, to samo się coś uruchomi?

  Pisałeś o jakimś MBR. Czy w tym przypadku nie będzie potrzebny?
 • Spec od komputerów
  Możesz na pena przy pomocy unetbootin partedmagic nagrać i z pena startować. MBR jest konieczny przy przenoszeniu danych na nowy dysk. Podaj układ partycji to się pokombinuje jak zrobić kopie i możliwie mało miejsca zająć. Wygodniej by było klonować od razu na nowy dysk, ale można robić obrazy poszczególnych partycji z zgrywać na DVD.
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Zrobiłem tak jak napisałem:
  - uruchomię partycję recovery
  - sformatuję dysk C
  - zainstaluję od nowa system z partycji recovery na dysku C
  - odpalę system i stworzę kopię zapasową dysku C

  Mam teraz na trzech płytach DVD cały dysk C z nowo zainstalowanym systemem. Mówisz, że to nie zadziała?

  Mam dwie partycje, C i D plus ta trzecia ukryta. ukryta partycja ma 15GB

  Wydaje mi się to co piszesz strasznie trudne, nie wiem czy dam sobie radę. Ta kopia dysku C zrobiona przez program od samsunga nie wystarczy?
 • Moderator Samochody
  Wystarczy ale na nowym dysku nie będziesz już miał Recovery... Choć samo Recovery nie powinno zajmować więcej niż 2GB, reszta to kopie przyrostowe, więc ta jedna płyta którą chciał stworzyć program to właśnie podstawowe Recovery (czyli czysty system, sterowniki i oprogramowanie producenta).

  Najłatwiej to wyjąć stary dysk i wraz z nowym podłączyć go do "blaszaka" (SATA 2,5" ma takie samo złącze jak SATA 3,5" - nie potrzeba żadnych przejściówek) i na nim sklonować stary dysk na nowy.
 • Spec od komputerów
  Kopia partycji recovery jest potrzebna.

  Dodano po 4 [minuty]:

  tzok napisał:
  Choć samo Recovery nie powinno zajmować więcej niż 2GB, reszta to kopie przyrostowe, więc ta jedna płyta którą chciał stworzyć program to właśnie podstawowe Recovery (czyli czysty system, sterowniki i oprogramowanie producenta).

  Na partycji recovery są kopie przyrostowe ? Nie widziałem jeszcze na recovery obrazów windowsa które by zajmowały tylko 2GB. Co to jest podstawowe recovery ?
  Partycja recovery jest nie zmieniana przez cały okres użytkowania komputera.
  Możesz wyjaśnić co miałeś na myśli bo to dla mnie nowość jest.
  Pozdrawiam
 • Moderator Samochody
  Właśnie chyba na Samsungu widziałem takie rozwiązanie, że była partycja na którą było ustawione robienie kopii zapasowych przez mechanizm kopii w Windows 7. Było to rozwiązanie fabryczne. Backup na DVD można było zrobić albo do stanu fabrycznego albo na podstawie bieżącego stanu systemu. Tyle że tam partycja była widoczna w systemie, nie była ukryta.

  Przez podstawowe Recovery rozumiem przywrócenie do stanu fabrycznego, bez późniejszych aktualizacji i programów doinstalowanych przez użytkownika.
 • Spec od komputerów
  Witam.
  Osobna partycja na bieżącą kopię zapasową to nie partycja recovery. Obraz fabrycznego systemu (podstawowe recovery ) zajmuje 5-7 GB i nie ma żadnej możliwości nagrać go na 1 DVD. Nie wprowadzaj w błąd użytkownika bo zrobi jakąś kopię 2GB i będzie przekonany ,że ma fabryczny system na DVD i w razie potrzeby przywrócenia zostanie z niczym.
  Pozdrawiam
 • Moderator Samochody
  Mniejsza o terminologię - recovery to przywracanie systemu, nie precyzuje do jakiego stanu, można się spotkać np. z factory recovery i user (state) recovery. Z drugiej strony 15GB to trochę dużo jak na środowisko PE + obraz czystego systemu... z tego co czytałem na forum Samsunga to jednak na tej partycji są wykonywane kopie danych użytkownika, tyle że z poziomu ich programu.

  Samsung przez Oprogramowanie Systemowe rzeczywiście rozumie jedynie sterowniki i własne programy narzędziowe. 2GB to może faktycznie trochę mało ale 1 płytka DVD wystarcza na Win 7 x86 i sterowniki... tyle że tu samo oprogramowanie OEM i sterowniki zajmują ponad 2GB.

  Dlatego pisałem o sklonowaniu partycji Recovery na nowy dysk, bez względu na to co na niej jest. System i tak lepiej zainstalować z czystej płyty OEM i doinstalować tylko sterowniki i potrzebne programy, bez tony preinstalowanych śmieci i wersji trial. Niestety potem trzeba będzie zapewne naprawić funkcjonalność partycji Recovery.
 • Poziom 43  
  Dlatego w poprzednim poście tzok miał rację - surowa kopia całego dysku jest najlepszą opcją. Co do wątpliwości do checkdisk:
  1. W tym trybie próbuje odzyskać dane z uszkodzonych sektorów a klastry zawierające uszkodzone sektory wyklucza z użytku (pojemność partycji maleje). Jest więc półśrodkiem w wypadku uszkodzonego dysku (nie naprawia ale umożliwia korzystanie z partycji na takim dysku jeszcze przez jakiś czas, o ile obszar uszkodzeń nie będzie się powiększał - wtedy nawet to już nie pomoże).
  2. Nie doszukałem się w dokumentacji ale z obserwacji mogę powiedzieć, że jeśli przeszedł pierwsze 3 etapy to można przerwać (zmiany co do uszkodzonych klastrów wprowadza pod koniec kroku 5). Ale pewności co do tego nie mam.
  3. Checkidsk w Windows XP może się zawiesić, ten w Vista i 7 jest na to bardziej odporny ale może zawiesić się sam dysk (wtedy checkdisk albo przerwie pracę, albo dojdzie do końca z komunikatem, że nie można zapisać zmian). Jeśli zawiesi się kontroler to może stanąć również checkdisk razem z całym środowiskiem, w którym jest uruchomiony.
  Po zrobieniu kopii na nowym dysku uruchom checkdisk z przełącznikiem /b (inaczej będziesz miał partycję z klastrami wykluczonymi z użytku, bo tak skopiuje z uszkodzonego dysku). Warunkiem jest to, że sprawdzana partycja ma format NTFS.
 • Spec od komputerów
  Ma tzok rację z surową kopią. Reszta to nie bardzo przystaje do rzeczywistości. Bieżące kopie użytkownika nigdy nie są zapisywane na partycji recovery. Różnie się nazywają partycje przeznaczone do tego celu. W hp jest to hptools.Te 2GB co chciał samsung recovery zrobić to nie jest na pewno obraz systemu fabrycznego. Problem w tym ,że nie ma w tej chwili drugiego dysku i trzeba kombinować po kolei z partycjami.

  Dodano po 1 [minuty]:

  helmud7543 napisał:

  Po zrobieniu kopii na nowym dysku uruchom checkdisk z przełącznikiem /b (inaczej będziesz miał partycję z klastrami wykluczonymi z użytku, bo tak skopiuje z uszkodzonego dysku). Warunkiem jest to, że sprawdzana partycja ma format NTFS.

  Nie ma takiej potrzeby po zrobieniu kopi partycji programem fsarchiver.
  Pozdrawiam
  A tak ogólnie to do kopi zawsze lepiej używać zewnętrznych narzędzi (live linuksoa najlepsze do tego celu) a nie systemowych bo są zawodne.
 • Poziom 43  
  Dysk ma problemy z odczytem i nie ma sensu robić z niego backupu (a tylko w takim przypadku mft razem z bazą uszkodzonych klastrów nie zostanie przeniesione). W przypadku uszkodzonych dysków najlepsza jest surowa kopia - a to z kolei przenosi również bazę uszkodzonych klastrów, mimo, że na dysku docelowym będą one faktycznie sprawne.
 • Poziom 10  
  Wymień dysk. Szkoda czasu i zachodu.
 • Poziom 9  
  Nic ostatecznie nie zrobiłem. Tylko ważne dane zabezpieczyłem i (chyba) kopie systemu zrobiłem. Dysk nadal działa :)