Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obejscie falownika jednofazowego.

tombli 06 Wrz 2012 01:00 1875 9
  • #1 06 Wrz 2012 01:00
    tombli
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

Mam pytanie odnośnie falownika zasilanego z jednej fazy, konkretnie model Delta VFD-E. Zasila on silnik 3 fazy (3x240V) połączenie w gwiazdę.
    W jaki sposób np. w razie awarii invertera mogę uruchomić ten silnik?
    Czy mogę podłączyć bezpośrednio zasilanie 3 fazowe?

0 9
  • #2 06 Wrz 2012 06:26
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Bezpośrednio nie można bo silnik będzie przeciążony. Najprościej zastosować 3 transformatory 380/220 czyli po nowemu 400/240 lub transformator 3fazowy o mocy dobranej do silnika.
    Pozdrawiam

0
  • #3 06 Wrz 2012 06:56
    czesiu
    Poziom 33  

Można dołożyć rozbudowany przełącznik gwiazda-trójkąt o dodatkowe styki, tak żeby silnik był zasilany z falownika w trójkąt, a z sieci w gwiazdę.

0
  • #4 06 Wrz 2012 09:23
    andrjalo
    Poziom 18  

Można bezpośrednio podpiąć silnik do zasilania trójfazowego ale musi być połączony w gwazdę.

0
  • #5 06 Wrz 2012 09:57
    kosmos99
    Poziom 34  

andrjalo napisał:
    Można bezpośrednio podpiąć silnik do zasilania trójfazowego ale musi być połączony w gwazdę.

autor pisze:
    tombli napisał:
    Zasila on silnik 3 fazy (3x240V) połączenie w gwiazdę.

Czyli wygląda na to że jest to silnik 115/240V więc nie można go podłączyć bezpośrednio do zasilania 3x400V

0
  • #6 06 Wrz 2012 11:09
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Autor wątku nie podał jak ważny to napęd ale coś mi podpowiada że od jego pracy nie zależy życie ludzkie więc wszelkie rozważania traktowałbym tylko teoretycznie. :D
    IMHO zalecałbym (jeśli już przemiennik częstotliwości się uszkodzi) jego wymianę na inny równoważny niekoniecznie ten sam typ.
    Koszty transformatora trójfazowego raczej nie będą niższe od tej samej mocy falownika więc nie widzę powodu aby inwestować w to rozwiązanie. :cry:
    Wersję z trzema transformatorami jednofazowymi zdecydowanie odradzam bo zbyt dużo możliwości popełnienie pomyłki przy podłączaniu całości (kierunki wirowania, zasilanie z odrębnych faz itd) przez osoby o znikomej wiedzy z elektrotechniki.
    Oczywiście wszystkie powyższe rozważania mają sens gdy autor nie pomylił się i faktycznie jest to silnik 3 x 127/380 połączony w Y. :D No i tutaj rodzi się pytanie czy autor dysponuje rezerwowym silnikiem na wypadek awarii? Bo jakby nie patrzeć awaria silnika jest też możliwa.

0
  • #7 07 Wrz 2012 23:28
    tombli
    Poziom 9  

Witam ponownie,

Pytam o taką możliwość, ewentualnie na wypadek awarii. Owszem nie jest to napęd od którego zależy życie ludzkie, choć zapewne szef uważa inaczej:D ale jest to dość ważny element linii produkcyjnej i jego awaria i ewentualny przestój to duży problem z biznesowego punktu widzenia.
    Transformatory zapewne są jakimś wyjściem, lecz jeśli miałbym na szybko jechać do sklepu po transformatory to szybciej kupiłbym drugi identyczny inwerter. Bardziej zależy mi na opcji uruchomienia silnika w przysłowiowe 5 minut.
    Dziś ponownie sprawdziłem i w tym momencie już jestem kompletnie zakręcony, gdyż mam dwa identyczne falowniki Delta VFD-E z zasilaniem jednofazowym i podłączone do nich silniki jeden w układzie gwiazda, drugi w układzie trójkąta.
    Dorzucę jeszcze zdjęcia tabliczek znamionowych może to coś Wam podpowie.
    Z góry dzięki.

ten silnik jest w układzie gwiazdy:

a ten w układzie trójkąta:

0
  • #8 08 Wrz 2012 00:08
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam.
    Silnik jest "standardowy", trzeba zainstalować układ połączeń stycznikowych tak aby przy zasilaniu z falownika pracował w trójkącie (3x230v) a przy układzie obejściowym w gwieździe.
    Należy zastosować blokady elektryczne i mechaniczne między stycznikami oraz przełącznik trybu pracy najlepiej 3-pozycyjny:
    1 - praca z falownikiem
    0- wyłączenie
    2- praca w układzie obejściowym.
    pozdrawiam

0
  • #9 10 Wrz 2012 00:44
    tombli
    Poziom 9  

Z tym wyłącznikiem to ok. Chociaż tak jak pisałem wcześniej nie zamierzam robić dodatkowych układów tylko w razie awarii falownika chciałbym wiedzieć jak na szybko uruchomić silnik i tym samym produkcję.
    Może powinienem wrócić do podstaw i poczytać coś o silnikach gdyż chodzi mi o połączenie umówmy się tego układu obejściowego.

Dlaczego jeden silnik jest wpięty w gwiazdę a drugi w trójkąt? Czy jakbym chciał bezpośrednio podłączyć zasilanie 3x400V to jak muszę to zrobić?

pozdrawiam

0
  • #10 10 Wrz 2012 06:59
    czesiu
    Poziom 33  

tombli napisał:

Dlaczego jeden silnik jest wpięty w gwiazdę a drugi w trójkąt? Czy jakbym chciał bezpośrednio podłączyć zasilanie 3x400V to jak muszę to zrobić?

Bo jeden jest źle wpięty, oba powinny być w trójkąt. A żeby chodziły bezpośrednio z sieci oba powinny być połączone w gwiazdę.
    Przełącz najpierw ten z gwiazdy w trójkat, uruchom na falowniku, zobacz jak pracuje i jakie prądy pokazuje falownik.

0
  Szukaj w 5mln produktów