Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skopiowanie preinstalowanego systemu z uszkodzonego dysku

06 Wrz 2012 09:24 2664 14
 • Poziom 2  
  Umiera mi dysk. Jestem już świadomy tego, że go nie uratuje, nawet nie próbuję tego zrobić. Jak widać ilość błędów odczytu postępuje w zastraszającym tempie :)

  Code:
  Number   Date/Time            Current  Worst    ThresholdData     Temp     
  

  1        2012-09-04 22:02:51  1        1        51       220035           

  ...

  28       2012-09-06 09:17:41  1        1        51       221586             Pytanie wygląda następująco. Na obecnym dysku mam preinstalowany system, dzięki któremu mogę go instalować i przywracać kiedy chcę. Zresztą wiecie.
  A więc jak mam przekopiować ten system i program do recovery na nowy dysk, żeby mi to wszystko działało po wymianie ;)? Z góry dziękuje za pomoc

  Laptop to Samsung R580 z Win7 64bit
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Kopia posektorowa tego dysku na zdrowy dysk o nie mniejszej pojemności. Niewykorzystaną pojemność nowego dysku możesz wykorzystać powiększając ostatnią partycję albo tworząc nową (nie wiem co recovery na utworzenie nowej partycji, na zwiększenie rozmiaru istniejącej nie powinien krzyczeć). Na tym forum masz poradnik jak poprawnie zrobić kopię posektorową.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Np "ghost" skopiuje całą zawartość dysku. Można znaleźć w wersji boot CD.
  Lub darmowy pakiet narzędzi HIREN'S boot. Również są na nim narzędzia do klonowania hdd.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Norton Ghost nie nadaje się do uszkodzonych dysków (jest programem migracyjnym przeznaczonym dla sprawnych nośników, wysypie się przy błędach odczytu), w zależnie od wersji może popsuć rozruch Visty/Windows 7 i inne, niestandardowe układy partycji (a taką jest najczęściej układ z partycją recovery) a poza tym jest płatny, więc w tym wypadku - odpada zupełnie. Potrzebny jest program do surowej kopii dysku na dysk, radzący sobie z uszkodzonymi nośnikami. DMDE albo DD pod Linuxem z darmowych narzędzi, dyski podłączone bezpośrednio, bez przejściówek (w przypadku dysku uszkodzonego wymóg bezwzględny).
 • Poziom 2  
  Ok. Wielkie dzięki za info z tym, że nie wiem czy zakupię teraz dysk 500gb bo tyle miejsca jest mi w sumie niepotrzebne.

  Rozumiem, że innej metody nie ma?
  W tym wypadku spytam czy posiadanie tego recovery i instalki w laptopie to wymóg konieczny, czy będę mógł po prostu pracować bez tego udogodnienia?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Jak masz recovery na płycie i nie wymaga specjalnej partycji na dysku to nie. Jak nie masz płyty to stracisz system, za który zapłaciłeś (był wliczony w cenę). No bo z czego go zainstalujesz? Nie znam szczegółów jak recovery jest zrobione dla tego laptopa, może ktoś się jeszcze wypowie.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Seyonne napisał:
  czy posiadanie tego recovery i instalki w laptopie to wymóg konieczny


  Konieczny do legalnego korzystania z windowsa nie.
  Nie masz płyty z systemem? wydaje mi się, że akurat Samsung je dawał z laptopami. Jeśli nie dawał to była opcja wypalenia płyt recovery na DVD. Jeśli nie posiadasz żadnych płyt i nie możesz ich już wypalić, można legalnie zainstalować system z dowolnego nośnika Win7 - musisz mieć naklejkę z kluczem (na spodzie obudowy lub pod baterią). Jeśli naklejka jest nieczytelna, trzeba by wydobyć z dysku plik "tokens.dat" - w nim jest zapisana licencja - nie będę się rozpisywał, szczegóły do wygooglowania.
  Oczywiście instalując system z innego nośnika musisz potem doinstalować sterowniki (ze strony samsunga) i nie będziesz miał zainstalowanych programików od samsunga (dla mnie to akurat plus - mniej zaśmiecony system).
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Z pierwszego postu wynika że system jeszcze działa na starym dysku. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie żeby przenieść zawartość całego dysku na nowy. Pomocne są narzędzia o których wcześniej pisałem.
 • Poziom 42  
  Ale po co kombinować skoro to jest najprostsze rozwiązanie? Czy autor potrafi odróżnić program do kopii posektorowej i program do migracji? Jeśli nie, to kopia może być bezużyteczna - może się nie uruchomić recovery lub/i system. Po co też wywalać recovery i kombinować z pożyczanymi płytami, skoro ma możliwość uratowania oryginalnego systemu, za który zapłacił? Autor ma jeszcze możliwość przekopiowania całej zawartości, systemu, zainstalowanych programów, recovery, danych itp. ze wszystkimi swoimi ustawieniami więc jaki jest sens ponownego instalowania systemu? Co do płyt, rzeczywiście, kolega z Samsungiem płytę z systemem dostał, więc warto poszukać - tak na przyszłość albo w razie W.
 • Poziom 2  
  Niestety plyty z systemem nie bylo w komplecie z zakupionym laptopem.

  System chodzi i oprocz problemow z dlugim wlaczaniem i wyskakujacymi ostrzezeniami ze dysk jest uszkodzony to zachowuje sie calkiem dobrze.

  Jesli chodzi o programy to na razie nie, nie odrozniam, ale wystarczy poczytac i jakos.sobie z tym poradze przy wsparciu poradnika.

  Na dniach zakupie dysk i sprobuje tej kopii prosektorowej. Jak sie uda to bedzie dobrze. Jak nie to sprobuje inaczej.

  Tematu jeszcze nie zamykajcie, moze bede potrzebowal pomocy niebawem.

  No i oczywiscie wielkie dzieki za rady;)
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Czy ten laptop jest na gwarancji ?

  Gwarancja uwzględnia uszkodzony dysk twardy.
  Szkoda pieniędzy na nowy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Możesz zrobić kopię posektorową karty ale tutaj zalecana jest kopia do pliku, który zajmie tyle, ile pojemność karty, a potem z niego odzyskiwać dane.
 • Poziom 2  
  Ok. Kopia posektorowa została wykonana. Wszystko zostało zakończone sukcesem i ładnie działa.
  Skopiowanie 500gb dysku trwało łącznie 28 godzin ( tak, dokładnie. Od 16:50 do 20:55 dnia następnego).

  Chcę podziękować Wam za pomoc, bo bez tej wiedzy na pewno bym tego nie zrobił.

  Dziękuję :)

  Edit- Temat do zamknięcia :)