Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa/Rozbudowana instalacja elektryczna w garażu

micex 06 Wrz 2012 13:02 1311 2
  • #1 06 Wrz 2012 13:02
    micex
    Poziom 2  

Witam!

Mam pytanie odnośnie wykonania instalacji garażowej.

Dwa garaże stoją w wolnym zabudowaniu. U sąsiada jest doprowadzony prąd, u mnie nie ma. Teraz chciałbym wykonać instalację elektryczną z tym że póki co, dogadam się z sąsiadem, że na razie podłączę się do niego, a docelowo w przyszłości podepnę się do sieci. Dodam, że u niego w garażu instalacja jest jednofazowa, on ma przyłącz 3kW, a docelowo będziemy używać tam prądu tylko żeby otworzyć bramę, czasem załączyć odkurzacz i aby było światło.

1. Planuję się wpiąć do sąsiada u niego w skrzynce i stworzyć osobny obwód. Czy czy mam go zabezpieczać u niego eską, czy dopiero u siebie w skrzynce i przyjąć że to jest główny przyłącz?.
    2. Myśląc przyszłościowo, planuję w mojej skrzynce na tym obwodzie zamontować kolejne obwody? Planuję jeden obwód od oświetlenia, jeden od napędu bramy i trzeci od normalnych gniazdek (max.3). Gniazdka oczywiście zabezpieczyć wyłącznikiem różniocowo-prądowym (dwa obwody na jedna różnicówkę).
    3. Ewentualnie czy mogę połączyć dwa obwody (zasilanie bramy i resztę gniazdek) w jeden obwód, bo silnik od bramy i tak ma swój przekształtnik i pracuje na napięciu stałym.
    Chyba bezpieczniki B16 wystarczą, no i tak jak wyżej wspomniałem jeden R-P. I dodatkowo wyłącznik główny, tylko jaki?
    4. Instalacja będzie wykonywana natynkowo, czy lepiej stosować peszle natynkowe, czy same kable w osłonie?
    4. Jakie najlepiej zastosować oprawy oświetleniowe? (świetlówki np. wykorzystywane do oświetlenia hal?)

Z góry dzięki za każdą informację.

0 2
  • #2 06 Wrz 2012 13:06
    retrofood
    Moderator

Znajdź wśród znajomych elektryka, albo wśród znajomych znajomych. Tak będzie prościej i łatwiej.

0
  • #3 06 Wrz 2012 15:38
    piter244
    Poziom 23  

Właściwie to wszystko zaplanowałeś dobrze, ale jeśli nie jesteś elektrykiem to zaproś takowego aby wszystko po Bożemu i zgodnie z przepisami było. Elektryk prawidłowo dobierze dla Ciebie przewody pod względem przekrojów. Bezpieczniki i wyłącznik główny także dobierze. Nie bój się, elektrycy zwykle nie gryzą ;-)

0