Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć LUX lub lumen żarówek

najko 06 Wrz 2012 15:56 15708 5
  • #1 06 Wrz 2012 15:56
    najko
    Poziom 7  

Witam,
    Poszukuję sposobu na zmierzenie, jaką ilość lumenów lub luxów daje żarówka LED np w odległości 1metra.
    Próbowałem mierzyć w taki sposób:
    Żarówka zawieszona na wysokości 1 metra, bezpośrednio pod nią luxomierz i sprawdzałem odczyty, ale wychodzą mi absurdalne liczby... producent podaje, że żarówka ma 300LM, a luxomierz pokazuje mi 1k LUX...

W jaki sposób sprawdzić producenta?
    Mam próbki od różnych firm (teoretycznie ta sama żarówka, te same wartości, ale inni producenci) i muszę wybrać najlepszą

Wiem, że diody świecą punktowo...wystarczy przestawić luxomierz kilka cm w bok i odczyty się mocno zmieniają
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 06 Wrz 2012 19:19
    c4r0
    Poziom 36  

Wiesz, co znaczą te jednostki? Dlaczego uważasz, że te wyniki są absurdalne? Wszystko zależy od tego jaki jest kąt świecenia tej lampki i jak producent definiuje te 300lm. Jeśli 300 lumenów pada na 0,3m² to będzie akurat 1klux. W dokumentacji powinno być podane na jakich zasadach był dokonywany pomiar tych 300lm... chyba, że to jakieś szajsowate lampki, a wtedy nie należy przesadnie wierzyć parametrom podanym w specyfikacji czy też na pudełku.

Aby sprawdzić producenta należałoby wziąć luksomierz i dokonać pomiaru goniometrycznego. Zapisać charakterystykę kątową źródła światła w danej odległości a potem policzyć całkowitą ilość światła wychodzącą ze źródła uzyskując tym sposobem wartość w lumenach.

0
  • #3 07 Wrz 2012 09:33
    jareckixxi
    Poziom 11  

Smartfon z wbudowanym luksometrem - do amatorskiego pomiaru powinien być wystarczający.
    Zaletą jest to. że jest wyskalowany względem powierzchni swojego czujnika, pozostaje tylko odległość.

0
  • #4 07 Wrz 2012 10:15
    najko
    Poziom 7  

c4r0 napisał:

Aby sprawdzić producenta należałoby wziąć luksomierz i dokonać pomiaru goniometrycznego. Zapisać charakterystykę kątową źródła światła w danej odległości a potem policzyć całkowitą ilość światła wychodzącą ze źródła uzyskując tym sposobem wartość w lumenach.

Wiem co oznaczają te wartości, producent podaje:
    Wysokość 1m
    Kąt świecenia: 140 stopni
    Pobór 4W
    300lm

No i dajmy na to takie same wartości podaje 4 producentów, ale ja muszę wybrać jednego, który robi żarówki najlepszej jakości.
    Wiem, że mogę zmierzyć wszystkie wieszając jedną żarówkę na wysokości jednego metra i ustawiając sondę pod żarówką zapisać odczyt i zmienić żarówkę i znowu zapisać odczyt...no i na koncu wybrać tą która dała najwięcej światła, ale chciał bym zmierzyć realne wartości jakie daje żarówka zawieszona na wysokości jednego metra

Dodatkowymi kryteriami wyboru producenta są:
    Temperatura żarówki (producenci wkładają mocniejsze przetwornice, wyciskają jak najwięcej światła, ale skracają żywotność diody)
    Realny pobór mierzony watomierzem

0
  • #5 07 Wrz 2012 21:58
    krru
    Poziom 32  

c4r0 napisał:
    Wiesz, co znaczą te jednostki? Dlaczego uważasz, że te wyniki są absurdalne? Wszystko zależy od tego jaki jest kąt świecenia tej lampki i jak producent definiuje te 300lm. Jeśli 300 lumenów pada na 0,3m² to będzie akurat 1klux. W dokumentacji powinno być podane na jakich zasadach był dokonywany pomiar tych 300lm

Akurat pomiar strumienia świetlnego nie bardzo zależy od warunków pomiaru (zakładam, że od strony elektrycznej jest wszystko ustalone). Po prostu trzeba "złapać" całe światło, wytwarzane przez źródło lub spróbkować je dostatecznie gęsto.

0
  • #6 07 Wrz 2012 22:41
    c4r0
    Poziom 36  

Nie napisałem nigdzie, że zależy od warunków pomiaru.

0
  Szukaj w 5mln produktów