Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie automatyki bramy

neoswat 06 Sep 2012 16:08 3735 15
 • #1
  neoswat
  Level 14  
  Witam! Budując własną bramę i napęd do niej napotkałem na swojej drodze problem ogrzewania w zimę automatyki, która będzie zamontowana przy silniku, ale w osobnej, plastikowej skrzynce o wymiarach 30x22x12 [cm]. Będą w niej również dwa transformatory (jeden do logiki mały, drugi duży zasilający silnik włączający się tylko na czas jego pracy) oraz inne drobniejsze układy umilające życie. Jako, że polskie zimy bywają srogie i pewnie nie obejdzie się bez styropianu dookoła obudowy centrali chciałbym jeszcze w środek wsadzić jakąś grzałkę z wentylatorem, żeby w zimę podczas minusowej temperatury minus parenaście stopni utrzymać te ~15-20°C

  Wpisując w google różne hasła dotyczące tego tematu wyszukiwarka wypluła mi pomysł drabinki odpowiednio policzonych rezystorów oraz nagrzewnicy elektrycznej do samochodu (która ciągnie o zgrozo 13A, więc z zasileniem jej byłby problem).  Sam myśląc nad problemem pomyślałem o metalowej tubie, na jednym wylocie przyspawać mankiet, do którego przykręcić wentylator (od kompa jakiś większy by się nadał?), a w środek tuby wsadzić na sztywno złączone kawałki materiału w kształcie X, który nie wiem jak się nazywa, ale na nim nakręca się grzałki do suszarek (taki szary) i właśnie na nim nawinąć odpowiednią grzałkę, żeby mocą odpowiadało wentylatorowi, żeby się nie zjarał (bo plastik, chyba że metalowe też są). W obudowie mam sporo miejsca także zrobiłbym tak, żeby takie coś też się zmieściło.

  Ostatnią opcją to kupić tanią małą suszarkę do włosów i tam wsadzić na jakiejś obejmie, żeby się nie kręciła, zasilić bezpośrednio z sieci 230V i mieć z głowy.

  O termostacie elektronicznym nie wspominam, bo każdy się domyśli, że też będzie.

  Może są jakieś gotowe (w rozsądnej cenie) rozwiązania dotyczące mojego problemu? Zapraszam do dyskusji i podsuwania ewentualnych rozwiązań.
 • #2
  shadow0013
  Level 34  
  Może kup fabryczny napęd, w firmie są 3 bramy przesuwne, skrzydłową mam w domu i nigdzie nie ma ogrzewania i o dziwo nie potrzeba - jedyne problem to jak wyłączą prąd.
 • #3
  Hucul
  Level 39  
  Proste, ale skuteczne rozwiązanie to żarówka kilkunastowatowa zasilana obniżonym napięciem.
 • #4
  neoswat
  Level 14  
  Jak ja kocham proste rozwiązania "kup fabryczny napęd". Kolega nie pomaga w ten sposób.

  O żarówce też czytałem gdzieś tylko nie mogę sobie wyobrazić, że sama żarówka utrzyma mi znośną temperaturę w środku obudowy przy srogim mrozie :P
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Dobierz odpowiednio elementy to nie będziesz potrzebował ogrzewania, chyba że bramę masz w górach tam stosują podgrzewanie prowadnic, całych podjazdów (albo się komuś nie chce odśnieżać) Napisz więcej szczegółów, co ty właściwie chcesz ogrzewać elektronikę, napęd (zastosowałeś przekładnię olejową?).
 • #6
  neoswat
  Level 14  
  Napisałem dokładnie co chce ogrzewać - elektronikę w skrzynce elektrycznej. Chcę to zastosować zapobiegawczo, bo gdyby tak się jednak stało, że padłaby centralka przy -20°C to w takiej temperaturze nie chciałoby mi się iść i to usprawniać. W firmowych napędach nie ma żadnego podgrzewania elektroniki? Może jakieś ścieżki oporowe na płytce? Lub rezystory dużej mocy?

  Dodano po 24 [minuty]:

  Po prostu nie mam doświadczenia z wystawianiem elektroniki na minusowe temperatury i nie wiem jak się będzie zachowywać. W sterowniku bramy jest mikrokontroler PIC16F59 i odbiornik 433MHz i niby ich zakres temperatur to -40;+105°C. Może z waszego doświadczenia nic się nie dzieje z elektroniką na mrozie? Nie wiem, dlatego pytam.
 • #7
  Hucul
  Level 39  
  Żarówka powinna podnieść temperaturę na tyle byś nie musiał się martwić o elektronikę ;) Według mnie ważniejsze jest niedopuszczenie do skraplania się wody na elektronice, a to żarówka Ci zapewni.
 • #8
  shadow0013
  Level 34  
  Nawet kondensatory elektrolityczne mają zakres temperatur do -40 przy -20° nic się stanie. Lepiej pomyśl o dobrej obudowie i zabezpieczeniu płytki przed warunkami atmosferycznymi.
  Elektronika samochodowa też pracuje przy mrozach, zobacz zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi z ogrzewaniem się nie spotkałem.
 • #9
  Tommy82
  Level 41  
  neoswat
  Elektronika powinna się sama ogrzać.
  Co do żarówki ona ma bardzo mała sprawność świecenia reszta idzie w ciepło i jak to zaizolujesz termicznie to może być aż za ciepło.
  Bo porblemem nie jest to ile energii dostarczysz tylko ile ucieknie.
  Same transformatory tez coś ogrzeją.

  Ja bym raczej to ob izolował i zostawił w środku trochę miejsca na rozwiązanie ogrzewania. A doraźnie zostawił element pomiarowy i monitował temperaturę w środku.
  Moze się okazać ze tam wile nie trzeba na pewno w wersji ogrzewniczej pomyślał bym o monitoringu temperatury.
  Z prostych rozwiązań są na przykład oporniki ceramiczne
  Zainteresuj się też rozwiązaniami z ogrzewania lusterek.

  Ta żarówka to ciekawy pomysł ale zupełnie nie obiektywnie dla mnie to rozwiązanie ma jakieś takie wewnętrzne fuj ;) Choć sam nie wiem czemu.

  Edit
  Żarówka w ostatnim paragrafie nie grzałka
 • #11
  neoswat
  Level 14  
  Ooo dziękuję wam wszystkim za odpowiedź! Sama płytka z elektroniką jest zabezpieczona specjalnym lakierem (znów nie wiem jak się nazywa, ale tworzy błyszczącą powłokę na wszystkim), obudowa jest szczelności IP65, przewody będą wychodziły z obudowy poprzez dławice, więc szczelność samej obudowy będzie zapewniona. Od przyszłego tygodnia będę składał centrale w całość (na razie jest w częściach), więc mam jeszcze chwile czasu na przemyślenie rozwiązania ogrzewania. Na razie wszystkim dziękuję, jak coś to będę jeszcze pisał :)
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  wojtekmister
  Level 10  
  Myślę że temat nie aktualny , lecz dodam swoje słowo na koniec, może komuś się przyda ta wiedza. Osobiście jestem monterem anten internetowych połączonych z sobą elektroniką, więc jak się domyślacie wystawione są na działania różnych temperatur. Sam nie bawię się zawodowo w lutowanie , lecz w swoim fachu siedzę od kilku lat. Po pierwsze elektronika i tego typu podzespoły nie może być zbyt dobrze uszczelniona , bo to może doprowadzić do odwrotnego skutku niż byś chciał. Raz tak zrobiłem , zatkałem fabrycznie zrobione wszystkie dziurki wazeliną lub silikonem , po zimie miałem awarie na wiosnę , patrze a w środku więcej wody niż ustawa przywiduje , po prostu woda się skropliła po ściankach obudowy. Po drugie w nowych antenach mam takie coś jak pasek oporowy wlutowany w płytę elektroniki . Jest to pasek miedziany o średnicy 3mm nadrukowany wokół najważniejszych elementów i połączony plus z minusem i nic więcej nie widzę by było dodane. Powiem że moje anteny pobierają tylko kilka WAT prądu i są podłączone pod 12V lub 24V , a temperatura w środku wystarczająca by anteny wytrzymały na minus -50C'. Ważne jest by była dobra szczelność z góry , lecz z jakimś odpowietrznikiem od dołu (na przykład jaś dziurka o grubości 1mm) i grzanko np. w postaci takiej ścieżki oporowej , lub taśmy grzewczej. Taśma grzewcza pobiera 25WAT na 1 metr, podłączasz pod 230V , uruchamia się sama poniżej -10C' i kosztuje około 40zł za metr.
  Tutaj schemat mojej elektroniki w antenach, jak będę wiedział dokładnie co to jest PO FACHOWEMU :), to napiszę.Ogrzewanie automatyki bramy
 • #14
  neoswat
  Level 14  
  Trochę odgrzeję kotleta, bo długo nie pisałem jak konstruowałem napęd, później się zaczęła szkoła... BlaBlaBla

  W dużej skrzyni gdzie jest cała elektronika zastosowałem termostat i z tego co pamiętam z tego co ustawiałem to jak temperatura spadnie poniżej 5°C załącza się żarówka 60W. W ten weekend będą największe mrozy, zobaczę czy sterownik będzie się zająkiwał. Cały czas się przygotowuję, żeby napęd tu zaprezentować, ale zrobię to jak będę miał troszkę więcej czasu :)

  Dziękuję wam wszystkim za udział w dyskusji!
 • #15
  bosman
  Level 15  
  W chwili obecnej w miejscu gdzie jest elektronika sterująca{nieocieplony strych} jest temp. ok -10C i wszystko działa O.K. W ubiegłym roku temp sięgały -30C i nic się nie działo. Dlatego moim zdaniem montowanie podgrzewaczy, a tym bardziej żarówek 60W to wyrzucanie kasy w błoto. A mam sterownik bardzo prosty taki za chyba 70 zeta. Brama rozchylana, siłowniki od anten sat.takie po 145 zeta.na ale-drogo. Wsio działa bezawaryjnie od 5 lat.Skrzydła bramy to ok. 2x80kg.Czasami nawet nie chce mi się odgarnąć śniegu. One robią to za mnie.Wypełnienie bramy to ceownik zimno-giety 40x20mm.