Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie inwertera "on grid" do sieci - zagadnienia związane z bezp

Jarek Kordalewski 06 Sep 2012 17:54 34020 41
Helukabel
 • #1
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  Na prośbę [retrofood] otwieram temat w tym dziale (zamiast w "Energia Odnawialna").

  Chodzi o podłączenie inwertera (np współpracującego z panelem fotowoltaicznym) do sieci energetycznej w układzie "on grid".
  Czy ktoś może wie jaka jest praktyka ZE wobec wniosków o przyłączenie takiej małej elektrowni PV do sieci w systemie "on grid"? Czy wymagają projektu z podpisem osoby z uprawnieniami budowlanymi, czy wystarczy oświadczenie osoby z SEP 1kV?
  Co do strony technicznej to mam tu kilka dylematów:

  1. SWZ i miejsce przyłączenia "on grid".
  Obecność dodatkowej siły elektromotorycznej przyłączonej "za" głównym zabezpieczeniem zmienia warunki pracy pętli zwarcia i moim zdaniem w skrajnym przypadku może spowodować niezadziałanie SWZ (bo część prądu uszkodzenia popłynie ze źródła PV i prąd płynący przez bezpiecznik od strony ZE może nie wystarczyć do jego wyzwolenia w zadanym czasie). W którym miejscu następuje przyłączenie inwertera PV do siecie ZE?

  2. SWZ "od strony PV".
  Kolejny problem to zabezpieczenie od strony inwertera. Podobnie jak w pkt 1 mamy tu problem podziału prądu z dwóch źródeł, ale tutaj dodatkowo dochodzi problem wydajności prądowej inwertera, która jest raczej za mała, żeby wymusić np. prąd 5xIn. Jak rozwiązuje się ten problem w praktyce? Czy zabezpieczenie przetężeniowe samego inwertera jest uznawane za wystarczającą metodę SWZ?

  3. Odłączenie inwertera w przypadku zaniku napięcia od strony ZE. Czy są jakieś wymagania co do czasu reakcji i izolacji? Czy wymagane jest również rozłączenie N?

  4. Czy wymagane jest oddzielne uziemienie robocze PEN od strony inwertera (przyjmując, że sieć pracuje w systemie TNC, a rozdział PE i N następuje poniżej punktu połączenia "on grid" - wydaje mi się to konieczne jeśli rozważamy użycie RCD)

  Proszę o komentarze bardziej doświadczonych kolegów.
  Pozdrawiam
  Jarek Kor
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helukabel
 • #2
  INTOUCH
  Level 30  
  Jarek Kordalewski wrote:
  "on grid"
  skąd i dlaczego taka nazwa?
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  INTOUCH
  Level 30  
  Dzięki.
  Dziwne nazwy są w języku angielskim.
  Nigdy bym na to nie wpadł.
 • Helukabel
 • #5
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  15kVmaciej wrote:
  Podłączenie sztywne  Chyba bardziej trafnym tłumaczeniem byłoby "pracujący na sieć". Chodzi oczywiście o rozwiązanie, w którym inwerter synchronizuje się z siecią i wprowadza prąd do punktu styku zmniejszając tym samym pobór prądu z sieci.
  Jarek
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Nie mam bladego pojęcia :D ale jak byłem u samej góry czyli w ZE w sprawie podłączenia agregatu do sieci domowej i ich powiadomienia o takim fakcie to usłyszałem jedno że musi być na takie coś projekt i to musi być uzgodnione z nimi poprzez ZE -projektant (nie chodziło o SZR zakładu, tylko o zwykły domek i mały agregat).
  A tak z ciekawości jakiej mocy by było to "eko cudo" wspomagające sieć energetyczną "eko prądem".
  Wydaje mi się że sprawa była by bardziej prosta jak wpięcie do sieci energetycznej było by po stronie ŚN tak jak w elektrowniach wiatrowych.
 • #8
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  zdzisiek1979 wrote:
  Nie mam bladego pojęcia :D ale jak byłem u samej góry czyli w ZE w sprawie podłączenia agregatu do sieci domowej i ich powiadomienia o takim fakcie to usłyszałem jedno że musi być na takie coś projekt i to musi być uzgodnione z nimi poprzez ZE-projektant. ( nie chodziło o SZR zakładu tylko o zwykły domek i mały agregat )
  A tak z ciekawości jakiej mocy by było to `` eko cudo `` wspomagające sieć energetyczna `` eko prądem `` .
  Wydaje mi się że sprawa była by bardziej prosta jak wpięcie do sieci energetycznej było by po stronie ŚN tak jak w elektrowniach wiatrowych.


  Jeśli "projekt" to raczej UB. chyba przejadę się do mojego ZE i porozmawiam z nimi. Ciekaw jestem też, czy w jakikolwiek sposób kontroluja inwertery (zawartość harmonicznych, poprawność zadzialania SWZ itp). Na logikę powinni to sprawdzać i to bardzo dokładnie. W końcu od tego zależy m.in. ich bezpieczeństwo i jakość energii dostarczanej do sąsiednich odbiorców.
 • #9
  karkosz
  Level 11  
  Witam,
  w temacie przewodnim kolega Jarek poruszył bardzo ciekawe zagadnienia, mające ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania systemów fotowoltaicznych w wykonaniu on grid.
  Postaram się w sprawach technicznych w wielkim uproszczeniu wyrazić moje opinie odnośnie;
  pkt.1 Miejscem przyłączenie inwertera PV do siecie ZE z pewnością będzie;
  1. – miejsce wskazane w warunkach przyłączenia podanych przez Zakład Energetyczny, oczywiście każde inne podłączenie jest niezgodne z prawem….
  2. prawdopodobnie co 10 Polak zna się na prądzie, więc jeśli działamy na „własną rękę” myślę tu o mikro systemach o mocach może do 1 kW i przy założeniu, że większość wyprodukowanej energii konsumujemy a nadwyżka zmienia rotację (starego typu) licznika to wskazane jest tak zbudować instalację by inwerter i licznik były po przeciwnych stronach a pomiędzy odbiorniki energii jak; RTV, lodówka, PC i inne. W takim układzie mamy duży problem z SWZ. Nie będę się dalej zagłębiał ponieważ jest to układ stosowany ale prawnie i technicznie niebezpieczny.
  3. Producenci inwerterów i dystrybutorzy energii w europie, zabraniają montowania odbiorników energii pomiędzy przetwornicą a miejscem przyłączenia do sieci. W przypadku mikro inwerterów bywa, że producenci nie określają miejsca podłączenia zasłaniając się formułką - „montaż przez wykwalifikowany personel”.
  pkt.2 Jeżeli przyjmiemy, że inwerter jest podłączony zgodnie z warunkami ZE to problem nie istnieje ponieważ fachowcy z ZE wyręczą Nas wyliczając zabezpieczenia na ogólnych zasadach. Pamiętajmy jednak, że poza licznikiem i „S” są jeszcze montowane rozłączniki, ochronniki i czasami producenci inwerterów zalecają stosowanie specjalnych RCD.
  pkt.3 Każdy sprzęt dopuszczony do obrotu posiada certyfikat CE i musi spełniać lokalne warunki kraju w którym jest montowany. Dla dociekliwych odsyłam do Internetu. Odnośnie drugiej części pytania rozłączenie N, popatrz na rysunek. Podłączenie inwertera "on grid" do sieci - zagadnienia związane z bezp

  pkt. 4 Na ostatnie pytanie częściowo padła już odpowiedź. Uważam, że przed montażem inwertera zapoznajmy się z instrukcją obsługi , warunkami ZE i projektem. W instrukcji mojego inwertera dużo uwagi zwraca się na ilość miejsc podłączenia PE i stosowania połączeń wyrównawczych po stronie obwodów AC i DC.
  Ślizgając się po zagadnieniach liczę na wypowiedzi innych kolegów będących w hibernacji oczekiwania na nowe prawo energetyczne /oze i przepisy wykonawcze. Zpoważaniem Jarek Karkosz.
 • #10
  Piekny39
  Level 12  
  Rozumiem że nie da się w Polsce tak prosto załatwić pozwoleń na sprzedaż prądu zwykłemu mieszkańcowi? W Niemczech się da w Polsce tez jednak jest to nie opłacalne. Proszę mnie wybawić z błędu.
 • #11
  stomat
  Level 36  
  Ależ w Polsce nie ma żadnego problemu, możesz sprzedawać komu chcesz za pomocą WYDZIELONEJ sieci. Oczywiście trzeba to opodatkować, ale to temat na forum urzędników skarbowych. Ale to jest poza tematem gdyż temat dyskusji brzmi: "zagadnienia związane z bezpieczeństwem" a nie polityka energetyczna.
 • #12
  Piekny39
  Level 12  
  Mówię tu o sieci publicznej. Inwertery mają taką możliwość. A jeśli chodzi o sieć prywatną to można sprzedawać każdą ilość po odprowadzeniu podatku czy to zależy od ilości kWh?
  A jeśli instalacja jest w jednym budynku to kiedy mówimy o sprzedaży? Jeśli macie jakieś inne wątki to poproszę.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  voytalo
  Level 25  
  Witam. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy inwerterów sieciowych pod kątem SWZ, to problemu nie ma, bo inwerter sieciowy działa równolegle z siecią, a tym samym impedancja pętli zwarcia zamyka się przed transformator SN gdzieś tam na początku sieci. Natomiast w przypadku zaniku sieci, inwerter sieciowy wyłącza się automatycznie, gdyż nie ma z czym się synchronizować. To jest warunek konieczny, stawiany przez ZE przy odbiorze - zabezpieczenie przed pracą wyspową. Sprawa ma się trochę inaczej, w przypadku instalacji, tzw. hybrydowych. Tj. pracujących zarówno sieciowo, jak i wyspowo. Np. inwertery sieciowe podłączone do wyspowych, wspomaganych z baterii akumulatorów. Instalacje takie zasilają wydzielone obwody również w czasie zaniku napięcia sieciowego. W takim przypadku, impedancja pętli zwarcia zamyka się przez tranzystor IGBT inwertera. Ma ona wartość nawet kilku omów i czasami ciężko jest spełnić warunek SWZ.
 • #15
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  voytalo wrote:
  Witam. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy inwerterów sieciowych pod kątem SWZ, to problemu nie ma, bo inwerter sieciowy działa równolegle z siecią, a tym samym impedancja pętli zwarcia zamyka się przed transformator SN gdzieś tam na początku sieci. Natomiast w przypadku zaniku sieci, inwerter sieciowy wyłącza się automatycznie, gdyż nie ma z czym się synchronizować. To jest warunek konieczny, stawiany przez ZE przy odbiorze - zabezpieczenie przed pracą wyspową. Sprawa ma się trochę inaczej, w przypadku instalacji, tzw. hybrydowych. Tj. pracujących zarówno sieciowo, jak i wyspowo. Np. inwertery sieciowe podłączone do wyspowych, wspomaganych z baterii akumulatorów. Instalacje takie zasilają wydzielone obwody również w czasie zaniku napięcia sieciowego. W takim przypadku, impedancja pętli zwarcia zamyka się przez tranzystor IGBT inwertera. Ma ona wartość nawet kilku omów i czasami ciężko jest spełnić warunek SWZ.


  Nie zgadzam się z tym podejściem. Pętla zwarcia zamyka się przez sieć, ale również przez wspomniany tranzystor IGBT (obie siły elektromotoryczne działają równolegle "na siebie") w związku z tym warunek zadziałania SWZ od strony sieci energetycznej ulega zmianie. Właśnie ten aspekt miałem na myśli wywołując ten temat. Inna sprawa, że jest to problem teoretyczny, gdyż w praktyce prąd zwarcia płynący od strony sieci nie zmaleje więcej niż maksymalna wydajność prądowa inwertera (czyli w sumie mało) i SWZ pewnie zadziała, ale byłem ciekaw jak podchodzi do tego problemu ZE.
  Pozdrawiam
  Jarek
 • #16
  voytalo
  Level 25  
  Dokładnie, tak jak napisałeś, jest to problem teoretyczny. A w praktyce, jest tak jak napisałem wyżej. I mam to potwierdzone doświadczalnie ma inwerterach SMA, Kaco i Schuco. Tj. impedancja pętli zwarcia w miejscu podłączenia jest identyczna zarówno przy pracy inwertera, jak i po jego wyłączeniu. Co do podejścia ludzi z ZE do instalacji fotowoltaicznych, nie będę się wypowiadał na forum publicznym:)
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  voytalo
  Level 25  
  Kolego Bronek22, możliwe że jest tak jak piszesz. Nie wiem, nie zagłębiam się w teorię aż tak bardzo. Kolega Jarek pytał jak wygląda sprawa SWZ przy pracy z inwerterem więc opowiedziem mu to, czego doświadczam:) Ale dzięki za trochę teorii.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  kriss032
  Level 20  
  Jarek Kordalewski wrote:
  Na prośbę [retrofood] otwieram temat w tym dziale (zamiast w "Energia Odnawialna").

  Chodzi o podłączenie inwertera (np współpracującego z panelem fotowoltaicznym) do sieci energetycznej w układzie "on grid".
  Czy ktoś może wie jaka jest praktyka ZE wobec wniosków o przyłączenie takiej małej elektrowni PV do sieci w systemie "on grid"? Czy wymagają projektu z podpisem osoby z uprawnieniami budowlanymi, czy wystarczy oświadczenie osoby z SEP 1kV?
  Co do strony technicznej to mam tu kilka dylematów:

  1. SWZ i miejsce przyłączenia "on grid".
  Obecność dodatkowej siły elektromotorycznej przyłączonej "za" głównym zabezpieczeniem zmienia warunki pracy pętli zwarcia i moim zdaniem w skrajnym przypadku może spowodować niezadziałanie SWZ (bo część prądu uszkodzenia popłynie ze źródła PV i prąd płynący przez bezpiecznik od strony ZE może nie wystarczyć do jego wyzwolenia w zadanym czasie). W którym miejscu następuje przyłączenie inwertera PV do siecie ZE?

  2. SWZ "od strony PV".
  Kolejny problem to zabezpieczenie od strony inwertera. Podobnie jak w pkt 1 mamy tu problem podziału prądu z dwóch źródeł, ale tutaj dodatkowo dochodzi problem wydajności prądowej inwertera, która jest raczej za mała, żeby wymusić np. prąd 5xIn. Jak rozwiązuje się ten problem w praktyce? Czy zabezpieczenie przetężeniowe samego inwertera jest uznawane za wystarczającą metodę SWZ?

  3. Odłączenie inwertera w przypadku zaniku napięcia od strony ZE. Czy są jakieś wymagania co do czasu reakcji i izolacji? Czy wymagane jest również rozłączenie N?

  4. Czy wymagane jest oddzielne uziemienie robocze PEN od strony inwertera (przyjmując, że sieć pracuje w systemie TNC, a rozdział PE i N następuje poniżej punktu połączenia "on grid" - wydaje mi się to konieczne jeśli rozważamy użycie RCD)

  Proszę o komentarze bardziej doświadczonych kolegów.
  Pozdrawiam
  Jarek Kor


  Jestem na etapie załatwiania papierów przyłączenia domowej mikroinstalacji do sieci

  1 Wymagany jest projekt kreskowy z pieczęcią i podpisem projektanta z uprawnieniami typu uprawnienia budowlane sieć instalacji ........

  2 Projekt gotowej mikroinstalacji naniesiony na mapę działki podpisany przez elektryka z uprawnieniami Ja instalację zrobiłem sam elektryk tylko podpisał

  Projekty i rysunki znajdziecie w innym dziale publikował je kolego Putas
 • #21
  werders
  Level 11  
  Jak się zachowa 1-fazowy inwerter on-grid przy zaniku napięcia w sieci. Interesuje mnie sytuacja kiedy w słoneczny dzień wyłączą prąd. Co się wtedy dzieje z produkcją z paneli ?
 • #22
  BILGO
  Level 38  
  werders wrote:
  Co się wtedy dzieje z produkcją z paneli ?

  Nie ma produkcji :D

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jarek Kordalewski wrote:
  W którym miejscu następuje przyłączenie inwertera PV do siecie ZE?

  Za licznikiem głównym, najlepiej do WLZ wówczas nie ma problemu z prawidłowym zabezpieczeniem instalacji.
 • #23
  werders
  Level 11  
  O masz :( Da się to jakoś obejść w sensie korzystania wewnętrznie. A jakby zasilić inwerter z UPSa Smart APC 2200 VA (takowy u mnie chodzi jako zasilanie awaryjne, ale w opcji bez PV).

  A tak zapytam z drugiej mańki... Podłączając falownik do 1 z faz, to i odbiorniki które chcę zasilać z paneli muszą na tej samej fazie ?
 • #24
  BILGO
  Level 38  
  werders wrote:
  Podłączając falownik do 1 z faz, to i odbiorniki które chcę zasilać z paneli muszą na tej samej fazie ?

  Tak.
  werders wrote:
  A jakby zasilić inwerter z UPSa Smart APC 2200 VA (takowy u mnie chodzi jako zasilanie awaryjne, ale w opcji bez PV).

  Taki "trik" jest niedopuszczalny w przypadku instalacji On Grid wpiętej to sieci energetycznej. Po drugie jest to raczej nie wykonalne ponieważ inwertery są zbyt "inteligentne" :)
  werders wrote:
  Da się to jakoś obejść w sensie korzystania wewnętrznie

  Trzeba mieć inwerter HYBRYDOWY który działa jak Off Grid i On Grid jednocześnie....
 • #25
  Piekny39
  Level 12  
  Mama taki 4 kW infineon zakupiony w global solar on grod i off grid . Jak mogę go wykorzystać do oddawania prądu do sieci ?
 • #27
  kriss032
  Level 20  
  werders wrote:
  O

  A tak zapytam z drugiej mańki... Podłączając falownik do 1 z faz, to i odbiorniki które chcę zasilać z paneli muszą na tej samej fazie ?


  Sprostowanie do poprzedniej błędnej odpowiedzi : odbiorniki nie muszą być na tej samej fazie

  Dalsza odpowiedź
  Dla oddania energii do sieci korzystasz tylko z funkcji on-grid
 • #29
  kriss032
  Level 20  
  No to możesz oddawać prąd do sieci i ładować akumulatory.
  Podaj link do parametrów inwentera.
 • #30
  BILGO
  Level 38  
  Piekny39 wrote:
  Tak mam taki zakupiłem.

  Nie bądź taki tajemniczy... Tutaj na forum nikt nie będzie się domyślał co za model posiadasz ;)