Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawy dysk 7200.11 ST3500320AS nie startuje

06 Wrz 2012 17:58 1500 8
  • Specjalista HDD Recovery
    Dostałem w łapki taki dysk ST3500320AS , który po podpięciu zasilania nie reaguje nie uruchamia się. Zero reakcji.

Po podpięciu terminala daje takie komunikaty :
    Code:
    TetonST Boot ROM 2.0

Copyright Seagate  2006

Serial FLASH boot code checksum failure!

Boot Cmds:
     DS
     AP <addr>
     WT <data>
     RD
     GO
     TE
     BR <divisor>
     BT
     ?
     RET
    >

Ktoś się z tym spotkał ?

Zaznaczam nie chodzi mi tu o to jak odzyskać dane czy przywrócić go do życia, bo to już jest za nim ale o to czy ktoś już z taką sytuacją miał doczynienia?
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Witaj.
    Błąd sumy kontrolnej …. spotkałem się z takim problemem kilka raz i to w różnych dyskach z serii F3 - 2,5 cala i 3,5 cala
    Kilka razy był to problem elektroniki PCB, np. uszkodzona ścieżka łącząca ROM bo ktoś manipulował przy elektronice po zwykłej awarii translatora.
    Kilka razy uszkodzenie zawartości ROM-u dysku prawdopodobnie po problemie LBA-0
  • PCBway
    Cytat:
    Kilka razy uszkodzenie zawartości ROM-u dysku prawdopodobnie po problemie LBA-0

To znaczy, że co ?, że problem LBA0 powodował uszkodzenie ROM-u ?
  • Poziom 10  
    Uszkodzenie ROM-u to jest efekt końcowy przy braku odpowiedniej diagnozy dysku. W wielu przypadkach uszkodzonych dysków właściciele wymieniają elektroniki PCB. Nie ważne co jest uszkodzone. Oczywiście dowiadują się o przelutowaniu ROM-u dysku i tu zaczynają się schody z przegrzaniem elementu podczas lutowania. Dużo dysków 2,5 cala Seagate 5400.5, 5400,6 oraz 7200.3 i 7200.4 posiadają uszkodzenia powierzchni magnetycznej na SA i zgłaszają błąd LBA-0. Dysk się nie zgłasza wiec należy zmienić elektronikę.
    To nie ten przypadek dysk był nie ruszany a efekt jak widać. Chodzi o to jakie uszkodzenie elektroniki jest w stanie dać taki efekt. To jest czysty przypadek przed ruchami ROM-ów itp.
  • Poziom 10  
    migol21 napisał:
    To nie ten przypadek dysk był nie ruszany a efekt jak widać. Chodzi o to jakie uszkodzenie elektroniki jest w stanie dać taki efekt. To jest czysty przypadek przed ruchami ROM-ów itp.

A skąd mam wiedzieć jaki był twój przypadek?
    Opisz diagnozę dysku od poczatku bo nawet nie wiem czy on sie kręci czy nie.
    Jeden dysk..... jeden problem
    To chyba nie czytałeś skoro piszesz :
    Cytat:
    bo nawet nie wiem czy on sie kręci czy nie.

1) Napisane stoi
    Cytat:
    który po podpięciu zasilania nie reaguje nie uruchamia się. Zero reakcji.

2)
    Cytat:
    Zaznaczam nie chodzi mi tu o to jak odzyskać dane czy przywrócić go do życia,

3) Dysk nie ma znaczenia czy kręci co świadczy o chyba zbyt mały twoim doświadczeniu. Tu nie chodzi o to czy kręci a o to czy zdarzały się przypadki uszkodzenia ROM bez objawowy. tzn. Taki w który nie było ingerencji po przez lutowanie czy uszkodzenie fizyczne ścieżek.
    To że kręci chyba wynika z tego również zdania
    Cytat:
    Zaznaczam nie chodzi mi tu o to jak odzyskać dane czy przywrócić go do życia, bo to już jest za nim

Jak coś piszesz pisz z sensem. Przecież napisanie
    Cytat:
    Jeden dysk..... jeden problem
    Mija się z celem jeden dysk jest jeden problem.
    Myśl kolego.

Żeby opisać dokładniej.

1) Dysk uszkodzony po podpięciu zero reakcji
    2) Komunikat w terminalu podałem
    3) Brak możliwości inicjacji na oryginalnej elektronice sugeruje uszkodzenie większej ilości podzespołów niż tylko ROM.
  • Poziom 10  
    Po pierwsze to źle napisałeś temat postu
    Cytat:
    Ciekawy dysk 7200.11 ST3500320AS nie startuje

Dysk to nie samolot.
    Po drugie używaj poprawnej polszczyzny

Cytat:
    1) Napisane stoi

– tak się kolego nie pisze poprawnie

Ty zadajesz pytanie wiec ty musisz myśleć bo to twój temat i twoje pytania.
    Opisu dokładnie swój problem a nie zdawkowo.
    Kolejna sprawa to więcej pokory i więcej kultury, widzę że już zjadłeś wszystkie rozumy a tego problemu nie umiesz sam rozwiązać?
    Ale skoro dane uzyskałeś to wiesz jaki to problem, wiesz co się dokładnie stało że dysk zgłaszał się w terminalu tak jak w pierwszym poście podałeś.
    Dyski w terminalu podają taki wynik nie dla tego że nie uruchamia się silnik tylko z powodu niezgodności sumy kontrolnej w DT pomiędzy Flash ROM a RAM – ale pewnie ty to już wiesz….
    Wiec czemu służy ta cała zabawa w tym temacie?
    Wiesz co kolego poczytaj sobie o budowie ROM-u dysków Seagate F3 o CP(Rom) i CP(Ram) i znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania.
    Ja ci nie udzielę już żadnej odpowiedzi z uwagi na twoje zachowanie.
    Cytat:
    Kolejna sprawa to więcej pokory i więcej kultury, widzę że już zjadłeś wszystkie rozumy a tego problemu nie umiesz sam rozwiązać?

Brak czytania ze zrozumieniem widzę leży u podstaw twoich kompleksów. TEN PROBLEM JEST ROZWIĄZANY. Tak wiem co się stało i nie chodzi tu o to CO się stało a dlaczego i czy jest możliwe żeby tak bez przyczyny ROM się uwalił. Mało tego żeby korpus uwalał kolejne elektroniki w ten sam sposób bez odczytu z głowic. CP(Ram) też tu nie ma nic do rzeczy bo sprawna elektronika nagle tego nie zmieniła.

Nie chcesz nie wypowiadaj się zamiast rozpisywać elaboraty o tym kto musi myśleć. Jak na razie to Ty sugerujesz że wiesz wszystko i nie masz za grosz pokory i kultury.

Czemu służy problemowi uwalania ROM-u z teoretycznie z żadnego powodu.No chyba, że cewki silnika są takim powodem.

A panu z firmy wątpliwych zasług dziękuje serdecznie za wypowiedź i życzę lepszej opinii serwisu z którego pochodzi zamiast prób mędrkowania.