Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus G115 - Awaria palnika, której nie ma.

06 Wrz 2012 20:38 4794 16
  • Poziom 12  
    Witam.
    Miał ktoś może taki problem,że regulator wyświetla "BLA PALNIKA" a palnik pracuje prawidłowo? Nie było awarii, odblokowania na automacie palnikowym, natomiast na wyświetlaczu cały czas wyświetla ten błąd.

Drugie pytanie- również związane z tego typu regulatorem- wyświetlacz odpadł od płytki. Domyślam się,że jest/był przyklejony na kleju przewodzącym. Jest możliwość przyklejenia z powrotem takiego wyświetlacz?
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Odnośnie wyświetlacza sprawa wyjaśniona. Nie jest na kleju. Jest po prostu dociśnięty do płytki.

Sprawa wyświetlania błędu palnika dalej nierozwiązana. Przez kilkanaście minut po włączeniu pokazywał prawidłowo, jednak później znowu wskoczyło: "palnik 1 BLA" , pomimo że palnik odpala i realizuje temperatury prawidłowo.

Miał kiedyś ktoś taki problem?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    torpedos78 napisał:
    Sprawa wyświetlania błędu palnika dalej nierozwiązana

Z poziomu serwisowego - ustaw palnik "1-stopniowy". Czasem (nie wiadomo dlaczego) sam z siebie aktywuje się "mądrzejszy" palnik co powoduje tą usterkę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    problem w tym,że nie widzę tego w poziomie serwisowym, ponieważ nie ma tam modułu dla drugiego stopnia palnika od początku i tym samym poziom serwisowy w ogóle go nie widzi.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Popraw pisownię !
    mod.serwisant73
    A jest moduł FM241 (mieszacza) ?
  • Poziom 12  
    Nie ma rozszerzenia mieszacza.
    Witam.
    Komunikat o błędzie palnika "PALNIK BLA", wyświetlany jest wtedy, gdy sterownik palnika załączy napięcie na pin alarmowy S3. I nie ma to żadnego związku z palnikiem jedno lub dwu stopniowym, oraz modułem FM241.
    Palnik jest połączony przy użyciu wtyczki 7-pinowej. Trzeba sprawdzić, czy na pinie S3 (alarm palnika) nie ma napięcia. Wtyczka ma 3 piny czarne, i 4 koloru wiśniowego. Drugi pin od brzegu wtyczki, na części koloru wiśniowego, to pin S3.
    Można też dla próby wyłączyć tą wtyczkę z palnika - wtedy nie powinno być komunikatu o błędzie palnika.
    Jeśli komunikatu nie będzie, to usterka tkwi w samym palniku - gdzieś zwarcie po między przewodem od tego pinu w obwodach palnika, lub uszkodzony sterownik palnika, i załącza sygnał alarmu bez powodu.
    Czy kontrolka awarii na sterowniku palnika świeci?
    Jeśli komunikat alarmu po wyłączeniu tej wtyczki będzie nadal, to jest zwarcie tego pinu po stronie obwodów kotła - kabel od konsoli do palnika, wtyczka przy palniku, wtyczka w konsoli. Można dla próby wyłączyć wtyczkę w konsoli. Można też mierzyć napięcie na tym pinie względem N. Jeśli jest tam napięcie, to trzeba szukać zwarcia.
    Może też być uszkodzona sama konsola. W tych kotłach, już parę razy spotkałem się z przypadkiem, że do konsoli weszły myszy, i pogryzły wewnątrz przewody oraz elementy na płytce, lub pogryzły przewody pod górną blachą obudowy kotła. Sprawdź to.
    Jeśli wykluczysz zwarcie po między przewodami, to w konsoli sygnał awarii idzie za pośrednictwem transoptora, i jego należało by w sprawdzić.
    Pozdrawiam.
    Tak może być, ale może być też jak opisałem powyżej, ponieważ automatyka sygnalizuje usterkę "palnik 1 bla" a nie "palnik bla" jak to powinno być w tym przypadku. Zdarzają się przypadki że moduł FM241 zamieniany był na moduł dla obsługi palnika 2-stopniowego (jakieś przepięcie czy cóś). Wtedy powrót do prawidłowego modułu likwidował usterkę. Tutaj nie ma też modułu mieszacza więc dalej trzeba szukać. Spróbuj wyzerować regulator kotła.
  • Poziom 12  
    Zegar był zerowany. Awaria jest wyświetlana nawet wtedy, gdy wtyczka palnika jest odłączona. Co masz na myśli pisząc konsola i transoptop?
    Niestety nie mam w serwisowej instrukcji schematu-jeśli ktoś ma i może wkleić to na pewno by to mi ułatwiło.Wszystko wskazuje na to że usterka jest gdzieś w samym regulatorze. Od palnika do wtyczki regulatora wszystko jest ok.
    Jutro będę sprawdzał dalej.
    Jaki typ automatyki?
    Witam.
    Kolego wawrzeczko_t zasugerowałem się tym:
    torpedos78 napisał:
    Witam.Miał ktoś może taki problem,że regulator wyświetla "BLA PALNIKA" a palnik pracuje prawidłowo? Nie było awarii, odblokowania na automacie palnikowym, natomiast na wyświetlaczu cały czas wyświetla ten błąd.

Co do wyświetlania błędu np: modułu FM241, jak również próbą obsługi palnika 2-stopniowego, podczas gdy był 1-stopniowy, i nie było modułu do obsługi drugiego stopnia, spotkałem się parę razy w automatykach serii 2000. Automatyka ta czasem bez powodu (być może przyczyną są jakieś przepięcia, albo inne zakłócenia) wykrywa nieistniejący moduł, i próbuje go obsługiwać. Jeśli tak się stanie, to nie da się tego wyłączyć z poziomu serwisowego, tylko trzeba (również w poziomie serwisowym) wyzerować automatykę (przywrócić do stanu fabrycznego). Jest to w ostatnim punkcie poziomu serwisowego. Podczas zerowania pojawiają się same ósemki na wyświetlaczu, i po kolei znikają. Podczas zerowania trzeba trzymać wciśnięty przycisk, aż znikną wszystkie ósemki. Po zerowaniu trzeba od nowa dokonać ustawień w poziomie serwisowym, ponieważ wszystko zostanie przywrócone do stanu wysyłkowego, nawet język zostanie zmieniony na niemiecki.
    Kolego torpedos78, nie chodzi o zerowanie zegara, tylko całej automatyki (konsoli), tak jak opisałem to wyżej. Konsola, to jest sterownik kotła (automatyka). Transoptor, jest to element optyczny, pozwalający przesłać sygnał bez połączenia galwanicznego, np: dioda LED i fototranzystor w jednej obudowie. Informacja o awarii palnika, jest wprowadzana do automatyki, za pośrednictwem transoptora.
    Schematu ideowego nie dostaniesz, ponieważ producent takowego nie udostępnia. Schematy jakie posiadamy, to ogólny schemat blokowy, oraz schemat podłączeniowy automatyki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Niestety na dziś nie umiem odpowiedzieć jaki typ automatyki,bo nie jestem na miejscu. Dopiero jutro dam znać.
    Zerowany był cały. Musiałem na nowo zmieniać nawet język z niemieckiego na polski.
    w nastawach serwisowych: "kocioł", nie widzi opcji zmiany stopnia palnika.

Poprawiłem pisownię - Proszę stosować się do regulaminu!
    mod.serwisant73
    Witam.
    Czy po zerowaniu, nadal wyświetla komunikat "PALNIK 1 BLA", czy już "PALNIK BLA"?
    Otwórz obudowę konsoli, i obejrzyj, czy nie miałeś tam gości. Jak już napisałem wcześniej, miałem przypadki, że do konsoli weszły myszy, i narobiły tam bałaganu. Były pogryzione przewody w konsoli, i/lub pod pokrywą górną kotła za konsolą. Miałem też przypadek, że konsola zgłaszała dziwne błędy - płytka była zmoczona przez myszy, były też ślady korozji ścieżek. Delikatne czyszczenie mechaniczne i mycie spirytusem płytek pomogło.
    Wypadało by też jednoznacznie sprawdzić w konsoli (np: woltomierzem względem przewodu N), czy na przewodzie sygnału alarmu palnika, nie ma napięcia. Pytałem też, czy świeci się lampka sygnalizująca stan awarii na sterowniku palnika?
    Są to ważne informacje, które znacznie ułatwią znalezienie usterki, lub pozwolą na dokładniejsze określenie dalszych działań, w celu jej zlokalizowania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Nie,lampka nie świeci z palnika. Błąd istnieje na samym wyświetlaczu lub regulatorze.
    Błąd cały czas ten sam : "palnik 1 bla"
    Czyszczone były wszystkie kostki i płytki regulatora kontaktem S i U.
    Zostało jedynie sprawdzić przewody wewnątrz regulatora, ponieważ z wtyczki palnika do regulatora zostały sprawdzone.
  • Poziom 12  
    W temacie nic nie ruszyło. Do płytki wszystko sprawdzone. Od strony nastaw serwisowych tak samo. Palnik- nie licząc tego wyświetlanego błędu- pracuje prawidłowo, więc odstawiam ten kocioł na lepsze dni (czyli takie, w których będę pracował mniej niż 14 godz.).
    Jak wrócę do sprawy,to podzielę się z Wami wynikami.
    Dziekuję Wam bardzo za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Palnik 1 BLA sygnalizowany jest gdy pojawi się napięcie na odpowiednim styku automatu palnikowego ( LOA24 najprawdopodobniej ).
    We wtyczce palnika jest to zacisk oznaczony S3, jeżeli automat palnikowy na tym zacisku podaje 230V to jest to awaria. Może być walnięty automat palnika
    Jeżeli na zacisku tym nie ma 230V to walnęło coś na płycie głównej automatyki, zwarty przekaźnik lutowany do płyty, puknięcie może mu pomóc.