Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć kilka telewizorów do kamer ?

06 Wrz 2012 22:08 6396 14
  • Poziom 2  
    Witam
    W mieszkaniu mają być 2 kamery i podłączyć je trzeba do rejestratora ( bez nagrywania). wszystko niby proste tylko problem polega na tym że podgląd ma być w 5 telewizorach ??? i moje pytanie to jakim przewodem trzeba to zrobic i co jeszcze bedzie mi do tego potrzebne???? to mój pierwszy post i nie wiem czy dobry dział? jesli nie to z góry przepraszam. prosze o pomoc
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 23  
    1. Kamery analogowe czy IP? No i jakie wyjścia wideo ma rejestrator?
    2. Na jakie wejścia TV ma być podpięta kamera?

Jeśli kamera to IP, to na 99% rejestrator ma HDMI, więc wystarczy wykorzystać np. spliter HDMI
    Jeśli kamera analogowa + DVR z HDMI - jak powyżej.
    Jeśli kamera analogowa i rejestrator bez HDMI, a z VGA + BNC to łatwiej wykorzystać wyjście BNC i rozgałęzić sygnał na żądaną ilość wyjść. Wówczas mamy marną rozdzielczość, możliwe że nawet gorszej jakości obraz niż podłączając bezpośrednio kamerę do TV.
    Można też zmodulować sygnał z DVRa lub kamery analogowej na jakimś kanale i wpleść go w sygnał TV.

Jakie kable? W powyższych przypadkach albo HDMI albo koncentryczny.
    Oczywiście można przykłady mnożyć.
  • Poziom 9  
    Najprostsze rozwiązanie do podłączenie 2 kamer do 2 mudulatorów av i rozdzielenie tego na 5 ekranów modulatory dostępne na dipol.pl i eltrox.pl
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 25  
    Witam,
    A może inne rozwiązanie :
    Dodać za pomocą modulatorów sygnał z kamer do instalacji antenowej TV .
    Wystarczy coś takiego x 2 ( podaję jako przykładowe urządzenia )

http://allegro.pl/ak152a-tv-modulator-antenowy-rf-9000-telewizyjny-i2591171445.html

I oczywiście trzeba mieć dostęp do głównej "rozdzielnicy" instalacji antenowej TV w obiekcie + odpowiedni spliter lub wolne wejście sygnały TV

Przepraszam , zauważyłem że ten sam sposób zaproponował już dipol_wlan tylko w bardziej lakonicznej formie :D :D

Moderowany przez sharp:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Ostrzeżenie. A wystarczyło przeczytać regulamin forum.

• Poziom 31  
    salat333 napisał:
    Witam
    W mieszkaniu mają być 2 kamery i podłączyć je trzeba do rejestratora ( bez nagrywania). wszystko niby proste tylko problem polega na tym że podgląd ma być w 5 telewizorach ??? i moje pytanie to jakim przewodem trzeba to zrobic i co jeszcze bedzie mi do tego potrzebne????...

Jakie kamery, analog czy IP?
    Po co rejestrator bez rejestracji?
    Jakie telewizory, mają podłączenie do sieci komputerowej?
    Jaka instalacja antenowa?

Najprościej jest zainstalować kamery IP i podgląd zrobić przez przeglądarki internetowe telewizorów lub dedykowaną aplikację na telewizor.
    Domyślam się, że ta opcja nie będzie odpowiednia...
  • Poziom 2  
    Kamer jeszcze nie ma wybranych, wiec jakie powiem to będą. Kamery mają być ustawione na las także musi być widoczność i w nocy, do kamer podciągniete sa kabel koncentryczny i 2x1,0 zasilania. ( chodzi o podgląd czy jest zwierzyna - leśniczówka) dlatego tez nie bedzie to nagrywane. rejestratora też narazie nie ma ( jesli nie jest potrzebny to co mam kupić ??
    Wiec prosze mi powiedziec jakie kamery i co dokąłdnie do nich, telewizory to bedą ( 100 calowy, jakaś 50 i 3 x 32 cale, wiec to beda tv juz z tych nowszych) odległości od miejsca gdzie beda wyjsca kamer do tv to około 50 metrów do 2 i po ok 25 metrów do 3 pozostałych tv. na tych tv jak nie bedzie podglądu z kamer to ma być normalna tv z satelity lub telewizja naziemna. reasumując ma to być tak ze np na 4 tv jest ogladana normalna tv a na jednym np podglag z kamer. jesli ktoś film w tv i tylko chwilami przełącza np na chwile na kamery zeby zobaczyc czy cos sie dzieje ( korzysta np z av1 czy cos takiego) nie wiem czy ja to dobrze mysle. ja myśąłem zeby do kazdego tv podciagnąć właśnie kabel koncentryczny i jakiś rozdzielacz dać na wyjsciu z tych dwóch kamer???? prosze mnie porprawić i pomóc.
  • Poziom 25  
    Witam,

Dwa posty wyżej masz opisany sposób

Niewłaściwy link do sprzętu , ale jak napisałem jest to tylko przykład urządzeń do wpięcia sygnału z kamery do instalacji TV

Co do kamer to trzeba pomyśleć - mówisz o dużych TV i pracy w trybie nocnym

Zapewne , jak to w lesie bywa jest tam raczej ciemno i przydała by się kamera z promiennikiem IR , ale jeżeli promiennik będzie w wersji "taniej" - niższa częstotliwość IR to sama kamera będzie widziana przez zwierzęta jako świecące , czerwone kółko ( pod warunkiem że zwierzęta mają podobny zakres widzenia jak ludzie )

I jeszcze rozdzielczość kamer - raczej źle wygląda na dużym TV obraz z kamery w rozdzielczości PAL - przydało by się coś bliżej HD ( w tym przypadku urządzenia z podanego linka nie będą pasować do tej instalacji )
  • Poziom 31  
    salat333 napisał:
    Kamer jeszcze nie ma wybranych, wiec jakie powiem to będą. Kamery mają być ustawione na las także musi być widoczność i w nocy, do kamer podciągniete sa kabel koncentryczny i 2x1,0 zasilania. ( chodzi o podgląd czy jest zwierzyna - leśniczówka)

Czyli mają być kamery analogowe.
    Oglądanie obrazu o rozdzielczości 0.3MPix na telewizorze FullHD nie należy do przyjemności.
    Obraz będzie fatalny.
    Ja bym założył kamery IP 2Mpix (FullHD), ale niestety nie da się tego podpiąć na koncentryku.
    salat333 napisał:
    dlatego tez nie bedzie to nagrywane. rejestratora też narazie nie ma ( jesli nie jest potrzebny to co mam kupić ??

Tu bym się zastanowił. Czasem warto w dzień przejrzeć, jaka zwierzyna "przewinęła" się w nocy. Robiłem podobne projekty i nagrywanie było bardzo przydatne.
    salat333 napisał:

Wiec prosze mi powiedziec jakie kamery i co dokąłdnie do nich, telewizory to bedą ( 100 calowy, jakaś 50 i 3 x 32 cale, wiec to beda tv juz z tych nowszych) odległości od miejsca gdzie beda wyjsca kamer do tv to około 50 metrów do 2 i po ok 25 metrów do 3 pozostałych tv. na tych tv jak nie bedzie podglądu z kamer to ma być normalna tv z satelity lub telewizja naziemna. reasumując ma to być tak ze np na 4 tv jest ogladana normalna tv a na jednym np podglag z kamer. jesli ktoś film w tv i tylko chwilami przełącza np na chwile na kamery zeby zobaczyc czy cos sie dzieje ( korzysta np z av1 czy cos takiego) nie wiem czy ja to dobrze mysle. ja myśąłem zeby do kazdego tv podciagnąć właśnie kabel koncentryczny i jakiś rozdzielacz dać na wyjsciu z tych dwóch kamer???? prosze mnie porprawić i pomóc.

Ja bym to zrobił w następujący sposób:
    1. Kamery IP 2Mpix z IR lub IR oddzielnie (lepsze rozwiązanie). Koncentryk należy oczywiście wymienić na skrętkę żelowaną. Kamery np. Vivotek.
    2. Telewizory multimedialne np. Samsung z przeglądarką internetową. Ewentualnie dodatkowa aplikacja do wyświetlania obrazu z kamer na tle oglądanego programu.
    3. Dodatkowo komputer do "pośrednictwa" pomiędzy kamerami i telewizorami.
    Będzie istniała możliwość nagrywania i przy dostępie do Internetu podgląd zdalny kamer, przeglądanie zapisów.
    4. Małą sieć komputerowa łącząca kamery, komputer i telewizory. Ewentualny dostęp do Internetu.
    Przykład rozwiązania podglądu kamer na TV Samsung można zobaczyć TU.

Alternatywą dla tego rozwiązania są kamery analogowe i wpuszczenie sygnału analogowego do instalacji antenowej naziemnej (modulatory) lub rozprowadzenie sygnału analogowego wprost do telewizorów (aktywne rozdzielacze sygnału analogowego). Rejestrator w tym przypadku jest zbędny.
    Z doświadczenia jednak odradzam, jakość obrazu będzie fatalna.
  • Poziom 23  
    Jest jeszcze jedna opcja - HDSDI. Istnieją na rynku rozwiązania HDSDI->HDMI, więc można by to tak rozwiązać. No i dodatkowo można to podłączyć przewodem koncentrycznym :) minus - HDSDI jest drogie. No i nie ma sensu raczej dobierać kamer do kabla, chyba ze już jest położony.

p.s.
    Teraz doczytałem, że właśnie chyba kabel już położony.....
    Hmmm no to albo wymiana na skrętką i kamery IP, albo HDSDI. I skoro nie ma być nagrywania, to TYLKO HDSDI. Kamera koniecznie z ICR i koniecznie z IR. Do tego transformator na HDMI i spliter, który proponowałem we wcześniejszym poście. Będziesz miał płynny obraz FullHD. Kamery SDI nie są aż tak dużo droższe od IP, to rejestratory mają miażdżącą cenę.
  • Poziom 31  
    salat333 napisał:
    odległości od miejsca gdzie beda wyjsca kamer do tv to około 50 metrów do 2 i po ok 25 metrów do 3 pozostałych tv

Czy te 50 metrów to długość kabla pomiędzy kamerą a telewizorem?
    Jest to o tyle ważne, że nie można przekroczyć wartości granicznej dla ewentualnej skrętki.
    Dla HD-SDI też jest to wartość krytyczna w zależności od parametrów położonego przewodu koncentrycznego. Na kiepskim odległość 50 metrów może już być zbyt duża.
  • Poziom 25  
    Witam,

Jak widać sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało

Proponuje Ci zaprosić do współpracy jakąś firmę zajmującą się profesjonalnie takimi instalacjami.

To forum nie służy do wykonywania kompletnych projektów instalacji CCTV
    Owszem możemy służyć radami, ale nie kompleksowym projektowaniem

Moja ostatnia rada:

Jeżeli przewidujesz oglądanie tych kamer na TV to muszą to być telewizory LED lub LCD.
    Niestety PLAZMA posiada jeszcze przypadłość polegającą na " wypalaniu" się na matrycy obrazów stałych ( w obrazie z kamery praktycznie można założyć że 90% obrazu, jak nie więcej jest elementem stałym) . W przypadku gdy ktoś pozostawi obraz z kamery na dość długi czas może nastąpić takie uszkodzenie
  • Poziom 2  
    Witam
    Bardzo wszystkim dziekuje za informacje. już wiem prawie wsyzstko,
    ale jeszcze mnie trapi jedna rzecz :D czy mozna by było tak zrobić ?? :)
    Obydwie kamery podłącze do rejestratora i poźniej z rejestratora do jakiegoś urządzenia nadawczo odbiorczego ) jesli jest cos takiego ) i sygnał drogą radiową do kazdego tv?? jest taka mozliwość?? zeby był jeden nadajnik podpiety do rejestratora i przy kazdym tv odbiornik tego sygnału wpiety np. przez modulator ??
  • Poziom 23  
    Hmmmm, tak, ale.....
    zależy jaki rejestrator.
    Jeśli analog, to można. Tylko że jakość słaba, bo tylko 4CIF na LCD.
    Jeśli mamy monitoring IP, to można, ale radiowo to wyjdzie dość drogo (jeśli weźmiemy sygnał z HDMI), jeśli NVR nie będzie miał HDMI, to może nie mieć nic albo może być VGA. Radiówka do VGA? Nie znam takich urządzeń.
    Jest trzecia opcja - WiFi. Tylko TV nie ma raczej opcji, żęby odebrać i pokazać obraz. Trzeba by mieć komputer i tu idą dodatkowe koszta.

Modulowanie obrazu: analogowy w zasadzie nie jest problemem. Są urządzenia tanie i dostępne. Cyfrowy - HDMI - tu raczej trzeba by modulator DVB-T. Te są na razie bardzo drogie.
  • Poziom 31  
    dipol_wlan napisał:
    Tylko TV nie ma raczej opcji, żęby odebrać i pokazać obraz.

To mają być nowe telewizory. Nie widzę problemu aby kupić z opcją np. SmartTV.
    Mają przeglądarki internetowe, odtwarzacze strumieni wideo i ewentualnie dedykowane aplikacje do podglądu monitoringu.
    Ja osobiście bym wybrał tę opcję, Wi-Fi lub skrętkę.
    W każdym razie sieć lan.
    Pisząc ten post mam włączony podgląd z dwóch kamer na tle oglądanego programu na telewizorze Samsung. Połączenie oczywiście po sieci.
  • Poziom 23  
    Jeżeli przeglądarka w TV obsługuje flasha to można użyć kamer Sunell http://www.dipol.com.pl/oferta-monitoring-ip-sunell,4832.htm. Testowałem i działa na smatrphonie z androidem 4.0.3 i przeglądarce Opera. Można by w ten sposób za pomocą telewizora spróbować zalogować się bezpośrednio do kamery aby podejrzeć obraz.