
Zaprojektowany układ początkowo miał być jedynie prostym, zasilanym bateryjnie generatorem sterowanym napięciem, z przełożeniem 1V/oktawę, służącym do kalibracji, dokładniej rzecz biorąc – precyzyjnym źródłem napięcia o zakresie od 0 do 5 V z 1-woltowym krokiem. Jednak w trakcie opracowywania projektu dołożono do niego kilka innych, przydatnych układów testerów. Pierwszym z nich był tester kabli krosowych, sprawdzający obecność przerw i przebić pomiędzy rdzeniem a oplotem kabla. Również sprawdzanie bezpieczników i ciągłości innych obwodów może zostać przeprowadzone za pomocą tego modułu testującego. Dodatkowo, urządzenie wzbogacono o woltomierz oparty na bargrafie, wskazujący napięcia z zakresu +/- 10V, który to może być użyty do kontroli napięcia sygnałów audio.
Tester został przystosowany do pracy z syntezatorem SynthCase autora, będzie działał także z innymi, modułowymi syntezatorami o wyjściu 1V/oktawę.
Poniżej można obejrzeć schemat TestBoxa.

W lewej, górnej części schematu znajdują się obwody zasilacza. Testbox zasilany jest z typowej, 9-woltowej baterii. Układ ICL7662 służy do uzyskiwania napięcia ujemnego do zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Komparator zbudowany w oparciu o połówkę wzmacniacza LT1017 odpowiada za sterowanie wskaźnika wyładowania baterii.
Źródło napięcia odniesienia REF02 jest sercem kalibratora VCO i także źródłem napięcia porównawczego dla wspomnianego komparatora. Zmienny dzielnik napięcia służy do uzyskiwania pozostałych wartości napięć wyjściowych; wzmacniacz TL061 został wykorzystany jako bufor wyjściowy.
Testowanie przewodów powoduje zapalenie diody LED dzięki przepływowi prądu przez badany przewód, zarówno w przypadku testowania oplotu (ekranu) kabla, jak i jego rdzenia w kablach koncentrycznych. Mierząc spadek napięcia na dodatkowym rezystorze i podając go na drugą połówkę komparatora LT1017 można wykrywać ewentualne przebicia w kablu.
Wreszcie, woltomierz został wykonany w oparciu o dwa układy LM3914 i pracuje w trybie „dot”, aby zmniejszyć zużycie prądu; układy LM3914 sterują dwoma linijkami analogowymi MV57164. Wzmacniacz odwracający oparty o układ TL061 stanowi źródło badanego napięcia dla układów LM3914 podczas pomiaru napięć ujemnych. Dzielnik napięcia i bufor, również na układzie TL061, są wykorzystywane przy pomiarze napięć dodatnich.
Cały układ został zmontowany na płytce uniwersalnej i umieszczony w niewielkiej obudowie. Aby oszczędzać baterię, zamontowano włącznik. Do podłączania badanych syntezatorów wykorzystano wtyki bananowe i Lemo. Autor zaprojektował również panel przedni dla urządzenia.


Kalibracja wbudowanego w tester woltomierza polega na podaniu napięcia +10 VDC na wejście testera i regulację potencjometrem na jego wejściu do momentu, kiedy zapala się ostatnia dioda na linijce analogowej. Dla sprawdzenia poprawności działania należy też skontrolować wskazania dla napięć ujemnych.
Do skalibrowania obwodów VCO należy wykorzystać dobry i dokładny woltomierz – po ustawieniu napięcia wyjściowego na 0V należy skalibrować offset odpowiednim potencjometrem. Po przełączeniu na napięcie wyjściowe 5V, należy je wyregulować odpowiednim potencjometrem. Dopiero później można przystąpić do regulacji napięć pośrednich.
Wygląd gotowego TestBoxa i współpracę z SynthCase’em można zobaczyć poniżej.

Źródło
Cool? Ranking DIY