Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone

07 Wrz 2012 14:42 4680 43
  • Poziom 14  
    Witam i proszę o pomoc.

Problem:

Dysk Seagate Barracuda ST3500320AS 500GB, dysk pracował pod Windows xp, jako drugi dysk (nie systemowy) do przechowywania danych. Istniała tam tylko jedna partycja 500 GB. Wszystko było w porządku aż do awarii płyty głównej i chwilowej przesiadki na płytę nie wyposażoną w kontroler SATA. Kupiłem wtedy kontroler SATA na PCI ( jeśli potrzebne dodatkowe dane o tym śledziu proszę powiedzieć wszystkiego się dowiem). Po zakupie nowej płyty która ma już SATA dysk widziany jest jako "miejsce nieprzydzielone" w zarządzaniu komputerem w panelu sterowania. Dysk jest oczywiście widoczny w biosie, w programach takich jak HD Tune. Obecnie na komputerze zainstalowany jest Windows 7 64bit.

Załączam pierwsze 100 sektorów z programu DMDE oraz dwa zrzuty okienek zgodnie z instrukcją zamieszczoną na forum.

Aha no i proszę Was jeśli to możliwe abym jakoś odzyskał dane z dysku bo było tam bardzo dużo ważnych dla mnie rzeczy.

Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone
  • Spec od pamięci masowych
    "SD15" - dysk uszkodzony (bady fizyczne) i jeszcze pochodzi z "czarnej serii".
    Moja sugestia to użycie ddrescue z opcją omijania bad sektorów w pierwszej kolejności (kopia dysku 1:1) o ile chcesz to naprawdę odzyskać?
  • Poziom 14  
    Bardzo mi zależy na tych danych. Aby wykonać kopie tym programem muszę posiadać jeszcze jeden takiej samej wielkości lub większy dysk SATA czy może być to przenośny dysk USB ? Znajdę gdzieś jakiś mały FAQ jak to zrobić żeby nic nie popsuć ?

Dzięki za odpowiedź.

Edit. Przeskanowałem dysk programem HD Tune, wg. niego tylko na powierzchni ok. 2x 190 MB są bad sektory. Dołączam też okienko z programu Everest i wersję firmware.

Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    Ja Ci go nie kazałem skanować!
    Napisałem już wcześniej co zrobić, nie umiesz tego wykonaić, to nie rób dalszych "głupot", bo nie wiadomo, w którym momencie stracisz z nim "kontakt"!
    Im szybciej wykonasz kopię całego dysku na inny sprawny nośnik (najlepiej po SATA), tym większa możliwość odzyskania danych minimalnym kosztem.

Potwierdź (patrz na naklejkę na HDD):
    "9 QM4E0YX 9BX154-303 In Warranty
    Expiration 04-Jul-2013" - po prostu dysk powinien zostać wymieniony.
  • Poziom 14  
    Sorry, chciałem dobrze :( Myślałem że im więcej informacji podam tym lepiej. Przyznaje się bez bicia że nigdy nie używałem wskazanego wcześniej przez Ciebie programu, więc jak polecasz nie będę już więcej grzebał. Dysk odłączyłem, leży na biurku. Ale gdzie się udać żeby mnie nie wyrolowali ? Ile powinno kosztować takie przekopiowania danych ?

Na dysku na samej górze widnieje napis:

S/N: 9QM4E0YX

i faktycznie na stronie Seagate mówią że gwarancja jeszcze istnieje, zaraz kontaktuję się ze sprzedawcą dysku.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprzedawca nic do tego nie ma...
    To gwarancja producenta i do niego odsyłasz HDD.

Wstaw obrazek z CDI z drugiego HDD (Samsung) tam też jest coś nie tak.
    Przejrzałem teraz ten dołączony plik "lba_0_101.bin" i co widzę:
    "...FF < LBA64 < 00..." ?
    Czy użyłeś wcześniej jakiegoś softu do formatu, naprawy bad sektorów?

Dobrze, że odłożyłeś ten dysk.
    Poczekaj na podpowiedzi innych specjalistów.
  • Poziom 14  
    Nie niczym tych bad sektorów nie naprawiałem, bo o nich nawet nie wiedziałem. Ale muszę się do czegoś przyznać bo jak pisałem miałem 2 dyski i na obu posypały się partycje po przełożeniu z tego śledzia SATA. No i jeden naprawiłem bez problemu programem Test Disc, przywróciłem nim tablicę partycji i działa do dziś bezproblemowo. To samo chciałem zrobić na tym dysku ale program nie znalazł żadnych partycji więc go po prostu wyłączyłem, myślałem że to nie ma żadnego znaczenia, ale może tym coś popsułem ?!

A drugi widoczny dysk jest ewidentnie uszkodzony, posiada sporo bad sektorów, kupiłem go na Allegro tydzień temu jako w 100% sprawny, pisałem o tym ze sprzedającym, że chce oddać, że pokryję koszty wysyłki, że do 14 dni nawet nie muszę podawać przyczyny, jednak okazał się zwykłym oszustem i przestał odpisywać, za chwilkę zakładam spór.

Dobrze to będę się kontaktował z Seagate.

Czy informacje, które właśnie podałem zmieniają coś w sprawie ? Jeśli nie to co robić ?

Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem :)
    #Michal# napisał:
    No i jeden naprawiłem to bez problemu programem HD Doctor, przywróciłem nim tablicę partycji i działa do dziś bezproblemowo. To samo chciałem zrobić na tym dysku ale program nie znalazł żadnych partycji więc go po prostu wyłączyłem, myślałem że to nie ma żadnego znaczenia, ale może tym coś popsułem ?!)

A dokładniej jaka to wersja, dla jakiego produktu i skąd masz ten soft?
  • Poziom 14  
    pidar napisał:
    #Michal# napisał:
    No i jeden naprawiłem to bez problemu programem HD Doctor, przywróciłem nim tablicę partycji i działa do dziś bezproblemowo. To samo chciałem zrobić na tym dysku ale program nie znalazł żadnych partycji więc go po prostu wyłączyłem, myślałem że to nie ma żadnego znaczenia, ale może tym coś popsułem ?!)

A dokładniej jaka to wersja, dla jakiego produktu i skąd masz ten soft?

Ojej, przepraszam tyle czytam o tych dyskach że mi się pomieszało. Był to program Test Disc. Poczytałem o nim w internecie i znalazłem w pakiecie programów jakiegoś przerobionego Windowsa botowalnego z płyty. Jeśli potrzebne jakieś informacje o wersji programu itp. to poszukam tej płyty, nie ma problemu.
  • Poziom 14  
    Dobrze, zrobiłem literówkę TESTDISK .
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    DMDE robiłeś zrzut pierwszego okienka, a gdzie jest tego co było pod spodem.

Dodano po 11 [minuty]:

w MBR nie masz zapisanej żadnej partycji.

Dodano po 9 [minuty]:

Spróbuj hxedytorem znależ kopie botsektora tej partycji.

Dodano po 8 [minuty]:

Nie napisałeś jaka to była partycja (FAT,NTFS).
  • Poziom 14  
    Witam i dziękuję kolejnemu zainteresowanemu moim problemem :)

Była to partycja NTFS, okienko załączam do tego postu.

"Spróbuj hxedytorem znależ kopie botsektora tej partycji. "

Czy do tego celu użyć DMDE, i jednej z opcji "Szukaj szczególnego sektora" ? (nie chciał bym nic popsuć...)

Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone Seagate 500GB, brak partycji, miejsce nieprzydzielone
  • Poziom 12  
    Po pierwsze;w razie utraty partycji nie uźywać żadnych programow do jej odzyskania ,powtarzam żadnych nawet tych które kiedyś pomogły.Kopia posektorowa jest zbędna ,szkoda czasu.Każdy ręczny wpis można poprawić.
    Przyczyna utraty partycji może być różna,dlatego najpierw sprawdzamy DMDE
    co nam zniej pozostało.W twoim przypadku widzimy z odczytu DMDE że na dysku były dwie partycje (FAT) i brak innych.Zaczniemy od znalezienia kopi partycji (NTFS).Ja używam darmowego programu hxd .
    Skrótowo;hxd "Dodatkowe","Otwórz dysk""dysk twardy2"
    Widać sektor "0",pod ofsetem 00...1b0 powinien być wpis
    00 00 00 00 00 2C 44 63 0E 20 AE 70 00 00 00 00
    jeżeli jest inaczej zmień dysk;"Dodatkowe","Otwórz dysk""dysk twardy1"
    Przejdz na koniec dysku.Zakładka"Znajdź","Znajdź"w okienku "Typ danych","Wartość hex","Kierunek","W górę","Wyszukaj" wpisz 55 AA.

Dodano po 5 [minuty]:

Kopia bodsektora partycji powina być blisko końca dysku.

Dodano po 3 [minuty]:

Sekwencja 55 aa ostatnie dwa bajty sektora.
  • Poziom 14  
    Dziękuje za instrukcję.

Tak więc: " Widać sektor "0",pod ofsetem 00...1b0 powinien być wpis
    00 00 00 00 00 2C 44 63 0E 20 AE 70 00 00 00 00 " :

Tak jak miało być znalazłem tam taki wpis:

W razie czego poszukałem od dołu dysku ( od ostatniego sektora) wpisu 55 AA . I tak dla dysku 2 (czyli tego popsutego) :

W instrukcji było żeby zmienić na dysk 1, więc taką operacje też wykonałem i znalazłem coś takiego:

• Poziom 12  
    Bardzo się starałeś ale te informacje nic nam nie mówią.Do wyliczenia danych o partycji potrzebne są numery sektorów.J tak sektor gdzie znalazłeś sygnature 55 AA powinien mieć na początku taki zapis;
    EB 52 90 4E 54 46 53 text;...NTFS. A gdzieś dalej :
    00 00 00 00 80 00 80 00 xx xx xx xx 00 00 00 00
    xx to ilość sektorów w partycji w odwróconym zapisie ,przykład;
    4D 3C 2B 1A czytaj 1a 2b 3c 4d

Dodano po 3 [minuty]:

Podaj nr sektora,i te xx.
  • Poziom 14  
    Dzięki za wyrozumiałość :) Jeszcze takie pytanie czy mam wpisać po prostu, żeby szukał
    " EB 52 90 4E 54 46 53 ",

czy analizować każdy sektor na którego końcu jest 55 AA i szukać coś zbliżonego ?

Czy też może szukać tekstu "NTFS" ? Jak to zrobić najszybciej ?

Dla pierwszego dysku znalazłem ten sektor ( 625139711 ) :

Niestety dla uszkodzonego szukając od dołu tych wartości podaje czas oczekiwania 11 godzin, włączyć i czekać ?
  • Poziom 14  
    Mam coś takiego:

• Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    Tak się zastanawiam po co ta cała droga "Hard way"
    Jeśli była tam partycja NTFS i macie sektor Boot to po co kombinawać wystarczy wejść na ten sektor w DMDE i włączyć podgląd boot sektora.
    Alt+P Sektor fizyczny (idziemy w konkretny sektor)
    F7 - Tryb boot sektor.
    Wszystkie potrzebne dane wtedy otrzymamy jak np. długość partycji. mało tego po znalezieniu tego sektora DMDE pokaże przypuszczalna partycje może dojść wtedy do pomyłki bo DMDE nie wie czy to jest Boot Copy czy Boot. Po długości możemy znaleść drugi koniec.
  • Poziom 12  
    Zauważyłem że bez względu na wielkość pierwszej partycji dysku.Struktura MFT
    tej partycji zaczyna się w sektorze 786432 dysku.Zapis w bootsektorze tej partycji
    offset 07e30 ;
    00 00 0c 00 00 00 00 00.
  • Poziom 14  
    Dziękuje, że chcecie mi pomóc :)

"Jeśli była tam partycja NTFS i macie sektor Boot to po co kombinawać wystarczy wejść na ten sektor w DMDE i włączyć podgląd boot sektora.
    Alt+P Sektor fizyczny (idziemy w konkretny sektor)
    F7 - Tryb boot sektor.
    Wszystkie potrzebne dane wtedy otrzymamy jak np. długość partycji. mało tego po znalezieniu tego sektora DMDE pokaże przypuszczalna partycje może dojść wtedy do pomyłki bo DMDE nie wie czy to jest Boot Copy czy Boot. Po długości możemy znaleść drugi koniec."

Wszedłem na sektor 37626967 i wyszło coś takiego:

z tym że nie jest to sektor z końca dysku tak jak miało być i według kolegi @TEDIWAR "ten dysk kiedyś mudiałmieć dyski logiczne i to są pozostałości".
  • Specjalista HDD Recovery
    To coś mała partycja bo jest tylko 3,16 MB według tego co podaje Boot. Sektory na cluster 1 zwykle są 4 według tego MFT powinno być w sektorze 37631083 lub gdzieś w pobliżu wygląda to na całkiem niepoprawny Boot.
  • Poziom 14  
    Co robić w takim wypadku ?

Wspomniany sektor 37631083:

• Poziom 14  
    "Zauważyłem że bez względu na wielkość pierwszej partycji dysku.Struktura MFT
    tej partycji zaczyna się w sektorze 786432 dysku"

Więc może to ten sektor:

W poszukiwaniu innego Boot sektora natrafiłem na kilkanaście wpisów, z tym że były one podzielone pomiędzy dwoma sektorami zaczynały się na "EB 52 90 4E 54 46 53 text;...NTFS" i kończyły na 55 AA ale nie był to jeden sektor, jeśli ma to jakieś znaczenie mam zrzuty wszystkich.

Ale są i nie podzielone:

• Poziom 12  
    Dajmy sobie spokój z odnajdywaniem kopi bootsktora partycji tego dsku.Przypominam że w bootsektorze partycji po wpisie 00 80 00 80 00 znajduje się zapis ilości sektorów party .
    Wpisz do kalkulatora te dane zamień na dec pomnóż przez 512 a otrzymasz wielkość partycji do której ten wpis się odnosi.Czy partycja była tej wielkości ?
  • Specjalista HDD Recovery
    TEDIWAR - Czytaj wyżej nie widzisz jaki tam wpis jest ? 6173 sektory to chyba nie takiej wielkości ma być partycja ?

Cytat:
    To coś mała partycja bo jest tylko 3,16 MB według tego co podaje Boot. Sektory na cluster 1 zwykle są 4 według tego MFT powinno być w sektorze 37631083 lub gdzieś w pobliżu wygląda to na całkiem niepoprawny Boot.