Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary komputer PC - zwieszające się strony i youtube

aumman 07 Wrz 2012 14:45 2190 5
  • #1 07 Wrz 2012 14:45
    aumman
    Poziom 11  

Witam,

Chciałbym się poradzić co do starego komputera:
    AMD Athlon XP 1800+ @ 1533MHz
    1GB DDR 400 Ram
    GPU Riva TN 32MB ;)
    Zasilacz Chieftec 350W
    Monitro 19 cal - 1440x900
    Problem w tym, że nie komputer nie daję rady ze stronami gdzie jest dużo flash'a i nie wspominając o youtube, który muli zawsze i skaczą klatki.
    Tak wiem, komputer niektórym wyda się do wyrzucenia, ale służy tylko do internetu - serwisy informacyjne.
    Niezależnie czy Windows XP czy linux Mint zawsze to samo... Przeglądarki IE i Chrome. Firefoxa nawet nie próbowałem.

Mam w sumie 2 opcje:
    1. Dokupienie lepszej karty graficznej AGP (5200 albo 9200???)
    2. Mam wolny procesor Pentium IV 3GHz, FSB 800 pod socket 775. Mógłbym dokupić np płytę ze zintegrowaną grafą i kotkę ramu 1GB. ALE miałem ten procesor w 2 komputerze (tymczasowo) gdzie było 4GB ramu i HD4850 i też mi ścinało Youtube ;) Więc czy jest sens dokładać do tego CPU?

Kwota... im mniej tym lepiej. Powiedzmy 100-150zł jeżeli by dało radę.
    Proszę o poradę.

0 5
  • #2 07 Wrz 2012 16:58
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Niestety ten komputer, jak sam zauważyłeś, nie nadaje się nawet do przeglądania internetu jeśli strony są mocno naładowane Flashem. Wymiana na P4 też jak widać nie pomaga (jest on szybszy od Athlona tylko o jakieś 30%). Czas zastanowić się nad zmianą na coś nowszego. Pod żadnym pozorem nie wymieniaj karty graficznej. Wyrzucisz tylko pieniądze. Nic więcej nie da się tu poradzić.

0
  • #3 07 Wrz 2012 17:05
    aumman
    Poziom 11  

Szkoda, na tym kompie win XP wstaje szybko aż miło ;)

A zmieniając podejście gdybym kupił np używanego laptopa, np jakiś IBM/Lenovo T60 lub T61 do powiedzmy 500-600zł ? On by dawał radę? Albo netbook?

0
  • #4 07 Wrz 2012 17:15
    wariato
    Poziom 43  

Do YT, flasha potrzeba niestety już nowszych technologicznie procesorów - taka prawda, aczkolwiek wystarczą tu pierwsze Intele Dual Core czy Athlony 64 X2. Te pierwsze można za 40-50zł kupić używane.
    IE nie używaj bo nawet u mnie na laptopie z 2 rdzeniowym procesorem ta przeglądarka potrafi się przycinać przy przesuwaniu linijek. Zainstaluj Operę lub Chrome. Na starym PC mam zainstalowaną Operę właśnie z Athlonem XP tylko z wyższym zegarem i da się jeszcze całkiem dobrze poruszać po sieci aczkolwiek nie jest to tak wygodne jak na nowszym sprzęcie.

0
  • #5 07 Wrz 2012 17:28
    Dj Haker
    Poziom 35  

Jeżeli chcesz sprawnego komputera do internetu to potrzebujesz:
    - dwurdzeniowy procesor
    - 2GB pamięci DDR2
    - dysk SATA.

Niestety takie są realia. Flash "zjada" coraz więcej pamięci i zużywa coraz więcej procesora. Na razie nie zapowiada się na optymalizację. Na Pentium IV czy Celeronie komputery nie wyrabiają ze stronami typu youtube. Stąd wniosek, że do płynnego działania potrzeba minimum dwa rdzenie.

Co do netbooków, to większość ma procesory o taktowaniu rzędu 1,6 GHz, co tak na prawdę przekłada się na słabą wydajność i filmów >= 720p z pewnością nie obejrzysz płynnie :) Jeżeli netbook to z nowym procesorem Intel Atom N2800 ( 2x1,86GHz, 4 wątki 1 MB L2) - na przykład Acer Aspire One D270 ( za około ~1100 zł ).

Za 100 złotych to ty wiele nie nakupisz do tego sprzętu :) Osobiście wymieniłbym kartę graficzną na jakaś 128 / 256MB oraz podkręcił procesor.

Z uwagi na to, że to stary komputer, należało by mu wykonać "badania okresowe" typu sprawdzenie S.M.A.R.T, kondensatorów czy też pamięci MemTestem.

0
  • #6 10 Wrz 2012 09:01
    aumman
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedzi. Spróbuję co nieco podkręcić procesor może odczuje minimalne efekty. Co dziwne do filmy chodzą na nim normalnie ale w jakości normalnej - avi ;)

0