Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS F5RL - gubi ustawienia bios, nowa bateria nic nie zmienia

07 Wrz 2012 16:49 3966 11
  • Poziom 29  
    Witam,

Mam problem z asusem F5RL - gubił ustawienia BIOS od pewnego czasu. Po rozłożeniu obudowy stwierdziłem uszkodzoną baterię bios (wylana). Musiałem wymienić całe gniazdo, wsadziłem nową baterię. Pomimo tego laptop i tak gubi ustawienia.
    Zasilanie z baterii trafia do ścieżki (tzn. nowe gniazdo jest przylutowane prawidłowo),
    Próbowałem też wykonać aktualizację biosu, a nawet zmianę kości bios - nie pomogło.

Kość jaka tam siedzi to:
    SST 39VF040
    70-4C-NHE
    0833027-K
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/S/T/3/SST39VF040.shtml

Mój jedyny pomysł na tą chwilę to zrobić pociągnąć przewód od + baterii do kości biosu - nóżka nr 32, ale boje się o ewentualne skutki uboczne...
  • Spec od komputerów
    Jaka płyta główna?
  • Poziom 24  
    A czy napięcie trafia do układu scalonego Biosa??
  • Poziom 29  
    Jakie napięcie powinno być na tej nóżce ? Równe napięciu na baterii ? Czy są jakieś układy między baterią a kością (zabezpieczenia, stabilizatory) ? Ewentualnie jaki opór może być pomiędzy + baterii a 32 nóżką BIOSu ?
    Model płyty postaram się jutro sprawdzić.

Mam też drugą, praktycznie identyczną płytę, uszkodzoną, jednak z pomiarów nie mogę odpowiedzieć na powyższe pytania ...

• Spec od komputerów
    Bateria nie podtrzymuje zawartości kości SST 39VF040 (ta kość nie traci zawartości przy braku zasilania), tylko mikrokontrolera KBC wykonującego program zawarty w tej kości - zwany biosem lub południa. Potoczne stwierdzenie "reset biosu" w rzeczywistości oznacza reset KBC/południa i ponowne odczytanie zawartości BIOSu (programu w kości) przez KBC.

Tak więc nie potrzebujesz podtrzymania napięcia kości, tylko napięcia +VCC_RTC zazwyczaj podpiętego do południa.
    Rozwiązania mogą być różne, jednak sama kość biosu nie wymaga zasilania.

Dla przykładu fragment schematu Asusa A6J i F5R
    ASUS F5RL - gubi ustawienia bios, nowa bateria nic nie zmienia ASUS F5RL - gubi ustawienia bios, nowa bateria nic nie zmienia
  • Poziom 24  
    Tak jak pisze Kolega wyżej. Pewnie masz jakąś przerwę z na ścieżkach z z baterii. Zrób pomiar czy pin + baterii ma jakąś rezystancję do masy czy wisi w powietrzu.
  • Poziom 29  
    Pin + baterii wisi w powietrzu, nie ma żadnego połączenia, więc pewnie ścieżka jest gdzieś przerwana... Jest może coś takiego jak bezpiecznik baterii bios ?

Model płyty głównej (P/N): 08G2005FR20V rev: 2.0
    KBC: IT8510TE

@Wasilkowski - kostkę biosu zmieniałem z tamtej płyty, jednak bez zmian - pisałem w pierwszym poście :)

Sprawdziłem też tą uszkodzoną - tam również pin + baterii wisi w powietrzu...
  • Poziom 24  
    Napięcie z baterii musi docierać do mostu południowego. Na fragmencie schematu powyżej jest obwód baterii. sprawdź czy masz napięcie na wyjściu tej podwójnej diody jak nie to szukaj przerwy lub zrób odpowiedni kros.
    A pomiar o którym pisałem robisz nie od + baterii ale plusa na płycie przy wyjętej baterii. Rezystancja powinna być rzędu Kohm.
  • Poziom 29  
    Z datasheet rozczytałem, ze powinien to być 161 pin KBC.
    Jednak z racji bardzo niewielkiego rozmiaru pinów - z operacji zrezygnowałem. Nie widziałem żadnej ścieżki, gdzie mógłbym się podłączyć, a nie chciałem lutować bezpośrednio do układu...
  • Poziom 43  
    Zrób flash biosu.Jak nic to nie da nowa kość i ponowne programowanie.
    Kości bios też ulegają awarii.
  • Poziom 29  
    Pisałem w pierwszym poście - była i wymiana, i flash. Zero zmian. Kilka postów wyżej sk1977 oraz zatronik1 pisał, że ta kość biosu nie ma podtrzymania pamięci z baterii, tylko układ KBC.